April 7- 9, 2022
|
Messiah - Grantham, PA
ICON KEY: NCAA DII Prov PSAC NJCAA DI NJCAA DIII NCCAA MAC AARTFC IC4A/ECAC ECAC DIII

Men's 800 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME SC
1 Brandon Baxter SO-2 Elizabethtown 2:08.73 1:57.02 2:26.28 1:54.68 10
2 Timothy Lanahan SO-2 Scranton 1:23.15 1:57.11 1:26.67 1:23.15 8
3 Anders Madsen FR-1 McDaniel 1:53.80 1:57.32 1:35.03 1:53.80 6
4 Matt Royer   s.w.i.f.t. racing 2:01.48 1:57.94 1:55.59 2:32.15 5
5 Alec Di Cesare FR-1 Lebanon Valley 1:46.29 1:58.10 1:35.67 2:12.28 4
6 Tyler Richardson FR-1 McDaniel 2:36.20 2:00.15 1:31.32 1:46.94 3
7 Bradshaw Henning JR-3 Susquehanna 2:32.77 2:00.29 2:31.57 1:27.82 2
8 Joshua Kimotho FR-1 Susquehanna 2:25.85 2:00.53 2:13.79 2:35.49 1
9 Colin Elliott SR-4 Elizabethtown 1:31.88 2:00.89 2:21.45 1:53.64 -
10 Daniel Foster SO-2 Frostburg State 1:34.31 2:00.91 1:54.87 1:48.82 -
11 Colin Schweitzer SO-2 Dickinson 2:36.06 2:00.97 1:35.57 1:40.41 -
12 Connor Daudt SO-2 Messiah 2:18.02 2:01.07 1:32.02 2:05.92 -
13 Nathan Kimmel FR-1 Messiah 2:08.40 2:01.13 1:34.49 2:27.78 -
14 Mitchell Forgash JR-3 King's (Pa.) 1:37.08 2:01.35 1:43.15 1:54.07 -
15 Joshua Deveaux FR-1 Thaddeus Stevens 2:34.21 2:01.42 2:26.92 1:45.64 -
16 Josiah Moyer SO-2 Messiah 1:51.88 2:01.60 2:22.28 1:38.50 -
17 Josh Deremer FR-1 DeSales 2:12.57 2:01.62 2:18.65 1:31.22 -
18 Owen Foytack FR-1 King's (Pa.) 2:05.43 2:01.77 2:29.78 2:02.99 -
19 Kareem Beck FR-1 Susquehanna 2:35.02 2:02.06 1:26.67 1:35.21 -
20 George Mecca JR-3 Alfred 1:27.28 2:02.92 2:26.28 1:56.78 -
20 Nolan Meincke FR-1 Dickinson 2:00.47 2:02.92 1:45.72 2:36.11 -
22 Grant Kuhn SO-2 Elizabethtown 2:37.51 2:03.05 2:11.67 2:05.52 -
23 Jake Barrett JR-3 Stevenson 2:36.65 2:03.34 2:30.48 2:35.41 -
24 Chris Mayo SR-4 Alfred 1:40.89 2:04.55 2:34.45 1:47.12 -
25 Adam McCutcheon FR-1 Houghton 2:18.80 2:05.04 2:26.30 2:17.55 -
26 Emmanuel Rodriguez Jr. FR-1 Alvernia 2:05.34 2:05.34 2:04.09 1:27.74 -
27 Cassidy Hoffman SO-2 Messiah 1:59.17 2:05.44 1:29.07 1:52.90 -
28 Christian Snee FR-1 Scranton 1:40.36 2:05.45 2:43.09 2:18.00 -
29 Coltin Albitz JR-3 Dickinson 1:28.04 2:05.76 1:59.48 2:30.92 -
30 Stephen Postupak JR-3 Scranton 1:56.03 2:06.12 2:43.96 2:04.86 -
31 Andrew Reice FR-1 Elizabethtown 1:51.83 2:07.08 2:15.98 1:53.11 -
32 Dave Russo SO-2 Houghton 1:54.72 2:07.46 1:50.89 2:04.91 -
