April 22-23, 2022
|
Hayward Field - Eugene, OR
ICON KEY: NAIA A NAIA B NCAA DII Prov CCC

Men's 100 Meters

W: -0.7
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Lawrence Johnson JR-3 Wisconsin 10.52
2 Pierce LaCoste JR-3 Oregon 10.69
3 Kwabena Lynn SO-2 Oregon 10.74
4 Max Vollmer JR-3 Oregon 10.75
5 Christopher Penn FR-1 Umpqua CC 10.86
6 Isaiah Payne JR-3 Seattle U. 10.89
7 Brian Limage Freshman UO Running Club 11.02
8 Noah Payne SO-2 Seattle U. 11.06
9 Jett Kinder SO-2 Oregon 11.42

Men's 200 Meters

W: -0.5
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Lawrence Johnson JR-3 Wisconsin 21.02
2 Will Mundy JR-3 Oregon 21.36
3 Evan Mafilas SR-4 Oregon 21.75
4 Camden Wheeler FR-1 Oregon 22.02
5 Isaiah Payne JR-3 Seattle U. 22.07
6 Elliott Harris SO-2 Wisconsin 22.18
7 Brian Limage Freshman UO Running Club 22.57

Men's 400 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Colin Enz JR-3 Wisconsin 47.41
2 Camden Wheeler FR-1 Oregon 48.39
3 Elliott Harris SO-2 Wisconsin 49.68
4 Jacob Williams SR-4 Oregon 49.94
5 Justin Blunden FR-1 Seattle U. 50.39
6 Harley Montgomery SR-4 Portland State 50.62
7 Brian Limage Freshman UO Running Club 51.73
8 Zach Gonzalez JR-3 Seattle U. 52.60

Men 800m Run Invite

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Derek Holdsworth   Bell Lap Elite 1:47.59
2 Abdullahi Hassan SO-2 Wisconsin 1:47.66
3 Brannon Kidder   Brooks Beast TC 1:48.30
4 Vincent Ciattei   Nike OTC Elite 1:48.63
5 Matthew Erickson FR-1 Oregon 1:48.68
6 Cathal Doyle JR-3 Portland 1:49.58
7 Adam Spencer FR-1 Wisconsin 1:50.21
8 Luis Peralta SO-2 Oregon 1:50.50
9 Benjamin Reynolds FR-1 Oregon 1:50.91
10 James Gormley JR-3 Oregon 1:50.93
11 Matt Strangio FR-1 Portland 1:51.48
12 Tomas Palfrey FR-1 Oregon 1:51.91
13 Matt Palmer   Jacuzzi Boys AC 1:52.11
  Vincent Mestler FR-1 Oregon DNF
  Travis Thompson   Unattached DNF
Men 800m Run Invite Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME
6 Cathal Doyle JR-3 Portland 1:49.58
9 Benjamin Reynolds FR-1 Oregon 1:50.91
10 James Gormley JR-3 Oregon 1:50.93
11 Matt Strangio FR-1 Portland 1:51.48
13 Matt Palmer   Jacuzzi Boys AC 1:52.11
  Vincent Mestler FR-1 Oregon DNF
Men 800m Run Invite Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Derek Holdsworth   Bell Lap Elite 1:47.59
2 Abdullahi Hassan SO-2 Wisconsin 1:47.66
3 Brannon Kidder   Brooks Beast TC 1:48.30
4 Vincent Ciattei   Nike OTC Elite 1:48.63
5 Matthew Erickson FR-1 Oregon 1:48.68
7 Adam Spencer FR-1 Wisconsin 1:50.21
8 Luis Peralta SO-2 Oregon 1:50.50
12 Tomas Palfrey FR-1 Oregon 1:51.91
  Travis Thompson   Unattached DNF

Men 800m Run

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Chase Lovercheck JR-3 Portland State 1:51.63
2 Konnor Hathaway SO-2 Portland 1:52.03
3 Justin Crosswhite SR-4 Western Oregon 1:52.09
4 Carlos Vilches Sophomore Puerto Rico 1:52.25
5 Angus Folmli JR-3 Oregon 1:52.62
6 James Bottrill JR-3 Portland State 1:54.53

