April 30, 2022
|
Shippensburg U. - Shippensburg, PA
|
Timing: MAC-FAT, LLC.
ICON KEY: NAIA A NAIA B NCAA DII Prov PSAC CACC NJCAA DI NJCAA DIII MAC AARTFC SUNYAC IC4A/ECAC ECAC DIII

Men's 800 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Kendall Branan SO-2 Indiana (Pa.) 2:20.75 1:41.34 1:42.47 2:03.86 2:03.86 1:52.60
2 Noah Bernarding SO-2 California (Pa.) 2:09.54 1:47.95 1:58.18 1:46.82 1:50.23 1:53.63
3 Michael Anderson   Delaware TC 1:37.84 1:44.83 2:30.25 2:22.10 2:29.09 1:56.47
4 Matt Royer   s.w.i.f.t. racing 2:07.50 1:21.88 2:05.16 1:32.41 1:21.88 1:56.97
5 Richard Samuels JR-3 Cortland St. 2:20.42 2:16.91 1:35.95 2:16.91 1:30.10 1:57.01
6 Alex Scheib SR-4 Messiah 1:34.94 2:04.25 2:25.34 1:45.49 1:59.56 1:57.21
7 Matt Salazar SO-2 Kutztown 2:13.75 1:27.99 1:42.07 2:11.40 1:24.47 1:57.32
8 Logan Horst SO-2 Messiah 2:24.68 2:03.51 1:35.28 1:23.51 2:28.21 1:57.62
9 William Hopkins SR-4 Gettysburg 1:59.26 2:19.34 1:34.47 2:00.45 1:39.19 1:58.08
10 Nathan Kimmel FR-1 Messiah 2:31.39 1:24.64 1:27.02 1:52.05 1:40.13 1:59.20
11 Devon Fogel SR-4 Messiah 1:24.74 1:30.70 1:50.99 2:23.21 1:34.28 1:59.34
12 Christopher Scalzi   Maryland Club Running 1:52.39 2:18.69 1:41.63 2:13.91 2:19.89 1:59.56
13 Connor Daudt SO-2 Messiah 2:28.30 1:34.48 2:19.92 2:30.69 1:39.26 1:59.59
14 Kevin Baranoski   Unattached 2:30.83 2:10.48 1:54.92 1:27.39 1:24.99 1:59.70
15 Joey Cintavey FR-1 Shippensburg 2:22.46 1:44.15 2:35.63 2:35.63 1:58.52 1:59.71
16 Cassidy Hoffman SO-2 Messiah 1:44.37 1:50.37 1:26.38 2:19.16 2:25.16 1:59.96
17 Kyle Scherer SO-2 Goldey-Beacom 2:02.44 1:25.23 2:21.65 2:31.25 2:04.85 2:00.04
18 Josiah Moyer SO-2 Messiah 2:12.24 1:51.80 1:26.56 1:32.57 2:29.06 2:00.21
19 Eian Butler FR-1 Howard CC 2:23.11 1:30.20 1:35.01 1:57.86 2:19.51 2:00.26
20 John Schmidt   Maryland Club Running 2:19.95 2:29.60 2:33.22 2:04.26 2:16.33 2:00.64
21 Mitch Chunta SO-2 Indiana (Pa.) 1:41.37 2:19.98 2:24.81 1:46.19 1:54.64 2:00.67
22 York Miles SO-2 Goldey-Beacom 2:11.76 2:17.81 1:54.84 2:12.97 1:52.42 2:00.88
23 Adam Lechleitner FR-1 Indiana (Pa.) 1:37.92 2:06.94 2:29.91 2:35.95 2:29.91 2:00.89
24 Ryheim Hall SO-2 CCBC Catonsville 1:39.21 1:33.16 1:46.47 2:28.81 2:34.86 2:00.98
25 Nate Wilsoncroft FR-1 Cortland St. 1:30.88 1:45.42 1:59.96 1:47.85 1:27.25 2:01.17
26 McKendry Eschinger SO-2 Lebanon Valley 1:42.45 1:36.35 1:42.45 2:06.84 1:59.52 2:01.96
