April 14-16, 2022
|
Bucknell - Lewisburg, PA
ICON KEY: NCAA DII Prov PSAC NCCAA OAC AARTFC SUNYAC NCAC IC4A/ECAC NEICAAA Liberty League ECAC DIII

Men's 3000 Steeplechase

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
1 Tommy Anderson SO-2 Siena 6:39.34 8:16.48 8:59.65
2 Eddie Nicholas SO-2 Central Connecticut 7:08.16 8:34.88 9:01.97
3 Jared Briant SR-4 Rhodes 7:59.13 7:26.46 9:04.46
4 Ward Ries JR-3 Edinboro 10:43.94 11:38.51 9:05.71
5 Cormac Peppard-Kramer FR-1 John Carroll 6:22.01 7:54.78 9:05.72
6 Jackson Cayward FR-1 Siena 7:11.07 7:16.60 9:12.65
7 Christopher Scharf SR-4 Dickinson 12:03.17 8:03.97 9:16.28
8 Michael Pavicic JR-3 Monmouth 7:13.96 7:41.77 9:16.35
9 Austin Barry SR-4 Lafayette 6:53.10 11:43.39 9:18.24
10 William Boyle Freshman UNB REDS 7:32.61 11:27.29 9:18.77
11 Ryan Mitchell SO-2 SUNY Geneseo 7:22.76 9:37.27 9:20.45
12 Michael Verde JR-3 Cortland St. 10:19.25 10:19.25 9:22.95
13 Noah Martin JR-3 Bucknell 10:15.69 10:10.04 9:24.85
14 Andrew Wendler SO-2 Northwood 8:41.57 11:54.32 9:26.92
15 Isaac Morris FR-1 Army West Point 9:52.41 11:06.46 9:29.62
16 Avery Lederer SR-4 Lehigh 10:44.35 6:56.26 9:30.22
17 Evan Weaver JR-3 Indiana (Pa.) 9:53.64 7:02.40 9:30.80
18 Shane McKeon SR-4 Scranton 10:16.89 9:14.06 9:31.19
19 Nick Bozarth SO-2 Saginaw Valley 11:02.70 11:31.26 9:31.29
20 Lee Sortore JR-3 Roberts Wesleyan 11:09.92 8:00.97 9:32.58
21 Alex Hillyard SO-2 SUNY Geneseo 7:15.38 8:01.21 9:32.86
22 Travis Sutter SR-4 Ohio Northern 7:23.09 7:05.83 9:35.44
23 Jeffrey Gibbs SO-2 Bucknell 10:46.59 10:00.41 9:37.31
24 Izaiha Browning FR-1 Wheeling 7:13.59 10:35.94 9:38.12
25 Ian Sherlock FR-1 Shippensburg 9:16.66 11:24.23 9:39.85
26 Bradley Kilheeney Senior Unattached 6:46.42 6:58.03 9:40.59
27 Matthew Abell FR-1 St. Lawrence 7:27.34 7:27.34 9:40.96
28 Brandon Wirth SO-2 Ferris State 8:26.18 10:28.36 9:41.81
29 Bryan Villafuerte SO-2 LIU 10:05.34 11:32.64 9:42.05
30 Nathan Armstrong FR-1 Rider 8:03.74 7:46.25 9:42.81
31 Sam Lenze SR-4 Duquesne 9:07.94 10:41.21 9:42.91
32 Braden Schaser SO-2 Ohio Northern 11:12.14 7:12.51 9:44.47
33 Hunter Confair SR-4 Lock Haven 8:01.52 7:38.03 9:47.21
34 Jared Smith FR-1 Brockport St. 11:27.65 10:17.12 9:47.73
35 Breydan Hann JR-3 Ohio Northern 10:00.34 8:02.62 9:48.56
36 Riley Williamson JR-3 Lehigh 8:04.80 9:33.49 9:51.22
37 Nate Poirier FR-1 Siena 10:33.19 9:04.42 9:51.76
