April 14-16, 2022
|
Bucknell - Lewisburg, PA
ICON KEY: NAIA A NAIA B NCAA DII Prov PSAC NCCAA MAC AARTFC SUNYAC NCAC IC4A/ECAC Liberty League ECAC DIII

Women 1500m Run Unseeded

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Zoe Wilkie Tomasik SR-4 Cornell 5:09.36 4:38.70 4:27.56 3:20.67 3:51.32
2 Oliva de la Torre Coca JR-3 Rider 5:06.89 4:38.99 4:47.36 3:23.67 3:34.83
3 Katerina Talanova FR-1 Maryland 5:33.09 4:42.28 5:27.45 5:30.27 4:30.99
4 Darby Roth SO-2 Seton Hill 5:37.23 4:43.38 5:37.23 4:43.38 5:42.89
5 Ariella Garcia SR-4 UMBC 5:17.49 4:43.47 5:03.32 5:20.33 4:06.62
6 Lauren Dolak SR-4 Youngstown St. 4:03.94 4:43.65 4:29.47 4:32.31 5:57.40
7 Carollin Mellin SO-2 Colgate 3:32.78 4:43.70 4:38.03 6:05.98 4:32.36
8 Katelyn Schoener SO-2 Alvernia 4:04.12 4:43.85 5:46.30 3:41.41 4:06.95
9 Kyra Gerber SO-2 Shippensburg 3:18.72 4:43.88 5:17.95 5:15.11 4:52.40
10 Kallan Carter JR-3 Susquehanna 5:43.73 4:44.07 6:03.61 4:41.23 6:06.45
11 Elizabeth O'Connell SR-4 Franklin & Marshall 5:58.30 4:44.36 4:07.40 4:47.21 4:21.62
12 Annalise Davis JR-3 Lehigh 5:55.79 4:44.63 5:15.94 4:07.63 5:18.79
13 Jillian Lees FR-1 RPI 4:11.49 4:45.78 3:54.34 3:51.49 4:57.22
14 Kaitlyn Grossman FR-1 SUNY Geneseo 4:31.74 4:46.04 3:31.67 4:54.63 4:48.90
15 Erin Eivers SO-2 SUNY Geneseo 4:17.49 4:46.09 5:17.56 5:08.98 4:20.35
16 Sydney Green SR-4 St. Vincent (Pa.) 5:54.92 4:46.22 3:23.22 6:03.50 5:40.61
17 Emma Kline JR-3 Franklin & Marshall 5:46.41 4:46.29 6:06.46 4:03.35 6:09.32
18 Allison Sibold SO-2 St. Lawrence 5:55.47 4:46.67 5:29.67 4:43.81 4:32.34
19 Kayla Schmidt FR-1 Siena 5:38.49 4:46.85 4:12.43 5:15.54 4:43.99
20 Amiyah Priebe FR-1 Dickinson 4:21.04 4:46.85 5:27.01 4:38.25 6:04.30
21 Alexis Salerno SR-4 Franklin & Marshall 5:58.85 4:47.08 6:13.21 3:46.80 5:38.76
22 Emily Gordon FR-1 Wayne State (Mich.) 5:21.76 4:47.28 5:01.65 5:18.88 4:01.32
23 Kelty Oaster SO-2 Elizabethtown 5:33.47 4:47.47 3:49.98 4:41.72 5:24.85
24 Danae Feldpausch FR-1 Ferris State 4:21.72 4:47.60 4:10.22 4:30.35 4:24.60
25 Abigail Gostomski SR-4 Roberts Wesleyan 5:05.23 4:47.95 5:28.27 5:54.18 5:28.27
26 Sophia Zell SO-2 Maryland 3:36.66 4:48.87 3:36.66 5:32.20 5:11.98
27 Sarah-Maude Thibodeau   Team Quebec 5:58.39 4:49.02 3:45.44 5:00.58 3:45.44
28 Hannah Mack FR-1 Maryland 3:57.03 4:49.05 4:20.15 4:05.70 5:17.96
29 Marissa Lapinsky SR-4 Elizabethtown 4:40.85 4:49.53 5:41.65 5:38.75 4:37.95
30 Sarah Roffman JR-3 Cornell 4:55.52 4:49.72 4:55.52 4:58.42 4:17.85
31 Aiamyia Dudley SO-2 Youngstown St. 3:54.80 4:49.87 4:03.49 5:27.56 3:46.10
32 Sarah Eskew FR-1 Rider 3:46.51 4:50.39 3:29.08 4:44.59 4:56.20
