April 2, 2022
|
Hamline - St. Paul, MN
ICON KEY: NCAA DII Prov NCCAA

Men's 5000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 Calvin Boone FR-1 St. Scholastica 14:42.88 17:04.14 17:30.63 15:53.51
2 Lloyd Young SO-2 St. John's (Minn.) 14:42.97 17:39.57 18:41.38 15:00.63
3 Stephen Lavey SR-4 Carleton 14:53.25 11:01.01 11:45.67 17:16.17
4 Adam Nakasaka SR-4 Carleton 15:00.28 12:27.24 12:27.24 17:24.33
5 James Logan   Unattached 15:01.81 18:47.27 19:23.34 11:52.43
6 Henry Bowman JR-3 Carleton 15:05.24 17:30.08 12:49.46 15:23.35
7 Ben Vaske   Unattached 15:09.83 17:35.41 18:39.09 15:28.03
8 Harris Anderson SO-2 St. Thomas (Minn.) 15:11.86 13:58.92 15:20.98 11:14.78
9 Andy Goldsmith JR-3 St. John's (Minn.) 15:14.43 16:27.59 15:41.87 16:27.59
10 Jeremiah VanAcker SO-2 Crown 15:18.40 16:31.88 13:46.56 16:31.88
11 Chris Gill   Unattached 15:19.28 18:41.53 11:29.46 19:09.10
12 Dan Greeno   Unattached 15:22.20 16:17.54 19:40.42 18:45.09
13 Tyler Finger SR-4 Wis.-Superior 15:27.68 14:04.19 13:45.64 16:41.90
14 Matthew Helser SO-2 Concordia-St. Paul 15:31.71 11:57.42 19:15.32 11:29.47
15 Ben Crotteau FR-1 Macalester 15:37.07 14:03.37 14:12.74 16:33.30
16 Justin Furcich   Unattached 15:37.93 19:04.28 13:45.38 16:15.45
17 Nathan Meyer JR-3 St. John's (Minn.) 15:39.01 11:25.48 15:10.84 15:57.79
18 Garet Grant SO-2 Gustavus Adolphus 15:40.14 15:58.95 17:51.76 11:26.31
19 Matt Payne SO-2 Gustavus Adolphus 15:47.02 17:02.79 13:53.38 12:28.15
20 Reece McKee FR-1 Macalester 15:49.03 14:04.64 11:13.82 19:36.80
21 Tom Sederquist   Unattached 15:49.74 11:33.31 19:37.68 11:33.31
22 Sakariya Hussien JR-3 Augsburg 15:51.45 18:33.20 18:42.72 19:49.32
23 Paul Swim   Unattached 15:54.38 11:08.07 14:09.40 19:14.80
24 Michael Butterfield FR-1 Wis.-Superior 15:55.78 14:10.65 12:54.19 20:04.29
25 Jack Degonda SO-2 Gustavus Adolphus 15:57.34 15:57.34 13:33.74 17:04.36
26 Logan McCullough FR-1 Gustavus Adolphus 16:01.26 12:49.01 19:23.13 20:20.80
27 Mateo Useche SO-2 Macalester 16:01.66 19:42.85 13:27.80 16:20.90
28 Alex Fendig SO-2 Macalester 16:04.04 12:31.96 11:24.47 12:51.24
29 Getinat Asfaw SO-2 Augsburg 16:04.56 12:13.07 11:24.84 13:30.23
30 Jake Wielgos FR-1 Gustavus Adolphus 16:05.21 18:39.65 16:34.17 14:28.69
31 Dylan Bartness FR-1 St. John's (Minn.) 16:09.67 18:25.43 14:32.71 13:05.44
32 Cody Rieder SO-2 Augsburg 16:12.25 14:15.58 16:12.25 21:03.93
33 Nick Ihrke FR-1 Macalester 16:14.35 20:47.17 17:03.07 17:42.05
