April 2, 2022
|
Hamline - St. Paul, MN
ICON KEY: NCAA DII Prov NCCAA

Men's 800 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
1 Thomas Schauerman SR-4 Concordia-St. Paul 1:56.62 1:56.62
2 Dylan Wachter SO-2 Wis.-River Falls 1:57.15 2:27.61
3 Theo Andre   Unattached 1:57.34 1:23.32
4 John Morrison SO-2 St. Thomas (Minn.) 1:57.63 2:05.87
5 Maxwell Gifford SR-4 St. Thomas (Minn.) 1:57.73 2:28.34
6 Tommy Allen FR-1 St. John's (Minn.) 1:57.95 1:22.57
7 Regan Sevenich   UNAT-St. Thomas (Minn.) 1:58.76 1:25.51
8 Riley Berg SO-2 St. John's (Minn.) 1:59.26 2:02.84
9 Mitchell Grand SO-2 St. John's (Minn.) 1:59.30 2:17.20
10 Jonathan Laughlin JR-3 St. Scholastica 2:00.07 1:40.86
11 Nathan Neu FR-1 St. Scholastica 2:00.85 1:29.43
12 Jeremy Fong JR-3 Carleton 2:01.01 2:11.90
13 Kyle McCullough FR-1 Wis.-River Falls 2:01.24 2:35.19
14 Matthew Helser SO-2 Concordia-St. Paul 2:01.31 2:15.87
15 Casey Deboth FR-1 Wis.-Stout 2:01.84 2:16.46
16 Jaad Stout FR-1 Wis.-Stout 2:03.16 1:58.24
17 Kory Wiegert FR-1 Wis.-Stout 2:03.80 1:40.28
18 Zack Hennen   Minnesota Running Club 2:04.11 2:16.53
19 Gabe Kuecker FR-1 Bethel (Minn.) 2:04.89 2:32.37
20 Grant Graber FR-1 Bethel (Minn.) 2:05.74 1:35.57
21 Joshua Wehrman FR-1 Wis.-Stout 2:05.80 1:40.64
22 Calvin Fiala FR-1 Wis.-Stout 2:06.27 2:31.53
23 Clark Nelson FR-1 Bethel (Minn.) 2:06.29 2:39.13
24 Jeremiah VanAcker SO-2 Crown 2:08.74 2:47.37
25 Jacob Oyen FR-1 Wis.-Stout 2:08.77 1:55.90
26 Jeff Burkart   Unattached 2:09.13 2:15.59
27 Max Jacobson FR-1 Augsburg 2:09.71 1:52.85
28 Ian George FR-1 Macalester 2:09.78 2:21.46
29 Saif Azmi   Minnesota Running Club 2:10.01 1:54.41
30 Joseph Gathje FR-1 St. John's (Minn.) 2:10.24 2:24.57
31 Spencer McNall SR-4 Macalester 2:10.45 2:10.45
32 Mark Baumeister SR-4 Macalester 2:10.58 2:23.64
33 Bereket Wondimu SO-2 Augsburg 2:10.76 2:10.76
34 Corbin Michels FR-1 Gustavus Adolphus 2:11.08 2:00.60
35 Aidan Doherty FR-1 Wis.-Superior 2:11.10 2:42.57
36 Connor Hennen   Minnesota Running Club 2:11.59 1:41.33
37 Daniel Hage FR-1 Bethel (Minn.) 2:13.19 1:35.90
38 Jacob Heyne   Unattached 2:13.46 2:36.15
39 Austin Carlson FR-1 Crown 2:14.09 2:52.98
40 Jeremiah Osterlund FR-1 Crown 2:14.17 2:08.81
41 Titus Wiggins FR-1 Crown 2:14.67 2:30.83
42 Lachlan Witt SO-2 Macalester 2:14.68 2:17.38
43 John Groos SR-4 Carleton 2:15.02 2:37.98
44 Jackson Lund   Minnesota Running Club 2:16.66 2:19.40
45 Josh Anderson FR-1 St. John's (Minn.) 2:17.10 2:08.88
46 Jack McCabe SO-2 Gustavus Adolphus 2:17.78 2:17.78
47 Michael Gregoria JR-3 Crown 2:20.14 2:04.73
48 Al Danielson   Unattached 2:22.12 1:53.70
