April 8- 9, 2022
|
Westminster (Pa.) - New Wilmington, PA
ICON KEY: NAIA A NAIA B NCAA DII Prov PSAC AARTFC ECAC DIII

Men's 5000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
1 Charlie Murphy SO-2 Carnegie Mellon 14:52.39 18:44.42 13:05.31
2 Ward Ries JR-3 Edinboro 14:55.72 18:03.83 14:01.98
3 Eric Alu JR-3 Edinboro 15:01.31 12:10.07 16:58.48
4 Mark Borek SR-4 Franciscan (Ohio) 15:23.57 18:00.58 12:37.33
5 Zachary Nowak JR-3 Carnegie Mellon 15:24.46 20:01.80 16:47.67
6 Phoenix Myers FR-1 PSU-Behrend 15:27.75 13:08.59 15:09.20
7 Troy Hart SO-2 Slippery Rock 15:31.26 18:37.52 13:20.89
8 Noah Callinan SR-4 Grove City 15:51.77 18:33.57 19:30.68
9 Brock Pennington FR-1 Washington & Jefferson 15:52.32 11:25.67 17:56.13
10 Ely Personius SO-2 Gannon 15:56.04 16:43.85 17:41.21
11 Joe Groth JR-3 Mercyhurst 15:59.67 18:04.43 12:28.55
12 Jeipearez Krepiures Senior Hickarosha D'house speeds 16:01.52 11:41.91 11:22.68
13 Jonah DeWitt FR-1 Grove City 16:02.43 20:12.67 17:19.43
14 Yonah Goldberg FR-1 Carnegie Mellon 16:04.88 12:51.91 16:24.18
15 Jeremy Capella JR-3 St. Vincent (Pa.) 16:06.93 14:01.23 15:47.60
16 Julian Paul FR-1 Washington & Jefferson 16:09.28 16:57.75 13:05.12
17 Aden Dressler FR-1 Washington & Jefferson 16:11.96 20:34.39 17:58.88
18 Noah Johnson FR-1 Slippery Rock 16:23.45 13:06.76 19:10.64
19 Conal Delaney FR-1 Franciscan (Ohio) 16:25.85 12:19.39 19:43.02
20 Jac Cokley JR-3 Waynesburg 16:29.16 12:51.55 16:39.06
21 Alec Bidwell SO-2 Mercyhurst 16:32.48 20:40.60 12:44.21
22 John Dyar FR-1 Point Park 16:46.83 13:55.67 14:05.74
23 Alex Chelton JR-3 Gannon 16:48.29 13:06.47 15:27.63
24 Paul Collier FR-1 Washington & Jefferson 16:51.83 17:12.07 20:54.67
25 Dominic Zucco SO-2 Point Park 16:52.96 16:42.83 18:34.26
26 Nathan Eadie JR-3 Slippery Rock 16:53.03 15:11.73 18:03.95
27 Mitchell Minda JR-3 PSU-Fayette 16:54.50 12:40.88 20:17.40
28 Bennett Kerr FR-1 PSU-Behrend 16:55.61 17:05.77 22:00.30
29 Zachary Wortman JR-3 PSU-Behrend 16:59.71 21:45.23 17:09.91
30 Michael Sobus JR-3 Franciscan (Ohio) 17:07.21 20:53.20 20:32.66
31 Ozzy Moore SO-2 Slippery Rock 17:08.59 16:06.88 15:56.59
32 Nathan Striebel FR-1 Grove City 17:11.64 14:16.27 18:44.49
33 Chris Annear FR-1 PSU-Behrend 17:11.67 12:43.44 15:18.19
34 Emil George FR-1 PSU-Behrend 17:20.53 12:39.59 16:49.32
35 Ethan Chadbourne SO-2 Mercyhurst 17:20.95 19:57.10 12:39.90
36 Joey George FR-1 PSU-Behrend 17:21.85 13:11.81 15:37.67
37 Ben Raduns FR-1 Grove City 17:24.14 21:45.18 13:55.32
38 Jeremiah Vezza JR-3 Gannon 17:39.53 22:25.61 22:04.42
39 Nathan Kraus SR-4 Westminster (Pa.) 17:41.86 15:23.82 18:03.10
40 Nathan Nelson SR-4 Mercyhurst 17:55.72 20:58.60 23:07.68
41 Aidan Kay JR-3 Franciscan (Ohio) 18:13.88 21:52.66 19:41.39
42 Bryce Ronk FR-1 Waynesburg 18:17.18 17:55.24 14:37.75
