April 1- 2, 2022
|
Southern Wesleyan - Central, SC
|
Timing: cfpitiming.com
ICON KEY: NAIA A NAIA B NCAA DII Prov Conference Carolinas

Men's 5000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
1 Ben Mellott JR-3 Covenant 15:33.98 17:54.08 15:52.66
2 Jacob Holcombe JR-3 North Greenville 15:41.72 16:38.23 16:38.23
3 Zachary Knott FR-1 Belmont Abbey 15:48.02 17:22.83 18:29.19
4 Hayden Goode SO-2 North Greenville 15:53.74 13:30.68 15:15.59
5 Connor Moranos SR-4 Piedmont 16:01.68 17:47.47 14:15.90
6 Peyton Shelton SR-4 Southern Wesleyan 16:07.42 11:36.55 11:26.87
7 Brandon Dugar FR-1 North Greenville 16:08.37 16:08.37 15:58.69
8 Bryson Mace FR-1 Anderson (S.C.) 16:08.78 15:59.10 18:34.10
9 Izic Harris FR-1 North Greenville 16:19.18 21:03.15 14:31.47
10 Nick Berrios SO-2 Belmont Abbey 16:24.87 17:23.97 12:38.35
11 Micah Burdette SR-4 Point 16:32.72 19:11.56 18:31.85
12 David Williams FR-1 Anderson (S.C.) 16:33.65 19:32.51 16:03.84
13 Reilly Gobin JR-3 Erskine 16:48.98 21:51.68 17:49.52
14 Jack Baird FR-1 Belmont Abbey 16:55.92 15:54.97 14:13.38
15 Matthew Heath FR-1 North Greenville 16:57.81 17:18.17 14:45.50
16 Marco Flores SO-2 Truett-McConnell 17:05.98 20:20.92 15:13.13
17 Ian Sneller SR-4 Covenant 17:10.15 16:59.85 17:10.15
18 Patrick Timmerman FR-1 Columbia (S.C.) 17:17.68 18:30.32 18:51.08
19 Ethan Davis FR-1 Belmont Abbey 17:26.49 12:54.41 21:58.58
20 Jonathan Nunez FR-1 Converse 17:53.20 14:29.30 14:50.76
21 Luis Rios Brena FR-1 Converse 17:55.05 13:58.54 22:45.32
22 Damihj'e Ferguson FR-1 Converse 18:03.85 13:11.21 14:27.08
23 Jordan Griffiths SR-4 North Greenville 18:54.17 23:15.03 22:18.32
24 Shea Fisler FR-1 Covenant 19:12.12 22:16.46 22:39.51
25 Tyson Jackson FR-1 Francis Marion 19:13.88 13:50.80 24:36.97
26 Anthony Padillo FR-1 Brevard 19:35.16 13:54.37 20:22.17
27 Hunter Snyder JR-3 Mars Hill 20:03.20 15:50.53 18:14.92
  Samuel Lynch SR-4 Belmont Abbey DNF DNF DNF
  Brandon Wilson JR-3 Anderson (S.C.) DNF DNF DNF
  Jose Hernandez SO-2 Belmont Abbey DNF DNF DNF
  David Mahnke FR-1 Anderson (S.C.) DNS DNS DNS
  Jonathan Penter JR-3 Erskine DNS DNS DNS
  Noah Irwin JR-3 Piedmont DNS DNS DNS
  Mamadou Ly II   Unattached DNS DNS DNS
Men's 5000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME
10 Nick Berrios SO-2 Belmont Abbey 16:24.87
11 Micah Burdette SR-4 Point 16:32.72
13 Reilly Gobin JR-3 Erskine 16:48.98
15 Matthew Heath FR-1 North Greenville 16:57.81
16 Marco Flores SO-2 Truett-McConnell 17:05.98
17 Ian Sneller SR-4 Covenant 17:10.15
18 Patrick Timmerman FR-1 Columbia (S.C.) 17:17.68
19 Ethan Davis FR-1 Belmont Abbey 17:26.49
20 Jonathan Nunez FR-1 Converse 17:53.20
22 Damihj'e Ferguson FR-1 Converse 18:03.85
23 Jordan Griffiths SR-4 North Greenville 18:54.17
24 Shea Fisler FR-1 Covenant 19:12.12
25 Tyson Jackson FR-1 Francis Marion 19:13.88
26 Anthony Padillo FR-1 Brevard 19:35.16
27 Hunter Snyder JR-3 Mars Hill 20:03.20
  Noah Irwin JR-3 Piedmont DNS
  Mamadou Ly II   Unattached DNS
Men's 5000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Ben Mellott JR-3 Covenant 18:31.44 19:46.16 17:26.06 16:20.68 13:04.55 15:33.98
2 Jacob Holcombe JR-3 North Greenville 19:27.74 18:50.07 12:33.38 19:55.99 17:06.48 15:41.72
3 Zachary Knott FR-1 Belmont Abbey 12:19.46 11:22.58 20:22.95 15:19.58 15:00.62 15:48.02
4 Hayden Goode SO-2 North Greenville 18:26.34 20:30.33 18:54.95 20:20.79 20:01.72 15:53.74
5 Connor Moranos SR-4 Piedmont 13:47.05 15:42.45 14:44.75 20:11.72 15:13.60 16:01.68
6 Peyton Shelton SR-4 Southern Wesleyan 20:38.30 13:32.64 14:30.68 12:34.59 13:42.31 16:07.42
7 Brandon Dugar FR-1 North Greenville 12:54.70 19:02.68 14:21.85 14:41.22 13:04.38 16:08.37
8 Bryson Mace FR-1 Anderson (S.C.) 13:43.47 13:43.47 20:20.67 11:27.84 20:49.73 16:08.78
9 Izic Harris FR-1 North Greenville 11:25.43 13:52.31 16:19.18 13:13.14 17:57.10 16:19.18
12 David Williams FR-1 Anderson (S.C.) 18:42.83 13:34.80 20:52.00 14:54.29 17:23.34 16:33.65
14 Jack Baird FR-1 Belmont Abbey 13:22.58 22:00.70 16:55.92 16:35.61 21:40.38 16:55.92
21 Luis Rios Brena FR-1 Converse 13:15.54 14:52.30 14:20.04 12:43.29 20:25.56 17:55.05
  Samuel Lynch SR-4 Belmont Abbey DNF DNF DNF DNF DNF DNF
  Jose Hernandez SO-2 Belmont Abbey DNF DNF DNF DNF DNF DNF
  Brandon Wilson JR-3 Anderson (S.C.) DNF DNF DNF DNF DNF DNF
  Jonathan Penter JR-3 Erskine DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  David Mahnke FR-1 Anderson (S.C.) DNS DNS DNS DNS DNS DNS