April 14-16, 2022
|
Bucknell - Lewisburg, PA
ICON KEY: NAIA A NAIA B NCAA DII Prov PSAC NCCAA OAC AARTFC SUNYAC IC4A/ECAC Liberty League ECAC DIII

Men 5000m Run Unseeded

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Ben Neideck SO-2 Indiana Wesleyan 15:06.80
2 Jack Lacina JR-3 Edinboro 15:07.81
3 Nathan Bowers JR-3 Nazareth 15:08.37
4 Ollie Hickson   Pacers/GRC New Balance 15:09.68
5 Ian Spears JR-3 Johns Hopkins 15:11.47
6 Blake Kasper SO-2 Roberts Wesleyan 15:15.00
7 Noah Verlinde FR-1 Saginaw Valley 15:17.17
8 Nick Strain JR-3 Rider 15:17.75
9 Trey Masterson FR-1 Ohio Northern 15:19.98
10 Nick Reimund SR-4 Ashland 15:22.43
11 Timothy Larsen SR-4 Lafayette 15:23.01
12 Thomas Caputo Freshman Unattached 15:24.37
13 Ryan Miele SR-4 Bucknell 15:25.95
14 Jonas Larson FR-1 Johns Hopkins 15:26.88
15 Jeremie Garcia SO-2 Rider 15:26.96
16 Michael Skutt FR-1 St. Lawrence 15:27.15
17 Chase Stewart Junior Unattached 15:30.72
18 Noah Greski FR-1 Siena 15:31.87
19 Nicolas Trevino SR-4 Wayne State (Mich.) 15:32.15
20 Ethan Billings SO-2 St. John Fisher 15:32.92
21 Romario Cruz FR-1 Dickinson 15:32.99
22 Ethan Byrnes SR-4 Wayne State (Mich.) 15:33.52
23 Jonthomas Bierman SO-2 Oneonta 15:36.10
24 Brayden Boyd FR-1 Robert Morris 15:37.06
25 Dave Russo SO-2 Houghton 15:37.11
26 Brett Russell FR-1 Buffalo 15:37.79
27 Anthony Litrenta SO-2 Duquesne 15:39.59
28 Logan Iacobelli FR-1 Kutztown 15:40.26
29 Eric Alu JR-3 Edinboro 15:40.41
30 Matthew Dietrick FR-1 Dickinson 15:44.08
31 Sembel Koshi SO-2 Fredonia 15:48.43
32 Tucker Davis FR-1 Slippery Rock 15:49.32
33 Zachary Laird JR-3 Bucknell 15:52.01
34 Jon Kittredge FR-1 Marist 15:52.38
35 Cade Eells FR-1 Nazareth 15:53.20
36 Stosh Davis SR-4 Siena 15:57.19
37 Zachary Hall FR-1 Roberts Wesleyan 15:57.43
38 Gio Cerisier SR-4 Kutztown 15:57.59
39 RJ Davis FR-1 Cortland St. 15:58.01
40 Robby Davidson FR-1 Cortland St. 15:58.72
41 Joshua Johnson SR-4 Roberts Wesleyan 16:00.24
42 Ryan Duff FR-1 Bloomsburg 16:01.52
43 Marco Cardone SO-2 Indiana (Pa.) 16:01.67
44 Dillon Bell SO-2 Houghton 16:01.88
45 Michael Loalbo JR-3 Dickinson 16:03.65
46 Jordan Crist SO-2 RPI 16:03.84
47 Michael Gavio FR-1 Bloomsburg 16:04.62
48 Austin Schoen FR-1 SUNY Geneseo 16:05.54
49 Ethan Rogers SO-2 Lock Haven 16:05.64
50 Jacob Meyer   Pacers/GRC New Balance 16:08.27
51 Nathan Skodi SR-4 Indiana (Pa.) 16:08.53
52 Alex Grifka JR-3 Saginaw Valley 16:10.56
53 Jack Baronski FR-1 Marywood 16:15.19
54 Griffin Pumilia SO-2 Lehigh 16:17.75
55 James Marks JR-3 Dickinson 16:18.48
56 Adam Zelin SO-2 Adelphi 16:25.92
57 Oscar Hernandez JR-3 Detroit Mercy 16:27.23
58 Seth Greene FR-1 Houghton 16:28.05
59 Ben Wheatley   Dana Track Club 16:29.57
60 Jackson Doran FR-1 Roberts Wesleyan 16:32.72
61 Ethan Ribelin SO-2 Indiana (Pa.) 16:41.72
62 Nate Kuntz SO-2 Indiana (Pa.) 16:57.29
  Max Lagunoff FR-1 Bucknell DNF
  Jack Aulbach SO-2 Youngstown St. DNF
  Christian Maxwell FR-1 Robert Morris DNF
  Caden Dufrene FR-1 Lock Haven DNF
Men 5000m Run Unseeded Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME
17 Chase Stewart Junior Unattached 15:30.72
22 Ethan Byrnes SR-4 Wayne State (Mich.) 15:33.52
25 Dave Russo SO-2 Houghton 15:37.11
30 Matthew Dietrick FR-1 Dickinson 15:44.08
34 Jon Kittredge FR-1 Marist 15:52.38
