April 30, 2022
|
Shippensburg U. - Shippensburg, PA
|
Timing: MAC-FAT, LLC.
ICON KEY: NAIA A NAIA B NCAA DII Prov PSAC CACC NJCAA DI NJCAA DIII MAC AARTFC SUNYAC IC4A/ECAC ECAC DIII

Men's 1500 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
1 Drew Dailey FR-1 Shippensburg 3:52.85 5:02.71
2 David Soto JR-3 Cortland St. 3:56.48 2:57.36
3 Alex Horgan   Delaware TC 3:56.53 3:51.80
4 Brody Beiler SR-4 Messiah 3:57.88 2:56.04
5 Timothy Lanahan SO-2 Scranton 3:58.48 5:00.49
6 Ian Zimmerman FR-1 California (Pa.) 3:59.56 4:59.45
7 Cameron Szabo SO-2 Cortland St. 3:59.84 3:14.27
8 Kevin Baranoski   Unattached 3:59.91 4:59.89
9 Marco Cardone SO-2 Indiana (Pa.) 4:00.34 4:58.03
10 Joey Cintavey FR-1 Shippensburg 4:00.45 4:12.48
11 Vince Ferrizzi SO-2 Lebanon Valley 4:01.05 4:34.80
12 Iddriss Iddriss SR-4 Stevenson 4:01.11 3:10.48
13 Mason Jobe SO-2 California (Pa.) 4:01.41 3:22.79
14 Scott McGeary   Unattached 4:02.07 4:45.65
15 Clayton Santiago JR-3 Cortland St. 4:03.07 5:06.27
16 Kevin Wagner FR-1 Shippensburg 4:07.55 3:30.42
17 Josiah McCarthy SO-2 Messiah 4:08.49 3:46.13
18 Gabe Conder SO-2 Hagerstown CC 4:08.70 4:58.44
19 Nick Gershey JR-3 Scranton 4:09.86 4:19.86
20 David Wootten FR-1 Mansfield 4:10.37 5:10.46
21 Christian Snee FR-1 Scranton 4:10.64 4:05.63
22 Amir Cubbage SO-2 West Chester 4:11.99 4:14.51
23 Matt Higgs SO-2 Messiah 4:12.60 5:15.75
24 Hunter Braun SR-4 Cortland St. 4:13.99 5:22.57
25 Nate Kaplon JR-3 Shippensburg 4:16.11 4:54.53
26 Jake Muma   Maryland Club Running 4:17.30 4:12.16
27 Silas Buckwalter SO-2 Messiah 4:17.52 3:38.90
28 Josh Pardoe   s.w.i.f.t. racing 4:17.75 3:33.94
29 Sasha Latina   Delaware TC 4:19.25 4:45.18
30 AJ Plowman FR-1 Shippensburg 4:20.36 4:38.59
31 Christopher Nelson FR-1 Chestnut Hill 4:22.91 4:33.43
32 Eric Lukan FR-1 Scranton 4:23.94 4:21.30
33 Abraham Calderon SO-2 Mansfield 4:24.72 4:14.14
34 Cole Stanchina FR-1 Chestnut Hill 4:27.17 3:44.43
35 Eric Shelton FR-1 Lebanon Valley 4:27.61 4:49.02
36 Jonathan Wyrick FR-1 Messiah 4:29.22 4:07.69
37 Derek Guissanie SO-2 Messiah 4:36.98 4:17.60
38 Kevin Dorsey   Unattached 4:37.18 3:16.80
39 Tymir Ash-shaheed SO-2 Goldey-Beacom 4:39.92 4:31.53
40 Owen Showers FR-1 Mansfield 4:43.76 5:17.82
41 John Papadopoulos   Delaware TC 4:44.47 3:56.11
42 Simon Richards JR-3 Mansfield 4:47.19 4:50.07
43 Jackson Donnelly   Delaware TC 4:48.20 3:24.63
44 David Brown   Penn State T&F Club 4:52.17 5:36.00
45 Luke Culver SO-2 PSU-Harrisburg 4:53.61 5:55.27
46 Cameron Nasseri Senior Maryland Club Running 4:55.68 3:50.63
47 Alec Keriotis   Penn State T&F Club 4:55.71 6:18.51
48 Griffin Knipp FR-1 Hagerstown CC 4:56.07 4:14.62
49 Matthew O FR-1 PSU-Schuylkill 5:10.19 4:54.68
  Ryan Scicchitano FR-1 Shippensburg DNF DNF
Men's 1500 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Drew Dailey FR-1 Shippensburg 3:34.23 4:16.14 4:46.41 4:11.48 2:54.64 3:52.85 2:59.30
2 David Soto JR-3 Cortland St. 3:25.74 3:51.75 4:36.69 3:02.09 3:30.47 3:56.48 4:43.78
3 Alex Horgan   Delaware TC 3:23.42 2:50.31 2:59.77 2:55.04 3:56.53 3:56.53 3:28.15
4 Brody Beiler SR-4 Messiah 3:22.20 4:59.73 4:33.57 4:40.70 4:12.16 3:57.88 3:10.31
6 Ian Zimmerman FR-1 California (Pa.) 3:57.17 4:54.66 3:52.38 5:11.43 4:54.66 3:59.56 3:21.23
