April 11, 2022
|
Varela HS - Miami, FL
ICON KEY: FHSAA 3A FHSAA 4A

Boys' 100 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 Jamari Mackey SR Homestead 9.7h 11.8h 11.4h 11.0h 7.8h 13.0h 6
2 Oscard Bruneau SR Coral Gables 14.3h 14.8h 11.4h 11.4h 7.9h 9.2h 4
3 Miguel DeLeon SR Southwest Miami 13.4h 8.9h 14.0h 11.5h 12.1h 13.6h 3
4 Dantaye Reid JR Coral Gables 12.8h 10.4h 8.3h 11.9h 13.9h 8.5h 1.5
4 Tayshaun Robinson SR Coral Gables 10.4h 13.0h 12.8h 11.9h 9.8h 11.3h 1.5
6 Richard Rivero SR Southwest Miami 13.3h 11.8h 13.6h 12.0h 13.5h 11.0h -
7 Gary Coleman JR Homestead 11.0h 9.8h 9.4h 12.1h 11.3h 12.1h -
8 Andrew Valdes SR Southwest Miami 9.2h 11.0h 15.7h 12.5h 15.5h 16.2h -
Boys' 100 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 Jamari Mackey SR Homestead 9.9h 8.3h 11.0h 11.5h 10.2h 11.3h 13.4h 6
2 Oscard Bruneau SR Coral Gables 13.5h 10.1h 11.4h 11.5h 7.9h 9.5h 13.6h 4
4 Dantaye Reid JR Coral Gables 9.2h 8.8h 11.9h 11.4h 9.7h 12.6h 11.4h 1.5
6 Richard Rivero SR Southwest Miami 11.5h 10.8h 12.0h 14.2h 10.9h 13.4h 10.6h -
Boys' 100 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
3 Miguel DeLeon SR Southwest Miami 11.5h 3
4 Tayshaun Robinson SR Coral Gables 11.9h 1.5
7 Gary Coleman JR Homestead 12.1h -
8 Andrew Valdes SR Southwest Miami 12.5h -

Boys' 200 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME SC
1 Jamari Mackey SR Homestead 18.1h 22.1h 6
2 Richard Dandridge JR Homestead 18.4h 23.3h 4
3 Oscard Bruneau SR Coral Gables 19.5h 23.6h 3
4 Ajaanii Malone JR Coral Gables 23.0h 24.8h 2
5 Richard Rivero SR Southwest Miami 26.4h 25.2h 1
6 Ian Carreras SR Varela 32.7h 25.8h -
7 Andrew Valdes SR Southwest Miami 20.4h 26.2h -
8 Matthew Cartelle JR Varela 19.1h 26.3h -
Boys' 200 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 Jamari Mackey SR Homestead 26.5h 25.4h 27.6h 19.0h 27.4h 28.2h 22.1h 6
3 Oscard Bruneau SR Coral Gables 19.5h 23.6h 18.4h 26.6h 24.7h 22.8h 23.6h 3
4 Ajaanii Malone JR Coral Gables 30.2h 17.3h 22.3h 25.7h 20.3h 25.7h 24.8h 2
Boys' 200 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME SC
2 Richard Dandridge JR Homestead 27.7h 16.7h 23.3h 4
5 Richard Rivero SR Southwest Miami 25.4h 26.9h 25.2h 1
6 Ian Carreras SR Varela 30.9h 19.6h 25.8h -
7 Andrew Valdes SR Southwest Miami 27.2h 21.4h 26.2h -
8 Matthew Cartelle JR Varela 21.8h 18.4h 26.3h -

