May 6, 2022
|
Minnesota State-Mankato - Mankato, MN
ICON KEY: NCAA DII Prov

Women's 100 Hurdles Finals

W: +0.0
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 Denisha Cartwright SO-2 Minnesota State 16.72 13.59 11.28 10.33 12.24 14.41 16.31 10
2 Kynnedi Malone FR-1 Minnesota State 10.48 14.16 14.45 18.41 10.91 16.29 12.61 8
3 Dynia Lewis FR-1 Bemidji State 17.62 14.32 14.75 16.04 10.74 16.90 12.03 6
4 Isatu Shirek SO-2 SW Minnesota St. 17.54 14.37 18.25 11.50 17.25 13.66 17.97 5
5 Shelby Romig FR-1 St. Cloud State 15.40 14.80 13.03 12.58 18.06 18.36 11.40 4
6 Lyric Brennen SO-2 Minnesota State 16.15 15.23 13.25 12.04 10.97 13.71 10.67 3
7 Kaye Paschka SO-2 Augustana (S.D.) 17.51 15.63 12.35 13.13 14.23 16.10 19.23 2
8 Danielle Miller FR-1 Gustavus Adolphus 14.11 15.85 16.65 18.55 16.65 16.81 19.98 1
9 Makenna Huetten FR-1 Gustavus Adolphus 11.88 16.27 18.71 18.88 11.39 20.83 15.14 -

Women's 100 Hurdles Preliminaries

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME WIND
1 Denisha Cartwright SO-2 Minnesota State 13.38 13.25 2.8
2 Kynnedi Malone FR-1 Minnesota State 14.15 16.98 2.9
3 Isatu Shirek SO-2 SW Minnesota St. 14.29 15.87 2.6
4 Dynia Lewis FR-1 Bemidji State 14.47 13.75 2.9
5 Lyric Brennen SO-2 Minnesota State 14.74 16.37 2.9
6 Shelby Romig FR-1 St. Cloud State 14.86 18.73 2.8
7 Danielle Miller FR-1 Gustavus Adolphus 15.36 13.83 2.9
8 Kaye Paschka SO-2 Augustana (S.D.) 15.50 12.09 2.8
9 Makenna Huetten FR-1 Gustavus Adolphus 15.79 12.64 2.8
10 Megan Gilles SO-2 Minnesota-Duluth 15.79 13.90 2.6
11 Maria Pedroso FR-1 Augustana (S.D.) 16.13 12.59 2.9
12 Zoe Stone JR-3 Minnesota State 16.33 12.25 2.8
13 Natalie Fultz SO-2 Bemidji State 16.50 17.82 2.6
14 Jasmine Mlejnek SO-2 Minnesota State 17.19 21.49 2.6
15 Michelle Neece SO-2 Augustana (S.D.) 18.11 14.67 2.8
16 Erica Gaebe FR-1 Gustavus Adolphus 19.59 20.77 2.9
  Kylee Sallee FR-1 Augustana (S.D.) NT NT 2.6
  Elizabeth Schaefer SO-2 Augustana (S.D.) NT NT 2.6
  Emily Curtice SO-2 Bemidji State DNF DNF -
Women's 100 Hurdles Preliminaries Heat 1
W: 2.8
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Denisha Cartwright SO-2 Minnesota State 10.44 13.52 14.59 13.38 15.52 14.59 16.86
6 Shelby Romig FR-1 St. Cloud State 13.68 11.74 17.69 14.86 15.16 12.93 12.49
8 Kaye Paschka SO-2 Augustana (S.D.) 18.76 11.63 11.32 15.50 18.29 17.36 15.04
9 Makenna Huetten FR-1 Gustavus Adolphus 11.06 18.00 18.00 15.79 12.48 17.22 17.37
12 Zoe Stone JR-3 Minnesota State 16.33 17.15 20.74 16.33 20.74 19.44 13.88
15 Michelle Neece SO-2 Augustana (S.D.) 21.55 17.39 21.74 18.11 17.93 23.37 15.04
  Emily Curtice SO-2 Bemidji State DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF
Women's 100 Hurdles Preliminaries Heat 2
W: 2.9
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
2 Kynnedi Malone FR-1 Minnesota State 14.15 17.69
4 Dynia Lewis FR-1 Bemidji State 14.47 17.80
5 Lyric Brennen SO-2 Minnesota State 14.74 15.04
7 Danielle Miller FR-1 Gustavus Adolphus 15.36 13.06
11 Maria Pedroso FR-1 Augustana (S.D.) 16.13 15.49
16 Erica Gaebe FR-1 Gustavus Adolphus 19.59 17.83
Women's 100 Hurdles Preliminaries Heat 3
W: 2.6
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
3 Isatu Shirek SO-2 SW Minnesota St. 14.29 11.72 18.01 10.15
10 Megan Gilles SO-2 Minnesota-Duluth 15.79 17.06 14.37 20.06
13 Natalie Fultz SO-2 Bemidji State 16.50 20.96 16.17 14.19
14 Jasmine Mlejnek SO-2 Minnesota State 17.19 14.44 13.07 20.29
  Kylee Sallee FR-1 Augustana (S.D.) NT NT NT NT
  Elizabeth Schaefer SO-2 Augustana (S.D.) NT NT NT NT