April 11, 2022
|
Indiana Tech - Fort Wayne, IN
|
Timing: www.crossroadstiming.com
ICON KEY: NAIA A NAIA B NCAA DII Prov NCCAA

Men's 800 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
1 Kyle Liwanag SR-4 Marian (Ind.) 1:53.65 1:35.47 1:45.70
2 Ethan Hodel SR-4 Olivet Nazarene 1:54.55 2:26.63 1:29.35
3 Nate Conkel SO-2 Taylor 1:55.41 1:36.95 1:21.95
4 Phillip Selmer JR-3 Indiana Tech 1:55.79 2:27.06 2:10.85
5 Evan Hodkinson FR-1 Mount Vernon Nazarene 1:55.87 1:33.86 1:59.35
6 Nicholas Runco SR-4 Tiffin 1:56.15 1:51.51 2:05.45
7 Max Grant JR-3 Olivet Nazarene 1:56.71 1:50.88 2:06.05
8 Howard Hendricks SO-2 Marian (Ind.) 1:56.85 1:41.66 1:29.98
9 Isaac Ramseyer SO-2 Mount Vernon Nazarene 1:57.00 1:39.45 1:58.17
10 Cedric Grant SO-2 Siena Heights 1:57.18 1:57.18 2:28.82
11 Chance Klipstine JR-3 Indiana East 1:57.86 1:36.65 1:59.04
12 Avery Richardson SO-2 Bethel (Ind.) 1:58.18 1:38.09 1:53.46
13 Anthony Sasso JR-3 Tiffin 1:58.45 1:26.47 2:30.44
14 Matthew Vaughn SO-2 Madonna 1:58.48 2:15.07 1:45.45
15 Spencer VanderZwaag FR-1 Cornerstone 1:59.02 2:10.93 1:59.02
16 Nathan Brainer SO-2 Taylor 1:59.10 1:30.52 1:46.00
17 Hayden Colclasure FR-1 Olivet Nazarene 1:59.14 2:09.87 1:44.85
18 Holden Martin JR-3 Trine 1:59.18 2:17.06 2:33.75
19 Connor Price FR-1 Olivet Nazarene 1:59.19 2:14.69 1:47.28
20 Flynn Prather FR-1 Olivet Nazarene 1:59.44 1:23.61 2:23.33
21 Jordan Garlinger FR-1 Goshen 1:59.54 1:52.37 1:33.25
22 Justin Fleming JR-3 Indiana Tech 1:59.71 1:56.12 1:28.59
23 dylan Banda   Indiana Tech Developmental 2:00.02 2:06.03 2:06.03
24 Jalen Banfill JR-3 Cornerstone 2:00.11 1:46.90 1:27.68
25 Colton White FR-1 Taylor 2:00.17 2:20.60 1:26.53
26 James Bates SO-2 Taylor 2:00.38 2:00.38 2:12.42
27 Carlos Miranda JR-3 Judson 2:00.40 1:58.00 1:35.12
28 David Bignell SO-2 Indiana Wesleyan 2:00.76 2:16.46 2:17.67
29 Philip Nemecek FR-1 Trine 2:00.78 2:05.62 2:16.49
30 Erik Richter SO-2 Olivet Nazarene 2:00.85 1:28.22 2:33.48
31 Alex Vandor JR-3 Indiana Tech 2:00.89 2:20.24 1:54.85
32 Ryan Jensen FR-1 Tiffin 2:00.94 2:33.60 2:03.36
33 Kenneth Hammell FR-1 Marian (Ind.) 2:01.91 2:09.23 2:27.52
34 Jordan Shoemaker SO-2 Bethel (Ind.) 2:02.86 1:39.52 2:16.38
35 Kevin Liddell FR-1 Goshen 2:03.25 2:06.95 1:27.51
36 Kyle Lightner SO-2 Rio Grande 2:03.48 1:58.54 2:07.19
37 Ben Place SO-2 Cedarville 2:04.50 2:41.85 2:29.40
38 Jaret Godinez SO-2 Judson 2:05.18 2:17.70 2:25.21
39 Kaleb Smith FR-1 Cornerstone 2:06.29 1:37.25 2:32.81
40 Charles Newburry FR-1 Spring Arbor 2:06.71 1:56.58 1:54.04
41 Dan Kibet SR-4 Goshen 2:06.95 2:24.73 1:47.91
42 Luke LaPrad SO-2 Spring Arbor 2:08.00 2:16.96 2:10.56
43 Blane Johnson FR-1 Trine 2:09.70 2:12.30 1:50.25
44 Liam Hartsuff SR-4 Siena Heights 2:11.81 2:38.18 2:31.59
