March 18-19, 2022
|
UCF - Orlando, FL
ICON KEY: NAIA A NAIA B NCAA DII Prov AARTFC IC4A/ECAC NEICAAA ECAC DIII

Women's 800 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
1 Caitlin Pinnell JR-3 UCF 2:29.18 2:10.86
2 Julia Fenerty SO-2 Dartmouth 1:34.71 2:11.54
3 Shelby Whetstone SO-2 Rutgers 1:49.91 2:12.42
4 Erin Reidy FR-1 Minnesota 1:33.08 2:12.96
5 Molly Roach JR-3 Minnesota 2:09.72 2:13.73
6 Cydni Turner SO-2 UCF 2:09.81 2:13.82
7 Bella Pietrasiewicz FR-1 Dartmouth 2:44.90 2:14.06
8 Mackenzie Prezume SR-4 Rutgers 1:44.62 2:14.12
9 Sophie Schmitz SR-4 Minnesota 2:21.72 2:14.97
10 Brittany Floyd SR-4 UCF 2:32.67 2:15.10
11 Libby Halbmaier SO-2 Minnesota 1:38.70 2:15.20
12 Kiera Nealon SR-4 Rutgers 2:14.15 2:15.50
13 Rebecca Bernardin SO-2 Alabama State 2:24.02 2:15.86
14 Amenda Saint-Louis FR-1 Bethune-Cookman 2:28.09 2:17.12
15 Ava Hill FR-1 Minnesota 1:36.09 2:17.26
16 Astoria Beckett SO-2 Marshall 2:12.63 2:18.15
17 Brooke Riedy SR-4 Rutgers 1:42.55 2:18.58
18 Tara Davis JR-3 Mercer 2:56.09 2:20.87
19 Sophia Castronovo JR-3 Connecticut 2:30.80 2:20.93
20 Erin Bertscha SR-4 Rutgers 1:56.19 2:21.69
21 Monique Brown SO-2 Florida Memorial 2:41.58 2:21.73
22 Willa Gibson   Temple 2:14.96 2:22.06
23 Jadae Barrett SO-2 UCF 2:43.78 2:22.41
24 Erica Murphy SR-4 Marshall 1:42.63 2:22.54
25 Itzel Santos JR-3 Marshall 2:25.78 2:22.92
26 Angela Kearsley JR-3 Rutgers 2:44.87 2:23.36
27 Aoife Mahony SR-4 Saint Leo 1:47.64 2:23.51
28 Rachel Jones JR-3 Embry-Riddle 1:55.95 2:24.93
29 Maddi Hood FR-1 Flagler 2:44.85 2:25.88
30 Abby Valley FR-1 Embry-Riddle 2:02.75 2:26.13
31 Paige Kelly FR-1 UCF 1:55.61 2:26.34
32 Jamila Thomas SO-2 Alabama State 2:51.53 2:27.87
33 Victoria Dotson SO-2 Marshall 1:46.90 2:28.47
34 Saniyah Tillman FR-1 Bethune-Cookman 3:07.40 2:29.92
35 Sam Gayton FR-1 Flagler 2:40.19 2:32.56
36 Brianna Grotzinger FR-1 Embry-Riddle 2:59.54 2:33.45
37 Jaylyn Wagner JR-3 NYU 3:21.08 2:35.87
38 Kaela Curry FR-1 Tampa 2:35.14 2:36.70
39 Shannon Connelly JR-3 Tampa 2:01.93 2:38.35
40 Riley Carter FR-1 Flagler 2:51.53 2:38.82
41 Sierra Sears Junior University of The Bahamas 2:51.63 2:40.40
Women's 800 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Caitlin Pinnell JR-3 UCF 2:10.86
3 Shelby Whetstone SO-2 Rutgers 2:12.42
4 Erin Reidy FR-1 Minnesota 2:12.96
5 Molly Roach JR-3 Minnesota 2:13.73
9 Sophie Schmitz SR-4 Minnesota 2:14.97
11 Libby Halbmaier SO-2 Minnesota 2:15.20
12 Kiera Nealon SR-4 Rutgers 2:15.50
Women's 800 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
2 Julia Fenerty SO-2 Dartmouth 2:33.91 2:31.28 2:01.02 1:43.92 2:12.86 2:11.54 2:02.34
6 Cydni Turner SO-2 UCF 1:49.74 2:24.53 2:15.16 1:56.43 2:44.60 2:13.82 2:24.53
8 Mackenzie Prezume SR-4 Rutgers 2:19.49 2:07.42 1:56.69 2:46.31 1:58.03 2:14.12 2:04.74
15 Ava Hill FR-1 Minnesota 2:51.58 2:17.26 1:56.67 1:42.95 1:41.58 2:17.26 2:36.48
16 Astoria Beckett SO-2 Marshall 1:40.85 2:15.39 2:01.58 2:18.15 2:43.02 2:18.15 2:49.93
20 Erin Bertscha SR-4 Rutgers 2:54.28 2:47.20 2:44.36 2:30.20 2:47.20 2:21.69 2:45.78
Women's 800 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME
10 Brittany Floyd SR-4 UCF 2:15.10
13 Rebecca Bernardin SO-2 Alabama State 2:15.86
14 Amenda Saint-Louis FR-1 Bethune-Cookman 2:17.12
17 Brooke Riedy SR-4 Rutgers 2:18.58
22 Willa Gibson   Temple 2:22.06
23 Jadae Barrett SO-2 UCF 2:22.41
25 Itzel Santos JR-3 Marshall 2:22.92
27 Aoife Mahony SR-4 Saint Leo 2:23.51
33 Victoria Dotson SO-2 Marshall 2:28.47
34 Saniyah Tillman FR-1 Bethune-Cookman 2:29.92
Women's 800 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
18 Tara Davis JR-3 Mercer 2:20.87 1:40.02
19 Sophia Castronovo JR-3 Connecticut 2:20.93 2:36.44
21 Monique Brown SO-2 Florida Memorial 2:21.73 2:48.66
24 Erica Murphy SR-4 Marshall 2:22.54 2:38.22
26 Angela Kearsley JR-3 Rutgers 2:23.36 1:51.82
31 Paige Kelly FR-1 UCF 2:26.34 2:35.12
32 Jamila Thomas SO-2 Alabama State 2:27.87 2:08.65
35 Sam Gayton FR-1 Flagler 2:32.56 2:06.63
41 Sierra Sears Junior University of The Bahamas 2:40.40 3:12.48
Women's 800 Meters Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
7 Bella Pietrasiewicz FR-1 Dartmouth 2:14.06 2:11.38
28 Rachel Jones JR-3 Embry-Riddle 2:24.93 2:10.44
29 Maddi Hood FR-1 Flagler 2:25.88 2:37.55
30 Abby Valley FR-1 Embry-Riddle 2:26.13 2:26.13
36 Brianna Grotzinger FR-1 Embry-Riddle 2:33.45 2:58.01
37 Jaylyn Wagner JR-3 NYU 2:35.87 2:53.02
38 Kaela Curry FR-1 Tampa 2:36.70 2:03.80
39 Shannon Connelly JR-3 Tampa 2:38.35 3:10.02
40 Riley Carter FR-1 Flagler 2:38.82 2:43.59