38 Colm Smith SR-4 Elizabethtown 7:24.10 8:35.16 9:52.13
39 Nicholas Garrett JR-3 Elizabethtown 8:00.48 7:07.09 9:53.18
40 Thomas Kressly SO-2 Brockport St. 6:55.60 8:12.78 9:53.71
41 Peter Lantz SO-2 Allegheny 11:10.95 12:34.08 9:53.76
42 Matthew Gemma JR-3 Adelphi 8:29.85 8:29.85 9:59.82
43 Nolan Meincke FR-1 Dickinson 8:06.84 11:37.20 10:01.03
44 Chandler Wilhelm JR-3 Walsh 11:01.90 10:13.76 10:01.72
45 Jimmy Smith SO-2 Siena 8:25.52 7:07.28 10:01.80
46 Mike Laskowski FR-1 Rider 7:32.26 11:39.50 10:03.01
47 Brody Rupe FR-1 Youngstown St. 12:43.70 9:15.98 10:10.96
48 Peter DiNinno FR-1 St. Lawrence 12:45.77 7:51.71 10:12.61
49 Jay Parker FR-1 RPI 7:17.90 8:38.08 10:16.76
  Daniel Czop FR-1 Marist DNF DNF DNF
  Thomas Flannery SR-4 Buffalo DNF DNF DNF
  Jannik Windelband FR-1 Point Park DNF DNF DNF
Men's 3000 Steeplechase Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
18 Shane McKeon SR-4 Scranton 9:19.77 9:31.19 7:14.11
23 Jeffrey Gibbs SO-2 Bucknell 7:36.08 9:37.31 7:18.76
28 Brandon Wirth SO-2 Ferris State 7:45.45 9:41.81 12:13.08
29 Bryan Villafuerte SO-2 LIU 10:16.98 9:42.05 10:28.62
32 Braden Schaser SO-2 Ohio Northern 8:34.34 9:44.47 10:13.70
33 Hunter Confair SR-4 Lock Haven 11:44.66 9:47.21 11:44.66
36 Riley Williamson JR-3 Lehigh 11:43.56 9:51.22 12:48.59
41 Peter Lantz SO-2 Allegheny 12:28.14 9:53.76 10:41.26
43 Nolan Meincke FR-1 Dickinson 9:30.98 10:01.03 11:25.18
45 Jimmy Smith SO-2 Siena 9:19.68 10:01.80 10:43.93
49 Jay Parker FR-1 RPI 10:16.76 10:16.76 8:01.08
Men's 3000 Steeplechase Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
15 Isaac Morris FR-1 Army West Point 10:55.07 9:35.32 7:30.00 9:29.62 7:12.92
19 Nick Bozarth SO-2 Saginaw Valley 8:51.30 11:36.98 6:45.62 9:31.29 8:57.02
20 Lee Sortore JR-3 Roberts Wesleyan 11:38.55 10:52.75 7:38.07 9:32.58 7:32.34
24 Izaiha Browning FR-1 Wheeling 12:25.78 12:02.65 7:48.28 9:38.12 11:56.87
31 Sam Lenze SR-4 Duquesne 7:23.02 8:27.14 10:47.03 9:42.91 10:23.72
35 Breydan Hann JR-3 Ohio Northern 6:57.88 11:16.85 9:07.36 9:48.56 11:28.62
37 Nate Poirier FR-1 Siena 11:20.53 9:16.26 11:44.20 9:51.76 10:45.02
38 Colm Smith SR-4 Elizabethtown 9:58.06 7:30.02 10:51.35 9:52.13 11:56.48
40 Thomas Kressly SO-2 Brockport St. 11:10.90 12:39.95 8:12.78 9:53.71 10:35.27
42 Matthew Gemma JR-3 Adelphi 7:17.87 7:17.87 12:35.78 9:59.82 9:59.82
