April 8- 9, 2022
|
Incarnate Word - San Antonio, TX
ICON KEY: NAIA A NAIA B NCAA DII Prov

Men's 1500 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 Tristan Pena JR-3 UT-Rio Grande Valley 3:52.13 3:21.96 5:01.77 4:33.92
2 Matthew Hernandez SR-4 Incarnate Word 3:52.77 3:38.81 4:02.08 4:27.69
3 Will Salony FR-1 Trinity (Tex.) 3:54.77 3:40.69 2:58.43 3:54.77
4 Tristan Stellmach SR-4 Texas A&M-CC 3:56.04 4:14.93 2:45.23 4:05.49
5 Josh Akin SO-2 St. Edward's 3:57.03 3:28.59 2:50.67 3:19.11
6 Dylan Sequeira FR-1 St. Edward's 3:58.24 4:50.66 4:17.30 3:39.18
7 Nigusom Knight FR-1 St. Edward's 3:59.11 4:34.98 3:04.12 3:23.25
8 Oscar Garcia   Unattached 3:59.30 3:01.87 3:23.41 3:28.20
9 Nicholas Gonzalez SO-2 St. Edward's 3:59.31 3:25.81 2:59.49 2:57.09
10 Alexandre Fetizon FR-1 Incarnate Word 4:00.46 3:34.01 2:48.33 3:17.18
11 Christopher Daniels FR-1 Incarnate Word 4:00.61 4:27.08 4:36.71 3:38.96
12 Willie Odem FR-1 St. Edward's 4:00.72 4:51.28 4:56.09 4:05.54
13 Ben Whittemore JR-3 Trinity (Tex.) 4:00.84 4:34.56 3:19.90 4:53.83
14 Joseph Herlin SO-2 Trinity (Tex.) 4:01.10 5:11.02 3:36.99 3:12.88
15 franco melhado   Unattached 4:02.32 4:43.52 3:01.74 4:02.32
16 Eric Pineda FR-1 Incarnate Word 4:02.56 4:55.93 3:45.58 4:43.80
17 Jhancarlos Carpio FR-1 St. Thomas (Tex.) 4:03.35 3:09.82 4:49.59 3:24.42
18 Rushil Desai SO-2 Trinity (Tex.) 4:03.58 4:06.02 5:02.04 4:44.99
19 Ricardo Mendoza SR-4 UT-Rio Grande Valley 4:03.59 4:08.47 5:02.06 3:56.29
20 Griffin Neal SO-2 Incarnate Word 4:03.75 3:27.19 4:25.69 2:50.63
21 William Welden FR-1 Trinity (Tex.) 4:04.04 3:44.52 3:56.72 4:33.33
22 Armando Villarreal SO-2 Incarnate Word 4:05.27 3:35.84 4:02.82 4:44.52
23 Ryan Rager-Aguiar SO-2 Trinity (Tex.) 4:07.00 5:18.63 4:51.46 4:11.94
24 Alex Canales FR-1 UT-Rio Grande Valley 4:07.34 4:17.24 3:25.30 4:07.34
25 Omar Guzman FR-1 St. Edward's 4:07.53 3:32.88 2:58.23 3:13.08
26 Ian Clennan SO-2 St. Edward's 4:08.06 3:40.78 4:47.75 4:05.58
27 Hendrick Ramirez FR-1 Our Lady of the Lake 4:08.33 5:22.83 4:30.68 4:20.75
28 Jacob Ontiveros SO-2 Trinity (Tex.) 4:08.65 4:48.44 3:26.38 4:28.55
29 Samuel Stewart SR-4 Concordia (Tex.) 4:08.78 3:11.56 4:46.10 4:26.20
30 Miguel Escamilla SO-2 UT-Rio Grande Valley 4:08.98 4:16.45 3:14.21 3:56.53
31 Eric Rodriguez SO-2 St. Edward's 4:09.22 4:41.62 3:54.27 3:19.38
32 Kamron Loera FR-1 Concordia (Tex.) 4:09.44 4:59.33 2:59.60 4:44.37
33 Nathaniel Zapata   Unattached 4:09.84 4:17.34 5:07.31 5:04.81
34 James Urbina SO-2 St. Thomas (Tex.) 4:10.96 3:40.85 4:26.02 4:31.04
35 Hunter Haas JR-3 Texas A&M-CC 4:11.29 3:38.63 4:08.78 2:55.91
36 Brian Armijo FR-1 Southwestern (Tex.) 4:11.40 5:19.28 4:34.03 3:51.29
37 Will Rial Senior Kevin's Kangaroos 4:11.88 4:29.52 3:39.14 3:21.51
38 Keenan Lawrence SR-4 Texas A&M-CC 4:13.55 4:46.52 5:04.26 4:49.05
39 Kurt Nowak   Unattached 4:13.95 5:19.98 4:46.97 3:23.16
40 Ivan Guzman FR-1 St. Edward's 4:16.61 4:32.01 3:12.46 3:12.46
41 Joseph O'Halloran SO-2 St. Edward's 4:17.05 2:59.94 3:46.21 4:50.47
42 Lucas Wolf SO-2 St. Thomas (Tex.) 4:17.59 4:02.14 4:51.08 4:25.32
