April 29-30, 2022
|
Lynchburg - Lynchburg, VA

Men's 800 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 Tor Hotung-Davidsen SO-2 Lynchburg 1:49.07 1:42.32 1:20.96 1:52.44 2:19.43 1:28.83 10
2 Isaac Alderfer JR-3 Eastern Mennonite 2:26.57 1:32.04 2:18.62 1:53.62 2:14.08 2:08.39 8
3 Luke Avigliano FR-1 Washington and Lee 1:44.04 1:39.46 1:52.04 1:54.32 2:20.62 1:55.47 6
4 James Dixon SO-2 Washington and Lee 1:37.64 2:06.35 2:24.73 1:54.86 1:38.78 1:25.00 5
5 Cody Thompson SO-2 Randolph 1:51.10 1:51.10 2:18.87 1:55.72 2:01.51 2:25.81 4
6 Kyle Lauffenberger SO-2 Lynchburg 2:29.64 1:57.16 2:21.52 1:56.00 1:24.68 1:49.04 3
7 Zach Moore FR-1 Washington and Lee 2:08.50 2:14.34 2:31.86 1:56.81 1:38.12 2:06.16 2
8 William Fowler JR-3 Lynchburg 2:32.94 1:24.70 2:05.88 1:57.64 2:04.70 2:08.23 1
9 Bowen Varney SO-2 Bridgewater (Va.) 1:45.04 2:32.25 2:16.91 1:58.02 1:45.04 2:31.07 -
10 Daniel Miller SO-2 Lynchburg 1:44.27 2:05.59 1:41.90 1:58.48 1:43.08 2:15.07 -
11 Luken Mason FR-1 Randolph 1:30.46 2:34.73 2:08.55 1:59.02 2:19.26 1:47.12 -
12 Isaiah Luckey SO-2 Virginia Wesleyan 1:58.06 1:54.48 2:27.87 1:59.25 2:33.84 1:47.33 -
13 Josh Fretwell JR-3 Roanoke 2:18.50 1:29.55 2:04.17 1:59.39 2:28.05 2:23.27 -
14 Jeremy Allinger SO-2 Shenandoah 2:24.66 2:01.95 2:09.12 1:59.55 1:46.40 2:11.51 -
15 Dawson Woodruff SO-2 Eastern Mennonite 1:25.37 1:54.23 2:33.91 2:00.24 1:57.84 1:31.39 -
16 Bellamy Immanuel FR-1 Eastern Mennonite 1:37.03 2:09.77 1:38.24 2:01.28 1:43.09 2:31.60 -
17 Robert Birdsall SO-2 Roanoke 1:54.09 2:01.37 2:28.08 2:01.37 2:34.14 2:35.36 -
18 Chris Ruiz FR-1 Washington and Lee 2:16.07 2:00.13 1:47.87 2:02.58 2:09.94 1:36.84 -
19 Daniel Jewell JR-3 Roanoke 1:48.06 2:33.49 2:12.62 2:02.79 2:28.58 2:34.72 -
20 Kevin Tate Jr. JR-3 Ferrum 2:16.01 1:53.55 2:26.00 2:04.78 2:03.54 2:08.53 -
21 Justin Stimpson JR-3 Hampden-Sydney 2:38.07 2:44.44 2:43.17 2:07.47 1:56.00 2:36.79 -
22 Jack Donovan SO-2 Bridgewater (Va.) 1:53.88 1:44.61 2:26.98 2:12.41 2:00.50 2:21.68 -
Men's 800 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
14 Jeremy Allinger SO-2 Shenandoah 1:53.58 2:01.95 2:04.34 1:59.55 2:35.42 2:05.53 -
17 Robert Birdsall SO-2 Roanoke 2:14.72 2:25.65 2:30.50 2:01.37 2:15.94 2:28.08 -
19 Daniel Jewell JR-3 Roanoke 2:02.79 2:13.85 2:02.79 2:02.79 2:05.25 1:40.69 -
20 Kevin Tate Jr. JR-3 Ferrum 2:17.26 2:06.03 2:12.27 2:04.78 2:03.54 2:24.75 -
21 Justin Stimpson JR-3 Hampden-Sydney 2:25.32 2:20.22 1:56.00 2:07.47 2:24.05 2:27.87 -
22 Jack Donovan SO-2 Bridgewater (Va.) 2:20.36 2:05.79 1:56.52 2:12.41 2:01.82 1:48.58 -
Men's 800 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
8 William Fowler JR-3 Lynchburg 2:12.94 2:30.58 1:55.29 1:40.00 2:02.35 1:57.64 1
9 Bowen Varney SO-2 Bridgewater (Va.) 2:20.45 1:30.88 1:59.20 2:11.01 2:02.74 1:58.02 -
10 Daniel Miller SO-2 Lynchburg 1:22.94 1:35.97 2:23.36 2:18.63 2:11.52 1:58.48 -
11 Luken Mason FR-1 Randolph 1:26.89 1:37.60 1:37.60 2:20.45 1:28.08 1:59.02 -
12 Isaiah Luckey SO-2 Virginia Wesleyan 1:42.56 2:14.76 2:04.02 1:30.63 2:15.95 1:59.25 -
13 Josh Fretwell JR-3 Roanoke 1:34.32 2:24.47 2:02.98 1:33.13 1:37.90 1:59.39 -
15 Dawson Woodruff SO-2 Eastern Mennonite 2:19.48 1:31.39 1:41.01 2:35.11 1:33.79 2:00.24 -
16 Bellamy Immanuel FR-1 Eastern Mennonite 2:01.28 2:01.28 1:55.22 2:07.35 2:13.41 2:01.28 -
Men's 800 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME SC
1 Tor Hotung-Davidsen SO-2 Lynchburg 1:41.20 1:52.44 10
2 Isaac Alderfer JR-3 Eastern Mennonite 1:52.49 1:53.62 8
3 Luke Avigliano FR-1 Washington and Lee 1:53.18 1:54.32 6
4 James Dixon SO-2 Washington and Lee 2:05.20 1:54.86 5
5 Cody Thompson SO-2 Randolph 1:49.94 1:55.72 4
6 Kyle Lauffenberger SO-2 Lynchburg 1:58.32 1:56.00 3
7 Zach Moore FR-1 Washington and Lee 1:27.61 1:56.81 2
18 Chris Ruiz FR-1 Washington and Lee 2:08.71 2:02.58 -