27 Andrew Loy SO-2 Lebanon Valley 2:03.41 2:00.96 1:58.52 1:59.74 2:18.07 2:02.18
28 Cole Smith SO-2 West Chester 1:30.45 2:02.22 1:59.78 1:58.56 1:51.22 2:02.22
29 Alexander Ermold FR-1 Shippensburg 1:30.67 1:31.89 2:39.28 1:49.05 1:41.70 2:02.52
30 Michael Kruppa FR-1 Johns Hopkins 2:24.81 1:51.68 1:28.36 1:44.32 1:46.77 2:02.72
31 Stephen Postupak JR-3 Scranton 1:42.12 1:32.28 1:37.20 2:36.25 2:37.48 2:03.03
32 Vince Ferrizzi SO-2 Lebanon Valley 1:28.61 2:06.76 1:42.14 2:31.37 1:31.07 2:03.06
33 Caleb Scarborough FR-1 Lebanon Valley 2:30.69 2:28.22 2:04.75 1:38.81 1:31.40 2:03.51
34 Logan Fry FR-1 York (Pa.) 2:38.26 1:33.97 1:32.73 2:32.08 2:02.41 2:03.64
35 Luke Shannon JR-3 Scranton 1:26.83 2:36.29 2:02.80 2:28.85 1:26.83 2:04.04
36 Bryant Cordova   Unattached 2:25.26 2:20.29 2:30.23 1:33.12 1:59.19 2:04.15
37 Sean Fisher FR-1 West Chester 1:54.34 1:58.07 1:39.43 2:31.63 1:30.73 2:04.28
38 Amir Cubbage SO-2 West Chester 1:51.27 2:02.52 1:47.52 2:07.52 2:27.53 2:05.02
39 Brian Lau   Maryland Club Running 2:02.55 2:42.57 2:26.31 1:42.55 1:58.80 2:05.05
40 Jake Muma   Maryland Club Running 1:30.57 2:15.85 2:39.74 1:48.17 1:58.24 2:05.78
41 Christopher Nelson FR-1 Chestnut Hill 2:31.58 1:47.37 1:56.21 2:21.47 2:16.42 2:06.31
42 Gabe Conder SO-2 Hagerstown CC 2:42.06 2:10.41 1:36.23 1:40.03 2:34.47 2:06.61
43 David Kramer SO-2 West Chester 2:37.12 2:01.65 2:26.99 2:11.78 2:29.52 2:06.71
44 Christian Snee FR-1 Scranton 1:41.72 1:51.90 2:37.67 1:41.72 1:31.55 2:07.15
45 Sasha Latina   Delaware TC 1:34.12 2:14.83 2:31.36 1:36.67 2:13.55 2:07.19
46 Ryan Lazev   Delaware TC 1:34.67 1:50.02 2:10.49 1:44.91 1:48.74 2:07.93
47 AJ Plowman FR-1 Shippensburg 1:59.13 2:43.96 1:38.63 1:42.48 2:24.75 2:08.09
48 Jacob Ringer   Penn State T&F Club 2:20.01 2:30.29 2:44.42 1:53.04 2:34.14 2:08.45
49 Mike Clark JR-3 Indiana (Pa.) 2:12.25 2:35.82 2:35.82 2:09.63 2:04.40 2:10.94
50 Micah Weaver   Penn State T&F Club 1:43.30 1:44.62 2:48.19 1:43.30 2:15.08 2:12.43
51 Mason Meads SO-2 York (Pa.) 2:45.65 2:05.90 2:39.03 2:00.60 2:46.98 2:12.52
52 Noah Lockie FR-1 Indiana (Pa.) 1:43.45 2:18.37 2:25.09 2:06.28 2:38.53 2:14.34
53 Eric Lukan FR-1 Scranton 2:39.54 1:38.70 2:16.56 2:07.09 1:34.64 2:15.20
54 Adam Sichler SO-2 York (Pa.) 1:59.55 2:09.06 2:55.25 2:18.57 1:48.68 2:15.85
55 Thomas Cope SR-4 Juniata 2:12.75 2:21.13 2:51.87 2:49.08 2:44.89 2:19.73
56 Jackson Donnelly   Delaware TC 2:03.44 2:16.07 2:30.09 1:57.83 2:37.11 2:20.27
57 Matthew O FR-1 PSU-Schuylkill 2:57.28 1:53.87 2:15.49 2:44.31 2:24.13 2:24.13
58 Alex Sakal   Penn State T&F Club 1:46.18 2:42.90 2:53.08 2:18.17 1:49.08 2:25.44
59 Matt Bieker   Delaware TC 2:40.55 3:12.35 2:02.40 2:51.68 2:38.96 2:38.96
60 Nic Spohn SO-2 PSU-Harrisburg 2:40.53 2:49.55 3:43.66 3:43.66 3:40.06 3:00.37
  Ryan Scicchitano FR-1 Shippensburg DNF DNF DNF DNF DNF DNF
  Micah White SO-2 Goldey-Beacom DNF DNF DNF DNF DNF DNF
  Jaron Pearson FR-1 Hagerstown CC DNF DNF DNF DNF DNF DNF
  Tymir Ash-shaheed SO-2 Goldey-Beacom DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Matthew Lenahan SO-2 Shippensburg DNS DNS DNS DNS DNS DNS
Men's 800 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Kendall Branan SO-2 Indiana (Pa.) 1:52.60
2 Noah Bernarding SO-2 California (Pa.) 1:53.63
3 Michael Anderson   Delaware TC 1:56.47
5 Richard Samuels JR-3 Cortland St. 1:57.01
7 Matt Salazar SO-2 Kutztown 1:57.32
9 William Hopkins SR-4 Gettysburg 1:58.08
15 Joey Cintavey FR-1 Shippensburg 1:59.71
24 Ryheim Hall SO-2 CCBC Catonsville 2:00.98
32 Vince Ferrizzi SO-2 Lebanon Valley 2:03.06
36 Bryant Cordova   Unattached 2:04.15
49 Mike Clark JR-3 Indiana (Pa.) 2:10.94
  Ryan Scicchitano FR-1 Shippensburg DNF
Men's 800 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
4 Matt Royer   s.w.i.f.t. racing 1:56.97
6 Alex Scheib SR-4 Messiah 1:57.21
8 Logan Horst SO-2 Messiah 1:57.62
10 Nathan Kimmel FR-1 Messiah 1:59.20
14 Kevin Baranoski   Unattached 1:59.70
21 Mitch Chunta SO-2 Indiana (Pa.) 2:00.67
22 York Miles SO-2 Goldey-Beacom 2:00.88
23 Adam Lechleitner FR-1 Indiana (Pa.) 2:00.89
25 Nate Wilsoncroft FR-1 Cortland St. 2:01.17
26 McKendry Eschinger SO-2 Lebanon Valley 2:01.96
27 Andrew Loy SO-2 Lebanon Valley 2:02.18
28 Cole Smith SO-2 West Chester 2:02.22
29 Alexander Ermold FR-1 Shippensburg 2:02.52
30 Michael Kruppa FR-1 Johns Hopkins 2:02.72
33 Caleb Scarborough FR-1 Lebanon Valley 2:03.51
40 Jake Muma   Maryland Club Running 2:05.78
43 David Kramer SO-2 West Chester 2:06.71
47 AJ Plowman FR-1 Shippensburg 2:08.09
Men's 800 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
11 Devon Fogel SR-4 Messiah 1:59.34 1:28.32 1:36.67 2:00.54
