April 22-23, 2022
|
Concordia University, St. Paul - St. Paul, MN
ICON KEY: NCAA DII Prov NCCAA

Women's 1500 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Haleigh Reindl JR-3 Minnesota-Duluth 4:41.92
2 Ellen Mickelson SR-4 St. Olaf 4:45.43
3 Mackenzie Hall SR-4 Minnesota-Duluth 4:45.71
4 MaKenna Thurston SO-2 Minnesota State 4:45.88
5 Katie Gebert SO-2 St. Olaf 4:48.09
6 Sam Posey JR-3 St. Olaf 4:49.60
7 Julia Nielsen SO-2 Minnesota-Duluth 4:50.53
8 Sophie Call SO-2 St. Olaf 4:50.66
9 Francine Seidel FR-1 Minnesota-Duluth 4:51.39
10 Lauren Ellefson FR-1 St. Thomas (Minn.) 4:52.65
11 Carly Scheuerman SR-4 St. Thomas (Minn.) 4:52.67
12 Cheresa Bouley JR-3 St. Cloud State 4:53.11
13 Makayla Bishop FR-1 Minnesota State 4:55.18
14 Marissa Ellenbecker SO-2 Minnesota State 4:57.31
15 Mackenzie Gaherty JR-3 Minnesota State 4:57.49
16 Bella Call SO-2 St. Olaf 4:58.45
17 Christina Bolcer SO-2 St. Thomas (Minn.) 4:59.18
18 Julia Everest SO-2 St. Olaf 4:59.29
19 Josie Bond FR-1 Minnesota-Duluth 4:59.49
20 Aislin Anderson SO-2 MSU-Moorhead 5:04.59
21 Ashlin Young SO-2 Minnesota State 5:08.20
22 Aubrey Frey SO-2 St. Thomas (Minn.) 5:08.50
23 Hannah Burns JR-3 St. Thomas (Minn.) 5:10.58
24 Maggie Froh SO-2 Macalester 5:10.87
25 Rhynn Paulsen SO-2 St. Thomas (Minn.) 5:11.77
26 Sophie Abernethy FR-1 St. Olaf 5:11.79
27 Elizabeth Lofstad SO-2 North Central (Minn.) 5:11.91
28 Grace Dorsher FR-1 MSU-Moorhead 5:14.39
29 Megan Narveson FR-1 Minnesota State 5:15.53
30 Katie Michalak SO-2 St. Thomas (Minn.) 5:15.99
31 Cassie Hamilton SO-2 St. Thomas (Minn.) 5:16.21
32 Ruby Gernandt FR-1 Bethel (Minn.) 5:17.01
33 Ella Krumm FR-1 Macalester 5:17.42
34 Emily Rather SO-2 St. Thomas (Minn.) 5:19.21
35 Erica Conrad SO-2 St. Cloud State 5:20.48
36 Sylvia Greene SO-2 Macalester 5:20.60
37 Anna Decker FR-1 Bethel (Minn.) 5:21.11
38 Jane Bruenjes FR-1 St. Olaf 5:22.10
39 Sophie Gossard JR-3 St. Olaf 5:23.31
40 Emma Ward SO-2 Minnesota State 5:23.79
41 Emma Reinart SR-4 St. Thomas (Minn.) 5:24.26
42 Karley Thurston SO-2 Macalester 5:24.52
43 Alexandra Bragg SO-2 Minnesota-Duluth 5:25.60
44 McKenzie Maki JR-3 MSU-Moorhead 5:26.71
45 Isabella Kraft SR-4 St. Cloud State 5:26.97
46 Ilsa Weigel SO-2 St. Olaf 5:27.48
47 Madelyn Skjeveland FR-1 Minnesota State 5:29.03
48 Sarah Messer SO-2 St. Thomas (Minn.) 5:30.09
49 Jenna Terrio FR-1 St. Scholastica 5:31.47
50 Ava Craven FR-1 St. Olaf 5:31.54