43 Chad Conway SR-4 Trinity (Tex.) 4:18.68 3:01.08 4:52.31 3:29.53
44 Alex Danels Senior Unattached 4:19.48 3:56.13 5:16.57 4:35.05
45 Jacob Hughey SO-2 St. Edward's 4:19.76 4:37.95 3:22.62 4:53.53
46 Jaxon Boyd FR-1 St. Thomas (Tex.) 4:20.01 3:20.21 4:01.81 3:56.61
47 Ben Kim FR-1 Trinity (Tex.) 4:20.56 4:07.54 3:07.61 4:59.65
48 Chase Bennett SO-2 St. Edward's 4:21.90 4:55.95 3:53.09 4:14.05
49 Jackson White FR-1 Trinity (Tex.) 4:22.06 3:16.55 3:50.62 4:56.13
50 Gregorio Alcorta FR-1 Texas A&M-CC 4:22.80 4:56.97 3:56.52 3:46.01
51 Caden Erickson SR-4 Trinity (Tex.) 4:23.74 4:07.92 3:49.46 5:40.23
52 Jacob Ismir JR-3 Concordia (Tex.) 4:24.89 3:16.02 4:40.79 3:39.86
53 Melvin Cruz SO-2 Trinity (Tex.) 4:25.66 5:05.51 5:16.14 4:04.41
54 Joseph Hermes JR-3 Trinity (Tex.) 4:28.26 5:29.96 3:15.83 5:35.33
55 Chris Davila JR-3 Our Lady of the Lake 4:29.93 3:27.85 3:52.14 4:38.03
56 Nathan Botros SR-4 Southwestern (Tex.) 4:31.05 5:09.00 5:11.71 3:31.42
57 Israel Olivarez JR-3 Texas Lutheran 4:31.14 4:31.14 3:34.20 4:09.45
58 Carlos Cura FR-1 Texas Lutheran 4:31.55 5:25.86 5:28.58 3:50.82
59 John Scott SO-2 St. Edward's 4:32.17 5:10.28 5:53.83 4:02.24
60 Carlos Hinojosa FR-1 St. Thomas (Tex.) 4:34.96 5:05.21 3:26.22 5:16.21
61 Daniel Bizima SO-2 Concordia (Tex.) 4:36.58 5:51.26 3:52.33 3:35.74
62 Jeremy Longoria FR-1 Concordia (Tex.) 4:36.87 5:40.55 3:33.19 3:47.04
63 Vincent Kim JR-3 Southwestern (Tex.) 4:39.48 4:33.89 5:10.23 4:25.51
64 Delton Woods JR-3 Huston-Tillotson 4:47.85 3:47.41 4:27.70 5:25.27
65 Thomas Hughes FR-1 Concordia (Tex.) 4:50.72 5:28.52 3:46.77 3:26.42
66 Dylan Day SR-4 Concordia (Tex.) 5:12.75 4:28.97 3:48.31 6:18.43
Men's 1500 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 Tristan Pena JR-3 UT-Rio Grande Valley 3:52.13 2:47.14 4:15.35 3:10.35
2 Matthew Hernandez SR-4 Incarnate Word 3:52.77 3:15.53 4:30.02 2:52.25
3 Will Salony FR-1 Trinity (Tex.) 3:54.77 3:45.38 4:41.73 3:52.43
4 Tristan Stellmach SR-4 Texas A&M-CC 3:56.04 3:15.92 4:55.05 3:13.56
5 Josh Akin SO-2 St. Edward's 3:57.03 4:27.85 4:13.63 3:07.26
6 Dylan Sequeira FR-1 St. Edward's 3:58.24 3:12.98 2:46.77 4:38.74
7 Nigusom Knight FR-1 St. Edward's 3:59.11 3:49.55 3:28.03 3:18.47
8 Oscar Garcia   Unattached 3:59.30 4:06.48 5:06.31 4:44.77
10 Alexandre Fetizon FR-1 Incarnate Word 4:00.46 4:31.72 4:53.37 4:50.96
11 Christopher Daniels FR-1 Incarnate Word 4:00.61 3:48.58 3:31.74 4:05.43
14 Joseph Herlin SO-2 Trinity (Tex.) 4:01.10 3:08.06 3:49.05 4:51.74
19 Ricardo Mendoza SR-4 UT-Rio Grande Valley 4:03.59 4:01.16 4:32.82 4:25.52
31 Eric Rodriguez SO-2 St. Edward's 4:09.22 4:29.16 4:41.62 3:21.87
Men's 1500 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
9 Nicholas Gonzalez SO-2 St. Edward's 3:59.31
12 Willie Odem FR-1 St. Edward's 4:00.72
13 Ben Whittemore JR-3 Trinity (Tex.) 4:00.84
15 franco melhado   Unattached 4:02.32
16 Eric Pineda FR-1 Incarnate Word 4:02.56
17 Jhancarlos Carpio FR-1 St. Thomas (Tex.) 4:03.35
18 Rushil Desai SO-2 Trinity (Tex.) 4:03.58
