April 22-23, 2022
|
Georgia Tech-George C. Griffin Track - Atlanta, GA
ICON KEY: NAIA A NAIA B NCAA DII Prov IC4A/ECAC NEICAAA

Men's 1500 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
1 Timothy Doyle JR-3 North Florida 3:28.90 4:07.09 3:44.62
2 Micah Gilpatric SO-2 Charleston Southern 2:46.39 4:05.08 3:44.84
3 Fearghal Curtin JR-3 Charleston Southern 4:10.01 3:33.97 3:45.23
4 Sam Bowers JR-3 Georgia 2:57.97 3:25.00 3:45.27
5 Rob Howorth JR-3 Charleston Southern 2:55.74 3:38.55 3:45.30
6 Brady Johnson SO-2 Lipscomb 4:32.90 3:02.68 3:45.53
7 Clayborn Pender JR-3 Georgia 3:10.00 4:47.27 3:46.19
8 Leif Andersen SO-2 Georgia Tech 3:59.90 3:12.38 3:46.32
9 Henrik Anderson JR-3 Georgia Tech 3:44.44 4:34.31 3:46.70
10 KC Heron   Unattached 2:41.32 3:15.40 3:47.21
11 Erik Linden JR-3 Boston College 3:58.70 3:51.88 3:47.33
12 Will Stone JR-3 Lee (Tenn.) 4:01.02 4:12.38 3:47.37
13 Ben Ruffing SR-4 Lipscomb 3:54.27 3:56.54 3:47.44
14 Aiden Arnold FR-1 North Florida 3:00.46 3:09.60 3:48.43
15 Jay Day SR-4 Alabama-Huntsville 4:29.56 4:06.72 3:48.44
16 Alex Thomas SO-2 Georgia Tech 4:27.50 4:57.22 3:48.63
17 Carson Bix SR-4 Lee (Tenn.) 3:07.97 4:19.03 3:49.23
18 Joshua Williams JR-3 Georgia Tech 2:49.78 2:45.19 3:49.43
19 Robert Pedroza SO-2 North Florida 3:35.94 4:37.97 3:49.72
20 Titus Lagat SO-2 Lee (Tenn.) 4:10.73 4:40.63 3:50.02
21 Jacob Bishop SR-4 Alabama-Huntsville 2:43.78 4:36.81 3:50.67
22 Koi Williams JR-3 Kennesaw State 3:33.79 4:45.83 3:52.38
23 Aaron Himes FR-1 Lee (Tenn.) 3:31.63 4:18.15 3:52.56
24 Hayden Judge FR-1 Lee (Tenn.) 3:34.17 4:50.99 3:52.79
25 Cole Kimmel FR-1 Lipscomb 3:45.89 4:44.11 3:52.87
26 Bing Hudson FR-1 Lipscomb 4:44.23 4:41.90 3:52.97
27 Ricky Romero   Atlanta TC 4:26.08 3:09.06 3:53.40
28 Jack Voss FR-1 Georgia Tech 3:30.24 3:23.23 3:53.59
29 Chris Cherono FR-1 Georgia Tech 5:03.97 3:53.82 3:53.82
30 Nathan Knox FR-1 Alabama-Huntsville 2:55.41 3:14.12 3:53.88
31 Cole Streich SR-4 Lipscomb 4:01.49 3:02.88 3:54.45
32 Daniel Nixon   Atlanta TC 4:58.30 2:49.12 3:54.88
33 Gavin Kuhlenbeck SO-2 Charleston Southern 2:44.45 3:45.53 3:54.92
34 Zach Wedding FR-1 Charleston Southern 3:50.50 5:03.41 3:55.20
35 Edward Tristine SO-2 Boston College 3:17.60 4:09.35 3:55.23
36 Jacob Hatcher SO-2 Lee (Tenn.) 3:03.67 3:15.44 3:55.47
37 Caleb Boys JR-3 Alabama-Huntsville 4:16.78 4:16.78 3:55.57
38 Zack Truitt FR-1 Georgia Tech 2:44.92 2:44.92 3:55.59
39 Charlie Smith FR-1 Georgia Tech 3:30.01 3:41.81 3:55.96
40 James Cragin JR-3 Georgia Tech 4:17.43 4:10.34 3:56.17
41 Myles Collins FR-1 Georgia Tech 3:28.52 3:14.30 3:56.95
42 Will Bray   Unattached 3:52.35 5:05.85 3:57.09
43 Will Ponder   Atlanta TC 3:38.62 3:57.63 3:57.63
44 Alex Zangara SO-2 Charleston Southern 4:28.59 5:06.62 3:57.69