45 Owen Pittman FR-1 Marian (Ind.) 2:12.16 2:17.45 1:57.63
46 Caleb Beimfohr JR-3 Marian (Ind.) 2:13.34 2:21.34 1:45.34
  Joel Koshko SO-2 Siena Heights DNS DNS DNS
  Joshua Cundy FR-1 Siena Heights DNS DNS DNS
  Jacob Harberts FR-1 Siena Heights DNS DNS DNS
  Weston Kundo JR-3 Indiana Wesleyan DNS DNS DNS
  Drew Thornton SR-4 Marian (Ind.) DNS DNS DNS
  Gavin Campbell SO-2 Trine DNS DNS DNS
  Mabaraka Mmbumba SO-2 Olivet Nazarene DNS DNS DNS
  Brett Hulliberger SO-2 Olivet Nazarene DNS DNS DNS
  Trevor Miller JR-3 Bethel (Ind.) DNS DNS DNS
  Sebastien Wilson JR-3 Purdue Fort Wayne DNS DNS DNS
  Antoine Sullivan Jr. SO-2 Rio Grande DNS DNS DNS
  Cody Booth JR-3 Rio Grande DNS DNS DNS
Men's 800 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 Kyle Liwanag SR-4 Marian (Ind.) 1:50.24 1:33.20 2:27.75 1:53.65
2 Ethan Hodel SR-4 Olivet Nazarene 1:52.26 1:52.26 1:57.99 1:54.55
3 Nate Conkel SO-2 Taylor 1:56.57 1:26.56 1:27.72 1:55.41
4 Phillip Selmer JR-3 Indiana Tech 2:08.53 1:30.32 2:07.37 1:55.79
6 Nicholas Runco SR-4 Tiffin 1:29.44 2:01.96 2:21.71 1:56.15
7 Max Grant JR-3 Olivet Nazarene 1:24.04 1:33.37 1:39.21 1:56.71
8 Howard Hendricks SO-2 Marian (Ind.) 1:55.69 1:38.16 1:44.00 1:56.85
10 Cedric Grant SO-2 Siena Heights 2:07.73 1:33.75 2:15.93 1:57.18
11 Chance Klipstine JR-3 Indiana East 1:39.01 2:29.69 1:54.33 1:57.86
30 Erik Richter SO-2 Olivet Nazarene 2:09.31 1:51.19 2:08.11 2:00.85
31 Alex Vandor JR-3 Indiana Tech 2:19.03 1:24.63 1:45.18 2:00.89
  Drew Thornton SR-4 Marian (Ind.) DNS DNS DNS DNS
  Joshua Cundy FR-1 Siena Heights DNS DNS DNS DNS
Men's 800 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
5 Evan Hodkinson FR-1 Mount Vernon Nazarene 1:32.70 1:30.38 2:10.94 1:44.29 1:55.87 1:29.22
9 Isaac Ramseyer SO-2 Mount Vernon Nazarene 1:55.83 1:38.28 1:33.60 2:19.23 1:57.00 1:27.75
17 Hayden Colclasure FR-1 Olivet Nazarene 2:27.74 2:31.31 1:35.32 2:30.12 1:59.14 2:17.02
22 Justin Fleming JR-3 Indiana Tech 2:33.23 1:47.74 1:35.77 1:36.97 1:59.71 2:18.87
28 David Bignell SO-2 Indiana Wesleyan 1:43.86 2:18.88 1:24.54 1:29.37 2:00.76 2:06.80
32 Ryan Jensen FR-1 Tiffin 2:19.09 1:57.32 1:45.22 1:59.73 2:00.94 1:31.92
45 Owen Pittman FR-1 Marian (Ind.) 2:08.20 2:10.84 2:21.42 1:43.09 2:12.16 2:39.92
  Cody Booth JR-3 Rio Grande DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Trevor Miller JR-3 Bethel (Ind.) DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Brett Hulliberger SO-2 Olivet Nazarene DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Weston Kundo JR-3 Indiana Wesleyan DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Jacob Harberts FR-1 Siena Heights DNS DNS DNS DNS DNS DNS
Men's 800 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
12 Avery Richardson SO-2 Bethel (Ind.) 1:58.18 2:02.91 1:47.55 1:22.73
