April 2, 2022
|
Hamline - St. Paul, MN
ICON KEY: NCAA DII Prov NCCAA

Women's 5000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
1 Fiona Smith SO-2 St. Benedict 16:00.57 14:50.53 16:40.59
2 Maria Laudenbach FR-1 Wis.-River Falls 22:59.31 16:55.77 17:49.23
3 Cheresa Bouley JR-3 St. Cloud State 22:50.63 13:44.52 17:50.80
4 Helen Cross SO-2 Carleton 21:42.57 15:19.46 18:14.59
5 Sophie McManus FR-1 Carleton 17:19.34 22:06.82 18:25.68
6 Iliana Ramon SO-2 Gustavus Adolphus 18:42.43 15:44.62 18:31.31
7 Tracy Renier SR-4 St. Benedict 22:48.60 22:04.09 18:32.68
8 Evelyn Villalobos FR-1 Gustavus Adolphus 15:14.78 21:11.77 18:35.58
9 Bridget Tetmeyer SO-2 St. Benedict 23:14.52 21:45.27 18:35.61
10 Emily DeMorett JR-3 St. Benedict 17:10.33 14:44.74 18:39.92
11 Libby Rowland FR-1 Carleton 14:40.69 20:42.00 18:49.09
12 Greta Freed FR-1 St. Cloud State 17:41.02 16:55.39 19:00.88
13 Maggie Froh SO-2 Macalester 20:22.13 15:48.01 19:02.17
14 Mackinzee Miest SO-2 Gustavus Adolphus 23:49.70 15:15.01 19:03.76
15 Kat Hoffman   Unattached 17:23.26 20:17.13 19:19.17
16 Lily Engebretson FR-1 Gustavus Adolphus 15:54.77 18:37.78 19:24.35
17 Allegra Pihlaja JR-3 Carleton 14:33.99 14:45.64 19:25.31
18 Julia Severson FR-1 Gustavus Adolphus 22:04.01 24:24.62 19:31.69
19 Taina Koivisto FR-1 Gustavus Adolphus 15:40.96 16:04.78 19:51.08
20 Nicole Koski SR-4 Wis.-Superior 21:52.16 24:15.31 19:52.87
21 Cambrie Kowal FR-1 St. Cloud State 22:23.03 20:09.93 20:09.93
22 Erica Conrad SO-2 St. Cloud State 20:35.83 24:13.91 20:11.59
23 Anna Decker FR-1 Bethel (Minn.) 21:12.20 16:43.09 20:23.27
24 Claire Schoenfield FR-1 Gustavus Adolphus 19:23.42 16:19.72 20:24.65
25 Charlotte Adams SO-2 Hamline 22:06.91 22:06.91 20:28.62
26 Avery Sivonen JR-3 Concordia-St. Paul 18:27.00 17:50.10 20:29.99
27 Sydney Hagen FR-1 Gustavus Adolphus 19:53.28 24:11.62 20:30.18
28 Simi Kaur FR-1 Gustavus Adolphus 20:42.94 21:44.47 20:30.63
29 Libby Roberdeau FR-1 Hamline 25:10.45 24:58.07 20:38.07
30 Maddie Greelis SO-2 Wis.-River Falls 18:29.58 25:58.40 20:46.72
31 Lindsey Paulson SO-2 Gustavus Adolphus 23:51.21 25:56.75 20:55.44
32 Abby Vizenor FR-1 Gustavus Adolphus 19:20.67 15:20.96 21:01.59
33 Amanda Bittmann   Minnesota Running Club 19:11.47 19:11.47 21:05.35
34 Freya Koester   Unattached 24:41.18 21:43.94 21:05.96
35 Aspen Clarksean FR-1 Hamline 22:11.16 20:04.39 21:07.77
36 Kelsey Thelen FR-1 Concordia-St. Paul 19:10.83 23:13.78 21:18.69
37 Tess Houglum FR-1 Concordia-St. Paul 23:19.53 16:11.90 21:35.86
38 Kayley Hyland SO-2 North Central (Minn.) 23:26.09 27:59.49 21:41.93
39 Jeanna Scanlon FR-1 Wis.-Superior 16:44.89 23:13.45 22:19.85
40 Amelia Degen   SCSU Run Club 16:33.42 24:36.34 22:59.75
41 Tea Davis SO-2 North Central (Minn.) 19:50.22 29:45.32 23:36.92
42 Lauren Tillman FR-1 Gustavus Adolphus 18:41.31 26:15.52 23:39.38
43 Bryn Mucha SO-2 Gustavus Adolphus 26:29.57 21:43.16 23:52.04
44 Tea Boerner FR-1 Wis.-Superior 21:13.69 19:46.85 24:07.37
45 Emma Giger FR-1 Concordia-St. Paul 24:02.04 23:46.19 26:24.65
  Ananya Vegesna SO-2 Minnesota DNF DNF DNF
  Cierra McCabe FR-1 North Central (Minn.) DNF DNF DNF
Women's 5000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Fiona Smith SO-2 St. Benedict 16:40.59 21:00.75 16:10.58 20:20.72 19:30.69
2 Maria Laudenbach FR-1 Wis.-River Falls 17:49.23 20:18.93 19:14.77 21:33.77 22:37.93
3 Cheresa Bouley JR-3 St. Cloud State 17:50.80 21:14.26 22:50.63 19:16.47 17:40.10