34 Michael Kurtz FR-1 Hamline 16:21.86 17:30.59 11:46.94 20:07.69
35 Parker Zak JR-3 St. John's (Minn.) 16:26.30 18:34.52 20:52.60 20:32.88
36 Trevor LaVigne FR-1 Gustavus Adolphus 16:26.99 19:44.39 18:25.43 15:17.90
37 Eamonn McCullough SO-2 Gustavus Adolphus 16:30.10 13:12.08 11:42.98 13:41.79
38 David Collins FR-1 Wis.-Superior 16:31.07 20:58.66 16:50.90 17:50.36
39 Jesse Shufro-Zletz SR-4 Carleton 16:31.35 16:31.35 12:13.60 14:12.57
40 Brian Balquist   Minnesota Running Club 16:35.86 18:45.33 18:55.28 17:15.70
41 John Freude   Unattached 16:40.25 15:20.23 21:10.32 14:30.22
42 Dale Dybvig   Unattached 16:45.82 18:16.35 15:05.24 13:54.83
43 Maxwell Krause JR-3 St. John's (Minn.) 16:47.81 13:36.33 18:58.83 19:08.91
44 Jonah Kalsnes FR-1 Gustavus Adolphus 16:51.96 20:44.71 14:30.29 19:03.52
45 Kieran Johnson FR-1 Wis.-Superior 16:57.13 16:57.13 14:24.56 21:31.76
46 Connor Nelson SR-4 Wis.-Superior 16:58.62 15:37.13 13:34.90 12:13.41
47 Grayson Harris FR-1 Augsburg 17:01.34 17:21.77 15:29.42 18:12.84
48 Mitchell Hammer JR-3 Wis.-Superior 17:28.43 13:06.33 12:13.91 15:22.62
49 James Frigstad SO-2 Concordia-St. Paul 17:28.92 12:56.20 16:36.48 21:09.20
50 Kei Okamoto SO-2 Wis.-Superior 17:33.84 19:40.30 21:36.23 13:42.00
51 Kevin Sethre SR-4 Augsburg 17:34.66 15:59.74 18:27.40 21:16.14
52 Joe Lezotte JR-3 Wis.-River Falls 17:38.26 17:27.68 12:31.37 12:31.37
53 Aaron Puent JR-3 Augsburg 18:56.36 15:31.82 15:09.09 17:36.82
54 Michael Herr-Zielke FR-1 North Central (Minn.) 20:28.86 19:02.84 16:23.09 23:20.90
  Nate Rock   Unattached DNF DNF DNF DNF
Men's 5000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Calvin Boone FR-1 St. Scholastica 17:21.80 14:25.23 12:21.62 10:26.85 14:42.88
2 Lloyd Young SO-2 St. John's (Minn.) 17:04.25 12:48.19 12:12.87 16:28.93 14:42.97
3 Stephen Lavey SR-4 Carleton 14:44.32 16:40.44 16:04.71 15:20.05 14:53.25
4 Adam Nakasaka SR-4 Carleton 13:57.26 16:12.31 14:24.27 16:21.31 15:00.28
5 James Logan   Unattached 18:02.18 17:26.10 11:25.38 16:13.96 15:01.81
6 Henry Bowman JR-3 Carleton 15:41.45 12:49.46 14:38.09 19:27.76 15:05.24
7 Ben Vaske   Unattached 15:46.23 10:36.89 11:40.57 10:55.08 15:09.83
8 Harris Anderson SO-2 St. Thomas (Minn.) 18:59.83 15:39.22 10:38.31 18:23.35 15:11.86
9 Andy Goldsmith JR-3 St. John's (Minn.) 18:44.75 12:57.27 16:00.16 16:55.02 15:14.43
10 Jeremiah VanAcker SO-2 Crown 17:54.53 19:08.00 13:55.75 18:49.64 15:18.40
11 Chris Gill   Unattached 13:38.16 15:56.06 19:36.68 11:38.66 15:19.28