46 Mike Laskowski FR-1 Rider 10:45.22 8:56.68 10:03.01 10:03.01 9:02.71
47 Brody Rupe FR-1 Youngstown St. 11:05.95 10:04.85 7:50.44 10:10.96 10:17.07
48 Peter DiNinno FR-1 St. Lawrence 8:46.85 10:06.49 7:33.34 10:12.61 8:52.97
  Jannik Windelband FR-1 Point Park DNF DNF DNF DNF DNF
Men's 3000 Steeplechase Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
8 Michael Pavicic JR-3 Monmouth 9:44.17 11:24.31 11:52.13 10:28.68 9:16.35 7:41.77
10 William Boyle Freshman UNB REDS 7:21.43 7:10.26 6:31.14 11:27.29 9:18.77 11:55.23
12 Michael Verde JR-3 Cortland St. 6:50.96 6:39.70 9:39.84 12:00.58 9:22.95 9:34.21
14 Andrew Wendler SO-2 Northwood 8:07.56 9:43.93 10:34.95 9:15.59 9:26.92 6:48.19
16 Avery Lederer SR-4 Lehigh 11:47.08 7:19.07 8:38.90 8:10.39 9:30.22 11:52.78
17 Evan Weaver JR-3 Indiana (Pa.) 9:47.93 9:30.80 8:16.60 9:07.97 9:30.80 12:04.92
21 Alex Hillyard SO-2 SUNY Geneseo 10:30.15 7:15.38 12:13.26 8:18.39 9:32.86 8:58.49
22 Travis Sutter SR-4 Ohio Northern 11:47.80 10:09.97 8:26.39 10:44.50 9:35.44 10:44.50
26 Bradley Kilheeney Senior Unattached 9:34.79 8:01.89 11:42.52 7:44.48 9:40.59 9:11.56
30 Nathan Armstrong FR-1 Rider 6:47.97 12:02.69 10:52.75 9:42.81 9:42.81 10:35.27
34 Jared Smith FR-1 Brockport St. 8:19.57 8:31.33 10:05.37 7:14.92 9:47.73 8:07.82
39 Nicholas Garrett JR-3 Elizabethtown 10:46.57 11:04.37 11:22.16 7:24.89 9:53.18 12:27.41
  Daniel Czop FR-1 Marist DNF DNF DNF DNF DNF DNF
Men's 3000 Steeplechase Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 Tommy Anderson SO-2 Siena 8:16.48 10:20.60 8:59.65 8:11.09
2 Eddie Nicholas SO-2 Central Connecticut 9:18.23 10:34.11 9:01.97 9:18.23
3 Jared Briant SR-4 Rhodes 11:47.80 10:09.80 9:04.46 7:15.57
4 Ward Ries JR-3 Edinboro 9:00.26 6:22.00 9:05.71 10:00.29
5 Cormac Peppard-Kramer FR-1 John Carroll 10:38.50 9:54.84 9:05.72 7:16.58
6 Jackson Cayward FR-1 Siena 9:29.23 7:11.07 9:12.65 11:03.18
7 Christopher Scharf SR-4 Dickinson 11:07.54 11:40.92 9:16.28 11:24.23
9 Austin Barry SR-4 Lafayette 8:33.58 7:32.18 9:18.24 11:21.06
11 Ryan Mitchell SO-2 SUNY Geneseo 6:32.32 6:32.32 9:20.45 11:46.17
13 Noah Martin JR-3 Bucknell 6:35.40 8:00.13 9:24.85 8:50.96
25 Ian Sherlock FR-1 Shippensburg 7:20.69 11:30.03 9:39.85 8:30.27
27 Matthew Abell FR-1 St. Lawrence 10:10.01 10:39.06 9:40.96 10:27.44
44 Chandler Wilhelm JR-3 Walsh 10:25.79 8:01.38 10:01.72 10:55.88
  Thomas Flannery SR-4 Buffalo DNF DNF DNF DNF