April 22-23, 2022
|
St. John Fisher - Rochester, NY
ICON KEY: NJCAA DI NJCAA DIII AARTFC SUNYAC Liberty League ECAC DIII

Men's 1500 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
1 Brennan Root   Genesee Valley Harriers 4:03.78 4:23.29 3:34.53
2 Bram Mansbach SO-2 Hamilton 4:04.26 4:43.35 4:38.46
3 Seth Greene FR-1 Houghton 4:05.52 4:44.81 3:28.70
4 Matt Chaikowsky FR-1 RIT 4:05.53 4:47.27 3:16.43
5 Lucas Sharron JR-3 Nazareth 4:06.83 2:52.79 5:20.88
6 Andrew Ford SR-4 St. John Fisher 4:09.12 4:21.58 3:56.67
7 Ethan Kenyon FR-1 Nazareth 4:10.13 4:50.15 4:07.63
8 Cade Eells FR-1 Nazareth 4:11.00 5:01.20 3:28.33
9 Kenny Williams SO-2 Nazareth 4:11.26 4:38.90 5:11.57
10 Robert Cooper   Bergen Elite 4:11.98 5:27.58 4:44.74
11 Brogan Deem-Ranzetta SO-2 Hamilton 4:12.06 4:52.39 3:59.46
12 Ryan Allen SR-4 St. John Fisher 4:13.70 5:14.59 4:44.15
13 Josh Tomaka SR-4 Nazareth 4:15.21 3:36.93 5:19.02
14 Tony DiRubbo SO-2 St. John Fisher 4:15.22 3:44.60 4:50.95
15 Myles Andersen JR-3 St. John Fisher 4:17.48 4:43.23 4:38.08
16 Jake Suddaby SR-4 Nazareth 4:22.14 5:25.06 4:24.77
17 Zach Tucker FR-1 Houghton 4:22.17 5:11.99 3:08.77
18 Derrick Tandle SO-2 St. John Fisher 4:22.91 3:11.93 3:35.59
19 Jamie Schappi FR-1 St. John Fisher 4:23.82 5:08.67 3:31.06
20 Kyle Jenkins SR-4 Alfred 4:23.96 5:27.31 5:27.31
21 Colin Campbell FR-1 Houghton 4:24.02 4:39.87 5:08.91
22 Matthew Sinning JR-3 Hamilton 4:24.13 4:32.06 4:08.29
23 Nicholas Lyon SR-4 Hamilton 4:25.42 3:29.69 4:28.08
24 Ethan Chadbourne SO-2 Mercyhurst 4:28.07 4:06.63 4:49.52
25 Shivansh Kumar SO-2 RIT 4:28.27 4:44.37 4:30.96
26 Max Rasilla FR-1 Alfred 4:31.55 5:50.30 4:28.84
27 Henry Rose FR-1 Oswego State 4:34.06 4:55.99 4:28.58
28 Gavin Wilbert SR-4 Alfred 4:38.25 5:45.03 3:53.73
29 Dave Herbert   Genesee Valley Harriers 4:39.18 3:26.60 4:22.43
30 Miquel Benito   Unattached 4:39.85 3:43.88 5:49.82
31 Austin Miller SR-4 Alfred State 4:40.64 5:22.74 3:22.06
32 Ethan Lowell FR-1 St. John Fisher 4:42.10 5:10.31 5:58.27
33 Dominick Angradi JR-3 Oswego State 4:42.19 5:13.23 5:58.39
34 Jeff Jijy JR-3 Alfred State 5:16.43 4:16.31 5:06.94
35 Jordan Fixsen SO-2 Alfred 5:21.54 4:14.02 4:52.61
36 Jacob DiGiovanni FR-1 Finger Lakes CC 5:22.18 4:20.97 5:38.29
37 Anthony Brandl SR-4 Alfred 5:36.48 5:36.48 4:46.01
38 Christian Spreizer FR-1 Alfred State 5:46.15 7:12.69 7:05.77
Men's 1500 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Brennan Root   Genesee Valley Harriers 4:03.78 4:15.97 3:58.91 4:42.79 4:28.16 2:55.53 3:07.71
2 Bram Mansbach SO-2 Hamilton 4:04.26 3:30.07 5:10.21 2:55.87 3:17.85 3:52.05 4:28.69
3 Seth Greene FR-1 Houghton 4:05.52 4:32.53 3:36.06 4:37.44 4:47.26 5:16.72 4:10.43
