March 16-17, 2023
|
UNF-Hodges Stadium - Jacksonville, FL
ICON KEY: NCAA DII Prov

Men's 5000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
1 Patrick Donnelly FR-1 Florida State 14:15.81 12:33.12
2 Coleman Cronk FR-1 Florida State 14:18.87 11:44.28
3 Evan White JR-3 Marshall 14:20.24 12:19.81
4 Paul Stafford JR-3 Florida State 14:24.01 17:42.74
5 Bartosz Kwiecinski SR-4 Embry-Riddle 14:24.24 13:32.39
6 Joel Nesi SO-2 Flagler 14:32.82 11:38.26
7 Owen Allen JR-3 Florida Southern 14:41.73 18:48.62
8 Seth Martinez SO-2 Unattached 14:48.16 13:19.35
9 Andrew Stowe FR-1 Embry-Riddle 14:55.79 11:11.85
10 Lucas Bouquot FR-1 Florida State 14:56.32 14:38.40
11 Jon Eide SO-2 Flagler 14:57.63 11:22.20
12 Matthew Taddeo   PRS Race Team 15:03.00 11:35.31
13 Francisco Ramirez SO-2 Flagler 15:07.62 16:20.23
14 Christian Fernandez SO-2 Flagler 15:08.09 19:13.28
15 Will Stone FR-1 Flagler 15:10.70 13:21.42
16 Simon Cole FR-1 Embry-Riddle 15:11.58 17:19.21
17 Branden Wood SO-2 Marshall 15:14.02 14:19.18
18 Brandon Santangelo FR-1 Embry-Riddle 15:17.12 12:13.70
19 Thomas Hellenbrand   Jacksonville 15:19.39 11:29.55
20 Ethan Tank SO-2 Flagler 15:20.58 11:48.85
21 Logan Seifert SO-2 Flagler 15:26.95 13:26.45
22 Jordon Garman   DEHJ/New South 15:27.57 16:04.68
23 Brandon Knieja SO-2 Flagler 15:31.84 14:17.30
24 Micah Blair FR-1 Embry-Riddle 15:37.15 13:44.70
25 Gavin Ross SO-2 Flagler 15:50.34 19:57.43
26 Dieumerci Ufitimana SO-2 Flagler 15:51.08 19:29.83
27 Riley Maher   Jacksonville 15:53.40 13:30.39
28 Chris Vega Junior Unattached 16:10.66 14:53.01
29 Owen Skelton   Jacksonville 16:15.49 11:22.85
30 Lewis Perry   Jacksonville 16:21.78 15:52.33
31 Michael Hayeck SO-2 Flagler 16:22.83 17:51.29
32 Carlton Waiguru Sophomore Unattached 16:23.03 11:57.62
33 Nicolas Arciniegas   Jacksonville 16:28.59 17:47.68
34 A'Jani Stokes SO-2 Flagler 16:30.18 16:49.99
35 Sean Doherty   Unattached 16:30.57 17:59.73
36 David Adler SO-2 Florida Tech 16:38.35 11:58.82
37 Michael Cowles SO-2 Florida Tech 17:05.53 17:36.30
38 Sebastian Martinez-Wittinghan Sophomore Florida Track Club 17:06.29 14:11.82
39 Brycen Haner FR-1 Florida Tech 17:19.94 18:01.54
40 Luke Aagaard SO-2 Florida Tech 18:15.31 13:08.63
41 Jack Schule SO-2 Florida Tech 18:17.86 21:46.46
  David Mullarkey SO-2 Florida State DNF DNF
  Zach Leachman JR-3 Florida State DNF DNF
  Wynne Thomas FR-1 Florida State DNF DNF
Men's 5000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Patrick Donnelly FR-1 Florida State 17:41.21 11:41.77 14:15.81 16:15.63 12:33.12 16:58.42
2 Coleman Cronk FR-1 Florida State 14:18.87 10:01.21 14:18.87 14:44.64 14:36.05 15:53.35
3 Evan White JR-3 Marshall 13:02.82 18:12.51 14:20.24 15:20.46 10:19.38 16:12.08
4 Paul Stafford JR-3 Florida State 15:15.85 15:59.06 14:24.01 15:50.42 12:23.05 18:08.66
