March 24-26, 2022
|
Florida State-Mike Long Track - Tallahassee, FL
ICON KEY: FHSAA 1A FHSAA 2A FHSAA 3A FHSAA 4A

Boys 3200m Run Invitational High School

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME SC
1 Nicholas Carpenter SR Trinity Prep 8:57.92 9:57.10 10
2 Patrick Koon SO Leon 8:58.30 7:21.41 8
3 Ethan Lipham SR Berkeley Prep 8:59.15 7:38.28 6
4 Brayden Seymour JR Hagerty 8:59.72 6:50.19 5
5 Michael Toppi SR Viera 8:59.85 8:59.85 4
6 Dayton Law SR Satellite 9:03.87 9:03.87 3
7 Aidan Ryan JR Bolles 9:10.38 8:26.35 2
8 Collin Brooks SR Boca Raton 9:11.34 10:06.48 1
9 Andrew Mahorner JR Satellite 9:13.87 9:02.80 -
10 Joshua Ruiz SO Belen Jesuit Prep 9:14.56 8:41.29 -
11 Alex Pena JR Sunlake 9:15.55 11:17.78 -
12 Kirin Karver JR Berkeley Prep 9:16.22 11:01.91 -
13 Emerson Miller JR Buchholz 9:16.43 11:02.16 -
14 Ben Kirbo SR Chiles 9:16.44 9:44.27 -
15 Mateo Luna SR Indian Rocks Christian 9:16.52 8:32.00 -
16 Zack Poekert JR Cypress Creek (Wesley Chapel) 9:16.81 10:23.63 -
17 Andrew Stowe SR Seffner Christian 9:19.93 8:01.54 -
18 Julian Rodriguez SR Belen Jesuit Prep 9:19.98 8:01.59 -
19 Matt Ryan SO Nease 9:20.48 9:37.30 -
20 Grant Doherty JR Ponte Vedra 9:21.22 8:36.33 -
21 Wyatt Townsend JR Chiles 9:22.54 7:30.04 -
22 Nolan Hemmen SR Bartram Trail 9:22.59 11:43.24 -
23 Cameron Raney JR Viera 9:24.41 7:31.53 -
24 Evan Torres SO Belen Jesuit Prep 9:27.28 10:01.32 -
25 John Keester IV SO Fleming Island 9:27.68 12:06.63 -
26 Braxton Legg JR Cambridge Christian 9:28.45 9:00.03 -
27 Colby Robbins SR Sunlake 9:29.05 10:20.27 -
28 Colton Lawson JR King's Academy 9:31.47 11:25.77 -
29 Paul Lespasio SR Manatee 9:31.57 7:37.26 -
30 Aidan Mason SR Satellite 9:32.23 7:49.23 -
31 Jemesu Picone SR Bartram Trail 9:32.52 8:46.72 -
32 Gabriel Garcia SR Braddock 9:33.07 9:50.27 -
33 Mason Kawaja JR Buchholz 9:33.27 7:27.15 -
34 Kaleb Hollins JR Choctawhatchee 9:33.81 9:10.86 -
35 Cason Meyer SR Sunlake 9:34.23 12:03.53 -
36 Jason Swartzlander SR Newsome 9:36.65 11:26.22 -
37 Drew Jones SR Riverview 9:37.17 9:31.40 -
38 Matthew McClure SR Bolles 9:38.08 10:59.02 -
39 Christian Giller SR Seffner Christian 9:39.04 9:33.25 -
40 Liam Jordan FR Berkeley Prep 9:40.04 11:24.45 -
41 Raekwon Hopkins SR Alonso 9:40.09 7:38.28 -
42 Albert Tawil-Brown JR Plant 9:41.84 7:04.75 -
43 Julian Bautista SR St. Francis 9:41.95 10:51.79 -
44 William Hartvigsen SO Sarasota 9:42.03 6:47.42 -
45 Davis Brown SO Ponte Vedra 9:42.11 7:51.51 -
46 Dylan Bailey JR Canterbury (SP) 9:42.60 9:25.13 -
47 Jackson Hamlin Senior Thompson 9:43.20 12:26.50 -
48 Eli Holbrook SR Mosley 9:44.14 11:17.61 -
49 Sam Jaramillo SR Spanish River 9:44.25 8:04.93 -
50 Charles Morris Senior Hoover 9:44.55 8:16.87 -
51 Matthew Thomas JR Bolles 9:45.59 8:41.18 -
52 Robbie Naberhaus SR Viera 9:45.85 11:54.74 -
53 Clayton Knox JR Maclay 9:46.62 10:21.82 -
54 Aidan Griffin SO Indian Rocks Christian 9:47.04 12:25.54 -
55 Carson Waggoner JR Satellite 9:47.87 10:17.27 -
56 Dylan Nolan JR Clearwater Central Catholic 9:48.60 12:33.41 -
57 WIll Jetton JR Niceville 9:49.07 11:23.33 -
58 Alex Jubran SR Bishop Kenny 9:53.22 8:12.38 -
59 Wyatt Pittman SO Nease 9:55.89 8:50.35 -
60 Parker Nunley SR Niceville 10:02.48 7:49.94 -
61 Seamus Hodge SO Niceville 10:03.28 9:08.99 -
62 Cooper James JR Celebration 10:12.17 12:26.85 -
