April 15, 2022
|
UW-Platteville - Platteville, WI

Women's 100 Hurdles Finals

W: 2.7
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 Christine Hughes FR-1 Wis.-Stevens Point 16.72 15.20 16.27 17.48 13.99 18.70 15.05 10
2 Demetria Johnson JR-3 Dubuque 15.70 15.24 14.48 18.75 13.57 14.63 12.65 8
3 Kaylie Raths FR-1 Wis.-Stout 16.97 16.01 16.97 16.65 15.85 19.70 19.38 6
4 Lena Becker FR-1 Wis.-Whitewater 11.79 16.37 15.56 19.16 20.79 16.70 19.16 5
5 Kayla Lipsey SO-2 Wis.-Platteville 13.97 16.83 16.33 20.37 18.01 14.98 16.50 4

Women's 100 Hurdles Preliminaries

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME WIND
1 Hannah Zastrow FR-1 Wis.-Stout 16.43 12.83 14.41 10.38 11.96 15.28 4.7
2 Hannah Zenkovich JR-3 Wis.-La Crosse 12.72 18.49 14.79 14.79 14.20 15.83 1.9
3 Riley Kindt SO-2 Wis.-Oshkosh 11.04 17.45 14.91 12.23 18.05 18.49 3.2
4 Christine Hughes FR-1 Wis.-Stevens Point 12.12 15.60 15.14 18.02 13.93 13.02 1.9
5 Demetria Johnson JR-3 Dubuque 11.78 16.27 15.49 14.56 11.78 16.58 4.7
6 Kaylie Raths FR-1 Wis.-Stout 13.04 18.91 16.30 21.03 20.38 16.47 3.2
7 Lena Becker FR-1 Wis.-Whitewater 19.80 20.79 16.50 20.63 14.52 21.12 1.9
8 Adelynn Hyatt FR-1 Wis.-La Crosse 14.47 20.46 16.63 13.47 14.80 16.97 3.2
9 Kayla Lipsey SO-2 Wis.-Platteville 12.86 15.40 16.92 17.77 20.98 17.94 1.9
10 Morgan Amend FR-1 Wis.-Whitewater 20.44 18.23 17.03 19.59 17.72 16.35 1.9
11 Adrianne Krueger FR-1 Wis.-Stout 16.13 14.92 17.15 18.87 15.78 13.04 4.7
12 Hope Mylin FR-1 Wis.-Whitewater 14.83 15.52 17.24 12.42 17.93 12.42 3.2
13 Alexys Scheurell FR-1 Wis.-La Crosse 21.60 13.48 17.28 20.57 14.69 15.73 3.2
14 Jordan Shamion FR-1 Wis.-Stevens Point 15.92 13.33 17.30 20.76 19.38 19.90 4.7
15 Lexi Cole FR-1 Wis.-Stout 15.95 18.20 17.33 20.80 16.81 19.24 1.9
16 Lilly Gyllander FR-1 Wis.-Eau Claire 21.16 15.96 17.34 16.65 22.55 22.55 3.2
17 Erin Feldmeier FR-1 Wis.-Whitewater 22.57 16.66 17.91 13.62 13.26 22.57 1.9
18 Brynn Oremus FR-1 Wis.-Whitewater 15.80 14.72 17.95 20.11 21.36 19.21 1.9
19 Hannah Munson FR-1 Wis.-Stevens Point 15.16 23.30 18.94 15.91 19.51 17.43 4.7
20 Amanda Momont FR-1 Wis.-Stevens Point 20.31 25.19 20.31 22.95 26.00 14.22 1.9
21 Natasha Hess FR-1 Wis.-Stevens Point 17.39 20.86 20.45 24.54 17.18 14.52 4.7
  Jaryn Johannsen FR-1 Wis.-Eau Claire FS FS FS FS FS FS -
Women's 100 Hurdles Preliminaries Heat 1
W: 3.2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
3 Riley Kindt SO-2 Wis.-Oshkosh 17.15 14.91 14.76 15.21 14.76 15.36
6 Kaylie Raths FR-1 Wis.-Stout 18.91 16.30 20.54 17.28 18.59 15.65
8 Adelynn Hyatt FR-1 Wis.-La Crosse 15.47 16.63 20.96 14.47 15.97 13.64
12 Hope Mylin FR-1 Wis.-Whitewater 21.21 17.24 19.31 17.93 20.69 13.80
13 Alexys Scheurell FR-1 Wis.-La Crosse 19.18 17.28 19.88 19.18 13.31 21.26
16 Lilly Gyllander FR-1 Wis.-Eau Claire 17.00 17.34 17.86 19.95 21.68 16.30
Women's 100 Hurdles Preliminaries Heat 2
W: 1.9
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
2 Hannah Zenkovich JR-3 Wis.-La Crosse 14.79 11.10 16.72 18.20 10.36
4 Christine Hughes FR-1 Wis.-Stevens Point 15.14 17.26 13.48 17.11 10.75
7 Lena Becker FR-1 Wis.-Whitewater 16.50 19.64 14.69 12.05 19.64
9 Kayla Lipsey SO-2 Wis.-Platteville 16.92 15.74 13.88 13.03 17.43
10 Morgan Amend FR-1 Wis.-Whitewater 17.03 16.69 19.59 21.80 15.16
15 Lexi Cole FR-1 Wis.-Stout 17.33 16.47 18.37 12.13 17.16
17 Erin Feldmeier FR-1 Wis.-Whitewater 17.91 13.79 15.76 20.78 16.84
18 Brynn Oremus FR-1 Wis.-Whitewater 17.95 14.36 21.72 16.70 15.08
20 Amanda Momont FR-1 Wis.-Stevens Point 20.31 21.33 24.58 24.38 18.08
Women's 100 Hurdles Preliminaries Heat 3
W: 4.7
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 Hannah Zastrow FR-1 Wis.-Stout 14.41 17.44 10.38 12.83
5 Demetria Johnson JR-3 Dubuque 15.49 16.73 16.73 19.83
11 Adrianne Krueger FR-1 Wis.-Stout 17.15 21.27 17.15 18.70
14 Jordan Shamion FR-1 Wis.-Stevens Point 17.30 14.02 15.40 12.98
19 Hannah Munson FR-1 Wis.-Stevens Point 18.94 16.48 20.46 16.10
21 Natasha Hess FR-1 Wis.-Stevens Point 20.45 25.77 15.96 21.27
  Jaryn Johannsen FR-1 Wis.-Eau Claire FS FS FS FS