March 24-26, 2022
|
Texas State - San Marcos, TX
ICON KEY: NAIA A NAIA B NCAA DII Prov NJCAA DI NJCAA DIII

Women's 1500 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Rebecca McNamee SR-4 Western Michigan 4:39.25 3:21.06 3:18.27 3:54.57 3:29.44 3:15.48 3:48.99
2 Cathy Salazar-Gasca SO-2 UC Irvine 4:39.97 4:34.37 3:18.78 4:03.58 5:47.17 4:56.77 4:00.78
3 Sarah Wagler SR-4 Abilene Christian 4:42.42 5:02.19 3:45.94 3:31.82 4:56.55 4:59.37 4:39.60
4 Annalise James JR-3 Western Michigan 4:43.08 5:48.19 5:42.53 5:05.73 3:32.31 3:46.47 4:34.59
5 Raquel Chavez SO-2 West Texas A&M 4:48.13 6:00.17 4:10.68 3:27.46 4:07.80 4:33.73 3:56.27
6 Madelyn Merrell FR-1 Lubbock Christian 4:52.84 5:19.20 5:01.63 5:45.56 3:30.85 6:11.91 4:29.42
7 Daniela Wisniewski SO-2 Texas State 4:52.99 4:17.84 4:14.91 3:30.96 5:42.80 4:50.06 4:58.85
8 Eliana Battle SO-2 UL-Monroe 4:55.21 5:18.83 4:52.26 4:07.98 5:45.40 5:07.02 3:44.36
9 Megan Ombres SO-2 Texas State 4:56.71 6:07.92 5:35.29 6:13.86 3:27.70 3:54.40 4:24.08
10 Jaida Lyles SO-2 New Mexico JC 4:57.22 5:44.78 4:21.56 5:38.83 5:18.03 5:23.97 5:26.95
11 Maryn DeMaio SO-2 Incarnate Word 5:00.89 4:54.88 4:09.74 5:49.04 3:30.63 3:36.64 5:49.04
12 Calista Segura FR-1 UT-Tyler 5:01.40 4:34.28 5:49.63 5:37.57 3:43.04 5:13.46 6:01.68
13 Nadia Sifuentes JR-3 Our Lady of the Lake 5:03.02 4:14.54 4:35.75 5:21.21 5:30.30 6:24.84 5:30.30
14 Angelina Lujan-Marrufo FR-1 Texas State 5:06.69 6:04.97 5:12.83 4:51.36 4:57.49 5:12.83 4:42.16
15 Sarah Medcalf FR-1 Arkansas-Pine Bluff 5:13.72 6:38.43 4:48.63 6:32.15 5:38.82 5:41.96 4:58.04
16 Tiffany Vargas SO-2 UT-Tyler 5:17.17 4:04.22 6:01.58 3:45.19 5:39.38 5:36.20 4:58.14
17 Shelby John SO-2 UT-Tyler 5:18.23 4:14.59 4:55.96 5:11.87 5:43.69 5:53.24 5:50.06
18 Jordan Sanders FR-1 St. Edward's 5:19.38 5:28.97 6:16.87 6:00.90 3:49.96 6:42.42 3:46.76
19 Taylor Latza FR-1 St. Edward's 5:23.22 6:27.87 3:49.49 6:50.49 4:37.97 6:05.24 5:39.39
20 Jasmine Hernandez FR-1 Our Lady of the Lake 5:23.65 4:18.92 3:49.80 4:38.34 4:57.76 5:49.55 6:38.09
21 Katelyn Hernandez FR-1 McMurry 5:26.31 4:47.16 4:53.68 6:12.00 3:54.95 6:18.52 5:55.68
22 Robbie Espericueta JR-3 Our Lady of the Lake 5:28.16 6:23.95 4:22.53 4:22.53 6:27.23 4:09.41 5:24.88
23 Bryn Peters FR-1 St. Edward's 5:29.07 6:05.27 5:32.36 3:56.93 3:50.35 5:35.66 4:33.13
24 Anahi Ibarra SO-2 St. Edward's 5:33.78 7:13.92 5:27.11 4:07.00 7:00.57 4:37.04 6:03.82
25 Alyssa Galvan FR-1 St. Edward's 5:34.41 4:14.16 4:14.16 4:30.88 5:37.76 4:04.12 4:20.84
26 Sheri Frymire SO-2 St. Edward's 5:37.35 5:40.73 7:18.56 4:23.14 5:57.60 6:04.34 6:41.45
27 Jaclyn Ramos SO-2 St. Edward's 5:38.61 4:37.66 6:05.70 4:03.80 5:11.53 6:05.70 5:42.00
