May 12-14, 2022
|
Millersville - Millersville, PA
ICON KEY: NCAA DII Prov PSAC IC4A/ECAC

Men's 400 Meters Finals

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME SC
1 Aaron Arp JR-3 Shippensburg 45.62 57.85 47.03 10
2 Ryan Miller SO-2 Lock Haven 39.54 53.83 47.63 8
3 Tyler Boone FR-1 East Stroudsburg 57.27 51.97 48.12 6
4 Sean Ringgold SR-4 Mansfield 42.59 47.98 48.95 5
5 Justin Egizio FR-1 Indiana (Pa.) 35.31 57.38 49.04 4
6 Sean Roberts SR-4 East Stroudsburg 52.76 1:03.71 49.77 3
7 Chad Mowbray JR-3 West Chester 52.89 37.42 49.89 2
8 Zandrew Bowe JR-3 East Stroudsburg 40.24 43.76 50.29 1

Men's 400 Meters Preliminaries

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Ryan Miller SO-2 Lock Haven 48.30 56.03 42.99 59.90 54.58
2 Tyler Boone FR-1 East Stroudsburg 48.54 38.35 49.51 58.74 53.40
3 Aaron Arp JR-3 Shippensburg 48.72 40.44 59.93 47.75 51.16
4 Sean Ringgold SR-4 Mansfield 48.91 50.87 46.96 46.47 52.34
5 Justin Egizio FR-1 Indiana (Pa.) 49.14 56.02 41.77 50.13 59.95
6 Sean Roberts SR-4 East Stroudsburg 49.59 1:02.49 56.04 39.18 1:01.99
7 Chad Mowbray JR-3 West Chester 49.59 58.02 54.06 43.64 43.64
8 Zandrew Bowe JR-3 East Stroudsburg 49.69 1:02.12 37.27 53.17 53.17
9 Zahir Madyun JR-3 West Chester 49.76 47.28 42.80 1:03.70 35.33
10 Zakharee Williams SO-2 Seton Hill 49.86 40.89 55.35 44.88 35.90
11 Robert Wilson FR-1 Bloomsburg 49.89 1:03.86 43.91 40.91 1:04.36
12 Logan Williams JR-3 Pitt.-Johnstown 50.10 51.11 59.12 49.10 1:04.63
13 Ori Fraizer JR-3 West Chester 50.16 1:03.21 45.15 43.64 1:04.21
14 Ryan Ditty FR-1 East Stroudsburg 50.37 50.37 49.37 55.91 54.91
15 Zephyr Crestwell FR-1 East Stroudsburg 50.41 36.80 49.91 47.89 46.89
16 Jack Wasserman SO-2 West Chester 51.19 54.78 1:01.94 46.08 1:03.99
17 James Jaisingh FR-1 Shippensburg 51.61 42.84 39.74 58.84 44.39
Men's 400 Meters Preliminaries Heat 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
2 Tyler Boone FR-1 East Stroudsburg 39.32 52.43 48.54 55.83 36.89 59.22 33.98
4 Sean Ringgold SR-4 Mansfield 53.32 54.29 48.91 55.76 58.21 1:02.12 53.32
5 Justin Egizio FR-1 Indiana (Pa.) 49.64 52.09 49.14 35.38 54.55 57.50 58.48
13 Ori Fraizer JR-3 West Chester 45.65 1:05.21 50.16 35.62 1:01.20 58.19 1:03.71
16 Jack Wasserman SO-2 West Chester 46.59 55.80 51.19 40.96 1:01.94 50.17 47.10
17 James Jaisingh FR-1 Shippensburg 50.07 50.07 51.61 53.68 52.65 56.26 1:04.52
Men's 400 Meters Preliminaries Heat 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
3 Aaron Arp JR-3 Shippensburg 35.08 46.78 47.26 48.72
9 Zahir Madyun JR-3 West Chester 35.83 1:04.69 48.27 49.76
10 Zakharee Williams SO-2 Seton Hill 36.90 37.40 1:01.33 49.86
12 Logan Williams JR-3 Pitt.-Johnstown 45.60 35.07 54.11 50.10
15 Zephyr Crestwell FR-1 East Stroudsburg 47.39 52.43 55.96 50.41
Men's 400 Meters Preliminaries Heat 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
1 Ryan Miller SO-2 Lock Haven 48.30 51.69 50.24
6 Sean Roberts SR-4 East Stroudsburg 49.59 51.58 49.59
7 Chad Mowbray JR-3 West Chester 49.59 1:01.50 54.06
8 Zandrew Bowe JR-3 East Stroudsburg 49.69 43.23 53.17
11 Robert Wilson FR-1 Bloomsburg 49.89 40.91 1:01.37
14 Ryan Ditty FR-1 East Stroudsburg 50.37 1:02.46 43.32