Men 1500m Run Invite

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Christian Noble SR-4 Lee (Tenn.) 3:36.00
2 Reed Brown SR-4 Oregon 3:36.44
3 Adam Spencer FR-1 Wisconsin 3:37.40
4 Matt Wisner   Unattached 3:39.89
5 Sean Peterson SR-4 Youngstown St. 3:40.33
6 Elliott Cook SO-2 Oregon 3:41.23
7 James Gormley JR-3 Oregon 3:41.51
8 EJ Holland FR-1 Oregon 3:42.52
9 James West   Unattached 3:43.04
10 Jack Meijer SO-2 Wisconsin 3:43.99
11 Liam Meirow   BTC Elite 3:50.44
  Cole Hocker   NIKE DNF

Men 1500m Run

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Tomas Palfrey FR-1 Oregon 3:45.25
2 Matthew Erickson FR-1 Oregon 3:47.66
3 Riley Osen SR-4 Portland 3:47.99
4 Jordan Macintosh 5 Unattached 3:48.08
5 Vincent Mestler FR-1 Oregon 3:52.37
6 Justin Crosswhite SR-4 Western Oregon 3:52.50
7 Steve Neumaier SR-4 Oregon 3:52.65
8 Carlos Vilches Sophomore Puerto Rico 3:53.05
9 Luke Affolder FR-1 Unattached 3:53.06
10 Chase Howard   BTC Elite 3:53.71
11 Jona Bodirsky SO-2 Portland 3:54.17
12 Luis Peralta SO-2 Oregon 3:55.49
13 Justin Hazell JR-3 Portland 3:56.18
14 Jake Knoblich SR-4 Portland 3:59.28
15 Benjamin Reynolds FR-1 Oregon 3:59.82
16 Diego Perez FR-1 Unattached 4:04.79
  Angus Folmli JR-3 Oregon DNF
Men 1500m Run Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME
5 Vincent Mestler FR-1 Oregon 3:52.37
7 Steve Neumaier SR-4 Oregon 3:52.65
10 Chase Howard   BTC Elite 3:53.71
11 Jona Bodirsky SO-2 Portland 3:54.17
13 Justin Hazell JR-3 Portland 3:56.18
14 Jake Knoblich SR-4 Portland 3:59.28
16 Diego Perez FR-1 Unattached 4:04.79
Men 1500m Run Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Tomas Palfrey FR-1 Oregon 3:45.25
2 Matthew Erickson FR-1 Oregon 3:47.66
3 Riley Osen SR-4 Portland 3:47.99
4 Jordan Macintosh 5 Unattached 3:48.08
6 Justin Crosswhite SR-4 Western Oregon 3:52.50
8 Carlos Vilches Sophomore Puerto Rico 3:53.05
9 Luke Affolder FR-1 Unattached 3:53.06
12 Luis Peralta SO-2 Oregon 3:55.49
15 Benjamin Reynolds FR-1 Oregon 3:59.82
  Angus Folmli JR-3 Oregon DNF

Men's 5000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Olin Hacker SR-4 Wisconsin 13:19.34
2 Tom Anderson   Club Northwest 13:28.07
3 Aaron Bienenfeld SR-4 Oregon 13:28.13
4 James Mwaura JR-3 Gonzaga 13:30.02
5 Christian Noble SR-4 Lee (Tenn.) 13:35.61
6 Bob Liking SO-2 Wisconsin 13:37.24
7 Charlie Wheeler JR-3 Wisconsin 13:43.42
8 Evan Bates SO-2 Gonzaga 13:45.04
9 Evan Bishop SO-2 Wisconsin 13:45.59
10 Rowen Ellenberg SO-2 Wisconsin 13:46.37
11 Seth Hirsch JR-3 Wisconsin 13:47.50
12 Quincy Norman SO-2 Oregon 13:48.36
13 Shuaib Aljabaly FR-1 Wisconsin 13:49.29
14 Wil Smith FR-1 Gonzaga 13:50.31
15 Jackson Sharp SO-2 Wisconsin 13:51.05
16 Abdinasir Hussein SO-2 Unattached 13:51.59
17 Rory Leonard FR-1 Oklahoma State 13:52.78
18 Turner Wiley   Club Northwest 13:55.06
19 Jack Yearian SR-4 Oregon 13:55.84
20 Caleb Brown FR-1 Oregon 13:56.14
21 Dominic Arce JR-3 Gonzaga 14:11.27
22 Nolan Hosbein   Unattached 14:23.34
23 Riley Moore SO-2 Gonzaga 14:27.13
24 Nicola DiMartino FR-1 Gonzaga 15:00.38
  Cameron Stein FR-1 Oregon DNF
  Cooper Teare   NIKE DNF

