April 8- 9, 2022
|
Miami (Outdoor) - Coral Gables, FL
ICON KEY: NCAA DII Prov

Men's 1500 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Carlin Berryhill SR-4 Bethune-Cookman 3:29.73 2:54.78 3:43.71 3:53.03 4:30.32
2 Lucas Badcock SO-2 Oklahoma 3:19.06 3:58.87 4:48.05 3:54.18 3:28.42
3 Justin Rittenhouse SO-2 Miami (Fla.) 4:53.49 4:25.32 3:40.71 3:54.79 3:00.79
4 Luke Sweatman SO-2 Lynn 3:54.56 4:23.28 4:08.92 3:59.34 3:33.02
5 Jonathan Pineda JR-3 FIU 5:10.43 3:58.24 3:38.99 4:00.64 4:17.49
6 Austen Cannon FR-1 Miami (Fla.) 3:29.56 4:03.67 4:45.10 4:03.67 3:19.81
7 Eric Silva JR-3 Lynn 4:15.98 4:50.11 5:16.93 4:03.79 3:46.73
8 Alejandro Garcia SR-4 FIU 4:00.00 3:57.55 4:24.49 4:04.89 5:15.91
9 Colin Wilson SO-2 Miami (Fla.) 4:54.53 4:59.52 4:57.03 4:09.60 4:09.60
10 Malcolm Brown FR-1 Bethune-Cookman 5:12.28 3:59.83 4:02.33 4:09.82 4:37.30
11 DaMauri Little SO-2 Bethune-Cookman 3:47.73 5:10.31 3:47.73 4:10.25 5:07.81
12 John Ross Donnes JR-3 Lynn 5:15.84 3:02.99 5:25.86 4:10.66 3:13.01
13 Giuliano Gencarelli FR-1 Florida Atlantic 4:12.96 4:30.67 3:32.49 4:12.96 3:45.14
14 Benjamin Hermiston JR-3 Florida Gulf Coast 4:12.27 5:13.42 4:02.07 4:14.81 4:17.36
15 Greg Kovacs   Unattached 3:23.12 4:55.68 4:22.26 4:17.11 5:21.39
16 Joshua Skielnik JR-3 Lynn 5:29.61 5:11.44 5:03.65 4:19.53 4:32.51
17 Preston Dunn SO-2 Florida Atlantic 5:03.98 3:51.23 3:27.85 4:19.81 4:40.60
18 Michael May III JR-3 Nova Southeastern 3:57.48 5:07.94 3:41.82 4:20.96 5:18.38
19 Haydon Patrick FR-1 Nova Southeastern 3:56.86 5:00.02 4:07.38 4:23.17 4:44.23
20 Matthew Labrato SO-2 Florida Atlantic 4:52.43 3:07.80 4:49.75 4:28.28 4:41.70
21 Cody Brown SO-2 Nova Southeastern 3:13.60 3:56.62 5:38.79 4:28.88 4:39.64
22 Andoni Mercado   UNAT-FIU 5:36.40 3:11.45 3:22.39 4:33.49 3:36.06
23 Justin Haber SR-4 Nova Southeastern 3:44.93 5:22.98 5:43.16 4:48.37 5:28.75
24 Joseph Javurek FR-1 Florida Atlantic 3:53.79 4:37.09 6:09.45 4:48.63 6:15.22
  Collin Clark   Lynn DNF DNF DNF DNF DNF
Men's 1500 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
1 Carlin Berryhill SR-4 Bethune-Cookman 4:25.66 3:53.03
2 Lucas Badcock SO-2 Oklahoma 2:53.30 3:54.18
3 Justin Rittenhouse SO-2 Miami (Fla.) 3:54.79 3:54.79
4 Luke Sweatman SO-2 Lynn 4:08.92 3:59.34
5 Jonathan Pineda JR-3 FIU 3:46.21 4:00.64
6 Austen Cannon FR-1 Miami (Fla.) 5:09.46 4:03.67
7 Eric Silva JR-3 Lynn 5:16.93 4:03.79
8 Alejandro Garcia SR-4 FIU 3:06.12 4:04.89
9 Colin Wilson SO-2 Miami (Fla.) 4:37.06 4:09.60
12 John Ross Donnes JR-3 Lynn 5:13.33 4:10.66
18 Michael May III JR-3 Nova Southeastern 5:18.38 4:20.96
22 Andoni Mercado   UNAT-FIU 5:41.87 4:33.49
  Collin Clark   Lynn DNF DNF
Men's 1500 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
10 Malcolm Brown FR-1 Bethune-Cookman 4:09.82
11 DaMauri Little SO-2 Bethune-Cookman 4:10.25
13 Giuliano Gencarelli FR-1 Florida Atlantic 4:12.96
14 Benjamin Hermiston JR-3 Florida Gulf Coast 4:14.81
15 Greg Kovacs   Unattached 4:17.11
16 Joshua Skielnik JR-3 Lynn 4:19.53
17 Preston Dunn SO-2 Florida Atlantic 4:19.81
19 Haydon Patrick FR-1 Nova Southeastern 4:23.17
20 Matthew Labrato SO-2 Florida Atlantic 4:28.28
21 Cody Brown SO-2 Nova Southeastern 4:28.88
23 Justin Haber SR-4 Nova Southeastern 4:48.37
24 Joseph Javurek FR-1 Florida Atlantic 4:48.63