45 Jack Elliott SO-2 Alabama-Huntsville 3:52.97 4:38.14 3:57.72
46 Cole Miller SO Unattached 4:45.90 4:00.64 3:58.25
47 Jag Gangemi   Unattached 3:27.32 3:10.64 3:58.29
48 Max Blader FR-1 Charleston Southern 3:37.25 5:10.35 3:58.73
49 Cameron Paulk JR-3 Kennesaw State 3:27.84 4:46.67 3:58.89
50 Chase Burrell FR-1 Appalachian State 4:13.25 5:03.42 3:58.91
51 John Wacker SO-2 Boston College 3:59.13 2:59.35 3:59.13
52 Adan Rodriguez SR-4 Lee (Tenn.) 4:04.53 4:45.28 3:59.73
53 Gordon Pollock JR-3 Boston College 5:08.23 4:12.84 4:00.80
54 David Reteneller SR-4 Georgia Tech 5:10.70 4:44.21 4:00.85
55 Ben Butcher FR-1 Lipscomb 3:00.72 4:22.65 4:00.96
56 Jaden Luczak FR-1 VCU 4:03.53 4:37.28 4:01.11
57 William O'Rielly SR-4 Georgia Tech 3:13.08 4:30.30 4:01.34
58 Jack McManus   Unattached 4:45.03 3:32.57 4:01.55
59 Ryan Bush JR-3 Lipscomb 5:12.17 2:56.66 4:01.99
60 Logan Kraus SO-2 Valdosta State 4:22.02 4:31.73 4:02.61
61 Stanley Finley   Unattached 3:21.61 3:07.04 4:02.90
62 Timothy Depue JR-3 Charleston Southern 5:15.85 3:24.09 4:02.96
63 Peter Fox FR-1 Boston College 3:16.90 3:48.50 4:03.08
64 Tom Germann SO-2 UNC-Asheville 3:48.80 5:01.82 4:03.40
65 Seth Martinez FR-1 North Florida 3:34.64 4:30.74 4:03.91
66 John Carter JR-3 Boston College 4:04.32 4:40.97 4:04.32
67 Gavin Morrow FR-1 Belmont 2:54.10 4:05.21 4:05.21
68 Karthik Raj Kochuparambill FR-1 Georgia 4:37.64 3:09.19 4:05.70
69 Jason Risse SO-2 Lipscomb 3:24.25 3:34.09 4:06.08
70 Will Anglea FR-1 Alabama-Huntsville 4:51.10 4:58.50 4:06.69
71 William Johnson SO-2 Presbyterian 5:16.43 3:00.47 4:07.21
72 Drew Kilgore SO-2 Montevallo 3:17.83 3:57.39 4:07.28
73 Cole Myers SO-2 Clemson 3:26.44 4:53.49 4:08.72
74 Chaney Holder SO-2 Montevallo 2:57.72 4:25.32 4:10.30
75 Quinn Jacquez FR-1 UNC-Asheville 5:24.66 5:12.07 4:11.67
76 Chris Flores FR-1 Valdosta State 4:06.81 3:39.10 4:11.84
77 Christian Figueroa SR-4 Life 4:12.13 5:20.21 4:12.13
78 Owen Marquardt FR-1 Montevallo 4:34.87 4:02.09 4:12.17
79 Braedon Bensley SO-2 Valdosta State 3:09.49 4:58.13 4:12.65
80 Keegan Rafferty FR-1 Montevallo 4:43.32 4:45.85 4:12.96
81 Malcolm Brown FR-1 Bethune-Cookman 3:36.40 5:08.05 4:14.58
82 Adam Mastrobuono SO-2 Valdosta State 4:37.98 4:20.12 4:15.02
83 Dalton Pender SO-2 Valdosta State 3:55.60 4:03.28 4:16.08
84 Benjamin Underwood SR-4 Lipscomb 4:16.09 3:55.61 4:16.09
85 Alec Munger FR-1 Valdosta State 3:39.13 4:47.77 4:24.01
86 Caleb Patterson JR-3 Claflin 5:17.79 5:20.56 4:36.34
87 Cameron Berryhill SR-4 Bethune-Cookman 4:22.38 4:44.96 4:42.13
88 Ralph Guerra SO-2 Presbyterian 3:24.98 3:19.29 4:44.69
89 James Marler FR-1 Presbyterian 5:38.09 4:18.72 4:53.99
90 Justin Nobles SR-4 Presbyterian 4:00.19 5:11.36 4:56.53
  Jonathan Schwind SR-4 Lipscomb DNF DNF DNF