49 Henry Moshfeghi FR-1 Carleton 2:23.88 2:59.85
50 Robert Harrison FR-1 St. John's (Minn.) 2:24.56 2:23.12
51 AJ Anderson-Sanchez JR-3 Crown 2:26.09 1:53.95
52 Jack Campbell SR-4 North Central (Minn.) 2:27.37 2:50.95
53 Andrew Karn FR-1 St. John's (Minn.) 2:27.75 2:11.50
54 Sam Scheuneman FR-1 Augsburg 2:28.69 2:28.69
  Cameron Regan JR-3 Hamline DNF DNF
  Morey Smith JR-3 St. Thomas (Minn.) DNF DNF
Men's 800 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 Thomas Schauerman SR-4 Concordia-St. Paul 1:37.96 1:56.62 2:23.45 1:23.97
2 Dylan Wachter SO-2 Wis.-River Falls 2:08.87 1:57.15 2:28.78 1:30.21
3 Theo Andre   Unattached 1:51.48 1:57.34 2:04.38 1:49.13
4 John Morrison SO-2 St. Thomas (Minn.) 1:31.76 1:57.63 1:43.52 2:19.98
5 Maxwell Gifford SR-4 St. Thomas (Minn.) 1:42.43 1:57.73 1:47.14 2:18.93
6 Tommy Allen FR-1 St. John's (Minn.) 1:56.77 1:57.95 1:56.77 2:02.67
7 Regan Sevenich   UNAT-St. Thomas (Minn.) 1:40.95 1:58.76 1:39.76 1:51.64
9 Mitchell Grand SO-2 St. John's (Minn.) 1:28.29 1:59.30 2:10.04 1:46.18
  Morey Smith JR-3 St. Thomas (Minn.) DNF DNF DNF DNF
Men's 800 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
8 Riley Berg SO-2 St. John's (Minn.) 2:12.38 1:49.72 1:59.26 1:25.87 2:18.35 2:15.96
10 Jonathan Laughlin JR-3 St. Scholastica 1:33.66 1:24.05 2:00.07 2:04.88 2:12.08 1:32.46
11 Nathan Neu FR-1 St. Scholastica 2:12.94 2:32.28 2:00.85 1:39.10 1:27.02 2:21.40
12 Jeremy Fong JR-3 Carleton 2:14.33 1:46.49 2:01.01 1:46.49 1:58.59 2:17.96
13 Kyle McCullough FR-1 Wis.-River Falls 1:51.54 1:29.72 2:01.24 1:37.00 2:07.31 2:21.85
14 Matthew Helser SO-2 Concordia-St. Paul 2:37.71 2:17.08 2:01.31 1:47.97 2:37.71 2:19.51
15 Casey Deboth FR-1 Wis.-Stout 1:49.66 2:26.21 2:01.84 2:37.18 2:16.46 1:54.53
17 Kory Wiegert FR-1 Wis.-Stout 1:35.33 2:40.94 2:03.80 1:31.62 2:35.99 2:18.66
22 Calvin Fiala FR-1 Wis.-Stout 2:35.32 2:30.27 2:06.27 2:32.79 2:26.48 1:51.12
Men's 800 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
16 Jaad Stout FR-1 Wis.-Stout 2:14.25 2:24.10 2:35.19 2:20.41 2:03.16 1:41.00 2:10.55
19 Gabe Kuecker FR-1 Bethel (Minn.) 2:12.39 2:12.39 2:22.38 1:28.68 2:04.89 2:29.87 1:39.92
20 Grant Graber FR-1 Bethel (Minn.) 1:36.82 2:04.49 1:49.40 2:17.06 2:05.74 1:45.63 2:28.38
21 Joshua Wehrman FR-1 Wis.-Stout 2:02.03 2:39.77 2:38.51 2:42.29 2:05.80 1:59.51 2:03.29
23 Clark Nelson FR-1 Bethel (Minn.) 1:33.46 1:57.45 2:35.34 2:36.60 2:06.29 1:33.46 2:30.29
31 Spencer McNall SR-4 Macalester 2:30.02 1:33.93 1:40.45 2:36.54 2:10.45 2:02.63 2:40.46
34 Corbin Michels FR-1 Gustavus Adolphus 2:28.12 2:09.77 1:37.00 2:12.39 2:11.08 2:13.71 1:44.87