4 Helen Cross SO-2 Carleton 18:14.59 14:46.62 20:04.05 23:32.03 13:08.11
5 Sophie McManus FR-1 Carleton 18:25.68 22:39.99 16:01.95 21:33.65 19:09.91
6 Iliana Ramon SO-2 Gustavus Adolphus 18:31.31 23:42.48 14:26.83 22:35.80 24:04.71
7 Tracy Renier SR-4 St. Benedict 18:32.68 24:06.49 15:01.27 19:39.44 13:32.26
8 Evelyn Villalobos FR-1 Gustavus Adolphus 18:35.58 14:41.31 17:39.81 14:30.16 21:11.77
9 Bridget Tetmeyer SO-2 St. Benedict 18:35.61 14:41.34 14:30.18 14:30.18 19:09.08
10 Emily DeMorett JR-3 St. Benedict 18:39.92 21:50.31 15:07.14 17:10.33 20:54.31
11 Libby Rowland FR-1 Carleton 18:49.09 19:22.97 19:11.68 22:01.04 17:52.64
12 Greta Freed FR-1 St. Cloud State 19:00.88 18:15.25 22:37.65 24:20.33 22:03.42
13 Maggie Froh SO-2 Macalester 19:02.17 15:25.16 21:30.66 20:44.97 20:22.13
14 Mackinzee Miest SO-2 Gustavus Adolphus 19:03.76 13:32.07 21:43.89 20:23.83 14:29.26
15 Kat Hoffman   Unattached 19:19.17 23:22.60 19:53.95 17:00.07 20:51.91
16 Lily Engebretson FR-1 Gustavus Adolphus 19:24.35 20:22.57 22:30.65 19:24.35 20:57.50
17 Allegra Pihlaja JR-3 Carleton 19:25.31 23:53.34 22:55.07 22:31.76 15:08.95
18 Julia Severson FR-1 Gustavus Adolphus 19:31.69 22:39.16 22:50.88 21:28.86 14:03.62
Women's 5000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
19 Taina Koivisto FR-1 Gustavus Adolphus 17:16.24 19:51.08 21:26.37 14:17.58
20 Nicole Koski SR-4 Wis.-Superior 24:15.31 19:52.87 16:18.16 18:41.30
21 Cambrie Kowal FR-1 St. Cloud State 21:58.83 20:09.93 22:47.22 22:10.93
22 Erica Conrad SO-2 St. Cloud State 22:24.87 20:11.59 17:21.97 19:47.36
23 Anna Decker FR-1 Bethel (Minn.) 19:58.81 20:23.27 23:39.00 15:54.15
24 Claire Schoenfield FR-1 Gustavus Adolphus 24:54.08 20:24.65 20:00.16 24:29.58
25 Charlotte Adams SO-2 Hamline 23:32.92 20:28.62 17:36.62 17:12.04
26 Avery Sivonen JR-3 Concordia-St. Paul 25:25.19 20:29.99 15:59.40 26:14.39
27 Sydney Hagen FR-1 Gustavus Adolphus 18:39.47 20:30.18 15:22.64 19:16.37
28 Simi Kaur FR-1 Gustavus Adolphus 17:26.04 20:30.63 18:52.18 25:01.37
29 Libby Roberdeau FR-1 Hamline 24:45.69 20:38.07 14:39.03 21:52.36
30 Maddie Greelis SO-2 Wis.-River Falls 15:47.51 20:46.72 15:47.51 16:37.38
31 Lindsey Paulson SO-2 Gustavus Adolphus 16:44.36 20:55.44 20:05.23 23:26.10
32 Abby Vizenor FR-1 Gustavus Adolphus 26:16.99 21:01.59 18:30.20 24:48.68
33 Amanda Bittmann   Minnesota Running Club 14:45.75 21:05.35 24:27.81 26:34.35
34 Freya Koester   Unattached 24:28.52 21:05.96 19:24.69 18:21.39
35 Aspen Clarksean FR-1 Hamline 17:06.90 21:07.77 27:02.75 19:01.00
36 Kelsey Thelen FR-1 Concordia-St. Paul 24:04.92 21:18.69 17:41.32 15:07.87
37 Tess Houglum FR-1 Concordia-St. Paul 18:34.44 21:35.86 27:38.70 15:45.98
38 Kayley Hyland SO-2 North Central (Minn.) 22:47.03 21:41.93 25:49.30 23:00.05
39 Jeanna Scanlon FR-1 Wis.-Superior 26:07.63 22:19.85 17:38.49 28:08.21
40 Amelia Degen   SCSU Run Club 23:27.35 22:59.75 27:08.11 23:13.55
41 Tea Davis SO-2 North Central (Minn.) 22:11.91 23:36.92 18:25.20 22:40.25
42 Lauren Tillman FR-1 Gustavus Adolphus 21:03.25 23:39.38 28:23.26 18:12.93
43 Bryn Mucha SO-2 Gustavus Adolphus 19:19.96 23:52.04 27:26.85 17:25.39
44 Tea Boerner FR-1 Wis.-Superior 20:01.32 24:07.37 25:19.74 27:01.06
45 Emma Giger FR-1 Concordia-St. Paul 30:54.04 26:24.65 32:13.28 26:24.65
  Ananya Vegesna SO-2 Minnesota DNF DNF DNF DNF
  Cierra McCabe FR-1 North Central (Minn.) DNF DNF DNF DNF