April 2, 2022
|
Hamline - St. Paul, MN
ICON KEY: NCAA DII Prov NCCAA

Women's 1500 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Taylor Krone JR-3 Minnesota 4:34.45
2 Elizabeth Donnelly SO-2 Gustavus Adolphus 4:35.63
3 Clara Mayfield SO-2 Carleton 4:37.36
4 Molly Desotell FR-1 St. Thomas (Minn.) 4:42.06
5 Ava Hill FR-1 Minnesota 4:43.71
6 Maria Blaesing SO-2 Macalester 4:44.47
7 Marta Kogucki SO-2 Minnesota 4:44.85
8 Olivia Moll SR-4 St. Thomas (Minn.) 4:47.06
9 Ceci Howes FR-1 Minnesota 4:50.15
10 Syd Kretlow FR-1 Minnesota 4:50.28
11 Lauren Ellefson FR-1 St. Thomas (Minn.) 4:52.29
12 Carley Kremer FR-1 Minnesota 4:53.32
13 Maria Rickman FR-1 Minnesota 4:55.66
14 Phoebe Ward SO-2 Carleton 4:57.79
15 Lena Stern SR-4 Macalester 4:57.83
16 Grace Cole JR-3 Bethel (Minn.) 4:58.26
17 Christina Bolcer SO-2 St. Thomas (Minn.) 5:01.50
18 Katherine Tomaska   Minnesota Running Club 5:03.28
19 Gabbie Bolcer SR-4 St. Thomas (Minn.) 5:03.39
20 Raina Moorjani FR-1 Bethel (Minn.) 5:04.03
21 Ava Pankratz FR-1 St. Thomas (Minn.) 5:04.77
22 Amaya Lyrek JR-3 St. Thomas (Minn.) 5:05.26
23 Gwen Helgeson JR-3 St. Thomas (Minn.) 5:08.34
24 Nell Schafer SO-2 Carleton 5:09.28
25 Piper Dean FR-1 Carleton 5:10.70
26 Brekkyn Lammert FR-1 Wis.-Stout 5:11.66
27 Katie Michalak SO-2 St. Thomas (Minn.) 5:11.72
28 Elizabeth Lofstad SO-2 North Central (Minn.) 5:12.36
29 Aubrey Frey SO-2 St. Thomas (Minn.) 5:13.66
30 Nandini Satsangi   Minnesota Running Club 5:15.74
31 Abby Pausch JR-3 Crown 5:15.89
32 Alicia Belany FR-1 St. Thomas (Minn.) 5:16.20
33 Emily Rather SO-2 St. Thomas (Minn.) 5:16.43
34 Gracie Gerber FR-1 St. Thomas (Minn.) 5:18.38
35 Cailyn Kuechle SO-2 Wis.-River Falls 5:18.71
36 Sarah Anaya   Minnesota Running Club 5:21.76
37 Ellie Sablak FR-1 Macalester 5:22.17
38 Olivia Corbo SO-2 Carleton 5:22.67
39 Ashley Cohen SO-2 Carleton 5:23.04
40 Julia Clark SR-4 St. Catherine (Minn.) 5:23.18
41 Laura Hardwick FR-1 Bethel (Minn.) 5:23.60
42 Chloe Smiley FR-1 Wis.-Stout 5:24.96
43 Olivia Donohue FR-1 Wis.-Stout 5:25.78
44 Isabella Kraft SR-4 St. Cloud State 5:25.89
45 McKendra Long JR-3 St. Thomas (Minn.) 5:26.33
46 Melissa Pfieffer SO-2 St. Scholastica 5:26.78
47 Sarah Messer SO-2 St. Thomas (Minn.) 5:28.08
48 Jenna Terrio FR-1 St. Scholastica 5:28.19
49 Maggie Votruba FR-1 Carleton 5:28.37