33 June Sanchez SR-4 Franklin & Marshall 6:06.58 4:50.93 4:56.75 4:13.11 4:10.20
34 Kate Ross SR-4 Susquehanna 4:36.43 4:50.97 5:11.34 3:32.41 3:29.50
35 Sydney DelVecchio SR-4 Rider 4:42.27 4:51.00 4:24.81 5:05.55 4:33.54
36 Nayla Martin   Team Quebec 4:39.38 4:51.02 5:40.50 4:30.65 3:32.45
37 Mary Thornton SO-2 Duquesne 3:47.34 4:51.45 6:07.23 4:33.97 5:08.94
38 Kierra Shreffler SO-2 Duquesne 4:48.66 4:51.57 3:56.18 6:10.30 5:09.07
39 Emma Banning FR-1 Saginaw Valley 5:47.35 4:51.89 6:16.54 4:11.03 5:00.65
40 Natalie Condon SR-4 Lehigh 5:12.54 4:52.09 4:40.41 6:02.20 3:47.83
41 Lily Meek SR-4 Buffalo 5:36.16 4:52.31 5:56.62 4:05.54 5:50.78
42 Emma Veilleux   Team Quebec 3:59.82 4:52.46 4:31.99 3:42.27 3:48.12
43 Kailee Sandoval FR-1 Saginaw Valley 4:20.33 4:52.50 3:48.15 5:04.20 4:20.33
44 Samantha Hoffmann FR-1 Scranton 4:17.50 4:52.61 3:54.09 3:57.02 4:26.28
45 Kylee Odell SO-2 Roberts Wesleyan 4:00.06 4:52.75 3:42.49 5:13.25 4:23.48
46 Harrinee Senthilkumar FR-1 Johns Hopkins 6:20.81 4:52.93 3:30.91 6:17.88 6:12.03
47 Miranda Jimenez FR-1 Johns Hopkins 3:55.44 4:54.29 4:48.41 3:40.72 3:55.44
48 Marlee Angus SO-2 Cortland St. 4:10.18 4:54.33 6:07.92 6:13.80 5:26.71
49 Lilly Fowler-Conner FR-1 SUNY Geneseo 4:36.83 4:54.50 3:46.77 4:39.78 3:29.10
50 Caroline Fodor SR-4 Wheeling 4:07.40 4:54.52 4:13.29 5:23.98 3:52.67
51 Charlotte Kratovil-Lavelle SO-2 Dickinson 4:16.25 4:54.54 4:01.53 4:13.31 5:44.62
52 Josie Arnold JR-3 Detroit Mercy 6:23.34 4:54.87 5:15.51 5:56.80 3:41.16
53 Colleen Gilbert FR-1 Kutztown 5:39.12 4:54.88 3:50.01 4:34.24 5:33.22
54 Anna Igims SO-2 Slippery Rock 4:04.80 4:54.93 3:35.30 6:08.67 4:13.64
55 Jules Jones SO-2 Canisius 6:05.77 4:54.97 4:46.12 4:37.28 4:25.48
56 Eva Lindner SO-2 Bucknell 3:35.67 4:55.43 5:51.57 5:39.75 4:28.85
57 Callie Delaney JR-3 Ferris State 5:13.72 4:55.96 5:55.16 3:44.93 4:08.61
58 Kaitlyn Roffman JR-3 Cornell 4:59.05 4:56.09 4:23.52 3:36.15 6:07.16
59 Alyssa Campbell JR-3 Point Park 4:59.27 4:56.30 5:49.64 4:05.93 4:00.01
60 Tori James SO-2 Indiana (Pa.) 4:38.63 4:56.41 4:17.88 3:48.24 6:10.52
61 Lindsay Scott SR-4 Ithaca 4:42.49 4:57.35 5:21.14 4:42.49 4:48.43
62 Anastasia Fratanduono SO-2 Kutztown 5:33.20 4:57.50 3:28.25 6:11.88 4:51.55
63 Madeline Curtis FR-1 California (Pa.) 5:00.57 4:57.59 5:27.35 4:42.71 5:06.52
64 Ava Bendetti FR-1 Kutztown 6:18.02 4:57.65 3:34.31 4:18.96 5:24.44
65 Megan Giovanniello SR-4 Ithaca 6:21.32 4:57.90 3:52.37 6:21.32 5:24.72
66 Eleni Alvarez FR-1 Johns Hopkins 4:40.16 4:58.04 4:55.06 5:51.69 5:01.02
67 Daisy Englund FR-1 Ferris State 3:56.34 4:59.16 3:56.34 5:20.11 4:29.25
68 Kate Pipilo FR-1 Seton Hill 5:53.59 4:59.65 4:29.69 5:53.59 3:56.73