12 Christopher Scalzi   Maryland Club Running 1:59.56 2:18.69 1:35.65 1:32.07
13 Connor Daudt SO-2 Messiah 1:59.59 1:42.85 1:56.01 1:52.42
16 Cassidy Hoffman SO-2 Messiah 1:59.96 2:19.16 2:21.56 2:17.96
17 Kyle Scherer SO-2 Goldey-Beacom 2:00.04 2:22.85 1:56.44 2:15.65
18 Josiah Moyer SO-2 Messiah 2:00.21 2:23.05 2:17.04 2:02.62
19 Eian Butler FR-1 Howard CC 2:00.26 1:36.21 1:44.63 2:33.94
20 John Schmidt   Maryland Club Running 2:00.64 1:58.23 2:18.74 1:53.41
31 Stephen Postupak JR-3 Scranton 2:03.03 2:04.26 1:37.20 1:55.65
34 Logan Fry FR-1 York (Pa.) 2:03.64 1:42.63 1:51.28 2:08.59
35 Luke Shannon JR-3 Scranton 2:04.04 2:10.25 2:17.69 2:07.77
37 Sean Fisher FR-1 West Chester 2:04.28 1:28.24 2:27.90 1:29.49
39 Brian Lau   Maryland Club Running 2:05.05 2:02.55 1:37.54 2:01.30
44 Christian Snee FR-1 Scranton 2:07.15 2:05.88 2:28.77 2:23.68
45 Sasha Latina   Delaware TC 2:07.19 2:05.92 1:43.03 2:05.92
54 Adam Sichler SO-2 York (Pa.) 2:15.85 2:25.36 1:43.25 2:52.53
  Micah White SO-2 Goldey-Beacom DNF DNF DNF DNF
  Jaron Pearson FR-1 Hagerstown CC DNF DNF DNF DNF
Men's 800 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
38 Amir Cubbage SO-2 West Chester 2:40.03 2:05.02 2:32.53 2:33.78 2:05.02
41 Christopher Nelson FR-1 Chestnut Hill 2:03.79 1:29.68 2:41.68 1:39.79 2:06.31
42 Gabe Conder SO-2 Hagerstown CC 2:24.34 2:21.81 2:01.55 2:29.40 2:06.61
46 Ryan Lazev   Delaware TC 2:06.65 2:34.80 2:33.52 2:02.82 2:07.93
48 Jacob Ringer   Penn State T&F Club 2:35.43 2:20.01 2:21.30 2:27.72 2:08.45
50 Micah Weaver   Penn State T&F Club 2:45.54 2:23.03 2:40.24 2:40.24 2:12.43
51 Mason Meads SO-2 York (Pa.) 2:37.70 2:44.33 2:20.48 2:37.70 2:12.52
52 Noah Lockie FR-1 Indiana (Pa.) 1:38.07 2:41.21 2:37.18 2:30.46 2:14.34
53 Eric Lukan FR-1 Scranton 1:34.64 2:03.04 1:38.70 2:34.13 2:15.20
55 Thomas Cope SR-4 Juniata 2:11.35 1:51.79 2:58.86 1:58.77 2:19.73
56 Jackson Donnelly   Delaware TC 1:59.23 2:09.05 2:06.25 1:45.21 2:20.27
57 Matthew O FR-1 PSU-Schuylkill 3:04.49 2:47.19 2:11.16 2:21.25 2:24.13
58 Alex Sakal   Penn State T&F Club 2:55.99 2:03.63 2:19.63 1:49.08 2:25.44
59 Matt Bieker   Delaware TC 1:59.22 1:57.63 1:51.28 2:53.27 2:38.96
60 Nic Spohn SO-2 PSU-Harrisburg 2:18.89 2:45.94 3:16.61 3:23.82 3:00.37
  Tymir Ash-shaheed SO-2 Goldey-Beacom DNS DNS DNS DNS DNS
  Matthew Lenahan SO-2 Shippensburg DNS DNS DNS DNS DNS