March 25-26, 2022
|
Susquehanna University - Selinsgrove, PA
ICON KEY: NAIA A NAIA B NCAA DII Prov PSAC NCCAA MAC AARTFC SUNYAC IC4A/ECAC Liberty League ECAC DIII

Men's 5000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
1 Ryan Cory FR-1 Cortland St. 18:59.30 14:57.08 14:21.20
2 Logan Horst SO-2 Messiah 12:19.12 15:01.36 12:01.09
3 Shane McKeon SR-4 Scranton 16:09.66 15:14.77 18:36.02
4 Hunter Brignall FR-1 Cortland St. 16:02.91 15:17.05 17:16.27
5 Michael Verde JR-3 Cortland St. 12:43.14 15:19.44 17:00.58
6 Andrew Hutchinson SO-2 Messiah 14:37.26 15:23.43 13:14.15
7 Harry Tomasi SO-2 Cortland St. 14:39.13 15:25.40 11:34.05
8 Kyle Costello FR-1 Messiah 18:42.39 15:27.59 15:46.15
9 Anthony Petrillo   Penn State T&F Club 15:47.09 15:28.52 18:06.37
10 Mason Ochs FR-1 Lock Haven 12:35.41 15:32.60 11:48.78
11 Noah Calisti FR-1 Messiah 13:31.64 15:32.91 14:08.95
12 John Mihalek   Penn State T&F Club 14:02.56 15:36.17 13:53.20
13 RJ Davis FR-1 Cortland St. 19:40.74 15:37.09 14:22.13
14 Robby Davidson FR-1 Cortland St. 16:44.03 15:38.34 18:27.25
15 Zachary Laird JR-3 Bucknell 16:56.38 15:41.09 13:29.34
16 Max Lagunoff FR-1 Bucknell 16:13.46 15:45.10 18:35.22
17 Gavin Bathgate JR-3 Alfred State 20:02.95 15:47.20 14:03.01
18 Winter Parts   Penn State T&F Club 11:41.07 15:47.38 19:53.70
19 Liam Mead JR-3 Scranton 12:09.76 15:47.74 11:50.81
20 Josiah McCarthy SO-2 Messiah 18:02.82 15:49.84 12:30.38
21 Isaac Covert SO-2 Messiah 18:24.56 15:52.20 18:34.08
22 Jonah Smith SR-4 Frostburg State 19:54.70 15:55.76 13:41.96
23 Shane Curran FR-1 Saint Francis 12:45.27 15:56.58 14:20.93
24 Nathan Skodi SR-4 Indiana (Pa.) 19:21.00 15:59.50 12:18.82
25 Vince Ferrizzi SO-2 Lebanon Valley 19:34.21 16:02.46 15:52.84
26 Tyler Napora FR-1 Saint Francis 15:02.10 16:10.00 16:39.10
27 Brayden Graham FR-1 Bloomsburg 13:38.83 16:14.79 11:51.60
28 Daniel Kelly FR-1 Saint Francis 19:10.79 16:15.24 13:09.95
29 Brandon Henriksen SO-2 York (Pa.) 19:14.70 16:18.56 18:25.78
30 David Wootten FR-1 Mansfield 12:04.57 16:19.14 14:02.06
31 Devon Soto JR-3 Elizabethtown 17:09.12 16:20.11 13:13.89
32 Ethan Ribelin SO-2 Indiana (Pa.) 15:55.03 16:24.56 15:25.49
33 Ciarin Fisher   Susquehanna Alumni 16:45.00 16:25.29 13:08.24
34 Christopher McCormick JR-3 Bloomsburg 13:00.93 16:28.52 14:20.02
35 Justin Smyth JR-3 York (Pa.) 13:01.84 16:29.67 13:31.53
36 Patrick Driscoll   Penn State T&F Club 13:03.40 16:31.64 15:42.06
37 Tyler Hunt FR-1 York (Pa.) 20:50.63 16:32.56 18:51.52
38 Sean Smith FR-1 York (Pa.) 21:21.57 16:33.46 14:34.25
39 Jack Roseboom FR-1 York (Pa.) 19:13.35 16:34.26 12:55.53