69 Laura Berman SR-4 Dickinson 6:30.02 5:00.01 4:30.01 6:06.02 5:06.01
70 Jordan Porter SO-2 RPI 3:51.15 5:00.19 4:00.16 4:36.18 3:54.15
71 Allison Pittman JR-3 Seton Hill 4:52.04 5:01.07 5:52.26 4:03.87 5:58.28
72 Julia Tomanovich SO-2 Ithaca 6:07.99 5:01.63 4:43.54 4:58.62 5:34.81
73 Keira Flaherty FR-1 Siena 5:35.27 5:02.04 4:31.84 4:56.00 3:46.53
74 Hannah Fiorentine SO-2 SUNY Geneseo 4:50.09 5:02.17 6:29.80 4:56.13 6:32.83
75 Emma Myers SO-2 Susquehanna 4:32.14 5:02.37 5:29.59 5:32.61 3:31.66
76 Kaitlyn Hastings FR-1 Marist 5:35.79 5:02.51 5:29.74 4:50.41 3:34.79
77 Brianna Dumond FR-1 Bloomsburg 6:00.22 5:02.70 4:20.33 4:41.52 4:02.16
78 Avery Stadt FR-1 Northwood 3:47.15 5:02.86 5:14.98 4:11.38 5:05.89
79 Isabella Coleman FR-1 Loyola (Md.) 3:56.38 5:03.04 5:57.59 5:54.56 5:06.07
80 Megan Lysek-Hagy FR-1 Elizabethtown 4:44.99 5:03.18 6:03.82 5:33.50 5:42.60
81 Caitlin McCann SO-2 Marist 3:59.67 5:03.38 3:50.57 5:21.59 5:57.99
82 Tabitha Clark FR-1 Houghton 6:22.55 5:03.61 6:34.70 5:52.19 3:38.60
83 Molly Tarvin SR-4 Allegheny 3:57.01 5:03.86 6:07.67 4:09.17 3:44.86
84 Paige Wess SO-2 Indiana (Pa.) 6:25.97 5:03.91 4:09.21 3:38.82 4:39.60
85 Olivia Annunziato FR-1 Brockport St. 3:58.06 5:05.20 6:30.66 4:43.84 5:50.98
86 Acacia Barber FR-1 Roberts Wesleyan 4:10.37 5:05.32 5:11.43 5:48.07 4:47.00
87 Sara Kindbom FR-1 Towson 6:12.58 5:05.39 3:45.99 4:19.59 4:28.75
88 Sydney Dzenutis JR-3 Franklin & Marshall 5:59.24 5:07.04 6:08.45 4:51.69 4:11.78
89 Emma Fortune FR-1 Bloomsburg 4:28.68 5:08.82 4:37.94 4:03.97 5:33.53
90 Lily Sheth FR-1 Johns Hopkins 5:06.50 5:09.59 6:17.70 5:12.69 5:34.36
91 Savannah Adami FR-1 Cortland St. 4:05.65 5:10.94 5:07.83 4:52.29 5:17.16
92 Aubrie Custer Freshman Unattached 5:15.32 5:12.19 6:05.27 5:46.53 6:05.27
93 Catherine Zamroz SR-4 Cortland St. 4:15.00 5:14.81 5:55.74 5:27.41 5:36.85
94 Anna Bires   Unattached 5:11.72 5:14.86 6:11.54 3:40.41 3:40.41
  Gillian Nadler SR-4 Colgate DNF DNF DNF DNF DNF
  Riley Snyder SO-2 Bloomsburg DNF DNF DNF DNF DNF
Women 1500m Run Unseeded Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
69 Laura Berman SR-4 Dickinson 6:18.02 5:24.01 5:00.01 5:18.01 5:24.01
71 Allison Pittman JR-3 Seton Hill 4:06.88 5:40.21 5:01.07 4:06.88 4:00.86
75 Emma Myers SO-2 Susquehanna 5:53.78 3:37.71 5:02.37 4:53.30 4:35.16
78 Avery Stadt FR-1 Northwood 4:59.84 3:41.09 5:02.86 5:30.12 6:09.49
82 Tabitha Clark FR-1 Houghton 5:43.08 6:13.44 5:03.61 3:53.78 6:07.37
86 Acacia Barber FR-1 Roberts Wesleyan 4:31.74 4:13.42 5:05.32 4:53.11 4:10.37
87 Sara Kindbom FR-1 Towson 5:42.04 5:11.50 5:05.39 5:29.83 4:59.29