33 Ethan Katz SO-2 Dickinson 1:49.66 2:07.51 2:11.34 2:29.19 -
34 Tanner Allison SO-2 Susquehanna 2:44.79 2:07.74 1:35.81 2:06.47 -
35 Ian Gormley FR-1 Dickinson 2:38.61 2:07.91 2:32.22 2:23.26 -
36 Chris Lozano SO-2 Dickinson 1:31.13 2:08.34 1:51.66 1:33.69 -
37 Seth Greene FR-1 Houghton 1:45.28 2:08.39 2:31.50 2:34.07 -
38 Matthew Dietrick FR-1 Dickinson 1:32.59 2:08.59 2:29.17 2:29.17 -
39 Michael Loalbo JR-3 Dickinson 1:49.34 2:08.63 1:46.77 2:18.92 -
40 Carey Anthony SO-2 Stevenson 2:20.22 2:08.64 1:58.35 2:15.08 -
41 James Eustace FR-1 Houghton 2:04.84 2:08.70 2:24.15 1:33.96 -
42 Devyn Lewis SO-2 Mount St. Mary's 2:32.20 2:08.98 2:16.72 1:53.51 -
43 Dillon Bell SO-2 Houghton 1:47.30 2:09.27 1:58.93 2:46.76 -
44 Matt Santacoloma JR-3 DeSales 1:43.07 2:10.46 1:52.20 2:40.47 -
45 Daniel Burton JR-3 Shepherd 1:54.41 2:11.50 2:47.01 1:41.26 -
46 Romario Cruz FR-1 Dickinson 1:53.10 2:11.51 1:59.68 1:39.95 -
47 Segin Neiswender FR-1 Alvernia 2:37.70 2:12.52 1:52.65 2:52.28 -
48 James Burdock FR-1 Shepherd 1:44.00 2:13.33 2:37.33 2:48.00 -
49 Caleb Kasper FR-1 Houghton 2:46.52 2:14.29 2:08.92 1:51.46 -
50 Grant Baldwin SR-4 Alfred 2:45.57 2:15.71 1:56.71 2:40.14 -
51 Caden Jones FR-1 Frostburg State 1:45.29 2:16.73 2:56.39 1:43.92 -
52 Louis Jacks FR-1 Mount St. Mary's 1:45.97 2:17.62 2:56.16 1:47.35 -
53 Marc Ramson JR-3 Elizabethtown 2:21.77 2:17.64 2:57.56 1:54.25 -
54 Matt Chylack SO-2 DeSales 2:23.84 2:18.30 2:27.99 2:59.79 -
55 Daniel Lefko FR-1 Lancaster Bible 2:42.63 2:19.00 2:53.75 1:56.76 -
56 Sean Irwin FR-1 McDaniel 1:56.91 2:19.17 1:44.38 2:17.78 -
57 Mike Corsetti FR-1 Alvernia 1:52.89 2:19.37 2:26.34 2:01.26 -
58 Alex McWilliams SO-2 Lancaster Bible 2:37.07 2:22.79 2:17.08 1:42.81 -
59 Jonathan Weller FR-1 Shepherd 2:45.25 2:23.69 3:06.80 2:52.43 -
60 Thomas Cope SR-4 Juniata 1:50.04 2:24.79 1:45.70 2:30.59 -
61 Colin Campbell FR-1 Houghton 2:55.80 2:26.50 2:36.76 1:44.02 -
62 Noah Floge SO-2 Lancaster Bible 3:07.53 2:30.02 2:03.02 2:54.03 -
63 Elijah Ennis FR-1 Frostburg State 2:10.96 2:32.27 3:04.25 1:54.21 -
64 Tyler Erdmann FR-1 Dickinson 2:30.67 2:33.74 2:38.36 3:15.25 -
65 Nic Spohn SO-2 PSU-Harrisburg 3:49.99 3:06.98 2:53.90 2:20.24 -
  David Olson FR-1 Houghton DNF DNF DNF DNF -
Men's 800 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME SC
1 Brandon Baxter SO-2 Elizabethtown 2:14.58 2:11.07 2:12.24 1:57.02 10