50 Lucy Lyngen SO-2 St. Benedict 5:28.51
51 Kate Dieckman FR-1 Wis.-Stout 5:29.18
52 Lydia Gessner FR-1 Bethel (Minn.) 5:30.35
53 Grace Morningstar FR-1 Bethel (Minn.) 5:30.68
54 Sylvia Coyle FR-1 Macalester 5:30.94
55 Anna Omdal FR-1 Gustavus Adolphus 5:34.29
56 Elizabeth Berndt FR-1 St. Scholastica 5:35.94
57 Anya Swanson SR-4 St. Catherine (Minn.) 5:38.67
58 Izzi Mason FR-1 Wis.-River Falls 5:41.90
59 Meagan Berg FR-1 Wis.-Superior 5:46.23
60 Amanda Kelly FR-1 Wis.-River Falls 5:46.63
61 Sarah Vander Kolk FR-1 Bethel (Minn.) 5:48.37
62 Morgan Brandt JR-3 St. Catherine (Minn.) 5:49.96
63 Kayla Lemke FR-1 Wis.-Stout 5:54.03
64 Lizzy Erlandson SR-4 St. Catherine (Minn.) 5:54.44
65 Brenna Nelson SO-2 St. Catherine (Minn.) 5:56.15
66 Emma Meyer SR-4 St. Catherine (Minn.) 6:01.39
67 Lily Harvey FR-1 St. Catherine (Minn.) 6:08.75
68 Katie Nelson JR-3 St. Catherine (Minn.) 6:12.83
69 Talia Cismoski-Martens SO-2 Wis.-Superior 6:15.08
70 Julia Schwinghamer FR-1 St. Scholastica 6:17.52
71 Emma Brown   Minnesota Running Club 6:24.01
72 Annabel Lantz FR-1 Augsburg 6:30.96
73 Halle Barker FR-1 Wis.-Superior 6:33.29
74 Gabriella Gutenkauf   Minnesota Running Club 7:02.91
  Carly Scheuerman SR-4 St. Thomas (Minn.) DNF
Women's 1500 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
1 Taylor Krone JR-3 Minnesota 3:50.54 4:34.45 3:50.54
2 Elizabeth Donnelly SO-2 Gustavus Adolphus 4:02.56 4:35.63 4:57.68
3 Clara Mayfield SO-2 Carleton 5:13.42 4:37.36 3:41.89
4 Molly Desotell FR-1 St. Thomas (Minn.) 3:25.91 4:42.06 5:10.27
5 Ava Hill FR-1 Minnesota 4:23.85 4:43.71 4:38.04
6 Maria Blaesing SO-2 Macalester 4:13.18 4:44.47 3:39.05
7 Marta Kogucki SO-2 Minnesota 5:38.98 4:44.85 4:53.40
8 Olivia Moll SR-4 St. Thomas (Minn.) 5:58.83 4:47.06 5:35.86
9 Ceci Howes FR-1 Minnesota 3:34.71 4:50.15 4:06.63
10 Syd Kretlow FR-1 Minnesota 4:32.87 4:50.28 3:26.10
11 Lauren Ellefson FR-1 St. Thomas (Minn.) 5:06.91 4:52.29 5:47.83
12 Carley Kremer FR-1 Minnesota 6:03.72 4:53.32 4:03.46
13 Maria Rickman FR-1 Minnesota 4:58.62 4:55.66 5:54.80
16 Grace Cole JR-3 Bethel (Minn.) 4:34.40 4:58.26 4:58.26
  Carly Scheuerman SR-4 St. Thomas (Minn.) DNF DNF DNF
Women's 1500 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
14 Phoebe Ward SO-2 Carleton 5:06.73 4:57.79 4:51.84
15 Lena Stern SR-4 Macalester 4:13.16 4:57.83 5:15.70