51 Anya Swanson SR-4 St. Catherine (Minn.) 5:31.85
52 Lydia Gessner FR-1 Bethel (Minn.) 5:31.92
53 Cate Gleason FR-1 St. Olaf 5:33.59
54 Gwen Andersen SR-4 St. Thomas (Minn.) 5:33.82
55 Katie McKonkey FR-1 Minnesota-Duluth 5:34.87
56 Sylvia Coyle FR-1 Macalester 5:34.92
57 Celia Woyke FR-1 Bethel (Minn.) 5:35.80
58 Maggie Morgan SO-2 Macalester 5:37.29
59 Elizabeth Berndt FR-1 St. Scholastica 5:40.08
60 Ashlyn Arett SR-4 St. Thomas (Minn.) 5:41.83
61 Madeline Bruessel FR-1 Minnesota State 5:43.81
62 Abby Rowekamp FR-1 St. Olaf 5:45.35
63 Sarah Vander Kolk FR-1 Bethel (Minn.) 5:46.73
64 Marissa Cutlan SO-2 Bethel (Minn.) 5:52.00
65 Ellesa St. George FR-1 Bethel (Minn.) 5:52.28
66 Gracia Widman JR-3 Northwestern (Minn.) 5:57.89
67 Anna Sajdak FR-1 Concordia-St. Paul 5:59.08
68 Annabel Lantz FR-1 Augsburg 6:05.91
69 Aspen Clarksean FR-1 Hamline 6:07.47
70 Julia Schwinghamer FR-1 St. Scholastica 6:25.70
Women's 1500 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Haleigh Reindl JR-3 Minnesota-Duluth 4:56.02 5:29.85 5:01.66 4:41.92 3:17.35 4:56.02 5:55.22
2 Ellen Mickelson SR-4 St. Olaf 5:53.94 3:51.20 3:34.08 4:45.43 5:25.39 4:02.62 4:34.02
3 Mackenzie Hall SR-4 Minnesota-Duluth 4:40.00 3:20.00 5:14.29 4:45.71 5:54.28 5:48.57 4:54.29
4 MaKenna Thurston SO-2 Minnesota State 3:34.41 6:00.21 5:51.64 4:45.88 5:48.78 5:37.34 3:48.71
5 Katie Gebert SO-2 St. Olaf 6:05.88 5:37.07 4:53.86 4:48.09 5:37.07 6:05.88 4:13.52
6 Sam Posey JR-3 St. Olaf 3:48.79 5:18.56 4:17.75 4:49.60 4:43.81 5:12.77 4:49.60
7 Julia Nielsen SO-2 Minnesota-Duluth 3:32.09 5:25.40 4:59.25 4:50.53 4:24.39 5:10.87 3:35.00
8 Sophie Call SO-2 St. Olaf 5:19.73 5:22.64 5:37.17 4:50.66 4:15.78 5:19.73 6:12.05
13 Makayla Bishop FR-1 Minnesota State 6:06.03 3:26.63 4:37.47 4:55.18 4:19.76 3:59.10 4:37.47
16 Bella Call SO-2 St. Olaf 3:58.76 4:31.59 5:37.25 4:58.45 4:55.47 5:31.28 4:28.61
Women's 1500 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
9 Francine Seidel FR-1 Minnesota-Duluth 4:36.82 5:08.88 5:05.96 4:51.39 3:50.20 4:28.08
10 Lauren Ellefson FR-1 St. Thomas (Minn.) 5:33.62 5:07.29 3:24.86 4:52.65 3:24.86 3:54.12
11 Carly Scheuerman SR-4 St. Thomas (Minn.) 5:36.57 4:32.19 3:39.51 4:52.67 5:59.99 4:58.53
12 Cheresa Bouley JR-3 St. Cloud State 5:07.77 5:54.67 6:03.46 4:53.11 5:25.36 5:04.84
14 Marissa Ellenbecker SO-2 Minnesota State 3:54.88 4:00.83 5:30.02 4:57.31 5:32.99 5:06.23
15 Mackenzie Gaherty JR-3 Minnesota State 5:15.34 4:54.52 5:24.27 4:57.49 5:12.37 6:02.94