5 Bartosz Kwiecinski SR-4 Embry-Riddle 14:41.53 15:33.38 14:24.24 16:16.60 12:05.97 12:05.97
6 Joel Nesi SO-2 Flagler 18:19.76 15:16.47 14:32.82 18:28.49 13:49.18 15:07.74
7 Owen Allen JR-3 Florida Southern 15:34.64 15:43.46 14:41.73 13:04.74 17:02.81 16:27.54
8 Seth Martinez SO-2 Unattached 14:30.40 18:03.56 14:48.16 13:45.99 14:48.16 10:48.36
10 Lucas Bouquot FR-1 Florida State 12:14.99 16:43.88 14:56.32 17:01.81 13:17.73 14:29.43
11 Jon Eide SO-2 Flagler 15:24.56 16:18.42 14:57.63 11:31.18 18:51.02 16:09.44
23 Brandon Knieja SO-2 Flagler 19:34.12 19:34.12 15:31.84 17:23.66 11:38.88 20:02.08
  Wynne Thomas FR-1 Florida State DNF DNF DNF DNF DNF DNF
  Zach Leachman JR-3 Florida State DNF DNF DNF DNF DNF DNF
  David Mullarkey SO-2 Florida State DNF DNF DNF DNF DNF DNF
Men's 5000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
9 Andrew Stowe FR-1 Embry-Riddle 10:44.97 14:55.79 15:40.58 13:17.26 19:24.53
12 Matthew Taddeo   PRS Race Team 11:08.22 15:03.00 14:35.91 13:59.79 12:38.52
13 Francisco Ramirez SO-2 Flagler 16:38.39 15:07.62 16:56.54 13:36.86 11:47.95
14 Christian Fernandez SO-2 Flagler 18:27.87 15:08.09 17:51.55 18:18.79 12:42.80
15 Will Stone FR-1 Flagler 19:43.91 15:10.70 16:32.67 16:41.77 19:25.70
16 Simon Cole FR-1 Embry-Riddle 17:10.09 15:11.58 14:16.89 18:41.25 15:29.82
17 Branden Wood SO-2 Marshall 17:49.41 15:14.02 15:04.88 17:49.41 14:46.60
18 Brandon Santangelo FR-1 Embry-Riddle 18:57.23 15:17.12 19:43.09 18:48.06 19:43.09
19 Thomas Hellenbrand   Jacksonville 14:42.62 15:19.39 15:19.39 19:00.05 17:18.91
20 Ethan Tank SO-2 Flagler 10:44.41 15:20.58 13:11.70 14:43.76 19:10.73
21 Logan Seifert SO-2 Flagler 18:32.34 15:26.95 15:45.49 13:44.99 13:54.26
22 Jordon Garman   DEHJ/New South 19:19.47 15:27.57 16:51.06 12:59.16 18:33.09
24 Micah Blair FR-1 Embry-Riddle 11:42.87 15:37.15 19:22.07 12:20.35 17:10.87
25 Gavin Ross SO-2 Flagler 19:09.92 15:50.34 20:16.44 18:41.41 18:03.39
38 Sebastian Martinez-Wittinghan Sophomore Florida Track Club 13:41.04 17:06.29 14:42.61 20:11.03 15:23.67
Men's 5000 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
26 Dieumerci Ufitimana SO-2 Flagler 16:29.13 15:51.08
27 Riley Maher   Jacksonville 13:01.79 15:53.40
28 Chris Vega Junior Unattached 20:03.62 16:10.66
29 Owen Skelton   Jacksonville 16:54.51 16:15.49
30 Lewis Perry   Jacksonville 13:15.25 16:21.78
31 Michael Hayeck SO-2 Flagler 16:13.01 16:22.83
32 Carlton Waiguru Sophomore Unattached 16:23.03 16:23.03
33 Nicolas Arciniegas   Jacksonville 17:27.91 16:28.59
34 A'Jani Stokes SO-2 Flagler 17:39.50 16:30.18
35 Sean Doherty   Unattached 20:38.22 16:30.57
36 David Adler SO-2 Florida Tech 13:58.62 16:38.35
37 Michael Cowles SO-2 Florida Tech 17:36.30 17:05.53
39 Brycen Haner FR-1 Florida Tech 18:01.54 17:19.94
40 Luke Aagaard SO-2 Florida Tech 20:04.85 18:15.31
41 Jack Schule SO-2 Florida Tech 15:55.14 18:17.86