2 Timothy Lanahan SO-2 Scranton 1:41.89 1:47.75 2:13.51 1:57.11 8
3 Anders Madsen FR-1 McDaniel 2:26.65 2:23.13 1:33.86 1:57.32 6
4 Matt Royer   s.w.i.f.t. racing 2:21.53 1:39.07 1:48.51 1:57.94 5
5 Alec Di Cesare FR-1 Lebanon Valley 1:55.74 1:32.12 1:25.04 1:58.10 4
6 Tyler Richardson FR-1 McDaniel 1:44.53 2:20.58 1:40.93 2:00.15 3
9 Colin Elliott SR-4 Elizabethtown 1:53.64 1:40.34 2:14.19 2:00.89 -
10 Daniel Foster SO-2 Frostburg State 1:48.82 1:24.64 2:32.35 2:00.91 -
14 Mitchell Forgash JR-3 King's (Pa.) 2:32.90 2:29.26 2:21.98 2:01.35 -
15 Joshua Deveaux FR-1 Thaddeus Stevens 1:37.14 2:24.49 2:09.92 2:01.42 -
26 Emmanuel Rodriguez Jr. FR-1 Alvernia 1:47.80 1:34.01 2:07.85 2:05.34 -
31 Andrew Reice FR-1 Elizabethtown 2:43.94 2:26.15 1:37.86 2:07.08 -
Men's 800 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
7 Bradshaw Henning JR-3 Susquehanna 1:48.27 2:00.29 2:33.98 1:55.48 1:44.66 2:33.98 2
12 Connor Daudt SO-2 Messiah 1:32.02 2:01.07 1:45.33 1:40.49 2:04.71 1:47.76 -
13 Nathan Kimmel FR-1 Messiah 2:26.57 2:01.13 1:26.01 1:40.54 2:35.05 2:24.15 -
16 Josiah Moyer SO-2 Messiah 1:47.01 2:01.60 2:29.57 1:27.56 1:53.09 2:00.39 -
17 Josh Deremer FR-1 DeSales 2:07.71 2:01.62 2:05.27 2:01.62 2:38.11 2:10.14 -
18 Owen Foytack FR-1 King's (Pa.) 2:02.99 2:01.77 1:49.60 2:05.43 2:21.26 2:27.35 -
19 Kareem Beck FR-1 Susquehanna 2:36.24 2:02.06 1:31.55 2:32.58 1:53.52 1:38.87 -
20 George Mecca JR-3 Alfred 2:09.07 2:02.92 2:01.69 1:38.34 2:17.67 1:28.51 -
23 Jake Barrett JR-3 Stevenson 1:41.14 2:03.34 2:15.68 2:30.48 1:57.18 1:58.41 -
27 Cassidy Hoffman SO-2 Messiah 2:05.44 2:05.44 2:12.97 2:06.70 1:54.15 1:42.86 -
Men's 800 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME SC
8 Joshua Kimotho FR-1 Susquehanna 2:33.08 1:38.84 2:06.56 2:00.53 1:29.20 1
11 Colin Schweitzer SO-2 Dickinson 2:34.85 1:25.89 1:35.57 2:00.97 2:15.49 -
22 Grant Kuhn SO-2 Elizabethtown 1:50.75 1:34.75 1:58.13 2:03.05 1:55.67 -
25 Adam McCutcheon FR-1 Houghton 2:30.05 1:27.53 1:58.79 2:05.04 1:52.54 -
30 Stephen Postupak JR-3 Scranton 1:32.07 2:02.34 2:18.74 2:06.12 2:26.30 -
32 Dave Russo SO-2 Houghton 2:39.33 2:25.31 2:08.74 2:07.46 2:34.23 -
37 Seth Greene FR-1 Houghton 1:51.70 1:36.30 2:30.22 2:08.39 2:44.34 -
43 Dillon Bell SO-2 Houghton 2:42.88 2:14.44 2:18.32 2:09.27 1:57.64 -
44 Matt Santacoloma JR-3 DeSales 2:05.25 2:20.90 1:43.07 2:10.46 2:10.46 -