Boys 3200m Run Invitational High School Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
28 Colton Lawson JR King's Academy 9:31.47 -
29 Paul Lespasio SR Manatee 9:31.57 -
37 Drew Jones SR Riverview 9:37.17 -
40 Liam Jordan FR Berkeley Prep 9:40.04 -
41 Raekwon Hopkins SR Alonso 9:40.09 -
42 Albert Tawil-Brown JR Plant 9:41.84 -
43 Julian Bautista SR St. Francis 9:41.95 -
44 William Hartvigsen SO Sarasota 9:42.03 -
45 Davis Brown SO Ponte Vedra 9:42.11 -
48 Eli Holbrook SR Mosley 9:44.14 -
51 Matthew Thomas JR Bolles 9:45.59 -
53 Clayton Knox JR Maclay 9:46.62 -
54 Aidan Griffin SO Indian Rocks Christian 9:47.04 -
55 Carson Waggoner JR Satellite 9:47.87 -
56 Dylan Nolan JR Clearwater Central Catholic 9:48.60 -
57 WIll Jetton JR Niceville 9:49.07 -
58 Alex Jubran SR Bishop Kenny 9:53.22 -
59 Wyatt Pittman SO Nease 9:55.89 -
60 Parker Nunley SR Niceville 10:02.48 -
61 Seamus Hodge SO Niceville 10:03.28 -
62 Cooper James JR Celebration 10:12.17 -
Boys 3200m Run Invitational High School Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
9 Andrew Mahorner JR Satellite 9:13.87 -
15 Mateo Luna SR Indian Rocks Christian 9:16.52 -
18 Julian Rodriguez SR Belen Jesuit Prep 9:19.98 -
21 Wyatt Townsend JR Chiles 9:22.54 -
22 Nolan Hemmen SR Bartram Trail 9:22.59 -
24 Evan Torres SO Belen Jesuit Prep 9:27.28 -
25 John Keester IV SO Fleming Island 9:27.68 -
26 Braxton Legg JR Cambridge Christian 9:28.45 -
27 Colby Robbins SR Sunlake 9:29.05 -
30 Aidan Mason SR Satellite 9:32.23 -
31 Jemesu Picone SR Bartram Trail 9:32.52 -
32 Gabriel Garcia SR Braddock 9:33.07 -
33 Mason Kawaja JR Buchholz 9:33.27 -
34 Kaleb Hollins JR Choctawhatchee 9:33.81 -
35 Cason Meyer SR Sunlake 9:34.23 -
36 Jason Swartzlander SR Newsome 9:36.65 -
38 Matthew McClure SR Bolles 9:38.08 -
39 Christian Giller SR Seffner Christian 9:39.04 -
46 Dylan Bailey JR Canterbury (SP) 9:42.60 -
47 Jackson Hamlin Senior Thompson 9:43.20 -
49 Sam Jaramillo SR Spanish River 9:44.25 -
50 Charles Morris Senior Hoover 9:44.55 -
Boys 3200m Run Invitational High School Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME SC
1 Nicholas Carpenter SR Trinity Prep 10:29.37 8:57.92 6:59.58 11:23.16 10
2 Patrick Koon SO Leon 6:22.20 8:58.30 10:56.73 10:56.73 8
3 Ethan Lipham SR Berkeley Prep 9:58.46 8:59.15 11:19.33 8:16.02 6
4 Brayden Seymour JR Hagerty 10:31.48 8:59.72 8:11.15 7:22.57 5
5 Michael Toppi SR Viera 8:16.67 8:59.85 9:32.25 10:58.62 4
6 Dayton Law SR Satellite 10:47.21 9:03.87 10:03.70 11:14.40 3
7 Aidan Ryan JR Bolles 7:09.30 9:10.38 8:09.84 8:42.87 2
8 Collin Brooks SR Boca Raton 9:05.83 9:11.34 7:48.64 8:32.75 1
10 Joshua Ruiz SO Belen Jesuit Prep 6:55.92 9:14.56 9:03.47 8:13.56 -
11 Alex Pena JR Sunlake 8:47.78 9:15.55 7:57.78 8:36.67 -
12 Kirin Karver JR Berkeley Prep 11:35.28 9:16.22 6:57.17 7:30.54 -
13 Emerson Miller JR Buchholz 7:02.89 9:16.43 7:36.28 9:22.00 -
14 Ben Kirbo SR Chiles 8:20.80 9:16.44 10:45.47 8:04.11 -
16 Zack Poekert JR Cypress Creek (Wesley Chapel) 11:30.45 9:16.81 8:37.84 8:21.13 -
17 Andrew Stowe SR Seffner Christian 8:57.54 9:19.93 7:22.35 10:15.93 -
19 Matt Ryan SO Nease 8:30.04 9:20.48 8:58.06 9:03.67 -
20 Grant Doherty JR Ponte Vedra 9:54.90 9:21.22 9:32.45 10:34.18 -
23 Cameron Raney JR Viera 7:59.75 9:24.41 9:46.99 8:22.33 -
52 Robbie Naberhaus SR Viera 10:38.58 9:45.85 7:13.53 7:54.54 -