40 Eric Lukan FR-1 Scranton 17:34.59 16:34.89 17:54.49
41 TJ Grenda FR-1 Susquehanna 18:54.38 16:35.07 16:45.02
42 Lucas Pajak FR-1 Indiana (Pa.) 16:15.61 16:35.52 18:15.08
43 Liam Fahey SR-4 Scranton 14:27.78 16:37.44 19:07.06
44 Matt Higgs SO-2 Messiah 17:49.90 16:39.90 13:59.92
45 Shane Urban JR-3 Susquehanna 12:10.94 16:41.28 18:51.45
46 Owen Bartlebaugh SO-2 Saint Francis 16:44.74 16:44.74 12:33.56
47 Joe Pleban SO-2 Lebanon Valley 16:07.12 16:47.41 13:25.93
48 Andrew Loy SO-2 Lebanon Valley 18:28.17 16:47.42 18:08.02
49 Andrew Moyer SO-2 Indiana (Pa.) 18:38.63 16:47.77 14:16.61
50 Andrew McGee FR-1 Saint Francis 12:56.99 16:49.07 20:31.07
51 Isaac Evans JR-3 Indiana (Pa.) 20:38.68 16:55.31 19:58.07
52 Lance Kauffman FR-1 Messiah 12:11.21 16:55.57 22:00.25
53 Nick Gershey JR-3 Scranton 17:26.60 16:56.11 21:20.30
54 Erik Moyer SO-2 Indiana (Pa.) 21:34.21 16:59.06 22:04.78
55 Blake Nelson JR-3 York (Pa.) 21:04.17 16:59.49 17:50.47
56 Drew Alansky SR-4 York (Pa.) 18:21.73 17:00.12 19:12.74
57 Thomas Urrunaga FR-1 Elizabethtown 20:41.31 17:05.87 17:46.91
58 James Herman FR-1 York (Pa.) 17:23.76 17:13.42 19:27.77
59 Calvin Ribelin SO-2 Indiana (Pa.) 18:38.10 17:15.27 13:17.16
60 Caleb Scarborough FR-1 Lebanon Valley 12:35.26 17:28.96 22:12.18
61 Abraham Calderon SO-2 Mansfield 21:16.14 17:34.66 18:37.94
62 Isaac Showers FR-1 Mansfield 21:17.09 17:35.44 13:43.25
63 Cole Lehman FR-1 Lebanon Valley 20:38.93 17:48.04 18:09.40
64 Leo Rosenblum JR-3 Ithaca 14:15.43 17:49.28 16:02.36
65 Derek Guissanie SO-2 Messiah 16:41.60 17:56.99 12:55.44
66 Ellis Kline SO-2 Juniata 13:45.23 18:05.82 22:04.70
67 Justin Mascilli FR-1 Indiana (Pa.) 13:06.65 18:12.57 15:28.69
68 Daniel Lefko FR-1 Lancaster Bible 18:08.12 18:19.11 20:20.02
69 Joshua Vituszynski JR-3 Scranton 22:31.98 18:19.17 21:15.04
70 Ryan McAllister SO-2 Messiah 18:43.08 18:21.05 20:55.20
71 Logan Taylor FR-1 King's (Pa.) 16:25.17 18:39.51 16:02.78
72 Alex McWilliams SO-2 Lancaster Bible 16:45.25 18:49.49 21:50.21
73 Matthew O FR-1 PSU-Schuylkill 24:50.58 19:06.60 14:08.49
74 Sam Rasinske SO-2 Messiah 21:35.32 19:16.53 14:38.97
75 Sean Connolly SR-4 Scranton 15:16.92 19:50.80 16:04.55
  Tanner Updyke FR-1 Scranton DNF DNF DNF
Men's 5000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
40 Eric Lukan FR-1 Scranton 21:13.46 12:16.22 17:54.49 16:34.89
43 Liam Fahey SR-4 Scranton 18:57.09 12:48.03 15:17.65 16:37.44
47 Joe Pleban SO-2 Lebanon Valley 14:56.60 19:48.75 20:29.04 16:47.41
50 Andrew McGee FR-1 Saint Francis 19:40.62 19:20.43 12:56.99 16:49.07
52 Lance Kauffman FR-1 Messiah 13:42.62 13:32.46 14:13.08 16:55.57
