April 5- 7, 2022
|
Traz Powell Stadium
ICON KEY: FHSAA 2A FHSAA 3A FHSAA 4A

Boys' 1600 Meters Finals

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME SC
1 Lucas Oliveira SO Coral Reef 4:35.16 3:45.64 5:54.96 10
2 Nicholas Ivonnet SR Columbus 4:36.44 3:46.68 5:53.85 8
3 Mario Sueiras SO Columbus 4:36.66 5:07.10 4:22.83 6
4 Anthony Scarcello FR Columbus 4:40.16 3:21.72 3:27.32 5
5 Jeremiah Toussaint JR Hialeah-Miami Lakes 4:43.80 3:52.72 5:46.24 4
6 Youssef Bamieh SR Miami Sunset 4:45.05 4:16.55 3:56.60 3
7 Shuvens Liska JR North Miami 4:46.77 5:15.45 3:43.68 2
8 Axel Fink SO Mourning 4:47.48 5:53.60 5:42.11 1
9 Noah Scheinblum SO Miami Washington 4:48.29 4:22.35 4:16.58 -
10 Thomas McGowan FR Miami Northwestern 4:51.05 4:24.86 5:25.98 -
11 Lukas Santana SR Coral Reef 4:51.74 3:50.48 6:16.35 -
12 Deon Mejia JR Varela 4:53.64 6:12.93 3:49.04 -
13 Caleb Jimenez SR Miami Sunset 4:54.23 5:50.14 5:08.95 -
14 Luis Marti FR Coral Reef 4:56.01 5:04.89 4:17.53 -
15 Anthony Fotso SO Coral Gables 4:57.68 5:33.41 3:34.33 -
16 Charles Desrivieres SO Miami Northwestern 4:58.04 3:34.59 5:15.93 -