35 Cade Eells FR-1 Nazareth 15:53.20
37 Zachary Hall FR-1 Roberts Wesleyan 15:57.43
38 Gio Cerisier SR-4 Kutztown 15:57.59
41 Joshua Johnson SR-4 Roberts Wesleyan 16:00.24
42 Ryan Duff FR-1 Bloomsburg 16:01.52
44 Dillon Bell SO-2 Houghton 16:01.88
45 Michael Loalbo JR-3 Dickinson 16:03.65
47 Michael Gavio FR-1 Bloomsburg 16:04.62
49 Ethan Rogers SO-2 Lock Haven 16:05.64
51 Nathan Skodi SR-4 Indiana (Pa.) 16:08.53
54 Griffin Pumilia SO-2 Lehigh 16:17.75
55 James Marks JR-3 Dickinson 16:18.48
56 Adam Zelin SO-2 Adelphi 16:25.92
57 Oscar Hernandez JR-3 Detroit Mercy 16:27.23
58 Seth Greene FR-1 Houghton 16:28.05
59 Ben Wheatley   Dana Track Club 16:29.57
60 Jackson Doran FR-1 Roberts Wesleyan 16:32.72
61 Ethan Ribelin SO-2 Indiana (Pa.) 16:41.72
62 Nate Kuntz SO-2 Indiana (Pa.) 16:57.29
  Caden Dufrene FR-1 Lock Haven DNF
Men 5000m Run Unseeded Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
2 Jack Lacina JR-3 Edinboro 15:53.20 13:27.95 16:29.52 15:07.81 19:03.84
8 Nick Strain JR-3 Rider 17:26.24 13:45.98 17:35.42 15:17.75 14:13.51
14 Jonas Larson FR-1 Johns Hopkins 16:41.03 17:36.65 14:12.73 15:26.88 16:50.30
18 Noah Greski FR-1 Siena 15:22.56 12:16.18 12:53.46 15:31.87 15:41.19
21 Romario Cruz FR-1 Dickinson 13:03.72 18:02.27 11:11.76 15:32.99 13:41.04
24 Brayden Boyd FR-1 Robert Morris 17:20.14 15:18.32 19:31.33 15:37.06 13:07.13
27 Anthony Litrenta SO-2 Duquesne 13:18.66 12:31.68 19:34.49 15:39.59 20:21.47
28 Logan Iacobelli FR-1 Kutztown 19:54.13 17:23.69 17:14.29 15:40.26 13:09.82
31 Sembel Koshi SO-2 Fredonia 19:07.60 16:45.34 12:29.26 15:48.43 16:26.37
32 Tucker Davis FR-1 Slippery Rock 14:42.87 12:01.49 12:20.47 15:49.32 16:17.80
33 Zachary Laird JR-3 Bucknell 12:51.13 15:04.41 18:33.86 15:52.01 12:41.61
39 RJ Davis FR-1 Cortland St. 15:00.53 11:29.77 13:05.57 15:58.01 11:29.77
40 Robby Davidson FR-1 Cortland St. 12:56.57 11:39.87 20:17.58 15:58.72 18:32.12
48 Austin Schoen FR-1 SUNY Geneseo 11:54.50 12:52.44 18:20.72 16:05.54 16:53.82
50 Jacob Meyer   Pacers/GRC New Balance 20:29.71 20:39.39 13:33.35 16:08.27 16:47.00
  Jack Aulbach SO-2 Youngstown St. DNF DNF DNF DNF DNF
  Max Lagunoff FR-1 Bucknell DNF DNF DNF DNF DNF
  Christian Maxwell FR-1 Robert Morris DNF DNF DNF DNF DNF
Men 5000m Run Unseeded Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Ben Neideck SO-2 Indiana Wesleyan 15:06.80
3 Nathan Bowers JR-3 Nazareth 15:08.37
4 Ollie Hickson   Pacers/GRC New Balance 15:09.68
5 Ian Spears JR-3 Johns Hopkins 15:11.47
6 Blake Kasper SO-2 Roberts Wesleyan 15:15.00
7 Noah Verlinde FR-1 Saginaw Valley 15:17.17
9 Trey Masterson FR-1 Ohio Northern 15:19.98
10 Nick Reimund SR-4 Ashland 15:22.43
11 Timothy Larsen SR-4 Lafayette 15:23.01
12 Thomas Caputo Freshman Unattached 15:24.37
13 Ryan Miele SR-4 Bucknell 15:25.95
15 Jeremie Garcia SO-2 Rider 15:26.96
16 Michael Skutt FR-1 St. Lawrence 15:27.15
19 Nicolas Trevino SR-4 Wayne State (Mich.) 15:32.15
20 Ethan Billings SO-2 St. John Fisher 15:32.92
23 Jonthomas Bierman SO-2 Oneonta 15:36.10
26 Brett Russell FR-1 Buffalo 15:37.79
29 Eric Alu JR-3 Edinboro 15:40.41
36 Stosh Davis SR-4 Siena 15:57.19
43 Marco Cardone SO-2 Indiana (Pa.) 16:01.67
46 Jordan Crist SO-2 RPI 16:03.84
52 Alex Grifka JR-3 Saginaw Valley 16:10.56
53 Jack Baronski FR-1 Marywood 16:15.19