88 Sydney Dzenutis JR-3 Franklin & Marshall 5:28.54 4:51.69 5:07.04 3:44.14 3:47.21
89 Emma Fortune FR-1 Bloomsburg 5:05.74 4:03.97 5:08.82 3:36.18 5:42.79
94 Anna Bires   Unattached 4:02.45 5:18.01 5:14.86 4:24.49 5:52.65
  Riley Snyder SO-2 Bloomsburg DNF DNF DNF DNF DNF
Women 1500m Run Unseeded Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
41 Lily Meek SR-4 Buffalo 5:39.08 4:52.31
44 Samantha Hoffmann FR-1 Scranton 4:37.98 4:52.61
64 Ava Bendetti FR-1 Kutztown 5:39.32 4:57.65
68 Kate Pipilo FR-1 Seton Hill 4:05.72 4:59.65
70 Jordan Porter SO-2 RPI 4:33.18 5:00.19
72 Julia Tomanovich SO-2 Ithaca 4:34.49 5:01.63
76 Kaitlyn Hastings FR-1 Marist 4:59.49 5:02.51
77 Brianna Dumond FR-1 Bloomsburg 6:09.30 5:02.70
81 Caitlin McCann SO-2 Marist 4:45.18 5:03.38
85 Olivia Annunziato FR-1 Brockport St. 4:56.05 5:05.20
91 Savannah Adami FR-1 Cortland St. 5:57.58 5:10.94
92 Aubrie Custer Freshman Unattached 4:03.51 5:12.19
Women 1500m Run Unseeded Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
38 Kierra Shreffler SO-2 Duquesne 4:31.16 4:51.57
43 Kailee Sandoval FR-1 Saginaw Valley 5:51.00 4:52.50
51 Charlotte Kratovil-Lavelle SO-2 Dickinson 6:22.91 4:54.54
53 Colleen Gilbert FR-1 Kutztown 5:09.63 4:54.88
57 Callie Delaney JR-3 Ferris State 5:46.28 4:55.96
60 Tori James SO-2 Indiana (Pa.) 3:30.46 4:56.41
61 Lindsay Scott SR-4 Ithaca 3:40.04 4:57.35
62 Anastasia Fratanduono SO-2 Kutztown 4:03.95 4:57.50
63 Madeline Curtis FR-1 California (Pa.) 4:15.93 4:57.59
65 Megan Giovanniello SR-4 Ithaca 4:48.97 4:57.90
74 Hannah Fiorentine SO-2 SUNY Geneseo 5:41.46 5:02.17
80 Megan Lysek-Hagy FR-1 Elizabethtown 5:18.34 5:03.18
84 Paige Wess SO-2 Indiana (Pa.) 4:36.56 5:03.91
Women 1500m Run Unseeded Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME
15 Erin Eivers SO-2 SUNY Geneseo 4:46.09
19 Kayla Schmidt FR-1 Siena 4:46.85
33 June Sanchez SR-4 Franklin & Marshall 4:50.93
37 Mary Thornton SO-2 Duquesne 4:51.45
39 Emma Banning FR-1 Saginaw Valley 4:51.89
40 Natalie Condon SR-4 Lehigh 4:52.09
49 Lilly Fowler-Conner FR-1 SUNY Geneseo 4:54.50
50 Caroline Fodor SR-4 Wheeling 4:54.52
52 Josie Arnold JR-3 Detroit Mercy 4:54.87
54 Anna Igims SO-2 Slippery Rock 4:54.93
55 Jules Jones SO-2 Canisius 4:54.97
58 Kaitlyn Roffman JR-3 Cornell 4:56.09
Women 1500m Run Unseeded Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME
7 Carollin Mellin SO-2 Colgate 4:43.70
13 Jillian Lees FR-1 RPI 4:45.78
17 Emma Kline JR-3 Franklin & Marshall 4:46.29
18 Allison Sibold SO-2 St. Lawrence 4:46.67
20 Amiyah Priebe FR-1 Dickinson 4:46.85
21 Alexis Salerno SR-4 Franklin & Marshall 4:47.08
22 Emily Gordon FR-1 Wayne State (Mich.) 4:47.28
25 Abigail Gostomski SR-4 Roberts Wesleyan 4:47.95