43 Will Zeisler SO-2 Grove City 18:48.76 20:07.78 13:55.29
44 Esteban Waldmann JR-3 Mercyhurst 19:00.41 14:03.91 19:11.82
45 Matthew Hay SR-4 Grove City 19:21.54 17:37.01 22:04.16
46 Francis Langley JR-3 Franciscan (Ohio) 19:57.05 17:45.38 21:32.82
  Jake Sinclair FR-1 Washington & Jefferson DNF DNF DNF
  Connor Volk-Klos SO-2 Edinboro DNF DNF DNF
Men's 5000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
1 Charlie Murphy SO-2 Carnegie Mellon 14:52.39 10:51.45
2 Ward Ries JR-3 Edinboro 14:55.72 17:01.12
3 Eric Alu JR-3 Edinboro 15:01.31 12:19.08
4 Mark Borek SR-4 Franciscan (Ohio) 15:23.57 14:18.92
5 Zachary Nowak JR-3 Carnegie Mellon 15:24.46 14:38.24
6 Phoenix Myers FR-1 PSU-Behrend 15:27.75 11:26.54
7 Troy Hart SO-2 Slippery Rock 15:31.26 19:33.39
8 Noah Callinan SR-4 Grove City 15:51.77 17:17.43
9 Brock Pennington FR-1 Washington & Jefferson 15:52.32 14:55.18
10 Ely Personius SO-2 Gannon 15:56.04 11:28.35
11 Joe Groth JR-3 Mercyhurst 15:59.67 14:04.51
12 Jeipearez Krepiures Senior Hickarosha D'house speeds 16:01.52 11:32.30
13 Jonah DeWitt FR-1 Grove City 16:02.43 13:09.20
14 Yonah Goldberg FR-1 Carnegie Mellon 16:04.88 19:46.81
15 Jeremy Capella JR-3 St. Vincent (Pa.) 16:06.93 13:51.56
16 Julian Paul FR-1 Washington & Jefferson 16:09.28 12:06.96
17 Aden Dressler FR-1 Washington & Jefferson 16:11.96 17:00.56
18 Noah Johnson FR-1 Slippery Rock 16:23.45 14:15.61
21 Alec Bidwell SO-2 Mercyhurst 16:32.48 20:10.83
22 John Dyar FR-1 Point Park 16:46.83 14:46.01
24 Paul Collier FR-1 Washington & Jefferson 16:51.83 16:01.24
25 Dominic Zucco SO-2 Point Park 16:52.96 17:13.22
  Connor Volk-Klos SO-2 Edinboro DNF DNF
  Jake Sinclair FR-1 Washington & Jefferson DNF DNF
Men's 5000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
19 Conal Delaney FR-1 Franciscan (Ohio) 16:25.85
20 Jac Cokley JR-3 Waynesburg 16:29.16
23 Alex Chelton JR-3 Gannon 16:48.29
26 Nathan Eadie JR-3 Slippery Rock 16:53.03
27 Mitchell Minda JR-3 PSU-Fayette 16:54.50
28 Bennett Kerr FR-1 PSU-Behrend 16:55.61
29 Zachary Wortman JR-3 PSU-Behrend 16:59.71
30 Michael Sobus JR-3 Franciscan (Ohio) 17:07.21
31 Ozzy Moore SO-2 Slippery Rock 17:08.59
32 Nathan Striebel FR-1 Grove City 17:11.64
33 Chris Annear FR-1 PSU-Behrend 17:11.67
34 Emil George FR-1 PSU-Behrend 17:20.53
35 Ethan Chadbourne SO-2 Mercyhurst 17:20.95
36 Joey George FR-1 PSU-Behrend 17:21.85
37 Ben Raduns FR-1 Grove City 17:24.14
38 Jeremiah Vezza JR-3 Gannon 17:39.53
39 Nathan Kraus SR-4 Westminster (Pa.) 17:41.86
40 Nathan Nelson SR-4 Mercyhurst 17:55.72
41 Aidan Kay JR-3 Franciscan (Ohio) 18:13.88
42 Bryce Ronk FR-1 Waynesburg 18:17.18
43 Will Zeisler SO-2 Grove City 18:48.76
44 Esteban Waldmann JR-3 Mercyhurst 19:00.41
45 Matthew Hay SR-4 Grove City 19:21.54
46 Francis Langley JR-3 Franciscan (Ohio) 19:57.05