47 Segin Neiswender FR-1 Alvernia 1:38.07 1:56.62 2:23.13 2:12.52 1:38.07 -
53 Marc Ramson JR-3 Elizabethtown 2:16.27 1:47.36 2:46.55 2:17.64 2:17.64 -
Men's 800 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME SC
20 Nolan Meincke FR-1 Dickinson 1:54.32 2:15.22 2:02.92 1:48.17 -
24 Chris Mayo SR-4 Alfred 2:25.73 1:28.43 2:04.55 1:52.10 -
28 Christian Snee FR-1 Scranton 2:21.76 1:55.42 2:05.45 1:51.65 -
29 Coltin Albitz JR-3 Dickinson 2:37.20 1:54.45 2:05.76 1:44.38 -
33 Ethan Katz SO-2 Dickinson 2:41.94 1:57.31 2:07.51 2:12.61 -
34 Tanner Allison SO-2 Susquehanna 2:44.79 2:11.58 2:07.74 2:44.79 -
36 Chris Lozano SO-2 Dickinson 2:26.31 2:14.76 2:08.34 1:43.96 -
38 Matthew Dietrick FR-1 Dickinson 1:55.74 2:35.60 2:08.59 1:45.45 -
39 Michael Loalbo JR-3 Dickinson 1:48.05 1:42.91 2:08.63 2:08.63 -
41 James Eustace FR-1 Houghton 2:42.17 2:43.45 2:08.70 1:31.38 -
42 Devyn Lewis SO-2 Mount St. Mary's 2:43.81 2:46.39 2:08.98 2:34.78 -
50 Grant Baldwin SR-4 Alfred 1:37.72 1:58.07 2:15.71 2:00.79 -
Men's 800 Meters Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME SC
35 Ian Gormley FR-1 Dickinson 2:07.91 1:55.12 -
40 Carey Anthony SO-2 Stevenson 2:08.64 2:36.94 -
45 Daniel Burton JR-3 Shepherd 2:11.50 1:55.72 -
46 Romario Cruz FR-1 Dickinson 2:11.51 2:11.51 -
48 James Burdock FR-1 Shepherd 2:13.33 1:52.00 -
49 Caleb Kasper FR-1 Houghton 2:14.29 2:00.86 -
52 Louis Jacks FR-1 Mount St. Mary's 2:17.62 2:38.27 -
54 Matt Chylack SO-2 DeSales 2:18.30 1:45.11 -
55 Daniel Lefko FR-1 Lancaster Bible 2:19.00 2:19.00 -
56 Sean Irwin FR-1 McDaniel 2:19.17 2:42.83 -
61 Colin Campbell FR-1 Houghton 2:26.50 2:39.69 -
Men's 800 Meters Section 6
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME SC
51 Caden Jones FR-1 Frostburg State 1:56.22 2:38.61 2:41.35 2:16.73 -
57 Mike Corsetti FR-1 Alvernia 1:50.11 2:12.41 1:54.29 2:19.37 -
58 Alex McWilliams SO-2 Lancaster Bible 2:44.21 2:12.80 2:38.50 2:22.79 -
59 Jonathan Weller FR-1 Shepherd 2:48.12 2:09.33 1:40.59 2:23.69 -
60 Thomas Cope SR-4 Juniata 2:40.72 2:10.32 2:23.35 2:24.79 -
62 Noah Floge SO-2 Lancaster Bible 2:16.52 2:31.52 2:06.02 2:30.02 -
63 Elijah Ennis FR-1 Frostburg State 2:41.41 3:04.25 2:00.30 2:32.27 -
64 Tyler Erdmann FR-1 Dickinson 2:15.30 2:19.91 3:16.79 2:33.74 -
65 Nic Spohn SO-2 PSU-Harrisburg 3:01.37 2:52.03 3:51.86 3:06.98 -
  David Olson FR-1 Houghton DNF DNF DNF DNF -