28 Hannah Mack FR-1 Maryland 4:49.05
34 Kate Ross SR-4 Susquehanna 4:50.97
47 Miranda Jimenez FR-1 Johns Hopkins 4:54.29
48 Marlee Angus SO-2 Cortland St. 4:54.33
67 Daisy Englund FR-1 Ferris State 4:59.16
83 Molly Tarvin SR-4 Allegheny 5:03.86
90 Lily Sheth FR-1 Johns Hopkins 5:09.59
  Gillian Nadler SR-4 Colgate DNF
Women 1500m Run Unseeded Section 6
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
5 Ariella Garcia SR-4 UMBC 3:26.94 4:49.14 4:09.46 3:41.11 4:54.81 4:43.47
6 Lauren Dolak SR-4 Youngstown St. 6:08.75 4:32.31 5:40.38 3:49.76 4:26.64 4:43.65
11 Elizabeth O'Connell SR-4 Franklin & Marshall 5:46.92 4:35.83 5:38.39 4:32.99 6:01.14 4:44.36
16 Sydney Green SR-4 St. Vincent (Pa.) 3:34.67 5:46.33 5:14.85 4:26.19 5:23.43 4:46.22
29 Marissa Lapinsky SR-4 Elizabethtown 3:31.36 3:31.36 4:55.32 3:40.05 3:28.47 4:49.53
30 Sarah Roffman JR-3 Cornell 3:45.99 3:43.09 4:17.85 5:21.59 4:26.55 4:49.72
31 Aiamyia Dudley SO-2 Youngstown St. 4:15.09 4:38.28 3:31.61 4:26.68 4:00.60 4:49.87
32 Sarah Eskew FR-1 Rider 3:26.18 4:06.84 3:43.60 4:41.68 4:38.78 4:50.39
35 Sydney DelVecchio SR-4 Rider 6:18.30 3:44.07 3:29.52 3:58.62 4:39.36 4:51.00
42 Emma Veilleux   Team Quebec 5:39.26 4:17.37 5:45.11 5:50.96 5:33.41 4:52.46
45 Kylee Odell SO-2 Roberts Wesleyan 6:00.09 4:29.33 5:33.74 4:29.33 5:24.96 4:52.75
46 Harrinee Senthilkumar FR-1 Johns Hopkins 4:11.92 5:25.16 6:17.88 4:47.08 5:31.01 4:52.93
56 Eva Lindner SO-2 Bucknell 3:29.76 3:29.76 5:54.52 4:17.03 4:25.89 4:55.43
59 Alyssa Campbell JR-3 Point Park 3:33.34 4:29.64 6:04.45 5:05.19 5:25.93 4:56.30
66 Eleni Alvarez FR-1 Johns Hopkins 6:24.48 5:48.71 3:52.48 4:55.06 5:48.71 4:58.04
79 Isabella Coleman FR-1 Loyola (Md.) 5:12.14 5:57.59 5:45.47 5:39.41 4:56.98 5:03.04
Women 1500m Run Unseeded Section 7
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
1 Zoe Wilkie Tomasik SR-4 Cornell 4:38.70 3:29.03
2 Oliva de la Torre Coca JR-3 Rider 4:38.99 5:37.58
3 Katerina Talanova FR-1 Maryland 4:42.28 4:11.23
4 Darby Roth SO-2 Seton Hill 4:43.38 4:43.38
8 Katelyn Schoener SO-2 Alvernia 4:43.85 5:17.92
9 Kyra Gerber SO-2 Shippensburg 4:43.88 4:38.21
10 Kallan Carter JR-3 Susquehanna 4:44.07 5:29.53
12 Annalise Davis JR-3 Lehigh 4:44.63 4:50.33
14 Kaitlyn Grossman FR-1 SUNY Geneseo 4:46.04 5:14.65
23 Kelty Oaster SO-2 Elizabethtown 4:47.47 3:52.85
24 Danae Feldpausch FR-1 Ferris State 4:47.60 3:35.70
26 Sophia Zell SO-2 Maryland 4:48.87 5:46.65
27 Sarah-Maude Thibodeau   Team Quebec 4:49.02 6:09.95
36 Nayla Martin   Team Quebec 4:51.02 3:38.27
73 Keira Flaherty FR-1 Siena 5:02.04 5:41.31
93 Catherine Zamroz SR-4 Cortland St. 5:14.81 6:14.63