Boys' 400 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 Miguel DeLeon SR Southwest Miami 52.2h 47.5h 1:07.3h 49.0h 1:07.3h 46.4h 1:01.0h 6
2 Kevin Pacheco JR Varela 54.5h 51.7h 50.1h 1:05.3h 1:09.2h 57.2h 1:01.5h 4
3 Ian Carreras SR Varela 55.7h 1:02.9h 48.4h 38.9h 49.0h 1:10.1h 51.2h 3
4 Giovanni Valdes SR Varela 57.2h 41.1h 1:04.6h 1:00.6h 43.4h 1:02.3h 46.9h 2
5 Juan Fajardo SO Coral Gables 59.3h 1:16.4h 1:17.0h 48.6h 47.4h 1:04.0h 1:11.1h 1
6 Ajaanii Malone JR Coral Gables 59.3h 57.5h 58.7h 1:14.1h 42.1h 1:15.3h 1:04.6h -
7 Adrian Miranda SO Homestead 59.6h 53.6h 1:09.1h 50.0h 1:10.9h 57.2h 57.8h -
8 Matthew Cartelle JR Varela 59.9h 1:08.8h 1:05.2h 58.7h 47.9h 55.1h 1:08.8h -
9 Emanuel Cartagena JR Coral Gables 1:01.6h 56.0h 1:19.4h 1:13.9h 48.6h 1:00.3h 1:18.8h -
10 Eusebio Montes De Oca SO Homestead 1:02.4h 48.6h 1:21.1h 54.2h 56.1h 44.3h 59.9h -
11 Kamani Daniels SO Homestead 1:03.1h 1:03.7h 1:04.9h 1:13.1h 1:10.0h 1:04.9h 1:04.3h -
12 Johnathan Escoban SR Homestead 1:07.2h 47.0h 1:14.5h 53.7h 1:05.8h 1:03.8h 1:15.2h -
13 Damien Carrasco SR Southwest Miami 1:14.7h 1:05.7h 1:31.8h 1:16.1h 1:34.8h 1:10.2h 1:20.6h -
Boys' 400 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1 Miguel DeLeon SR Southwest Miami 52.2h 6
2 Kevin Pacheco JR Varela 54.5h 4
6 Ajaanii Malone JR Coral Gables 59.3h -
9 Emanuel Cartagena JR Coral Gables 1:01.6h -
10 Eusebio Montes De Oca SO Homestead 1:02.4h -
13 Damien Carrasco SR Southwest Miami 1:14.7h -
Boys' 400 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME SC
3 Ian Carreras SR Varela 47.3h 55.7h 1:07.3h 51.8h 52.3h 3
4 Giovanni Valdes SR Varela 44.6h 57.2h 1:13.7h 1:04.6h 48.0h 2
5 Juan Fajardo SO Coral Gables 1:15.3h 59.3h 1:08.1h 1:01.0h 1:05.8h 1
7 Adrian Miranda SO Homestead 59.6h 59.6h 1:00.1h 54.2h 1:10.9h -
8 Matthew Cartelle JR Varela 59.9h 59.9h 56.9h 1:11.2h 55.1h -
11 Kamani Daniels SO Homestead 1:17.6h 1:03.1h 1:22.0h 1:09.4h 47.9h -
12 Johnathan Escoban SR Homestead 1:27.3h 1:07.2h 1:09.8h 57.1h 1:26.6h -

Boys' 800 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 Alijah Davis SO Homestead 2:46.9h 2:56.4h 2:15.7h 1:44.4h 2:10.2h 2:49.6h 6
2 Alain Bermudez SR Varela 1:45.4h 2:50.5h 2:24.5h 1:58.4h 2:18.7h 2:30.2h 4
3 Julian Corral JR Homestead 2:31.7h 2:55.0h 2:25.9h 1:53.8h 2:39.0h 2:56.5h 3
4 Marcos Algeciras JR Coral Gables 2:33.0h 2:44.8h 2:27.2h 1:57.7h 2:03.6h 2:19.8h 2
5 Keller Evans SO Coral Gables 2:03.4h 1:57.3h 2:30.5h 2:22.9h 2:39.5h 2:01.9h 1
6 Brian Alonzo SR Varela 2:36.9h 2:24.8h 2:30.9h 2:42.9h 2:35.4h 2:52.0h -
7 Juan Fajardo SO Coral Gables 2:54.4h 2:06.1h 2:35.8h 2:51.3h 2:21.7h 3:16.3h -
8 Daniel Lopez FR Varela 2:12.1h 2:26.2h 2:37.3h 2:42.0h 2:51.4h 1:54.8h -
9 Andres Rodriguez FR Coral Gables 3:04.1h 2:42.1h 2:37.4h 2:16.9h 3:10.4h 2:51.5h -
10 Nicolas Estepe FR Varela 2:31.4h 2:31.4h 2:42.8h 1:53.9h 3:05.5h 2:33.0h -
11 Julian Baserio SR Southwest Miami 2:30.8h 3:18.4h 2:44.0h 1:58.0h 3:23.3h 2:42.3h -
12 Alex Villamil FR Southwest Miami 2:35.9h 3:01.9h 2:53.3h 2:44.6h 2:06.5h 2:34.2h -
13 Kamani Daniels SO Homestead 3:33.8h 4:08.0h 3:21.7h 2:47.4h 2:27.2h 3:53.9h -