Men's 110 Hurdles

W: 1.6
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Samuel Brixey   Unattached 13.57
2 Parker Bowden   Unattached 13.79
3 Nick Johnson   Unattached 13.95
4 Max Vollmer JR-3 Oregon 14.40
5 Lane Maher SO-2 College of Idaho 14.48
6 Lucas Milne JR-3 Seattle U. 15.33
7 Jordan Gloden SR-4 Portland State 15.43
8 Brennen Sorah FR-1 Western Oregon 15.69

Men's 400 Hurdles

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Davis Wenthe FR-1 Wisconsin 52.65
2 Robert Hatch JR-3 Wisconsin 53.47
3 Peter Gofen Junior Unattached 55.24
4 Brock Nelson Sophomore UO Running Club 57.84

Men's 3000 Steeplechase

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Mason Ferlic   Adidas-Very Nice TC 8:23.92
2 Anthony Rotich   U.S. ARMY 8:25.11
3 Emil Blomberg Senior AAM 8:25.55
4 Ryoma Aoki   Honda 8:26.19
5 Zak Seddon   ASICS 8:26.45
6 Benard Keter Senior ARMY WCAP 8:30.69
7 Simon Sundström   AAM 8:31.26
8 Jonathan Hopkins   Unattached 8:31.80
9 Cooper Laird FR-1 Gonzaga 8:50.88
10 Ben Hogan SR-4 Gonzaga 8:51.92
11 Cullen McEachern JR-3 Gonzaga 8:55.94
12 Victor Shitsama JR-3 Oklahoma State 8:58.42
13 Eliason Kabasenche FR-1 Portland 9:07.22
14 Jaxon Mackie SO-2 Gonzaga 9:08.43

Men's 4 x 1 Mile Relay

Top↑
PL TEAM SQUAD ATHLETES TIME
2 Oregon A Reed Brown, Jack Yearian, Elliott Cook, EJ Holland 16:29.87
3 Oregon
(B>)
B Aaron Bienenfeld, Quincy Norman, Steve Neumaier, Caleb Brown 17:07.11
4 Unattached A Luke Affolder, Diego Perez, Abdinasir Hussein, Ignatius Fitzgerald 17:44.35

Men's Pole Vault

Top↑
PL NAME YEAR TEAM MARK CONV
1 Harrison Canfield FR-1 Oregon 4.88m 16' 0"
  • 4.13
    PPP
  • 4.28
    PPP
  • 4.43
    PPP
  • 4.58
    PPP
  • 4.73
    O
  • 4.88
    XO
  • 5.08
    XXX
2 Max Vollmer JR-3 Oregon 4.88m 16' 0"
  • 4.13
    PPP
  • 4.28
    PPP
  • 4.43
    PPP
  • 4.58
    PPP
  • 4.73
    XO
  • 4.88
    XO
  • 4.98
    XXX
3 Arthur Katahdin FR-1 Oregon 4.73m 15' 6.25"
  • 4.13
    PPP
  • 4.28
    PPP
  • 4.43
    XO
  • 4.58
    O
  • 4.73
    XXO
  • 4.88
    XXX
4 Ashton Wolfe FR-1 Umpqua CC 4.28m 14' 0.5"
  • 4.13
    O
  • 4.28
    XO
  • 4.43
    XXX
  Keith Sorenson FR-1 Umpqua CC NH NH
  • 4.13
    XXX
  J Kai Yamafuji SO-2 Oregon NH NH
  • 4.58
    XXX

Men's Long Jump

Top↑
PL NAME YEAR TEAM MARK CONV
1 Jonah Tactay JR-3 Oregon 7.13m 23' 4.75"
  • 7.08 (1.3)
  • 7.13 (3.0)
  • 6.96 (1.3)
  • 7.01 (0.5)
  • 6.92 (1.1)
  • 7.00 (0.4)
2 Dominic Langley Sophomore Unattached 7.09m 23' 3.25"
  • FOUL  
  • 6.85 (0.7)
  • 7.09 (1.9)
  • FOUL  
  • FOUL  
  • 6.19 (0.9)
3 Emmanuel Ihemeje SO-2 Oregon 6.81m 22' 4.25"
  • 6.62 (0.9)
  • 6.61 (1.0)
  • 6.81 (1.5)
  • FOUL  
  • 6.26 (0.9)
  • PASS  
4 Travion Phillips JR-3 Oregon 6.77m 22' 2.5"
  • FOUL  
  • FOUL  
  • FOUL  
  • 6.77 (0.7)
  • FOUL  
  • 5.07 (1.0)
5 Lucas Milne JR-3 Seattle U. 6.47m 21' 2.75"
  • 6.22 (0.6)
  • 6.28 (1.7)
  • FOUL  
  • 6.27 (0.7)
  • FOUL  
  • 6.47 (2.1)
6 Xavier Kelley SO-2 Seattle U. 6.03m 19' 9.5"
  • 5.94 (0.2)
  • FOUL  
  • 5.93 (-0.2)
  • 6.03 (2.2)
  • 5.97 (1.4)
  • 5.77 (0.1)
7 Amadeus Eckart FR-1 Seattle U. 5.83m 19' 1.5"
  • 5.73 (1.6)
  • 5.65 (2.1)
  • 5.83 (0.8)
  • 5.65 (0.7)
  • 5.47 (0.8)
  • FOUL  