4 Matt Chaikowsky FR-1 RIT 4:05.53 4:27.63 4:52.18 2:51.87 4:32.54 3:58.17 4:00.62
5 Lucas Sharron JR-3 Nazareth 4:06.83 5:08.54 4:09.30 4:56.20 3:19.94 4:36.45 3:49.56
6 Andrew Ford SR-4 St. John Fisher 4:09.12 3:29.26 4:48.98 5:08.91 2:56.88 5:08.91 5:18.88
7 Ethan Kenyon FR-1 Nazareth 4:10.13 4:17.64 4:42.65 3:52.62 5:02.66 4:15.14 4:20.14
8 Cade Eells FR-1 Nazareth 4:11.00 3:15.78 4:08.49 5:08.73 3:38.37 2:58.21 5:13.75
9 Kenny Williams SO-2 Nazareth 4:11.26 3:10.96 4:53.98 2:58.40 4:06.24 4:01.21 4:48.95
10 Robert Cooper   Bergen Elite 4:11.98 3:01.43 5:09.94 3:19.07 4:47.26 4:52.30 3:46.79
13 Josh Tomaka SR-4 Nazareth 4:15.21 3:34.38 3:06.31 4:05.01 4:40.74 4:15.21 4:20.32
16 Jake Suddaby SR-4 Nazareth 4:22.14 4:48.36 3:11.37 3:21.85 4:30.01 4:40.49 5:04.09
23 Nicholas Lyon SR-4 Hamilton 4:25.42 5:31.78 3:29.69 3:16.41 3:29.69 4:20.12 3:05.80
Men's 1500 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
11 Brogan Deem-Ranzetta SO-2 Hamilton 3:16.61 4:12.06 3:54.42 4:54.91 3:21.65
12 Ryan Allen SR-4 St. John Fisher 5:19.67 4:13.70 5:01.91 3:00.13 3:58.48
14 Tony DiRubbo SO-2 St. John Fisher 4:22.88 4:15.22 4:22.88 4:48.40 3:16.52
15 Myles Andersen JR-3 St. John Fisher 5:08.98 4:17.48 4:58.68 3:44.01 4:25.21
17 Zach Tucker FR-1 Houghton 5:22.47 4:22.17 3:48.09 3:16.63 4:40.53
18 Derrick Tandle SO-2 St. John Fisher 5:18.13 4:22.91 5:12.87 5:04.98 4:22.91
19 Jamie Schappi FR-1 St. John Fisher 4:50.21 4:23.82 5:13.95 5:27.14 5:03.40
20 Kyle Jenkins SR-4 Alfred 4:02.85 4:23.96 5:37.87 5:43.15 4:42.44
21 Colin Campbell FR-1 Houghton 3:10.10 4:24.02 5:22.11 3:23.30 3:10.10
22 Matthew Sinning JR-3 Hamilton 4:34.70 4:24.13 3:44.51 5:27.53 3:36.59
24 Ethan Chadbourne SO-2 Mercyhurst 4:20.03 4:28.07 4:44.16 3:23.74 5:40.45
25 Shivansh Kumar SO-2 RIT 5:40.71 4:28.27 4:47.05 3:21.21 5:40.71
Men's 1500 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
26 Max Rasilla FR-1 Alfred 4:31.55 5:09.57 4:20.69
27 Henry Rose FR-1 Oswego State 4:34.06 5:01.47 4:47.77
28 Gavin Wilbert SR-4 Alfred 4:38.25 3:14.78 5:45.03
29 Dave Herbert   Genesee Valley Harriers 4:39.18 5:35.02 4:19.64
30 Miquel Benito   Unattached 4:39.85 4:31.46 3:46.68
31 Austin Miller SR-4 Alfred State 4:40.64 4:49.06 3:55.74
32 Ethan Lowell FR-1 St. John Fisher 4:42.10 3:40.04 4:39.28
33 Dominick Angradi JR-3 Oswego State 4:42.19 3:51.40 4:16.80
34 Jeff Jijy JR-3 Alfred State 5:16.43 5:10.11 6:26.05
35 Jordan Fixsen SO-2 Alfred 5:21.54 6:03.34 6:35.50
36 Jacob DiGiovanni FR-1 Finger Lakes CC 5:22.18 6:20.18 4:14.53
37 Anthony Brandl SR-4 Alfred 5:36.48 7:03.97 7:10.70
38 Christian Spreizer FR-1 Alfred State 5:46.15 6:24.23 6:10.38