April 14-16, 2022
|
Bucknell - Lewisburg, PA
ICON KEY: NCAA DII Prov PSAC NCCAA OAC AARTFC SUNYAC NCAC IC4A/ECAC NEICAAA Liberty League ECAC DIII

Men's 3000 Steeplechase

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
1 Tommy Anderson SO-2 Siena 8:00.29 8:59.65
2 Eddie Nicholas SO-2 Central Connecticut 6:51.90 9:01.97
3 Jared Briant SR-4 Rhodes 7:04.68 9:04.46
4 Ward Ries JR-3 Edinboro 9:49.37 9:05.71
5 Cormac Peppard-Kramer FR-1 John Carroll 9:54.84 9:05.72
6 Jackson Cayward FR-1 Siena 8:50.55 9:12.65
7 Christopher Scharf SR-4 Dickinson 12:03.17 9:16.28
8 Michael Pavicic JR-3 Monmouth 10:11.99 9:16.35
9 Austin Barry SR-4 Lafayette 6:30.77 9:18.24
10 William Boyle Freshman UNB REDS 9:13.19 9:18.77
11 Ryan Mitchell SO-2 SUNY Geneseo 8:52.43 9:20.45
12 Michael Verde JR-3 Cortland St. 6:39.70 9:22.95
13 Noah Martin JR-3 Bucknell 10:04.39 9:24.85
14 Andrew Wendler SO-2 Northwood 7:05.19 9:26.92
15 Isaac Morris FR-1 Army West Point 8:04.18 9:29.62
16 Avery Lederer SR-4 Lehigh 8:44.61 9:30.22
17 Evan Weaver JR-3 Indiana (Pa.) 8:22.31 9:30.80
18 Shane McKeon SR-4 Scranton 8:05.52 9:31.19
19 Nick Bozarth SO-2 Saginaw Valley 8:28.45 9:31.29
20 Lee Sortore JR-3 Roberts Wesleyan 7:32.34 9:32.58
21 Alex Hillyard SO-2 SUNY Geneseo 10:47.34 9:32.86
22 Travis Sutter SR-4 Ohio Northern 9:58.46 9:35.44
23 Jeffrey Gibbs SO-2 Bucknell 8:33.81 9:37.31
24 Izaiha Browning FR-1 Wheeling 10:18.59 9:38.12
25 Ian Sherlock FR-1 Shippensburg 11:01.03 9:39.85
26 Bradley Kilheeney Senior Unattached 6:58.03 9:40.59
27 Matthew Abell FR-1 St. Lawrence 11:31.35 9:40.96
28 Brandon Wirth SO-2 Ferris State 12:18.90 9:41.81
29 Bryan Villafuerte SO-2 LIU 10:16.98 9:42.05
30 Nathan Armstrong FR-1 Rider 10:35.27 9:42.81
31 Sam Lenze SR-4 Duquesne 7:28.84 9:42.91
32 Braden Schaser SO-2 Ohio Northern 12:04.75 9:44.47
33 Hunter Confair SR-4 Lock Haven 7:55.64 9:47.21
34 Jared Smith FR-1 Brockport St. 11:39.40 9:47.73
35 Breydan Hann JR-3 Ohio Northern 9:19.14 9:48.56
36 Riley Williamson JR-3 Lehigh 7:17.51 9:51.22
37 Nate Poirier FR-1 Siena 10:33.19 9:51.76
38 Colm Smith SR-4 Elizabethtown 12:26.09 9:52.13
39 Nicholas Garrett JR-3 Elizabethtown 11:57.75 9:53.18
40 Thomas Kressly SO-2 Brockport St. 9:29.97 9:53.71
41 Peter Lantz SO-2 Allegheny 7:13.45 9:53.76
42 Matthew Gemma JR-3 Adelphi 9:53.83 9:59.82
43 Nolan Meincke FR-1 Dickinson 7:42.80 10:01.03
44 Chandler Wilhelm JR-3 Walsh 12:38.17 10:01.72
45 Jimmy Smith SO-2 Siena 10:55.97 10:01.80
46 Mike Laskowski FR-1 Rider 9:50.95 10:03.01
47 Brody Rupe FR-1 Youngstown St. 10:10.96 10:10.96
48 Peter DiNinno FR-1 St. Lawrence 10:18.74 10:12.61
49 Jay Parker FR-1 RPI 8:50.42 10:16.76
  Daniel Czop FR-1 Marist DNF DNF
  Thomas Flannery SR-4 Buffalo DNF DNF
  Jannik Windelband FR-1 Point Park DNF DNF
Men's 3000 Steeplechase Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
18 Shane McKeon SR-4 Scranton 11:42.57 7:59.80 9:31.19 11:19.72 10:22.60
23 Jeffrey Gibbs SO-2 Bucknell 10:06.18 11:09.68 9:37.31 8:51.13 12:13.19
28 Brandon Wirth SO-2 Ferris State 11:03.27 11:38.18 9:41.81 7:04.73 10:22.54
29 Bryan Villafuerte SO-2 LIU 7:22.36 9:47.87 9:42.05 11:50.10 8:08.93
32 Braden Schaser SO-2 Ohio Northern 10:37.08 11:12.14 9:44.47 10:54.61 10:37.08
33 Hunter Confair SR-4 Lock Haven 9:41.34 9:47.21 9:47.21 12:31.63 7:08.67
36 Riley Williamson JR-3 Lehigh 11:49.47 10:50.35 9:51.22 8:10.72 11:13.99
41 Peter Lantz SO-2 Allegheny 11:22.83 11:16.89 9:53.76 8:54.39 7:07.51
43 Nolan Meincke FR-1 Dickinson 7:54.82 8:42.90 10:01.03 7:48.81 11:43.21