17 Christina Bolcer SO-2 St. Thomas (Minn.) 6:01.80 5:01.50 5:37.68
19 Gabbie Bolcer SR-4 St. Thomas (Minn.) 4:11.82 5:03.39 4:36.09
20 Raina Moorjani FR-1 Bethel (Minn.) 4:27.55 5:04.03 5:31.40
21 Ava Pankratz FR-1 St. Thomas (Minn.) 5:13.92 5:04.77 5:20.01
22 Amaya Lyrek JR-3 St. Thomas (Minn.) 5:20.53 5:05.26 6:21.58
23 Gwen Helgeson JR-3 St. Thomas (Minn.) 6:40.85 5:08.34 4:49.84
25 Piper Dean FR-1 Carleton 5:32.45 5:10.70 5:07.60
27 Katie Michalak SO-2 St. Thomas (Minn.) 4:34.32 5:11.72 3:53.79
28 Elizabeth Lofstad SO-2 North Central (Minn.) 5:27.98 5:12.36 5:15.49
31 Abby Pausch JR-3 Crown 6:25.39 5:15.89 3:44.29
34 Gracie Gerber FR-1 St. Thomas (Minn.) 4:14.71 5:18.38 6:09.32
Women's 1500 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
18 Katherine Tomaska   Minnesota Running Club 6:16.07 4:51.15 4:14.76 6:22.14 3:53.53 5:03.28 5:36.64
24 Nell Schafer SO-2 Carleton 5:24.75 3:55.06 3:51.96 6:42.07 4:44.54 5:09.28 3:36.50
26 Brekkyn Lammert FR-1 Wis.-Stout 5:39.71 3:47.52 4:03.10 3:38.17 4:52.96 5:11.66 3:53.75
29 Aubrey Frey SO-2 St. Thomas (Minn.) 4:57.98 4:42.30 4:10.93 5:29.35 4:29.75 5:13.66 5:41.89
32 Alicia Belany FR-1 St. Thomas (Minn.) 6:41.58 4:16.13 5:16.20 5:32.01 6:44.74 5:16.20 3:50.83
33 Emily Rather SO-2 St. Thomas (Minn.) 5:48.08 5:35.42 4:38.46 3:47.83 3:57.33 5:16.43 6:19.72
35 Cailyn Kuechle SO-2 Wis.-River Falls 4:21.35 3:43.10 3:43.10 6:54.33 6:32.02 5:18.71 5:09.15
36 Sarah Anaya   Minnesota Running Club 4:43.15 5:44.29 4:33.50 4:43.15 6:16.46 5:21.76 4:23.85
38 Olivia Corbo SO-2 Carleton 5:58.17 6:07.85 5:12.99 4:27.82 6:49.79 5:22.67 6:46.57
39 Ashley Cohen SO-2 Carleton 4:37.82 4:15.21 6:21.19 5:39.20 5:00.43 5:23.04 4:41.05
40 Julia Clark SR-4 St. Catherine (Minn.) 4:18.55 6:18.12 5:58.73 6:47.21 4:21.78 5:23.18 7:00.14
43 Olivia Donohue FR-1 Wis.-Stout 5:29.04 6:47.23 5:12.75 4:01.08 6:27.68 5:25.78 4:46.69
45 McKendra Long JR-3 St. Thomas (Minn.) 4:53.70 5:00.23 5:36.12 6:41.39 4:34.12 5:26.33 5:06.75
48 Jenna Terrio FR-1 St. Scholastica 4:35.68 5:01.94 6:23.99 7:00.09 4:29.12 5:28.19 4:42.25
50 Lucy Lyngen SO-2 St. Benedict 5:31.80 4:35.95 6:44.07 4:16.24 4:09.67 5:28.51 6:30.93
Women's 1500 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
37 Ellie Sablak FR-1 Macalester 6:55.60 5:22.17 5:31.84 6:07.28 4:27.41 5:57.61