17 Christina Bolcer SO-2 St. Thomas (Minn.) 4:41.23 5:53.04 4:53.20 4:59.18 6:25.95 5:29.10
18 Julia Everest SO-2 St. Olaf 5:47.18 4:29.37 4:23.38 4:59.29 5:53.17 4:29.37
19 Josie Bond FR-1 Minnesota-Duluth 3:41.63 6:23.35 4:29.55 4:59.49 4:38.53 5:47.41
20 Aislin Anderson SO-2 MSU-Moorhead 5:53.33 5:32.01 4:00.63 5:04.59 5:04.59 6:05.51
26 Sophie Abernethy FR-1 St. Olaf 3:38.26 4:06.32 4:34.38 5:11.79 6:32.86 4:25.03
32 Ruby Gernandt FR-1 Bethel (Minn.) 6:23.59 5:29.69 3:57.76 5:17.01 5:45.54 5:26.52
Women's 1500 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
21 Ashlin Young SO-2 Minnesota State 3:57.32 5:48.27 5:05.12 5:08.20 4:15.81 5:29.78 6:28.34
22 Aubrey Frey SO-2 St. Thomas (Minn.) 5:23.93 4:22.23 4:46.91 5:08.50 4:53.08 5:36.27 4:00.63
23 Hannah Burns JR-3 St. Thomas (Minn.) 6:06.49 6:22.02 4:20.89 5:10.58 4:02.26 3:59.15 6:15.81
24 Maggie Froh SO-2 Macalester 3:37.61 4:24.24 4:02.48 5:10.87 5:54.40 4:55.33 4:46.00
25 Rhynn Paulsen SO-2 St. Thomas (Minn.) 4:25.01 3:53.83 5:39.83 5:11.77 4:03.18 4:53.07 4:28.13
27 Elizabeth Lofstad SO-2 North Central (Minn.) 6:01.82 3:50.82 4:12.65 5:11.91 4:12.65 4:25.13 4:37.60
28 Grace Dorsher FR-1 MSU-Moorhead 5:52.12 5:08.11 4:33.52 5:14.39 4:02.08 6:36.14 4:58.67
29 Megan Narveson FR-1 Minnesota State 4:06.12 4:15.58 6:28.11 5:15.53 6:06.02 4:21.89 4:06.12
30 Katie Michalak SO-2 St. Thomas (Minn.) 5:25.47 5:00.19 4:34.92 5:15.99 6:12.87 4:03.32 6:09.71
31 Cassie Hamilton SO-2 St. Thomas (Minn.) 3:44.51 6:44.75 6:51.08 5:16.21 5:44.67 5:19.38 5:00.40
33 Ella Krumm FR-1 Macalester 3:45.37 4:58.38 5:36.47 5:17.42 6:43.13 6:46.30 5:17.42
34 Emily Rather SO-2 St. Thomas (Minn.) 5:44.75 5:57.52 6:51.78 5:19.21 4:08.99 6:03.90 6:54.98
36 Sylvia Greene SO-2 Macalester 4:03.66 3:54.04 5:17.40 5:20.60 4:54.96 6:43.96 3:44.42
37 Anna Decker FR-1 Bethel (Minn.) 4:55.43 4:29.74 5:40.38 5:21.11 5:37.17 6:41.39 6:02.86
38 Jane Bruenjes FR-1 St. Olaf 5:34.99 6:16.86 6:10.42 5:22.10 4:30.57 6:03.98 5:02.78
44 McKenzie Maki JR-3 MSU-Moorhead 3:51.97 5:16.91 5:23.45 5:26.71 5:43.05 5:16.91 5:33.25
47 Madelyn Skjeveland FR-1 Minnesota State 4:56.13 5:06.00 6:21.68 5:29.03 4:03.49 6:34.84 5:06.00
Women's 1500 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
35 Erica Conrad SO-2 St. Cloud State 5:20.48 6:40.60 5:17.28 5:39.71 5:04.46
39 Sophie Gossard JR-3 St. Olaf 5:23.31 6:18.28 4:21.89 5:10.38 4:25.12
