March 16-17, 2023
|
UNF-Hodges Stadium - Jacksonville, FL
ICON KEY: NCAA DII Prov

Men's 5000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Patrick Donnelly FR-1 Florida State 14:15.81
2 Coleman Cronk FR-1 Florida State 14:18.87
3 Evan White JR-3 Marshall 14:20.24
4 Paul Stafford JR-3 Florida State 14:24.01
5 Bartosz Kwiecinski SR-4 Embry-Riddle 14:24.24
6 Joel Nesi SO-2 Flagler 14:32.82
7 Owen Allen JR-3 Florida Southern 14:41.73
8 Seth Martinez SO-2 Unattached 14:48.16
9 Andrew Stowe FR-1 Embry-Riddle 14:55.79
10 Lucas Bouquot FR-1 Florida State 14:56.32
11 Jon Eide SO-2 Flagler 14:57.63
12 Matthew Taddeo   PRS Race Team 15:03.00
13 Francisco Ramirez SO-2 Flagler 15:07.62
14 Christian Fernandez SO-2 Flagler 15:08.09
15 Will Stone FR-1 Flagler 15:10.70
16 Simon Cole FR-1 Embry-Riddle 15:11.58
17 Branden Wood SO-2 Marshall 15:14.02
18 Brandon Santangelo FR-1 Embry-Riddle 15:17.12
19 Thomas Hellenbrand   Jacksonville 15:19.39
20 Ethan Tank SO-2 Flagler 15:20.58
21 Logan Seifert SO-2 Flagler 15:26.95
22 Jordon Garman   DEHJ/New South 15:27.57
23 Brandon Knieja SO-2 Flagler 15:31.84
24 Micah Blair FR-1 Embry-Riddle 15:37.15
25 Gavin Ross SO-2 Flagler 15:50.34
26 Dieumerci Ufitimana SO-2 Flagler 15:51.08
27 Riley Maher   Jacksonville 15:53.40
28 Chris Vega Junior Unattached 16:10.66
29 Owen Skelton   Jacksonville 16:15.49
30 Lewis Perry   Jacksonville 16:21.78
31 Michael Hayeck SO-2 Flagler 16:22.83
32 Carlton Waiguru Sophomore Unattached 16:23.03
33 Nicolas Arciniegas   Jacksonville 16:28.59
34 A'Jani Stokes SO-2 Flagler 16:30.18
35 Sean Doherty   Unattached 16:30.57
36 David Adler SO-2 Florida Tech 16:38.35
37 Michael Cowles SO-2 Florida Tech 17:05.53
38 Sebastian Martinez-Wittinghan Sophomore Florida Track Club 17:06.29
39 Brycen Haner FR-1 Florida Tech 17:19.94
40 Luke Aagaard SO-2 Florida Tech 18:15.31
41 Jack Schule SO-2 Florida Tech 18:17.86
  David Mullarkey SO-2 Florida State DNF
  Zach Leachman JR-3 Florida State DNF
  Wynne Thomas FR-1 Florida State DNF
Men's 5000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Patrick Donnelly FR-1 Florida State 18:06.88 15:32.84 17:41.21 14:15.81 15:32.84
2 Coleman Cronk FR-1 Florida State 17:36.41 11:09.92 17:27.83 14:18.87 18:02.18
3 Evan White JR-3 Marshall 18:12.51 18:29.71 16:37.88 14:20.24 15:03.26
4 Paul Stafford JR-3 Florida State 12:57.61 14:15.37 12:57.61 14:24.01 12:48.97
5 Bartosz Kwiecinski SR-4 Embry-Riddle 15:59.31 14:32.89 15:24.74 14:24.24 13:49.67
6 Joel Nesi SO-2 Flagler 17:18.66 15:42.65 17:44.84 14:32.82 13:40.45
7 Owen Allen JR-3 Florida Southern 14:32.92 15:52.27 10:52.48 14:41.73 12:38.29
8 Seth Martinez SO-2 Unattached 11:15.01 19:14.61 18:30.20 14:48.16 14:03.76
10 Lucas Bouquot FR-1 Florida State 17:19.74 16:34.92 11:39.13 14:56.32 13:26.69
11 Jon Eide SO-2 Flagler 18:59.99 12:42.99 17:57.16 14:57.63 15:42.52
23 Brandon Knieja SO-2 Flagler 11:38.88 19:15.49 18:28.89 15:31.84 11:01.61
  Wynne Thomas FR-1 Florida State DNF DNF DNF DNF DNF
  Zach Leachman JR-3 Florida State DNF DNF DNF DNF DNF
  David Mullarkey SO-2 Florida State DNF DNF DNF DNF DNF
Men's 5000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
9 Andrew Stowe FR-1 Embry-Riddle 14:55.79 17:37.04 15:40.58 15:49.54 10:44.97
12 Matthew Taddeo   PRS Race Team 15:03.00 10:41.13 15:30.09 18:48.75 15:39.12
13 Francisco Ramirez SO-2 Flagler 15:07.62 14:40.40 15:25.78 18:00.07 12:33.33
14 Christian Fernandez SO-2 Flagler 15:08.09 18:27.87 17:24.31 11:30.15 19:40.52
15 Will Stone FR-1 Flagler 15:10.70 11:32.14 16:59.99 14:43.38 13:30.53
16 Simon Cole FR-1 Embry-Riddle 15:11.58 18:59.48 12:09.27 11:14.57 15:11.58
17 Branden Wood SO-2 Marshall 15:14.02 14:10.04 13:06.06 15:32.30 12:20.36
18 Brandon Santangelo FR-1 Embry-Riddle 15:17.12 18:38.89 18:11.38 13:36.24 10:51.16
19 Thomas Hellenbrand   Jacksonville 15:19.39 16:14.56 12:15.52 11:47.93 15:10.20
20 Ethan Tank SO-2 Flagler 15:20.58 12:34.88 12:44.09 18:24.70 11:48.85
21 Logan Seifert SO-2 Flagler 15:26.95 11:53.76 11:25.95 19:46.50 19:27.96
22 Jordon Garman   DEHJ/New South 15:27.57 16:41.78 16:32.50 19:47.29 12:59.16
24 Micah Blair FR-1 Embry-Riddle 15:37.15 12:01.61 13:07.21 15:27.78 12:48.47
25 Gavin Ross SO-2 Flagler 15:50.34 14:53.32 14:34.32 17:34.88 11:52.76
38 Sebastian Martinez-Wittinghan Sophomore Florida Track Club 17:06.29 18:48.92 18:18.13 20:00.76 15:23.67
Men's 5000 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME
26 Dieumerci Ufitimana SO-2 Flagler 15:51.08
27 Riley Maher   Jacksonville 15:53.40
28 Chris Vega Junior Unattached 16:10.66
29 Owen Skelton   Jacksonville 16:15.49
30 Lewis Perry   Jacksonville 16:21.78
31 Michael Hayeck SO-2 Flagler 16:22.83
32 Carlton Waiguru Sophomore Unattached 16:23.03
33 Nicolas Arciniegas   Jacksonville 16:28.59
34 A'Jani Stokes SO-2 Flagler 16:30.18
35 Sean Doherty   Unattached 16:30.57
36 David Adler SO-2 Florida Tech 16:38.35
37 Michael Cowles SO-2 Florida Tech 17:05.53
39 Brycen Haner FR-1 Florida Tech 17:19.94
40 Luke Aagaard SO-2 Florida Tech 18:15.31
41 Jack Schule SO-2 Florida Tech 18:17.86