Boys' 1600 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 Anthony Fotso SO Coral Gables 6:16.3h 4:50.7h 5:21.3h 5:51.9h 5:02.9h 5:06.0h 6
2 Alain Bermudez SR Varela 6:30.8h 4:18.4h 5:13.3h 5:00.3h 5:52.0h 5:23.0h 4
3 Robert Weckel JR Coral Gables 5:45.2h 6:21.7h 4:48.8h 4:18.9h 7:08.2h 5:32.0h 3
4 Ahmad Fambro SO Coral Gables 7:09.5h 5:03.0h 5:13.0h 5:13.0h 5:16.3h 5:33.0h 2
5 Nicolas Merida SR Southwest Miami 3:59.9h 6:52.3h 4:50.6h 5:04.2h 4:37.1h 5:38.0h 1
6 Julian Corral JR Homestead 5:28.8h 5:11.8h 6:33.2h 5:25.4h 5:49.1h 5:39.0h -
7 Juan Fajardo SO Coral Gables 7:05.6h 5:57.5h 4:01.7h 4:08.5h 6:48.5h 5:40.5h -
8 Daniel Lopez FR Varela 4:29.1h 5:20.2h 5:54.3h 7:05.8h 6:45.4h 5:40.7h -
9 Nicolas Estepe FR Varela 6:49.5h 5:21.0h 6:42.2h 6:01.6h 7:04.3h 6:09.0h -
10 Alijah Davis SO Homestead 7:49.4h 7:44.5h 9:12.5h 10:35.7h 5:52.0h 8:09.0h -

Boys' 3200 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 Anthony Fotso SO Coral Gables 10:43.1h 8:44.8h 14:39.6h 12:19.2h 13:10.9h 10:43.1h 6
2 Robert Weckel JR Coral Gables 10:23.6h 13:18.6h 12:17.7h 12:40.6h 14:19.4h 14:19.4h 4
3 Gregoire Winston SR Coral Gables 11:17.6h 12:03.3h 14:35.6h 12:41.4h 9:53.8h 15:13.6h 3
4 Ludvig Fellstrom SO Coral Gables 13:34.3h 16:51.4h 12:34.3h 14:17.2h 18:25.7h 10:34.3h 2

Boys' 110 Hurdles

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME SC
1 Emanuel Cartagena JR Coral Gables 19.6h 13.9h 15.6h 21.7h 6

Boys' 300 Hurdles

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 Tayshaun Robinson SR Coral Gables 42.3h 42.8h 34.2h 44.0h 45.3h 6
2 Jaheim Thompson JR Homestead 36.5h 43.0h 33.9h 43.0h 48.5h 4
3 Dantaye Reid JR Coral Gables 59.7h 47.4h 48.8h 44.0h 49.2h 3

Boys' 4 x 400 Relay

Top↑
PL TEAM SQUAD ATHLETES TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 Varela A Kevin Pacheco, Ian Carreras, Brian Alonzo, Giovanni Valdes 3:52.6h 2:47.4h 4:46.0h 2:49.7h 4:36.7h 4:20.5h 6
2 Homestead A Adrian Miranda, Jaheim Thompson, Alijah Davis, Sir Robertgeau 4:03.6h 3:05.1h 5:02.0h 3:02.7h 4:37.7h 3:29.4h 4
3 Homestead
(B>)
B Julian Corral, Kamani Daniels, Eusebio Montes De Oca, Gary Coleman 4:15.3h 5:26.7h 4:53.5h 4:22.9h 5:08.9h 5:31.8h -