20 Griffin Neal SO-2 Incarnate Word 4:03.75
21 William Welden FR-1 Trinity (Tex.) 4:04.04
22 Armando Villarreal SO-2 Incarnate Word 4:05.27
23 Ryan Rager-Aguiar SO-2 Trinity (Tex.) 4:07.00
25 Omar Guzman FR-1 St. Edward's 4:07.53
33 Nathaniel Zapata   Unattached 4:09.84
35 Hunter Haas JR-3 Texas A&M-CC 4:11.29
Men's 1500 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
26 Ian Clennan SO-2 St. Edward's 4:08.06 4:13.03 4:50.23 3:53.18 3:55.66 4:08.06
27 Hendrick Ramirez FR-1 Our Lady of the Lake 4:58.00 3:45.98 4:40.62 4:48.07 3:45.98 4:08.33
28 Jacob Ontiveros SO-2 Trinity (Tex.) 3:51.25 3:13.95 3:16.44 4:58.38 4:06.17 4:08.65
29 Samuel Stewart SR-4 Concordia (Tex.) 4:36.15 2:59.13 5:01.03 3:56.34 4:38.64 4:08.78
32 Kamron Loera FR-1 Concordia (Tex.) 5:21.78 4:04.46 4:09.44 3:42.01 5:24.28 4:09.44
34 James Urbina SO-2 St. Thomas (Tex.) 3:10.73 3:40.85 3:50.89 3:15.75 4:00.93 4:10.96
36 Brian Armijo FR-1 Southwestern (Tex.) 4:59.17 3:53.81 3:36.21 4:29.00 3:18.61 4:11.40
37 Will Rial Senior Kevin's Kangaroos 3:46.70 4:01.81 4:21.96 4:09.37 5:24.93 4:11.88
38 Keenan Lawrence SR-4 Texas A&M-CC 5:04.26 3:15.24 3:05.10 3:05.10 4:56.66 4:13.55
40 Ivan Guzman FR-1 St. Edward's 4:16.61 5:20.77 3:45.82 5:02.80 4:52.54 4:16.61
41 Joseph O'Halloran SO-2 St. Edward's 3:38.50 3:10.22 3:15.36 2:59.94 3:02.51 4:17.05
44 Alex Danels Senior Unattached 3:01.64 5:08.79 3:27.59 4:29.86 4:45.43 4:19.48
47 Ben Kim FR-1 Trinity (Tex.) 4:23.17 4:46.62 4:10.14 5:36.13 4:07.54 4:20.56
60 Carlos Hinojosa FR-1 St. Thomas (Tex.) 5:24.46 5:46.45 5:05.21 5:27.21 4:45.96 4:34.96
Men's 1500 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
24 Alex Canales FR-1 UT-Rio Grande Valley 3:20.35 4:07.34
30 Miguel Escamilla SO-2 UT-Rio Grande Valley 3:14.21 4:08.98
39 Kurt Nowak   Unattached 4:49.51 4:13.95
42 Lucas Wolf SO-2 St. Thomas (Tex.) 5:16.84 4:17.59
43 Chad Conway SR-4 Trinity (Tex.) 5:02.66 4:18.68
45 Jacob Hughey SO-2 St. Edward's 5:22.11 4:19.76
46 Jaxon Boyd FR-1 St. Thomas (Tex.) 3:02.01 4:20.01
49 Jackson White FR-1 Trinity (Tex.) 3:48.00 4:22.06
50 Gregorio Alcorta FR-1 Texas A&M-CC 3:51.27 4:22.80
51 Caden Erickson SR-4 Trinity (Tex.) 4:10.56 4:23.74
52 Jacob Ismir JR-3 Concordia (Tex.) 5:20.52 4:24.89
53 Melvin Cruz SO-2 Trinity (Tex.) 5:08.17 4:25.66
56 Nathan Botros SR-4 Southwestern (Tex.) 3:47.69 4:31.05
59 John Scott SO-2 St. Edward's 4:32.17 4:32.17
Men's 1500 Meters Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
48 Chase Bennett SO-2 St. Edward's 4:21.90 4:42.86
54 Joseph Hermes JR-3 Trinity (Tex.) 4:28.26 4:38.99
55 Chris Davila JR-3 Our Lady of the Lake 4:29.93 3:30.55
57 Israel Olivarez JR-3 Texas Lutheran 4:31.14 5:36.22
58 Carlos Cura FR-1 Texas Lutheran 4:31.55 4:42.42
61 Daniel Bizima SO-2 Concordia (Tex.) 4:36.58 5:37.43
62 Jeremy Longoria FR-1 Concordia (Tex.) 4:36.87 4:42.41
63 Vincent Kim JR-3 Southwestern (Tex.) 4:39.48 4:05.95
64 Delton Woods JR-3 Huston-Tillotson 4:47.85 5:39.67
65 Thomas Hughes FR-1 Concordia (Tex.) 4:50.72 3:46.77
66 Dylan Day SR-4 Concordia (Tex.) 5:12.75 6:24.69