Boys' 1600 Meters Preliminaries

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Mario Sueiras SO Columbus 6:00.57 4:32.56 3:47.13 4:43.91 3:24.42 4:09.84
2 Nicholas Ivonnet SR Columbus 3:25.25 3:28.10 4:22.26 4:45.06 4:13.71 5:16.42
3 Lucas Oliveira SO Coral Reef 5:24.06 3:24.67 3:55.94 4:44.26 3:24.67 5:46.80
4 Anthony Scarcello FR Columbus 4:15.79 4:24.41 5:16.14 4:47.40 5:42.01 5:33.39
5 Axel Fink SO Mourning 5:04.68 4:50.31 4:58.93 4:47.43 6:13.66 6:02.17
6 Jeremiah Toussaint JR Hialeah-Miami Lakes 4:09.39 3:46.19 4:29.69 4:49.98 6:16.98 4:35.49
7 Youssef Bamieh SR Miami Sunset 5:13.43 5:25.04 3:34.76 4:50.21 4:00.88 5:07.63
8 Caleb Jimenez SR Miami Sunset 5:49.98 5:14.69 6:19.39 4:54.10 5:32.34 5:14.69
9 Lukas Santana SR Coral Reef 5:09.21 5:29.82 4:13.26 4:54.48 5:15.10 6:16.94
10 Thomas McGowan FR Miami Northwestern 3:26.73 5:54.39 4:46.46 4:55.32 4:28.75 5:57.34
11 Shuvens Liska JR North Miami 4:53.28 5:08.09 4:53.28 4:56.24 4:23.66 6:16.23
12 Charles Desrivieres SO Miami Northwestern 5:59.65 4:15.62 3:36.98 4:57.23 4:42.37 5:09.12
13 Noah Scheinblum SO Miami Washington 3:31.29 4:36.75 6:00.08 4:57.58 5:48.17 5:45.20
14 Luis Marti FR Coral Reef 3:44.55 4:38.45 4:17.49 4:59.40 3:35.57 5:50.30
15 Deon Mejia JR Varela 4:56.50 5:44.42 5:29.44 4:59.49 3:47.62 6:02.39
16 Anthony Fotso SO Coral Gables 6:09.48 6:24.50 6:27.51 5:00.39 5:51.46 3:51.30
17 Robert Beneby SR Miami Northwestern 5:52.84 4:25.39 5:46.81 5:01.57 4:40.46 5:28.72
18 Bobby Cordova JR Goleman 4:12.38 6:35.30 4:39.75 5:04.07 3:48.06 4:09.34
19 Antonio Gomez JR Braddock 3:57.44 5:07.45 6:17.46 5:04.40 4:58.32 5:40.93
20 Cesar Dominguez SR Ferguson 3:48.54 5:50.43 6:20.90 5:04.72 5:59.57 4:37.30
21 Kendrick Carmant JR Goleman 3:54.97 4:46.84 6:09.24 5:05.15 4:01.07 6:24.49
22 Anthony Irby SO Miami Southridge 5:29.80 3:36.82 6:33.93 5:05.37 3:45.98 4:44.00
23 Jose Cruz SO Ferguson 3:40.67 3:59.06 4:41.97 5:06.48 5:12.61 5:18.74
24 DHIREN SINGH FR Miami Palmetto 5:11.22 5:04.73 4:38.80 5:24.18 6:41.99 5:43.63
25 Jamal Roberts FR Miami Carol City 4:51.93 6:03.29 6:38.97 5:24.36 5:27.61 6:06.53
26 Taneko Bastian SO Miami Carol City 4:40.09 4:46.60 7:03.39 5:25.68 4:43.35 6:01.51
27 Giovanny Gotay FR Braddock 5:23.18 4:28.75 6:31.22 5:40.19 5:47.00 6:17.61
Boys' 1600 Meters Preliminaries Heat 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
2 Nicholas Ivonnet SR Columbus 3:19.55 3:36.65 5:24.97 4:45.06
4 Anthony Scarcello FR Columbus 5:21.89 5:47.76 4:47.40 4:47.40
6 Jeremiah Toussaint JR Hialeah-Miami Lakes 3:31.69 3:40.39 4:44.18 4:49.98
7 Youssef Bamieh SR Miami Sunset 4:03.78 4:58.92 5:33.75 4:50.21
9 Lukas Santana SR Coral Reef 3:43.81 3:43.81 4:19.15 4:54.48
11 Shuvens Liska JR North Miami 4:05.88 4:38.47 5:52.53 4:56.24
12 Charles Desrivieres SO Miami Northwestern 3:45.90 4:21.57 5:15.07 4:57.23
14 Luis Marti FR Coral Reef 6:23.24 4:23.48 3:35.57 4:59.40
17 Robert Beneby SR Miami Northwestern 6:04.90 4:25.39 4:34.43 5:01.57
18 Bobby Cordova JR Goleman 5:04.07 5:40.56 3:35.89 5:04.07
20 Cesar Dominguez SR Ferguson 5:41.29 4:52.54 6:02.62 5:04.72
21 Kendrick Carmant JR Goleman 4:52.95 4:28.54 4:31.59 5:05.15
22 Anthony Irby SO Miami Southridge 4:34.84 5:45.07 3:45.98 5:05.37
23 Jose Cruz SO Ferguson 4:32.77 5:21.81 4:29.71 5:06.48
Boys' 1600 Meters Preliminaries Heat 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Mario Sueiras SO Columbus 6:09.09 6:00.57 4:43.91 5:15.14 4:58.11
3 Lucas Oliveira SO Coral Reef 4:47.11 5:01.32 4:44.26 4:52.79 4:04.47
5 Axel Fink SO Mourning 3:58.57 5:59.29 4:47.43 4:41.69 3:52.82
8 Caleb Jimenez SR Miami Sunset 3:55.28 5:38.22 4:54.10 5:08.81 5:26.46
10 Thomas McGowan FR Miami Northwestern 5:39.62 5:04.18 4:55.32 5:57.34 4:22.84
13 Noah Scheinblum SO Miami Washington 4:54.61 3:52.12 4:57.58 5:51.15 3:34.26
15 Deon Mejia JR Varela 5:38.43 6:11.37 4:59.49 4:35.53 3:32.64
16 Anthony Fotso SO Coral Gables 3:45.30 5:12.41 5:00.39 4:03.32 5:24.43
19 Antonio Gomez JR Braddock 3:42.22 4:00.48 5:04.40 5:25.71 4:18.74
24 DHIREN SINGH FR Miami Palmetto 7:01.44 6:58.20 5:24.18 5:01.49 4:09.62
25 Jamal Roberts FR Miami Carol City 6:45.45 4:29.22 5:24.36 4:32.47 6:42.21
26 Taneko Bastian SO Miami Carol City 5:45.22 4:04.26 5:25.68 5:45.22 6:27.56
27 Giovanny Gotay FR Braddock 6:51.63 4:55.97 5:40.19 5:29.99 5:16.38