28 Sierra Ramirez FR-1 Our Lady of the Lake 5:43.52 7:12.84 4:10.77 4:10.77 5:40.09 4:00.47 7:12.84
29 Angelica Bagwell SO-2 Concordia (Tex.) 5:48.90 4:14.70 6:41.24 4:04.23 4:18.19 6:30.77 5:59.37
30 Viridiana Zuniga SO-2 Our Lady of the Lake 5:49.18 6:59.02 5:00.30 6:10.13 5:03.79 5:21.25 4:14.91
Women's 1500 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Rebecca McNamee SR-4 Western Michigan 4:39.25
2 Cathy Salazar-Gasca SO-2 UC Irvine 4:39.97
3 Sarah Wagler SR-4 Abilene Christian 4:42.42
4 Annalise James JR-3 Western Michigan 4:43.08
5 Raquel Chavez SO-2 West Texas A&M 4:48.13
7 Daniela Wisniewski SO-2 Texas State 4:52.99
9 Megan Ombres SO-2 Texas State 4:56.71
11 Maryn DeMaio SO-2 Incarnate Word 5:00.89
Women's 1500 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
6 Madelyn Merrell FR-1 Lubbock Christian 3:51.35 5:57.27 5:36.77 4:52.84 6:00.20
8 Eliana Battle SO-2 UL-Monroe 3:47.32 5:51.30 4:28.65 4:55.21 4:46.36
10 Jaida Lyles SO-2 New Mexico JC 3:42.92 4:06.70 5:06.14 4:57.22 3:39.95
12 Calista Segura FR-1 UT-Tyler 4:55.38 5:10.45 4:46.33 5:01.40 6:31.82
13 Nadia Sifuentes JR-3 Our Lady of the Lake 5:33.33 5:09.08 4:14.54 5:03.02 3:47.27
15 Sarah Medcalf FR-1 Arkansas-Pine Bluff 6:00.78 5:20.00 6:10.19 5:13.72 6:47.84
16 Tiffany Vargas SO-2 UT-Tyler 4:42.29 4:35.94 4:26.43 5:17.17 5:23.52
17 Shelby John SO-2 UT-Tyler 3:55.49 4:11.41 6:50.52 5:18.23 5:34.15
18 Jordan Sanders FR-1 St. Edward's 6:52.00 6:26.45 3:53.15 5:19.38 6:00.90
20 Jasmine Hernandez FR-1 Our Lady of the Lake 4:12.45 5:04.23 4:25.40 5:23.65 5:01.00
25 Alyssa Galvan FR-1 St. Edward's 4:07.47 6:11.20 5:31.07 5:34.41 6:47.98
29 Angelica Bagwell SO-2 Concordia (Tex.) 6:20.31 4:56.57 5:14.01 5:48.90 4:14.70
Women's 1500 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
14 Angelina Lujan-Marrufo FR-1 Texas State 5:06.69 6:32.57 5:31.23 6:04.97 4:05.36 4:32.96 6:11.10
19 Taylor Latza FR-1 St. Edward's 5:23.22 6:53.73 6:40.80 5:03.83 5:23.22 4:05.65 4:15.35
21 Katelyn Hernandez FR-1 McMurry 5:26.31 5:55.68 6:31.58 4:08.00 5:42.63 6:57.68 5:52.42
22 Robbie Espericueta JR-3 Our Lady of the Lake 5:28.16 3:53.00 6:04.26 5:24.88 7:03.33 6:50.20 6:53.49
23 Bryn Peters FR-1 St. Edward's 5:29.07 6:11.85 6:01.98 6:54.63 4:23.26 6:21.73 4:33.13
24 Anahi Ibarra SO-2 St. Edward's 5:33.78 5:07.08 6:10.50 4:03.66 5:10.42 6:00.49 5:33.78
26 Sheri Frymire SO-2 St. Edward's 5:37.35 5:50.85 4:09.64 6:34.70 5:00.25 4:53.50 6:24.58
27 Jaclyn Ramos SO-2 St. Edward's 5:38.61 5:11.53 4:54.59 4:03.80 4:10.58 4:20.73 5:38.61
28 Sierra Ramirez FR-1 Our Lady of the Lake 5:43.52 5:57.26 4:10.77 6:07.57 4:27.95 6:35.05 5:02.30
30 Viridiana Zuniga SO-2 Our Lady of the Lake 5:49.18 6:17.12 7:30.45 4:42.84 6:48.54 4:25.38 4:21.89