  Joshua Bell SR-4 Lipscomb DNF DNF DNF
  Colby Caviness   Unattached DNF DNF DNF
  Tom Joyce SR-4 Charleston Southern DNF DNF DNF
Men's 1500 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Timothy Doyle JR-3 North Florida 4:47.52 4:25.06 3:44.62 3:26.65 3:46.87 4:00.35 3:44.62
2 Micah Gilpatric SO-2 Charleston Southern 2:46.39 4:18.57 3:44.84 4:52.30 3:56.09 2:48.63 2:39.64
3 Fearghal Curtin JR-3 Charleston Southern 4:19.02 4:50.55 3:45.23 3:06.94 4:01.00 4:32.53 4:19.02
4 Sam Bowers JR-3 Georgia 3:47.53 3:09.23 3:45.27 2:48.96 2:53.46 2:51.21 3:31.76
5 Rob Howorth JR-3 Charleston Southern 3:40.80 2:46.73 3:45.30 3:38.55 4:30.36 4:12.34 3:18.27
7 Clayborn Pender JR-3 Georgia 3:37.15 2:49.65 3:46.19 2:58.69 3:10.00 3:34.88 4:04.29
9 Henrik Anderson JR-3 Georgia Tech 4:47.91 3:19.50 3:46.70 4:18.44 3:17.23 3:37.64 4:54.71
10 KC Heron   Unattached 4:46.29 4:21.30 3:47.21 4:39.47 3:35.85 4:55.38 4:07.66
16 Alex Thomas SO-2 Georgia Tech 4:13.78 2:51.48 3:48.63 4:57.22 3:32.63 3:18.91 3:05.19
17 Carson Bix SR-4 Lee (Tenn.) 2:54.22 3:30.90 3:49.23 4:46.54 3:26.31 2:40.46 2:45.05
19 Robert Pedroza SO-2 North Florida 4:33.37 3:52.02 3:49.72 3:10.67 3:06.08 3:12.97 4:44.86
27 Ricky Romero   Atlanta TC 3:46.40 4:47.09 3:53.40 4:37.75 4:30.75 2:55.05 4:58.76
  Tom Joyce SR-4 Charleston Southern DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF
Men's 1500 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
6 Brady Johnson SO-2 Lipscomb 2:51.41 4:21.62 3:45.53 4:19.36 3:07.19
8 Leif Andersen SO-2 Georgia Tech 4:22.54 3:35.01 3:46.32 3:10.11 3:12.38
11 Erik Linden JR-3 Boston College 4:14.61 2:50.50 3:47.33 3:56.43 4:35.07
12 Will Stone JR-3 Lee (Tenn.) 4:12.38 4:39.67 3:47.37 3:38.28 4:05.56
13 Ben Ruffing SR-4 Lipscomb 4:28.38 3:22.43 3:47.44 2:46.04 2:48.31
14 Aiden Arnold FR-1 North Florida 4:36.40 2:51.33 3:48.43 3:39.30 4:04.42
15 Jay Day SR-4 Alabama-Huntsville 3:32.45 3:37.02 3:48.44 4:22.71 4:47.84
18 Joshua Williams JR-3 Georgia Tech 4:28.44 3:12.73 3:49.43 2:45.19 3:49.43
21 Jacob Bishop SR-4 Alabama-Huntsville 3:02.23 2:46.09 3:50.67 2:41.47 3:41.45
38 Zack Truitt FR-1 Georgia Tech 3:22.61 3:32.04 3:55.59 4:16.80 3:24.97
  Joshua Bell SR-4 Lipscomb DNF DNF DNF DNF DNF
  Jonathan Schwind SR-4 Lipscomb DNF DNF DNF DNF DNF
Men's 1500 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
24 Hayden Judge FR-1 Lee (Tenn.) 3:52.79 2:56.92 2:54.60 3:15.55
28 Jack Voss FR-1 Georgia Tech 3:53.59 3:02.20 4:21.62 3:09.21
29 Chris Cherono FR-1 Georgia Tech 3:53.82 3:16.41 3:44.47 3:53.82
30 Nathan Knox FR-1 Alabama-Huntsville 3:53.88 3:07.11 3:44.53 3:18.80
32 Daniel Nixon   Atlanta TC 3:54.88 4:16.02 3:33.74 3:36.09
34 Zach Wedding FR-1 Charleston Southern 3:55.20 3:22.28 3:19.92 3:59.91