13 Anthony Sasso JR-3 Tiffin 1:58.45 1:44.24 2:29.25 2:23.33
14 Matthew Vaughn SO-2 Madonna 1:58.48 2:32.84 2:11.52 1:50.19
16 Nathan Brainer SO-2 Taylor 1:59.10 1:40.05 2:08.63 2:07.44
18 Holden Martin JR-3 Trine 1:59.18 1:27.01 1:52.03 1:57.99
20 Flynn Prather FR-1 Olivet Nazarene 1:59.44 2:17.36 2:11.39 1:24.81
21 Jordan Garlinger FR-1 Goshen 1:59.54 1:48.79 1:24.88 1:51.18
25 Colton White FR-1 Taylor 2:00.17 1:51.76 2:25.41 2:13.39
26 James Bates SO-2 Taylor 2:00.38 1:27.88 1:25.47 2:34.09
34 Jordan Shoemaker SO-2 Bethel (Ind.) 2:02.86 2:10.24 2:24.98 2:38.49
36 Kyle Lightner SO-2 Rio Grande 2:03.48 1:43.73 2:36.82 2:18.30
38 Jaret Godinez SO-2 Judson 2:05.18 1:40.15 2:15.20 1:38.90
Men's 800 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
15 Spencer VanderZwaag FR-1 Cornerstone 1:41.17 1:57.83 1:45.93 1:37.60 2:15.69 2:18.07 1:59.02
19 Connor Price FR-1 Olivet Nazarene 2:15.88 2:02.77 2:33.76 1:53.23 1:31.78 2:01.58 1:59.19
23 dylan Banda   Indiana Tech Developmental 1:46.82 2:14.43 1:57.62 2:31.23 1:50.42 1:30.02 2:00.02
24 Jalen Banfill JR-3 Cornerstone 1:44.50 1:39.70 1:34.89 2:07.32 1:26.48 1:27.68 2:00.11
27 Carlos Miranda JR-3 Judson 1:38.73 2:34.12 1:49.57 2:35.32 1:32.71 1:31.51 2:00.40
29 Philip Nemecek FR-1 Trine 1:54.75 2:34.60 1:49.91 2:18.90 2:29.77 2:15.28 2:00.78
37 Ben Place SO-2 Cedarville 2:26.91 2:23.18 2:05.75 1:45.83 2:08.24 1:52.05 2:04.50
41 Dan Kibet SR-4 Goshen 2:27.27 2:34.88 1:28.87 1:59.34 2:37.42 2:42.50 2:06.95
43 Blane Johnson FR-1 Trine 2:00.63 2:36.94 2:09.70 2:43.43 1:55.44 2:23.97 2:09.70
46 Caleb Beimfohr JR-3 Marian (Ind.) 2:42.68 2:16.01 1:33.34 1:36.01 1:45.34 2:01.34 2:13.34
  Sebastien Wilson JR-3 Purdue Fort Wayne DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Mabaraka Mmbumba SO-2 Olivet Nazarene DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS
Men's 800 Meters Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
33 Kenneth Hammell FR-1 Marian (Ind.) 1:46.07 2:33.61 2:04.35 1:43.63 2:01.91 2:10.45 2:01.91
35 Kevin Liddell FR-1 Goshen 2:14.35 2:29.14 2:32.83 2:14.35 2:03.25 1:36.14 2:32.83
39 Kaleb Smith FR-1 Cornerstone 1:51.14 2:18.92 2:25.24 2:02.51 2:06.29 1:47.35 1:34.72
40 Charles Newburry FR-1 Spring Arbor 1:35.04 1:42.64 1:45.17 2:20.65 2:06.71 2:44.73 2:39.66
42 Luke LaPrad SO-2 Spring Arbor 2:05.44 2:20.80 2:14.40 1:34.72 2:08.00 1:29.60 1:38.56
44 Liam Hartsuff SR-4 Siena Heights 2:13.13 2:15.77 2:15.77 2:31.59 2:11.81 2:03.91 2:34.22
  Antoine Sullivan Jr. SO-2 Rio Grande DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Gavin Campbell SO-2 Trine DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Joel Koshko SO-2 Siena Heights DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS