April 29-30, 2022
|
UNF-Hodges Stadium - Jacksonville, FL
ICON KEY: NAIA A NAIA B NCAA DII Prov NJCAA DI NJCAA DIII

Men's 800 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
1 Sam Austin FR-1 Florida 1:34.30 1:49.65
2 Shane Cohen SO-2 Tampa 1:47.57 1:49.76
3 Robert Pedroza SO-2 North Florida 1:55.38 1:49.88
4 Sukeil Foucha SO-2 Florida State 1:39.98 1:51.08
5 Timothy Doyle JR-3 North Florida 1:54.53 1:51.19
6 Michael Smikle FR-1 St. Thomas (Fla.) 1:47.20 1:51.66
7 Ladarius Tellis FR-1 North Florida 1:19.45 1:51.90
8 Oskars Bambals SO-2 Miami (Fla.) 2:23.48 1:52.09
9 Andreas Arroyo   Puerto Rico 1:55.03 1:52.77
10 Alex Guy SO-2 Florida Southern 1:51.00 1:53.26
11 Aiden Arnold FR-1 North Florida 2:11.51 1:53.37
12 Chase Ruskin SO-2 Florida 1:52.45 1:53.58
13 Dalton Brown SR-4 Florida 2:06.14 1:53.64
14 Deshay Fernandes JR-3 Florida 2:06.67 1:54.11
15 Disner Moreno JR-3 FIU 2:20.96 1:54.60
16 Omario Windett FR-1 Keiser 2:24.74 1:54.87
17 Eoin McNally FR-1 Florida 1:32.06 1:55.07
18 Ryan Sloan FR-1 Tallahassee CC 2:28.60 1:55.19
19 Malcolm Brown FR-1 Bethune-Cookman 2:20.66 1:55.29
20 Mason Jones SR-4 Florida Southern 1:42.61 1:55.29
21 Charles Hruda FR-1 Embry-Riddle 2:20.71 1:55.33
22 Jonathan Gill SR-4 Tampa 1:31.33 1:55.60
23 Dalton Morley JR-3 South Florida 1:46.60 1:55.86
24 Luke Sweatman SO-2 Lynn 2:07.46 1:55.87
25 Luke Scheid FR-1 Flagler 1:55.05 1:56.21
26 Ryan Miller FR-1 Florida 1:51.76 1:56.41
27 Jack Benoit FR-1 Coastal Carolina 2:28.02 1:56.55
28 Jacob D'Aleo FR-1 Embry-Riddle 2:13.17 1:56.81
29 George Alexander FR-1 Tampa 2:24.98 1:56.92
30 Justin Bridgewater JR-3 South Florida 1:56.98 1:56.98
31 Brady Zimmerman SO-2 Florida Southern 2:04.05 1:57.02
32 Tyler Douglas JR-3 Albany State 2:07.60 1:57.06
33 Jake Lonsdale SR-4 Palm Beach Atlantic 1:30.22 1:57.17
34 Matt Lyons SO-2 Flagler 1:39.74 1:57.34
35 Josiah Davis SR-4 Florida A&M 1:25.73 1:57.43
36 Roger Reyes SR-4 FIU 1:56.63 1:57.80
37 Jonathan Pineda JR-3 FIU 1:46.26 1:58.06
38 Joshua Wagner SR-4 Florida Southern 1:34.80 1:58.50
39 Mauricio Xochitecatl SO-2 Concordia Univ. Chicago 1:38.61 1:58.80
40 Chase McKee FR-1 Flagler 2:09.51 1:58.81
41 Dalton Pender SO-2 Valdosta State 1:41.43 1:59.32
42 Jack Brooks FR-1 Embry-Riddle 1:53.59 1:59.56
43 Tomas Duncan FR-1 Coastal Carolina 1:54.91 1:59.69
44 Tyler Ketcham JR-3 Palm Beach Atlantic 1:52.55 1:59.73
45 Bryson Yamnitz SO-2 Florida Southern 2:34.68 1:59.90
46 Ethan Wattles FR-1 Palm Beach Atlantic 1:47.49 2:00.77
47 Jonathan Memnon SR-4 St. Thomas (Fla.) 1:57.48 2:01.11
48 Vance Dimmick FR-1 South Florida 2:31.69 2:01.35
49 Kristian Bodden Junior Unattached 1:45.78 2:01.58
50 Logan Kraus SO-2 Valdosta State 2:00.84 2:02.06
51 Mitchell Kozik SR-4 Florida Southern 1:48.78 2:02.22
52 Collin Clark SO-2 Lynn 1:30.69 2:04.23
53 Isaiah Davis SO-2 Bethune-Cookman 2:21.89 2:04.46
54 Carl Burnside, Jr SR-4 Florida A&M 1:58.40 2:04.63
55 Chris Flores FR-1 Valdosta State 2:00.73 2:05.76
56 Daniel Manzella Freshman Unattached 1:56.21 2:06.31
57 Braedon Bensley SO-2 Valdosta State 1:59.30 2:06.91
58 Noah McCray Sophomore Unattached 1:46.79 2:11.83
  Ayman Zahafi SR-4 Miami (Fla.) DNF DNF
Men's 800 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Sam Austin FR-1 Florida 1:21.15 1:32.11 1:49.65 1:23.34 1:57.33
2 Shane Cohen SO-2 Tampa 1:49.76 2:05.13 1:49.76 1:59.64 2:18.30
3 Robert Pedroza SO-2 North Florida 2:22.85 1:55.38 1:49.88 1:49.88 1:33.40
4 Sukeil Foucha SO-2 Florida State 1:51.08 1:18.87 1:51.08 1:49.97 2:02.19
5 Timothy Doyle JR-3 North Florida 2:06.76 2:20.10 1:51.19 1:54.53 2:22.33
7 Ladarius Tellis FR-1 North Florida 1:59.74 1:23.93 1:51.90 1:28.41 1:44.07
8 Oskars Bambals SO-2 Miami (Fla.) 1:38.64 2:15.63 1:52.09 2:08.91 1:34.16
17 Eoin McNally FR-1 Florida 1:34.36 2:24.99 1:55.07 1:28.61 1:52.77
  Ayman Zahafi SR-4 Miami (Fla.) DNF DNF DNF DNF DNF
Men's 800 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
6 Michael Smikle FR-1 St. Thomas (Fla.) 1:51.66 1:42.73 1:49.43
9 Andreas Arroyo   Puerto Rico 1:52.77 1:53.90 1:24.58
10 Alex Guy SO-2 Florida Southern 1:53.26 1:30.61 2:02.32
11 Aiden Arnold FR-1 North Florida 1:53.37 2:18.32 1:21.63
12 Chase Ruskin SO-2 Florida 1:53.58 2:02.67 1:55.86
13 Dalton Brown SR-4 Florida 1:53.64 2:25.46 2:27.74
14 Deshay Fernandes JR-3 Florida 1:54.11 1:31.29 1:55.26
15 Disner Moreno JR-3 FIU 1:54.60 1:50.02 1:44.29
21 Charles Hruda FR-1 Embry-Riddle 1:55.33 1:31.11 1:42.65
22 Jonathan Gill SR-4 Tampa 1:55.60 1:24.39 2:29.13
24 Luke Sweatman SO-2 Lynn 1:55.87 1:50.08 2:22.52
28 Jacob D'Aleo FR-1 Embry-Riddle 1:56.81 2:23.68 2:00.32
52 Collin Clark SO-2 Lynn 2:04.23 1:46.84 1:26.97
Men's 800 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
16 Omario Windett FR-1 Keiser 1:54.87 1:46.83 2:02.91 1:41.09 2:16.70 1:36.49
19 Malcolm Brown FR-1 Bethune-Cookman 1:55.29 2:09.13 1:47.22 2:20.66 1:56.45 1:23.01
23 Dalton Morley JR-3 South Florida 1:55.86 1:52.39 1:53.55 1:43.12 1:24.58 1:38.49
25 Luke Scheid FR-1 Flagler 1:56.21 1:45.76 2:25.27 2:10.16 2:09.00 1:27.16
27 Jack Benoit FR-1 Coastal Carolina 1:56.55 2:31.52 1:34.41 1:36.74 1:35.58 1:23.92
29 George Alexander FR-1 Tampa 1:56.92 1:41.72 2:23.82 2:26.15 2:02.77 1:32.37
30 Justin Bridgewater JR-3 South Florida 1:56.98 2:25.06 2:20.38 2:19.21 1:31.25 2:09.85
32 Tyler Douglas JR-3 Albany State 1:57.06 1:47.70 1:23.12 1:39.51 1:50.04 2:22.82
33 Jake Lonsdale SR-4 Palm Beach Atlantic 1:57.17 2:08.89 2:19.44 1:54.83 1:46.63 1:47.80
34 Matt Lyons SO-2 Flagler 1:57.34 2:10.25 2:07.90 2:23.16 1:53.82 2:06.73
35 Josiah Davis SR-4 Florida A&M 1:57.43 2:09.18 1:23.38 1:48.04 2:13.87 1:50.39
36 Roger Reyes SR-4 FIU 1:57.80 2:15.47 2:04.87 1:42.49 2:27.25 1:42.49
45 Bryson Yamnitz SO-2 Florida Southern 1:59.90 2:33.48 1:39.52 2:23.88 2:32.28 2:03.50
47 Jonathan Memnon SR-4 St. Thomas (Fla.) 2:01.11 1:32.05 2:10.80 1:24.78 2:01.11 1:41.74
Men's 800 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
18 Ryan Sloan FR-1 Tallahassee CC 1:55.19 1:33.31 2:02.11 2:06.71 2:27.45
20 Mason Jones SR-4 Florida Southern 1:55.29 1:38.00 1:31.08 2:09.13 1:31.08
37 Jonathan Pineda JR-3 FIU 1:58.06 1:50.98 1:23.83 2:09.87 2:14.59
38 Joshua Wagner SR-4 Florida Southern 1:58.50 1:57.32 2:17.46 1:41.91 1:31.25
40 Chase McKee FR-1 Flagler 1:58.81 2:00.00 2:05.94 1:32.68 2:34.46
42 Jack Brooks FR-1 Embry-Riddle 1:59.56 2:07.93 1:27.28 2:27.06 2:19.89
43 Tomas Duncan FR-1 Coastal Carolina 1:59.69 1:32.17 2:32.01 2:08.07 2:23.63
44 Tyler Ketcham JR-3 Palm Beach Atlantic 1:59.73 1:39.38 1:54.94 1:23.81 2:09.31
48 Vance Dimmick FR-1 South Florida 2:01.35 1:43.15 2:36.55 2:37.76 2:36.55
50 Logan Kraus SO-2 Valdosta State 2:02.06 2:04.51 2:36.24 2:17.93 1:54.74
54 Carl Burnside, Jr SR-4 Florida A&M 2:04.63 2:30.81 1:50.92 2:17.10 2:15.85
55 Chris Flores FR-1 Valdosta State 2:05.76 1:46.90 1:43.13 1:31.81 2:25.89
Men's 800 Meters Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME
26 Ryan Miller FR-1 Florida 1:56.41
31 Brady Zimmerman SO-2 Florida Southern 1:57.02
39 Mauricio Xochitecatl SO-2 Concordia Univ. Chicago 1:58.80
41 Dalton Pender SO-2 Valdosta State 1:59.32
46 Ethan Wattles FR-1 Palm Beach Atlantic 2:00.77
49 Kristian Bodden Junior Unattached 2:01.58
51 Mitchell Kozik SR-4 Florida Southern 2:02.22
53 Isaiah Davis SO-2 Bethune-Cookman 2:04.46
56 Daniel Manzella Freshman Unattached 2:06.31
57 Braedon Bensley SO-2 Valdosta State 2:06.91
58 Noah McCray Sophomore Unattached 2:11.83