35 Edward Tristine SO-2 Boston College 3:55.23 4:30.52 4:11.70 3:24.65
39 Charlie Smith FR-1 Georgia Tech 3:55.96 3:41.81 5:02.03 4:50.23
40 James Cragin JR-3 Georgia Tech 3:56.17 4:36.32 2:50.05 3:23.11
41 Myles Collins FR-1 Georgia Tech 3:56.95 4:15.91 4:37.24 4:08.80
44 Alex Zangara SO-2 Charleston Southern 3:57.69 3:24.42 3:12.53 2:58.27
46 Cole Miller SO Unattached 3:58.25 3:46.34 4:36.37 3:51.11
58 Jack McManus   Unattached 4:01.55 3:10.83 3:22.91 5:04.36
61 Stanley Finley   Unattached 4:02.90 3:33.76 4:56.34 4:58.77
  Colby Caviness   Unattached DNF DNF DNF DNF
Men's 1500 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
20 Titus Lagat SO-2 Lee (Tenn.) 4:15.33 3:50.02 4:01.53 3:47.72 4:03.83 3:52.32
22 Koi Williams JR-3 Kennesaw State 3:19.85 3:52.38 4:34.21 3:15.20 3:19.85 4:24.92
23 Aaron Himes FR-1 Lee (Tenn.) 4:13.49 3:52.56 4:18.15 3:38.61 2:59.08 3:15.35
25 Cole Kimmel FR-1 Lipscomb 4:23.15 3:52.87 3:52.87 4:02.19 2:50.00 3:10.96
26 Bing Hudson FR-1 Lipscomb 3:57.63 3:52.97 2:57.06 3:11.04 3:41.33 3:15.70
31 Cole Streich SR-4 Lipscomb 3:54.45 3:54.45 4:57.76 4:06.18 3:40.39 4:13.21
33 Gavin Kuhlenbeck SO-2 Charleston Southern 3:22.04 3:54.92 3:17.34 4:13.72 3:40.83 3:40.83
37 Caleb Boys JR-3 Alabama-Huntsville 3:24.95 3:55.57 3:55.57 4:52.11 2:49.61 3:22.59
42 Will Bray   Unattached 3:57.09 3:57.09 3:14.42 4:16.06 3:52.35 3:40.50
45 Jack Elliott SO-2 Alabama-Huntsville 2:58.29 3:57.72 5:01.91 2:46.41 4:50.02 4:31.00
51 John Wacker SO-2 Boston College 4:01.53 3:59.13 4:06.31 3:20.87 3:32.83 5:08.48
53 Gordon Pollock JR-3 Boston College 4:03.21 4:00.80 3:03.01 3:58.40 4:03.21 4:27.29
63 Peter Fox FR-1 Boston College 4:29.82 4:03.08 4:32.25 4:39.55 4:27.39 3:50.93
66 John Carter JR-3 Boston College 5:05.40 4:04.32 4:14.10 3:52.11 4:28.76 4:53.19
Men's 1500 Meters Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
36 Jacob Hatcher SO-2 Lee (Tenn.) 3:55.47 4:56.70 4:54.34 4:09.60 4:47.28 4:51.99 4:19.02
43 Will Ponder   Atlanta TC 3:57.63 4:28.53 2:51.10 4:30.90 3:55.26 4:42.78 4:07.14
47 Jag Gangemi   Unattached 3:58.29 4:43.57 3:15.40 4:50.72 2:58.72 3:29.70 3:22.55
48 Max Blader FR-1 Charleston Southern 3:58.73 3:32.47 3:51.57 2:59.05 4:39.32 4:03.51 4:53.64
49 Cameron Paulk JR-3 Kennesaw State 3:58.89 3:01.56 4:53.84 3:37.39 4:56.23 3:37.39 4:34.73
50 Chase Burrell FR-1 Appalachian State 3:58.91 4:18.03 4:41.92 3:15.91 3:51.75 4:25.19 4:53.86
52 Adan Rodriguez SR-4 Lee (Tenn.) 3:59.73 2:55.01 3:16.58 4:09.32 4:23.71 4:40.49 3:18.98
54 David Reteneller SR-4 Georgia Tech 4:00.85 4:15.31 4:32.16 3:27.14 3:51.22 3:24.73 4:10.49
57 William O'Rielly SR-4 Georgia Tech 4:01.34 3:39.62 3:08.25 4:47.20 3:49.28 4:13.41 4:39.96
59 Ryan Bush JR-3 Lipscomb 4:01.99 4:18.93 5:14.59 3:45.05 3:59.57 4:06.83 3:35.38