45 Jimmy Smith SO-2 Siena 9:19.68 7:49.41 10:01.80 10:55.97 7:37.37
49 Jay Parker FR-1 RPI 10:47.60 8:38.08 10:16.76 7:30.24 7:24.07
Men's 3000 Steeplechase Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
15 Isaac Morris FR-1 Army West Point 9:46.71 8:04.18 7:24.31 6:38.74 9:29.62 9:29.62 10:15.19
19 Nick Bozarth SO-2 Saginaw Valley 6:57.05 11:54.12 6:51.33 9:37.01 7:37.04 9:31.29 7:25.61
20 Lee Sortore JR-3 Roberts Wesleyan 12:24.36 10:35.57 9:15.41 9:49.76 11:27.10 9:32.58 11:44.28
24 Izaiha Browning FR-1 Wheeling 11:10.62 8:46.09 7:48.28 7:13.59 10:59.06 9:38.12 8:22.97
31 Sam Lenze SR-4 Duquesne 12:02.81 9:02.11 7:17.19 7:40.50 11:04.52 9:42.91 6:59.70
35 Breydan Hann JR-3 Ohio Northern 8:32.05 8:20.28 9:48.56 8:32.05 10:17.99 9:48.56 8:26.17
37 Nate Poirier FR-1 Siena 10:45.02 12:49.29 12:13.79 10:27.27 7:53.41 9:51.76 7:41.58
38 Colm Smith SR-4 Elizabethtown 8:29.24 7:12.26 7:00.42 8:17.39 11:50.56 9:52.13 10:57.27
40 Thomas Kressly SO-2 Brockport St. 11:10.90 8:42.47 11:40.58 12:28.08 12:28.08 9:53.71 7:19.35
42 Matthew Gemma JR-3 Adelphi 9:59.82 11:53.79 8:17.85 10:41.81 7:47.86 9:59.82 12:35.78
46 Mike Laskowski FR-1 Rider 8:26.53 10:39.19 10:27.13 7:50.35 10:51.25 10:03.01 12:21.71
47 Brody Rupe FR-1 Youngstown St. 8:02.66 12:13.16 11:42.61 10:35.40 10:10.96 10:10.96 9:40.42
48 Peter DiNinno FR-1 St. Lawrence 12:15.14 7:14.96 9:35.86 11:01.62 7:14.96 10:12.61 13:16.40
  Jannik Windelband FR-1 Point Park DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF
Men's 3000 Steeplechase Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
8 Michael Pavicic JR-3 Monmouth 6:35.01 7:25.08 9:16.35 9:27.48
10 William Boyle Freshman UNB REDS 8:45.25 10:20.24 9:18.77 7:21.43
12 Michael Verde JR-3 Cortland St. 9:45.47 7:13.48 9:22.95 8:32.29
14 Andrew Wendler SO-2 Northwood 7:33.54 9:43.93 9:26.92 8:41.57
16 Avery Lederer SR-4 Lehigh 7:58.99 11:47.08 9:30.22 9:01.71
17 Evan Weaver JR-3 Indiana (Pa.) 8:10.89 11:02.13 9:30.80 7:19.52
21 Alex Hillyard SO-2 SUNY Geneseo 9:50.05 7:03.92 9:32.86 8:06.94
22 Travis Sutter SR-4 Ohio Northern 6:48.57 7:40.36 9:35.44 6:54.32
26 Bradley Kilheeney Senior Unattached 8:01.89 8:25.12 9:40.59 10:27.04
30 Nathan Armstrong FR-1 Rider 11:04.41 9:48.64 9:42.81 9:42.81
34 Jared Smith FR-1 Brockport St. 12:26.42 7:44.31 9:47.73 11:45.28
39 Nicholas Garrett JR-3 Elizabethtown 8:53.87 9:17.59 9:53.18 7:30.82
  Daniel Czop FR-1 Marist DNF DNF DNF DNF
Men's 3000 Steeplechase Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Tommy Anderson SO-2 Siena 7:54.90 8:48.86 8:59.65 11:14.57 7:44.10
2 Eddie Nicholas SO-2 Central Connecticut 8:56.55 11:28.31 9:01.97 9:39.91 7:24.42
3 Jared Briant SR-4 Rhodes 10:20.69 10:53.36 9:04.46 7:31.91 9:20.80
4 Ward Ries JR-3 Edinboro 9:54.83 6:27.46 9:05.71 8:11.14 9:22.09
5 Cormac Peppard-Kramer FR-1 John Carroll 10:49.41 10:49.41 9:05.72 8:32.98 9:16.64
6 Jackson Cayward FR-1 Siena 8:22.92 8:11.86 9:12.65 7:38.70 10:57.66
7 Christopher Scharf SR-4 Dickinson 7:13.90 9:38.54 9:16.28 8:59.60 10:06.35
9 Austin Barry SR-4 Lafayette 8:28.00 11:54.55 9:18.24 6:58.68 9:40.57
11 Ryan Mitchell SO-2 SUNY Geneseo 10:22.10 9:48.48 9:20.45 11:34.96 6:43.53
13 Noah Martin JR-3 Bucknell 10:55.23 6:35.40 9:24.85 7:14.94 8:28.37
25 Ian Sherlock FR-1 Shippensburg 10:37.84 10:49.44 9:39.85 9:57.25 7:26.49
27 Matthew Abell FR-1 St. Lawrence 12:35.25 12:29.44 9:40.96 11:31.35 12:29.44
44 Chandler Wilhelm JR-3 Walsh 7:37.31 8:55.53 10:01.72 11:13.93 7:55.36
  Thomas Flannery SR-4 Buffalo DNF DNF DNF DNF DNF