42 Lachlan Witt SO-2 Macalester 2:37.58 2:52.39 1:58.52 2:45.66 2:14.68 1:35.63 2:20.07
Men's 800 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
24 Jeremiah VanAcker SO-2 Crown 2:13.89 2:08.74 2:21.62 1:31.41 1:35.27
25 Jacob Oyen FR-1 Wis.-Stout 1:59.76 2:08.77 1:41.73 1:32.72 2:43.54
28 Ian George FR-1 Macalester 2:04.59 2:09.78 2:11.08 2:11.08 1:41.23
30 Joseph Gathje FR-1 St. John's (Minn.) 1:42.89 2:10.24 2:08.94 1:59.82 2:23.27
32 Mark Baumeister SR-4 Macalester 1:54.91 2:10.58 2:34.09 2:39.31 1:57.53
33 Bereket Wondimu SO-2 Augsburg 1:39.38 2:10.76 1:47.23 2:35.61 1:36.77
35 Aidan Doherty FR-1 Wis.-Superior 2:38.64 2:11.10 2:25.53 1:40.95 1:42.26
37 Daniel Hage FR-1 Bethel (Minn.) 2:47.82 2:13.19 2:47.82 2:05.20 1:39.90
39 Austin Carlson FR-1 Crown 2:24.82 2:14.09 1:44.59 2:48.96 1:45.94
40 Jeremiah Osterlund FR-1 Crown 2:06.12 2:14.17 2:16.86 2:24.91 2:02.10
Men's 800 Meters Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
18 Zack Hennen   Minnesota Running Club 2:10.32 2:25.21 2:04.11 1:52.94 2:11.56 1:59.15 1:47.98
26 Jeff Burkart   Unattached 2:05.26 1:42.02 2:09.13 2:06.55 2:10.43 2:32.38 2:40.13
27 Max Jacobson FR-1 Augsburg 1:35.99 2:01.93 2:09.71 2:17.50 2:40.84 1:58.04 2:18.79
29 Saif Azmi   Minnesota Running Club 2:17.81 1:58.31 2:10.01 1:57.01 2:30.82 2:08.71 2:17.81
36 Connor Hennen   Minnesota Running Club 1:38.70 2:18.17 2:11.59 1:55.80 2:32.65 2:32.65 2:10.28
38 Jacob Heyne   Unattached 2:06.79 1:41.43 2:13.46 2:37.49 2:45.49 1:36.10 1:52.11
43 John Groos SR-4 Carleton 1:58.82 1:41.27 2:15.02 1:52.07 1:41.27 1:57.47 2:31.23
44 Jackson Lund   Minnesota Running Club 2:09.83 2:57.66 2:16.66 2:11.20 2:42.63 2:35.80 2:28.96
45 Josh Anderson FR-1 St. John's (Minn.) 2:14.36 1:55.17 2:17.10 2:33.56 2:48.64 2:18.48 2:26.70
46 Jack McCabe SO-2 Gustavus Adolphus 2:56.36 2:13.65 2:17.78 2:13.65 1:58.49 1:40.58 2:21.92
Men's 800 Meters Section 6
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
41 Titus Wiggins FR-1 Crown 2:14.67 2:38.91 2:21.41 2:07.94
47 Michael Gregoria JR-3 Crown 2:20.14 2:32.76 2:46.77 2:04.73
48 Al Danielson   Unattached 2:22.12 2:37.76 2:43.44 2:59.08
49 Henry Moshfeghi FR-1 Carleton 2:23.88 2:08.06 2:08.06 2:33.96
50 Robert Harrison FR-1 St. John's (Minn.) 2:24.56 3:06.49 2:50.58 1:42.64
51 AJ Anderson-Sanchez JR-3 Crown 2:26.09 2:07.10 2:15.87 1:46.65
52 Jack Campbell SR-4 North Central (Minn.) 2:27.37 2:30.32 1:43.16 1:46.11
53 Andrew Karn FR-1 St. John's (Minn.) 2:27.75 1:59.68 2:33.66 3:10.60
54 Sam Scheuneman FR-1 Augsburg 2:28.69 3:11.81 2:25.72 2:37.62
  Cameron Regan JR-3 Hamline DNF DNF DNF DNF