12 Dan Greeno   Unattached 13:59.21 19:21.98 18:45.09 12:17.76 15:22.20
13 Tyler Finger SR-4 Wis.-Superior 12:49.98 11:17.21 14:32.02 12:49.98 15:27.68
15 Ben Crotteau FR-1 Macalester 12:39.03 15:27.70 15:08.96 11:52.18 15:37.07
16 Justin Furcich   Unattached 17:30.49 15:19.18 16:06.07 15:19.18 15:37.93
17 Nathan Meyer JR-3 St. John's (Minn.) 19:52.55 20:11.33 16:54.13 10:57.31 15:39.01
18 Garet Grant SO-2 Gustavus Adolphus 18:38.77 10:58.10 11:26.31 13:47.33 15:40.14
19 Matt Payne SO-2 Gustavus Adolphus 15:18.61 19:43.78 19:43.78 16:53.32 15:47.02
20 Reece McKee FR-1 Macalester 16:55.47 19:08.33 15:39.54 18:30.37 15:49.03
25 Jack Degonda SO-2 Gustavus Adolphus 17:13.93 15:19.05 20:44.55 20:34.97 15:57.34
27 Mateo Useche SO-2 Macalester 18:45.15 12:39.72 11:51.63 16:20.90 16:01.66
28 Alex Fendig SO-2 Macalester 15:25.48 13:10.52 16:23.32 13:49.08 16:04.04
33 Nick Ihrke FR-1 Macalester 19:48.71 14:56.41 14:56.41 18:11.28 16:14.35
36 Trevor LaVigne FR-1 Gustavus Adolphus 12:10.38 16:17.12 12:59.73 11:40.77 16:26.99
  Nate Rock   Unattached DNF DNF DNF DNF DNF
Men's 5000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
14 Matthew Helser SO-2 Concordia-St. Paul 15:31.71
21 Tom Sederquist   Unattached 15:49.74
22 Sakariya Hussien JR-3 Augsburg 15:51.45
23 Paul Swim   Unattached 15:54.38
24 Michael Butterfield FR-1 Wis.-Superior 15:55.78
26 Logan McCullough FR-1 Gustavus Adolphus 16:01.26
29 Getinat Asfaw SO-2 Augsburg 16:04.56
30 Jake Wielgos FR-1 Gustavus Adolphus 16:05.21
31 Dylan Bartness FR-1 St. John's (Minn.) 16:09.67
32 Cody Rieder SO-2 Augsburg 16:12.25
34 Michael Kurtz FR-1 Hamline 16:21.86
35 Parker Zak JR-3 St. John's (Minn.) 16:26.30
37 Eamonn McCullough SO-2 Gustavus Adolphus 16:30.10
38 David Collins FR-1 Wis.-Superior 16:31.07
39 Jesse Shufro-Zletz SR-4 Carleton 16:31.35
40 Brian Balquist   Minnesota Running Club 16:35.86
41 John Freude   Unattached 16:40.25
42 Dale Dybvig   Unattached 16:45.82
43 Maxwell Krause JR-3 St. John's (Minn.) 16:47.81
44 Jonah Kalsnes FR-1 Gustavus Adolphus 16:51.96
45 Kieran Johnson FR-1 Wis.-Superior 16:57.13
46 Connor Nelson SR-4 Wis.-Superior 16:58.62
47 Grayson Harris FR-1 Augsburg 17:01.34
48 Mitchell Hammer JR-3 Wis.-Superior 17:28.43
49 James Frigstad SO-2 Concordia-St. Paul 17:28.92
50 Kei Okamoto SO-2 Wis.-Superior 17:33.84
51 Kevin Sethre SR-4 Augsburg 17:34.66
52 Joe Lezotte JR-3 Wis.-River Falls 17:38.26
53 Aaron Puent JR-3 Augsburg 18:56.36
54 Michael Herr-Zielke FR-1 North Central (Minn.) 20:28.86