Boys' 4 x 800 Relay

Top↑
PL TEAM SQUAD ATHLETES TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 Varela A Brian Alonzo, Alain Bermudez, Giovanni Valdes, Kevin Pacheco 11:08.4h 10:07.6h 10:46.3h 11:52.5h 9:12.4h 9:06.8h 6
2 Coral Gables A Ahmad Fambro, Marcos Algeciras, Anthony Fotso, Robert Weckel 8:36.6h 10:44.3h 11:01.0h 10:33.2h 9:15.5h 11:23.2h 4
3 Homestead A Adrian Miranda, Alijah Davis, Jaheim Thompson, Julian Corral 7:06.5h 10:45.3h 8:36.3h 8:36.3h 9:21.2h 9:43.6h 2
4 Coral Gables
(B>)
B Andres Rodriguez, Ludvig Fellstrom, Gregoire Winston, Juan Fajardo 11:39.0h 11:33.0h 9:25.3h 9:19.2h 10:07.9h 10:07.9h -

Boys' High Jump

Top↑
PL NAME YEAR TEAM MARK CONV SC
1 Jamari Mackey SR Homestead 1.77m 5' 9.75" 6
2 Gary Coleman JR Homestead 1.52m 4' 11.75" 4
  Sir Robertgeau SO Homestead NH NH -

Boys' Long Jump

Top↑
PL NAME YEAR TEAM MARK CONV SC
1 Richard Dandridge JR Homestead 6.43m 21' 1.25" 6
2 Oscard Bruneau SR Coral Gables 5.00m 16' 5" 4
  Isaac Brown SO Homestead FOUL NM -

Boys' Triple Jump

Top↑
PL NAME YEAR TEAM MARK MARK MARK CONV SC
1 Richard Dandridge JR Homestead 13.39m 13.80m 11.04m 45' 3.5" 6
2 Ahmad Fambro SO Coral Gables 10.75m 11.94m 8.36m 39' 2.25" 4
  Ajaanii Malone JR Coral Gables FOUL FOUL FOUL NM -
  Sir Robertgeau SO Homestead FOUL FOUL FOUL NM -
  Jaheim Thompson JR Homestead FOUL FOUL FOUL NM -

Boys' Shot Put

Top↑
PL NAME YEAR TEAM MARK MARK MARK MARK MARK CONV SC
1 Markwon Strong JR Homestead 12.33m 9.45m 14.05m 11.98m 11.52m 37' 9.5" 6
2 Reynaldo Gimenez JR Coral Gables 9.05m 11.12m 8.86m 10.14m 9.84m 32' 3.5" 4
3 Julian Gonzalez SO Coral Gables 7.63m 7.82m 10.66m 10.37m 9.78m 32' 1" 3
4 Eusebio Montes De Oca SO Homestead 10.02m 8.14m 9.17m 11.42m 9.36m 30' 8.5" 2
5 Theophilus Howe SR Varela 7.57m 7.65m 7.73m 6.76m 8.05m 26' 5" 1
6 Johnathan Escoban SR Homestead 7.79m 7.79m 7.51m 6.75m 6.89m 22' 7.25" -

Boys' Discus

Top↑
PL NAME YEAR TEAM MARK MARK MARK MARK CONV SC
1 Markwon Strong JR Homestead 34.75m 31.43m 30.22m 35.06m 99' 2" 6
2 Julian Gonzalez SO Coral Gables 16.90m 18.43m 19.20m 19.01m 63' 0" 4
3 Johnathan Escoban SR Homestead 18.19m 23.76m 18.56m 14.29m 60' 11" 3
4 Theophilus Howe SR Varela 22.27m 19.31m 17.40m 12.35m 57' 1" 2
5 Reynaldo Gimenez JR Coral Gables 12.29m 17.01m 16.84m 18.69m 55' 3" 1
6 Eusebio Montes De Oca SO Homestead 19.63m 21.10m 16.36m 18.98m 53' 8" -