41 Laura Hardwick FR-1 Bethel (Minn.) 4:05.94 5:23.60 5:46.26 6:05.67 5:43.02 5:26.84
42 Chloe Smiley FR-1 Wis.-Stout 4:23.22 5:24.96 3:47.48 3:50.73 5:15.22 6:16.96
44 Isabella Kraft SR-4 St. Cloud State 6:11.52 5:25.89 6:37.59 5:16.12 6:44.11 7:00.40
47 Sarah Messer SO-2 St. Thomas (Minn.) 6:59.95 5:28.08 4:52.00 5:01.84 6:36.98 6:33.70
49 Maggie Votruba FR-1 Carleton 5:02.10 5:28.37 6:34.05 3:53.15 4:35.83 5:02.10
51 Kate Dieckman FR-1 Wis.-Stout 6:48.19 5:29.18 5:16.02 5:16.02 7:07.94 5:55.52
52 Lydia Gessner FR-1 Bethel (Minn.) 6:59.55 5:30.35 4:44.11 4:54.02 6:00.09 4:27.59
53 Grace Morningstar FR-1 Bethel (Minn.) 5:57.14 5:30.68 4:47.70 4:31.16 4:34.47 4:44.39
54 Sylvia Coyle FR-1 Macalester 4:18.14 5:30.94 6:23.89 5:27.63 5:04.47 6:17.28
56 Elizabeth Berndt FR-1 St. Scholastica 5:52.74 5:35.94 5:32.58 4:38.83 6:33.05 6:59.93
58 Izzi Mason FR-1 Wis.-River Falls 4:54.04 5:41.90 4:50.62 5:48.74 7:24.47 6:46.86
60 Amanda Kelly FR-1 Wis.-River Falls 7:30.62 5:46.63 5:01.57 4:06.11 4:19.98 5:29.30
63 Kayla Lemke FR-1 Wis.-Stout 5:22.17 5:54.03 6:22.36 7:22.54 6:47.14 4:32.61
Women's 1500 Meters Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
30 Nandini Satsangi   Minnesota Running Club 5:25.22 5:15.74 6:37.84
46 Melissa Pfieffer SO-2 St. Scholastica 6:55.01 5:26.78 5:13.71
55 Anna Omdal FR-1 Gustavus Adolphus 5:40.98 5:34.29 6:14.41
57 Anya Swanson SR-4 St. Catherine (Minn.) 4:17.39 5:38.67 4:34.33
59 Meagan Berg FR-1 Wis.-Superior 5:04.69 5:46.23 4:26.60
61 Sarah Vander Kolk FR-1 Bethel (Minn.) 4:59.60 5:48.37 7:25.92
62 Morgan Brandt JR-3 St. Catherine (Minn.) 4:53.97 5:49.96 5:07.97
64 Lizzy Erlandson SR-4 St. Catherine (Minn.) 7:37.23 5:54.44 6:33.43
65 Brenna Nelson SO-2 St. Catherine (Minn.) 7:07.38 5:56.15 5:09.85
66 Emma Meyer SR-4 St. Catherine (Minn.) 4:31.05 6:01.39 5:07.19
67 Lily Harvey FR-1 St. Catherine (Minn.) 5:24.50 6:08.75 4:25.50
68 Katie Nelson JR-3 St. Catherine (Minn.) 4:39.63 6:12.83 6:38.93
69 Talia Cismoski-Martens SO-2 Wis.-Superior 7:07.60 6:15.08 6:37.59
70 Julia Schwinghamer FR-1 St. Scholastica 5:13.35 6:17.52 7:02.83
71 Emma Brown   Minnesota Running Club 4:32.65 6:24.01 6:43.21
72 Annabel Lantz FR-1 Augsburg 7:45.25 6:30.96 8:16.52
73 Halle Barker FR-1 Wis.-Superior 5:30.37 6:33.29 7:08.69
74 Gabriella Gutenkauf   Minnesota Running Club 5:12.96 7:02.91 6:46.00