65 Seth Martinez FR-1 North Florida 4:03.91 4:33.18 4:45.38 2:58.06 3:00.50 4:50.26 5:09.77
73 Cole Myers SO-2 Clemson 4:08.72 4:53.49 3:09.03 3:41.36 3:53.80 3:43.85 4:21.16
Men's 1500 Meters Section 6
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
55 Ben Butcher FR-1 Lipscomb 4:00.96 3:53.74 2:55.90 4:56.38 3:53.74 2:55.90
56 Jaden Luczak FR-1 VCU 4:01.11 3:27.36 4:37.28 3:53.88 5:11.04 3:51.47
60 Logan Kraus SO-2 Valdosta State 4:02.61 3:33.50 4:17.17 4:19.60 4:22.02 3:40.78
62 Timothy Depue JR-3 Charleston Southern 4:02.96 4:39.41 3:28.95 5:10.99 4:27.26 5:08.56
64 Tom Germann SO-2 UNC-Asheville 4:03.40 5:13.99 3:12.29 3:51.23 3:12.29 2:52.82
67 Gavin Morrow FR-1 Belmont 4:05.21 3:33.34 3:30.88 4:22.38 4:54.26 4:17.47
68 Karthik Raj Kochuparambill FR-1 Georgia 4:05.70 3:16.56 2:59.37 4:22.90 2:51.99 3:58.33
69 Jason Risse SO-2 Lipscomb 4:06.08 3:36.55 3:41.48 5:19.91 3:04.56 3:31.63
70 Will Anglea FR-1 Alabama-Huntsville 4:06.69 4:43.70 4:46.16 5:03.43 3:32.16 3:27.22
71 William Johnson SO-2 Presbyterian 4:07.21 4:56.66 4:24.52 4:54.18 3:15.30 3:05.41
72 Drew Kilgore SO-2 Montevallo 4:07.28 3:35.14 3:07.94 5:21.47 3:10.41 5:19.00
75 Quinn Jacquez FR-1 UNC-Asheville 4:11.67 4:56.97 4:51.94 3:49.02 3:06.24 5:24.66
79 Braedon Bensley SO-2 Valdosta State 4:12.65 4:35.39 4:10.13 5:23.40 4:50.55 4:40.45
81 Malcolm Brown FR-1 Bethune-Cookman 4:14.58 3:26.21 4:32.40 3:44.03 5:00.41 3:13.48
83 Dalton Pender SO-2 Valdosta State 4:16.08 5:04.74 4:59.62 4:23.77 3:22.31 3:24.87
Men's 1500 Meters Section 7
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
74 Chaney Holder SO-2 Montevallo 4:40.34 4:20.32 3:17.74 3:05.23 3:20.24 3:52.78 4:10.30
76 Chris Flores FR-1 Valdosta State 5:02.21 3:54.22 4:47.10 3:36.59 5:07.25 3:36.59 4:11.84
77 Christian Figueroa SR-4 Life 3:49.44 4:57.52 3:24.23 3:39.36 4:17.18 4:37.35 4:12.13
78 Owen Marquardt FR-1 Montevallo 4:47.48 3:31.83 4:27.30 2:56.52 4:17.22 5:25.30 4:12.17
80 Keegan Rafferty FR-1 Montevallo 3:27.43 3:57.79 3:22.37 5:08.62 3:29.96 3:14.78 4:12.96
82 Adam Mastrobuono SO-2 Valdosta State 3:57.17 5:21.33 4:22.67 3:41.87 4:32.88 5:18.78 4:15.02
84 Benjamin Underwood SR-4 Lipscomb 4:44.26 5:07.31 4:46.82 5:32.92 4:49.39 3:14.63 4:16.09
85 Alec Munger FR-1 Valdosta State 4:58.34 5:35.30 4:31.93 3:41.77 5:40.58 4:34.57 4:24.01
86 Caleb Patterson JR-3 Claflin 4:58.45 4:39.11 5:45.43 5:45.43 5:45.43 4:33.58 4:36.34
87 Cameron Berryhill SR-4 Bethune-Cookman 3:20.32 5:58.31 3:28.78 3:25.96 3:20.32 3:17.49 4:42.13
88 Ralph Guerra SO-2 Presbyterian 5:35.94 3:44.91 4:53.23 3:22.13 5:55.87 5:18.86 4:44.69
89 James Marler FR-1 Presbyterian 5:58.67 4:12.84 4:27.53 4:45.17 4:24.60 3:52.26 4:53.99
90 Justin Nobles SR-4 Presbyterian 4:03.16 3:51.30 4:12.05 5:05.43 3:39.44 4:23.92 4:56.53