April 1- 2, 2022
|
Marian (IN) - Indianapolis, IN
|
Timing: IndyTiming Service
ICON KEY: NAIA A NAIA B NCAA DII Prov OAC NCAC

Men's 400 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
1 Sebastian Buckeridge SR-4 Marian (Ind.) 56.33 40.09 50.74
2 Howie Steele SO-2 Wabash 55.38 1:01.53 51.27
3 Julian Wallace SO-2 Indiana Kokomo 37.67 41.28 51.60
4 David Gross SO-2 Ohio Northern 59.40 47.52 51.65
5 Tyler Walls JR-3 Wabash 1:01.62 54.37 51.78
6 Nathan France SO-2 Wabash 55.46 39.77 52.32
7 Trevor Edgerton SR-4 Indianapolis 52.88 36.65 52.35
8 Alexander Brown-Baez JR-3 Indianapolis 56.05 53.43 52.38
9 Trenton Arnold SO-2 Indianapolis 48.37 1:02.56 52.57
10 Thomas Joven SO-2 Wabash 59.61 58.03 52.75
11 Tyler St. Onge SO-2 Ohio Northern 45.39 44.87 52.78
12 Jake Oostman FR-1 Wabash 46.12 42.94 53.01
13 Isaiah Belcher SO-2 Indiana Kokomo 55.26 47.29 53.13
14 Owen Pittman FR-1 Marian (Ind.) 52.44 1:07.96 53.51
15 Cole Hurt FR-1 Indianapolis 56.75 46.04 53.53
16 Mitchel Vance FR-1 Ohio Northern 1:05.31 44.80 53.97
17 Tyler Nolan SO-2 Indianapolis 46.97 1:06.08 54.61
18 Karston Runge FR-1 Wabash 1:03.18 42.86 54.94
19 Jaden Wills SR-4 Marian (Ind.) 1:02.69 40.70 54.99
20 Caleb Beimfohr JR-3 Marian (Ind.) 1:01.87 56.35 55.24
21 Torrance Nichols FR-1 Ohio Northern 42.24 57.24 55.57
22 Braydon Lake FR-1 Indiana Kokomo 50.12 57.35 55.68
23 Nicholas Mitchell SR-4 Marian (Ind.) 46.28 42.38 55.76
24 Daniel Vitelli FR-1 Ohio Northern 1:09.84 1:06.46 56.32
25 Zane Stout JR-3 Wabash 58.88 1:06.45 58.29
  Matthew Riehle SO-2 Marian (Ind.) NT NT NT
  Michael Williams SO-2 Grace NT NT NT
  Hunter Kesler JR-3 Ohio Northern NT NT NT
  Jordan Dean FR-1 Ohio Northern NT NT NT
  Evan Stonitsch FR-1 Indianapolis DNS DNS DNS
Men's 400 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
2 Howie Steele SO-2 Wabash 37.43 55.89 51.27 58.96
4 David Gross SO-2 Ohio Northern 48.04 39.26 51.65 51.14
8 Alexander Brown-Baez JR-3 Indianapolis 44.00 1:02.86 52.38 41.91
14 Owen Pittman FR-1 Marian (Ind.) 44.42 55.12 53.51 48.70
  Jordan Dean FR-1 Ohio Northern NT NT NT NT
  Hunter Kesler JR-3 Ohio Northern NT NT NT NT
  Matthew Riehle SO-2 Marian (Ind.) NT NT NT NT
  Michael Williams SO-2 Grace NT NT NT NT
Men's 400 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
1 Sebastian Buckeridge SR-4 Marian (Ind.) 50.74 1:02.92
3 Julian Wallace SO-2 Indiana Kokomo 51.60 42.32
5 Tyler Walls JR-3 Wabash 51.78 1:03.18
7 Trevor Edgerton SR-4 Indianapolis 52.35 1:04.92
9 Trenton Arnold SO-2 Indianapolis 52.57 1:02.04
11 Tyler St. Onge SO-2 Ohio Northern 52.78 53.84
17 Tyler Nolan SO-2 Indianapolis 54.61 50.25
  Evan Stonitsch FR-1 Indianapolis DNS DNS
Men's 400 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
6 Nathan France SO-2 Wabash 1:04.36 58.08 52.32 45.52
13 Isaiah Belcher SO-2 Indiana Kokomo 50.48 1:02.17 53.13 37.73
15 Cole Hurt FR-1 Indianapolis 1:08.52 54.60 53.53 59.42
16 Mitchel Vance FR-1 Ohio Northern 44.26 57.75 53.97 46.96
21 Torrance Nichols FR-1 Ohio Northern 53.91 44.46 55.57 55.57
22 Braydon Lake FR-1 Indiana Kokomo 54.57 54.01 55.68 43.43
24 Daniel Vitelli FR-1 Ohio Northern 48.44 56.89 56.32 50.69
25 Zane Stout JR-3 Wabash 44.89 1:15.78 58.29 57.13
Men's 400 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
10 Thomas Joven SO-2 Wabash 59.08 40.09 1:00.14 52.75 47.48 41.15 45.37
12 Jake Oostman FR-1 Wabash 47.18 50.89 37.11 53.01 48.77 59.38 1:03.62
18 Karston Runge FR-1 Wabash 47.80 42.31 39.01 54.94 58.79 46.15 44.51
19 Jaden Wills SR-4 Marian (Ind.) 1:07.09 51.69 58.84 54.99 1:10.94 39.05 53.89
20 Caleb Beimfohr JR-3 Marian (Ind.) 1:11.26 1:10.16 1:07.95 55.24 1:00.77 56.90 1:06.84
23 Nicholas Mitchell SR-4 Marian (Ind.) 46.28 1:08.03 1:10.82 55.76 1:03.01 46.84 53.53