Men's Triple Jump

Top↑
PL NAME YEAR TEAM MARK CONV
1 Albert MacArthur   Thriller Track & Field 14.56m 47' 9.25"
  • FOUL  
  • FOUL  
  • FOUL  
  • FOUL  
  • 14.56 (0.6)
  • FOUL  
2 Connor Barfknecht SR-4 Wisconsin 14.49m 47' 6.5"
  • 14.43 (0.7)
  • 14.49 (0.6)
  • FOUL  
  • 13.92 (1.0)
  • 14.14 (0.8)
  • 14.33 (+0.0)
3 Marley Harrison SO-2 Western Oregon 13.76m 45' 1.75"
  • 13.27 (0.5)
  • 13.64 (0.5)
  • FOUL  
  • 13.76 (2.2)
  • FOUL  
  • FOUL  
  Xavier Kelley SO-2 Seattle U. FOUL NM
  • FOUL  
  • FOUL  
  • FOUL  
  • PASS  
  • PASS  
  • PASS  

Men's Shot Put

Top↑
PL NAME YEAR TEAM MARK CONV
1 Zachary Short   Unattached 19.40m 63' 7.75"
  • 17.91  
  • 19.40  
  • 19.18  
  • 18.85  
  • 19.05  
  • FOUL  
2 Andrew Stone SO-2 Wisconsin 18.07m 59' 3.5"
  • 17.62  
  • FOUL  
  • 17.80  
  • 18.07  
  • FOUL  
  • 18.07  
3 Jason Swarens FR-1 Wisconsin 17.41m 57' 1.5"
  • 17.04  
  • 16.68  
  • 17.41  
  • 16.98  
  • 17.32  
  • FOUL  
4 Stephen Campbell SO-2 College of Idaho 15.51m 50' 10.75"
  • 15.33  
  • FOUL  
  • 13.84  
  • 15.51  
  • 15.15  
  • 15.19  
5 Sam Coil JR-3 Wisconsin 15.34m 50' 4"
  • FOUL  
  • 14.74  
  • FOUL  
  • 15.28  
  • FOUL  
  • 15.34  
6 Owen Collins SR-4 Western Oregon 14.09m 46' 2.75"
  • 13.69  
  • 13.89  
  • 14.09  
  • 13.31  
  • FOUL  
  • 13.57  
7 Jett Kinder SO-2 Oregon 13.69m 44' 11"
  • 12.80  
  • FOUL  
  • 13.69  
  • FOUL  
  • 13.65  
  • FOUL  

Men's Discus

Top↑
PL NAME YEAR TEAM MARK CONV
1 Jason Swarens FR-1 Wisconsin 48.92m 160' 6"
  • 48.13  
  • 46.03  
  • 47.91  
  • 48.92  
  • 47.69  
  • FOUL  
2 Andrew Stone SO-2 Wisconsin 48.59m 159' 5"
  • FOUL  
  • 47.24  
  • FOUL  
  • 47.69  
  • FOUL  
  • 48.59  
3 Travis Brewster JR-3 Oregon 47.42m 155' 7"
  • 47.41  
  • FOUL  
  • 47.42  
  • FOUL  
  • 46.85  
  • 46.95  
4 Tanner Brewster Freshman Unattached 44.08m 144' 7"
  • 42.70  
  • 41.27  
  • FOUL  
  • FOUL  
  • 43.02  
  • 44.08  
5 Max Vollmer JR-3 Oregon 41.39m 135' 9"
  • 41.39  
  • FOUL  
  • FOUL  
  • FOUL  
  • FOUL  
  • 41.39  