53 Nick Gershey JR-3 Scranton 19:28.53 15:55.15 17:57.08 16:56.11
55 Blake Nelson JR-3 York (Pa.) 20:13.20 18:21.05 18:10.86 16:59.49
59 Calvin Ribelin SO-2 Indiana (Pa.) 12:56.46 15:52.45 17:35.98 17:15.27
60 Caleb Scarborough FR-1 Lebanon Valley 18:21.41 17:49.94 22:43.65 17:28.96
61 Abraham Calderon SO-2 Mansfield 15:49.20 21:47.78 14:45.92 17:34.66
62 Isaac Showers FR-1 Mansfield 13:11.58 20:34.87 12:39.92 17:35.44
63 Cole Lehman FR-1 Lebanon Valley 21:53.69 19:02.81 21:00.29 17:48.04
64 Leo Rosenblum JR-3 Ithaca 21:01.75 13:43.35 20:08.29 17:49.28
65 Derek Guissanie SO-2 Messiah 20:06.23 16:09.30 17:56.99 17:56.99
66 Ellis Kline SO-2 Juniata 20:48.70 14:28.66 22:26.42 18:05.82
67 Justin Mascilli FR-1 Indiana (Pa.) 18:23.50 14:55.91 15:28.69 18:12.57
68 Daniel Lefko FR-1 Lancaster Bible 13:22.35 19:58.03 16:18.21 18:19.11
69 Joshua Vituszynski JR-3 Scranton 19:36.12 20:42.07 18:41.16 18:19.17
70 Ryan McAllister SO-2 Messiah 22:34.30 21:28.23 14:18.82 18:21.05
71 Logan Taylor FR-1 King's (Pa.) 13:03.66 13:37.25 19:57.88 18:39.51
72 Alex McWilliams SO-2 Lancaster Bible 13:10.65 14:41.01 17:07.84 18:49.49
73 Matthew O FR-1 PSU-Schuylkill 19:18.07 23:53.25 22:10.06 19:06.60
74 Sam Rasinske SO-2 Messiah 17:32.45 15:59.92 23:07.84 19:16.53
75 Sean Connolly SR-4 Scranton 14:17.38 14:41.20 14:17.38 19:50.80
  Tanner Updyke FR-1 Scranton DNF DNF DNF DNF
Men's 5000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
19 Liam Mead JR-3 Scranton 12:28.72 15:47.74 16:06.70
25 Vince Ferrizzi SO-2 Lebanon Valley 11:23.35 16:02.46 15:43.21
26 Tyler Napora FR-1 Saint Francis 13:44.50 16:10.00 19:04.60
27 Brayden Graham FR-1 Bloomsburg 17:13.28 16:14.79 14:37.32
28 Daniel Kelly FR-1 Saint Francis 15:26.48 16:15.24 15:55.74
29 Brandon Henriksen SO-2 York (Pa.) 15:58.99 16:18.56 13:51.78
30 David Wootten FR-1 Mansfield 12:04.57 16:19.14 13:03.32
31 Devon Soto JR-3 Elizabethtown 11:26.08 16:20.11 11:35.88
32 Ethan Ribelin SO-2 Indiana (Pa.) 20:11.01 16:24.56 14:55.95
34 Christopher McCormick JR-3 Bloomsburg 17:37.72 16:28.52 14:39.79
35 Justin Smyth JR-3 York (Pa.) 13:01.84 16:29.67 13:21.64
36 Patrick Driscoll   Penn State T&F Club 12:43.57 16:31.64 18:00.89
37 Tyler Hunt FR-1 York (Pa.) 16:02.79 16:32.56 11:54.65
38 Sean Smith FR-1 York (Pa.) 16:13.59 16:33.46 19:52.16
39 Jack Roseboom FR-1 York (Pa.) 11:45.93 16:34.26 13:45.24
41 TJ Grenda FR-1 Susquehanna 13:45.91 16:35.07 21:33.60
42 Lucas Pajak FR-1 Indiana (Pa.) 18:44.94 16:35.52 21:14.27
45 Shane Urban JR-3 Susquehanna 15:01.16 16:41.28 21:11.63
46 Owen Bartlebaugh SO-2 Saint Francis 12:33.56 16:44.74 20:45.88
48 Andrew Loy SO-2 Lebanon Valley 15:06.68 16:47.42 21:49.65