40 Emma Ward SO-2 Minnesota State 5:23.79 3:59.61 3:56.37 5:04.37 6:47.98
41 Emma Reinart SR-4 St. Thomas (Minn.) 5:24.26 4:58.32 5:01.57 4:48.60 4:29.14
42 Karley Thurston SO-2 Macalester 5:24.52 5:01.81 4:19.62 6:55.39 6:45.65
43 Alexandra Bragg SO-2 Minnesota-Duluth 5:25.60 4:27.00 6:01.42 6:56.77 5:51.65
45 Isabella Kraft SR-4 St. Cloud State 5:26.97 5:20.43 4:15.04 4:15.04 5:43.32
46 Ilsa Weigel SO-2 St. Olaf 5:27.48 5:37.31 3:55.79 4:31.81 5:14.38
48 Sarah Messer SO-2 St. Thomas (Minn.) 5:30.09 4:50.48 5:06.99 5:46.60 4:57.08
49 Jenna Terrio FR-1 St. Scholastica 5:31.47 4:11.92 5:51.36 5:21.53 4:05.29
50 Ava Craven FR-1 St. Olaf 5:31.54 4:28.55 5:34.86 3:55.40 6:57.74
54 Gwen Andersen SR-4 St. Thomas (Minn.) 5:33.82 4:23.72 4:27.06 7:13.97 5:47.18
56 Sylvia Coyle FR-1 Macalester 5:34.92 6:45.26 6:45.26 5:48.32 6:01.72
60 Ashlyn Arett SR-4 St. Thomas (Minn.) 5:41.83 5:55.51 4:12.96 6:43.36 6:46.78
62 Abby Rowekamp FR-1 St. Olaf 5:45.35 6:02.62 6:09.53 6:06.08 5:17.73
64 Marissa Cutlan SO-2 Bethel (Minn.) 5:52.00 6:48.32 6:23.68 5:52.00 4:24.00
Women's 1500 Meters Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
51 Anya Swanson SR-4 St. Catherine (Minn.) 5:18.58 6:41.54 4:15.53 5:31.85 4:18.85 6:24.95
52 Lydia Gessner FR-1 Bethel (Minn.) 4:02.31 6:44.95 6:41.63 5:31.92 5:28.60 5:25.29
53 Cate Gleason FR-1 St. Olaf 4:46.89 6:50.32 6:13.62 5:33.59 6:40.31 5:33.59
55 Katie McKonkey FR-1 Minnesota-Duluth 4:27.90 6:31.80 6:55.24 5:34.87 6:51.89 3:54.41
57 Celia Woyke FR-1 Bethel (Minn.) 4:11.85 5:19.01 7:13.19 5:35.80 7:09.83 5:35.80
58 Maggie Morgan SO-2 Macalester 5:10.31 6:41.38 6:11.02 5:37.29 6:31.26 4:16.34
59 Elizabeth Berndt FR-1 St. Scholastica 5:46.89 5:02.68 7:05.10 5:40.08 4:52.47 6:51.50
61 Madeline Bruessel FR-1 Minnesota State 6:14.76 4:17.86 7:06.33 5:43.81 6:49.14 6:31.95
63 Sarah Vander Kolk FR-1 Bethel (Minn.) 5:32.86 7:30.75 7:16.88 5:46.73 7:13.42 7:06.48
65 Ellesa St. George FR-1 Bethel (Minn.) 6:02.85 6:20.47 5:17.06 5:52.28 4:52.40 5:17.06
66 Gracia Widman JR-3 Northwestern (Minn.) 7:30.95 5:32.84 6:33.68 5:57.89 5:32.84 4:28.42
67 Anna Sajdak FR-1 Concordia-St. Paul 5:05.22 7:28.85 7:14.49 5:59.08 5:59.08 7:43.22
68 Annabel Lantz FR-1 Augsburg 5:14.69 7:22.76 7:55.69 6:05.91 6:13.23 6:20.55
69 Aspen Clarksean FR-1 Hamline 6:51.57 7:28.32 6:58.92 6:07.47 6:36.87 5:41.75
70 Julia Schwinghamer FR-1 St. Scholastica 6:02.56 7:04.27 5:04.71 6:25.70 6:25.70 5:47.13