7 Cameron Szabo SO-2 Cortland St. 3:26.27 3:16.67 3:35.86 4:43.02 4:21.43 3:59.84 3:21.47
8 Kevin Baranoski   Unattached 4:38.30 3:33.52 2:47.94 4:52.69 5:09.49 3:59.91 4:38.30
9 Marco Cardone SO-2 Indiana (Pa.) 3:07.47 4:00.34 2:53.05 2:53.05 3:02.66 4:00.34 4:48.41
10 Joey Cintavey FR-1 Shippensburg 4:41.33 5:10.18 4:22.09 3:34.00 5:02.97 4:00.45 3:02.75
11 Vince Ferrizzi SO-2 Lebanon Valley 4:20.34 4:42.03 3:44.18 5:08.55 3:39.36 4:01.05 3:03.20
12 Iddriss Iddriss SR-4 Stevenson 4:37.28 4:51.75 3:22.54 3:12.89 4:54.16 4:01.11 3:05.66
13 Mason Jobe SO-2 California (Pa.) 3:08.30 4:18.31 3:51.76 4:13.48 4:56.94 4:01.41 3:22.79
14 Scott McGeary   Unattached 3:33.03 3:30.60 4:23.86 3:59.65 4:40.81 4:02.07 3:59.65
15 Clayton Santiago JR-3 Cortland St. 4:51.69 3:50.92 3:53.35 2:50.15 3:55.78 4:03.07 3:53.35
24 Hunter Braun SR-4 Cortland St. 4:59.71 4:59.71 3:56.21 3:51.13 3:23.20 4:13.99 3:02.88
30 AJ Plowman FR-1 Shippensburg 5:20.25 3:36.10 5:30.66 3:43.91 4:56.81 4:20.36 4:46.40
  Ryan Scicchitano FR-1 Shippensburg DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF
Men's 1500 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
5 Timothy Lanahan SO-2 Scranton 3:51.33 4:50.95 3:34.64 3:58.48 3:01.25 4:17.56
16 Kevin Wagner FR-1 Shippensburg 5:09.44 3:18.04 2:58.24 4:07.55 4:10.03 4:52.11
17 Josiah McCarthy SO-2 Messiah 4:03.52 4:40.80 3:13.83 4:08.49 3:18.80 3:51.10
18 Gabe Conder SO-2 Hagerstown CC 4:36.06 5:18.34 4:58.44 4:08.70 3:46.32 5:08.39
19 Nick Gershey JR-3 Scranton 5:07.33 4:59.84 3:09.90 4:09.86 4:52.34 3:49.88
20 David Wootten FR-1 Mansfield 4:22.89 3:37.83 4:37.91 4:10.37 3:25.31 4:37.91
21 Christian Snee FR-1 Scranton 3:05.48 5:05.78 5:15.81 4:10.64 4:53.25 3:38.06
22 Amir Cubbage SO-2 West Chester 4:17.03 4:54.83 3:49.31 4:11.99 4:27.11 4:42.23
23 Matt Higgs SO-2 Messiah 4:07.55 5:08.18 5:03.12 4:12.60 3:34.71 3:27.14
25 Nate Kaplon JR-3 Shippensburg 4:31.48 4:36.60 4:16.11 4:16.11 3:12.09 3:47.94
26 Jake Muma   Maryland Club Running 5:31.92 3:51.57 5:21.63 4:17.30 5:11.34 3:46.43
27 Silas Buckwalter SO-2 Messiah 4:35.55 4:43.28 4:27.82 4:17.52 4:38.13 3:05.42
28 Josh Pardoe   s.w.i.f.t. racing 3:21.05 4:40.95 4:17.75 4:17.75 4:25.49 3:59.71
29 Sasha Latina   Delaware TC 4:21.85 3:42.96 3:58.51 4:19.25 3:24.81 5:34.44
32 Eric Lukan FR-1 Scranton 3:39.07 4:34.50 4:39.78 4:23.94 4:21.30 3:28.52
33 Abraham Calderon SO-2 Mansfield 4:40.61 4:43.25 3:58.25 4:24.72 3:42.37 3:55.60
34 Cole Stanchina FR-1 Chestnut Hill 4:35.19 5:17.94 4:40.53 4:27.17 4:40.53 3:17.71
Men's 1500 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME
31 Christopher Nelson FR-1 Chestnut Hill 4:22.91
35 Eric Shelton FR-1 Lebanon Valley 4:27.61
36 Jonathan Wyrick FR-1 Messiah 4:29.22
37 Derek Guissanie SO-2 Messiah 4:36.98
38 Kevin Dorsey   Unattached 4:37.18
39 Tymir Ash-shaheed SO-2 Goldey-Beacom 4:39.92
40 Owen Showers FR-1 Mansfield 4:43.76
41 John Papadopoulos   Delaware TC 4:44.47
42 Simon Richards JR-3 Mansfield 4:47.19
43 Jackson Donnelly   Delaware TC 4:48.20
44 David Brown   Penn State T&F Club 4:52.17
45 Luke Culver SO-2 PSU-Harrisburg 4:53.61
46 Cameron Nasseri Senior Maryland Club Running 4:55.68
47 Alec Keriotis   Penn State T&F Club 4:55.71
48 Griffin Knipp FR-1 Hagerstown CC 4:56.07
49 Matthew O FR-1 PSU-Schuylkill 5:10.19