49 Andrew Moyer SO-2 Indiana (Pa.) 20:19.41 16:47.77 20:39.56
51 Isaac Evans JR-3 Indiana (Pa.) 17:25.77 16:55.31 19:07.30
54 Erik Moyer SO-2 Indiana (Pa.) 18:30.78 16:59.06 16:59.06
56 Drew Alansky SR-4 York (Pa.) 17:10.33 17:00.12 18:31.93
57 Thomas Urrunaga FR-1 Elizabethtown 17:05.87 17:05.87 12:59.67
58 James Herman FR-1 York (Pa.) 15:30.08 17:13.42 14:59.08
Men's 5000 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Ryan Cory FR-1 Cortland St. 13:09.43 18:14.44 18:23.41 14:57.08 17:11.65 13:18.41
2 Logan Horst SO-2 Messiah 18:55.72 11:34.05 12:01.09 15:01.36 13:22.21 18:19.66
3 Shane McKeon SR-4 Scranton 16:37.10 12:02.67 18:36.02 15:14.77 17:31.99 11:16.93
4 Hunter Brignall FR-1 Cortland St. 15:26.22 18:02.12 11:09.45 15:17.05 16:21.25 16:30.42
5 Michael Verde JR-3 Cortland St. 15:56.22 18:50.92 11:20.39 15:19.44 17:18.97 13:56.69
6 Andrew Hutchinson SO-2 Messiah 14:55.73 14:37.26 15:23.43 15:23.43 18:37.35 17:05.01
7 Harry Tomasi SO-2 Cortland St. 16:02.42 16:02.42 18:02.72 15:25.40 12:57.34 18:58.25
8 Kyle Costello FR-1 Messiah 11:17.14 14:13.39 12:59.18 15:27.59 20:05.87 10:58.59
9 Anthony Petrillo   Penn State T&F Club 18:06.37 12:22.82 18:06.37 15:28.52 18:24.94 16:33.52
10 Mason Ochs FR-1 Lock Haven 11:39.45 16:00.58 15:23.28 15:32.60 11:58.11 14:08.67
11 Noah Calisti FR-1 Messiah 12:26.33 11:02.37 11:21.03 15:32.91 15:14.26 17:24.86
12 John Mihalek   Penn State T&F Club 18:43.41 11:14.05 19:11.49 15:36.17 17:47.24 11:23.41
13 RJ Davis FR-1 Cortland St. 17:20.17 19:03.25 13:16.53 15:37.09 12:39.05 12:01.56
14 Robby Davidson FR-1 Cortland St. 11:43.76 10:56.84 12:21.29 15:38.34 17:30.94 14:42.04
15 Zachary Laird JR-3 Bucknell 14:25.81 16:46.97 17:15.20 15:41.09 12:51.70 11:17.59
16 Max Lagunoff FR-1 Bucknell 19:03.58 15:45.10 20:28.63 15:45.10 18:44.67 11:01.57
17 Gavin Bathgate JR-3 Alfred State 15:28.26 18:47.17 15:37.73 15:47.20 20:31.36 16:25.09
18 Winter Parts   Penn State T&F Club 14:31.59 11:12.64 17:22.12 15:47.38 16:53.70 18:47.39
20 Josiah McCarthy SO-2 Messiah 13:08.37 13:27.37 19:47.30 15:49.84 17:05.83 19:28.31
21 Isaac Covert SO-2 Messiah 12:32.24 11:06.54 20:09.30 15:52.20 16:01.73 18:15.03
22 Jonah Smith SR-4 Frostburg State 18:09.57 11:28.15 12:35.05 15:55.76 13:51.52 19:54.70
23 Shane Curran FR-1 Saint Francis 17:32.24 14:59.19 18:20.07 15:56.58 15:08.76 17:51.37
24 Nathan Skodi SR-4 Indiana (Pa.) 14:04.36 18:04.24 15:49.91 15:59.50 13:45.17 14:04.36
33 Ciarin Fisher   Susquehanna Alumni 17:04.71 15:36.03 18:43.23 16:25.29 17:53.97 18:53.09
44 Matt Higgs SO-2 Messiah 12:29.93 17:19.90 12:39.93 16:39.90 20:09.88 21:19.88