Men's Hammer

Top↑
PL NAME YEAR TEAM MARK CONV
1 Ethan Katzberg Freshman Unattached 74.16m 243' 4"
  • 72.18  
  • FOUL  
  • 74.16  
  • 71.61  
  • FOUL  
  • FOUL  
2 Mason Strunk FR-1 Oregon 63.14m 207' 2"
  • FOUL  
  • 60.12  
  • 60.31  
  • 62.24  
  • 63.14  
  • FOUL  
3 Cole Hooper SO-2 Wisconsin 62.62m 205' 5"
  • 61.73  
  • FOUL  
  • 59.01  
  • 61.89  
  • 62.13  
  • 62.62  
4 Sam Coil JR-3 Wisconsin 60.61m 198' 10"
  • 58.37  
  • 59.40  
  • FOUL  
  • FOUL  
  • 60.61  
  • FOUL  
5 Dan Ufearo JR-3 Wisconsin 58.26m 191' 2"
  • FOUL  
  • 53.08  
  • 58.26  
  • 57.12  
  • FOUL  
  • 57.99  
6 Jason Swarens FR-1 Wisconsin 54.48m 178' 9"
  • 53.86  
  • 53.75  
  • 54.48  
  • FOUL  
  • FOUL  
  • FOUL  
7 Bryan Terry SR-4 College of Idaho 52.48m 172' 2"
  • FOUL  
  • FOUL  
  • 49.41  
  • 50.54  
  • 52.14  
  • 52.48  
8 Samuel Cole SR-4 Western Oregon 51.08m 167' 7"
  • FOUL  
  • 50.29  
  • 51.08  
  • 48.72  
  • 51.05  
  • 50.42  
9 Daniel Coppedge Freshman Unattached 49.59m 162' 8"
  • FOUL  
  • 49.57  
  • 49.50  
  • 49.59  
  • 48.68  
  • 45.44  
10 Owen Collins SR-4 Western Oregon 46.80m 153' 6"
  • FOUL  
  • 46.80  
  • FOUL  
11 Mark Warren FR-1 Western Oregon 44.64m 146' 5"
  • FOUL  
  • FOUL  
  • 44.64  

Men's Javelin

Top↑
PL NAME YEAR TEAM MARK CONV
1 Cameron McEntyre   Unattached 81.96m 268' 11"
  • 81.96  
  • 79.26  
  • 77.08  
  • FOUL  
  • FOUL  
  • PASS  
2 Curtis Thompson   USAJP 81.73m 268' 2"
  • 81.73  
  • FOUL  
  • FOUL  
  • FOUL  
  • FOUL  
  • 71.96  
3 Zach Holland FR-1 Umpqua CC 78.58m 257' 10"
  • 78.58  
  • 74.70  
  • 71.19  
  • 76.69  
  • 72.77  
  • FOUL  
4 Ty Hampton FR-1 Oregon 77.08m 252' 11"
  • 68.65  
  • FOUL  
  • 68.27  
  • 77.08  
  • 75.23  
  • 76.74  
5 Donavon Banks   Unattached 75.04m 246' 2"
  • 73.26  
  • 75.04  
  • FOUL  
  • FOUL  
  • FOUL  
  • FOUL  
6 Ethan Shalaway   USAJP 68.50m 224' 9"
  • FOUL  
  • 68.50  
  • PASS  
  • PASS  
  • PASS  
  • PASS  
7 Dalton Rasmussen JR-3 Oregon 67.72m 222' 2"
  • 64.59  
  • 65.22  
  • 67.72  
  • 63.59  
  • FOUL  
  • FOUL  
8 Eric Lyon SO-2 Oregon 67.58m 221' 9"
  • 61.76  
  • FOUL  
  • 64.53  
  • 60.48  
  • 63.23  
  • 67.58  
9 Justin Carter   Unattached 65.75m 215' 8"
  • 65.03  
  • 62.94  
  • 64.19  
  • FOUL  
  • FOUL  
  • 65.75  
10 Nick Howe   Unattached 63.34m 207' 10"
  • 53.64  
  • 60.17  
  • 63.34  
11 Asher Krauel FR-1 Oregon 62.12m 203' 10"
  • 60.98  
  • 62.12  
  • 60.90  
12 Colby Neron FR-1 Umpqua CC 59.49m 195' 2"
  • 55.60  
  • FOUL  
  • 59.49  
13 Tanner Brewster Freshman Unattached 54.45m 178' 8"
  • 54.45  
  • FOUL  
  • FOUL  
14 Jack Olsen Freshman Unattached 52.52m 172' 4"
  • 52.52  
  • FOUL  
  • FOUL