March 19, 2022
|
Lee (TN) - Cleveland, TN
ICON KEY: NAIA A NAIA B NCAA DII Prov

Men's 5000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
1 Mason Jones SR-4 Florida Southern 12:37.87 14:31.11
2 Nolan Hester FR-1 Bellarmine 13:31.75 14:32.84
3 Joshua Wagner SR-4 Florida Southern 12:39.59 14:33.09
4 Harold LaCroix SR-4 Alabama-Huntsville 16:02.67 14:35.15
5 Adan Rodriguez SR-4 Lee (Tenn.) 15:07.31 14:40.88
6 Casey Guthery JR-3 Lee (Tenn.) 13:48.69 14:41.58
7 Nick Lewis SO-2 Bellarmine 19:07.61 14:42.77
8 Ezekiel Harless SO-2 Lee (Tenn.) 19:08.27 14:43.28
9 Scott Greeves Senior UTK Running Club 12:58.31 14:54.60
10 Alex Guy SO-2 Florida Southern 17:32.01 14:59.15
11 Ryan Burchett FR-1 Bellarmine 13:12.83 15:00.94
12 Allan Anderson JR-3 Alabama-Huntsville 15:55.48 15:01.39
13 William Stamm FR-1 Bellarmine 11:17.32 15:03.09
14 Austin Pulkowski FR-1 Bellarmine 17:33.58 15:16.15
15 DK Schnieders FR-1 Bellarmine 14:22.20 15:17.23
16 Chandler Gibson SR-4 Bellarmine 11:05.15 15:23.82
17 Evan Moore FR-1 Lee (Tenn.) 19:51.80 15:23.87
18 Jonathan Boyd SR-4 Chattanooga 18:58.33 15:25.47
19 Ransom Lester Sophomore Unattached 12:49.53 15:27.14
20 Taylor Nails SO-2 Alabama-Huntsville 17:30.87 15:29.97
21 Hunter Griffin FR-1 Bellarmine 19:05.91 15:31.63
22 Bryson Yamnitz SO-2 Florida Southern 10:52.88 15:32.68
23 Matthew Wantland FR-1 Bellarmine 19:36.47 15:33.70
24 Nate Smith SO-2 Bellarmine 17:16.52 15:33.80
25 Tal Old   UNAT-Lee (Tenn.) 11:03.09 15:33.92
26 Jackson Gawarecki FR-1 Bellarmine 14:59.47 15:36.94
27 Will Jeter Senior Unattached 16:52.59 15:37.58
28 Ryan Phillips SR-4 Chattanooga 13:56.50 15:39.88
29 Eric Mitchell SO-2 Chattanooga 16:49.26 15:43.23
30 John Cason SO-2 Bellarmine 19:45.44 15:48.35
31 Caden Kwiatkowski FR-1 Florida Southern 15:46.42 15:55.98
32 Jasper Wilson JR-3 Chattanooga 14:59.33 15:56.73
33 Will Kolb SO-2 Carson-Newman 19:58.00 15:58.40
34 Joshua Striegel FR-1 Bellarmine 15:15.01 16:03.16
35 Peyton Bailey FR-1 Alabama-Huntsville 15:43.93 16:03.19
36 Peter Dalmares FR-1 Bellarmine 12:22.54 16:04.33
37 Christian Rowe   Unattached 11:54.18 16:05.10
38 Noah Ellenback FR-1 Florida Southern 13:24.48 16:09.25
39 Jackson Hughes SR-4 Bryan 17:46.60 16:27.59
40 Matthew Klapak FR-1 Emory & Henry 15:50.13 16:29.71
41 Eli Morgan   Unattached 19:49.28 16:39.39
42 Ryan Lay Senior Unattached 15:03.19 16:43.54
43 Alex Wallingford SO-2 Bellarmine 14:49.92 17:02.89
44 William Ta   Unattached 23:22.33 17:58.71
45 Lucas Biggerstaff JR-3 Emory & Henry 19:45.70 19:22.45
  Thomas Kelton SR-4 Lee (Tenn.) DNF DNF
  Caleb Eagleson SR-4 Lee (Tenn.) DNF DNF
  Will Stone JR-3 Lee (Tenn.) DNF DNF
  Alex Morgan   Unattached DNF DNF
  Alex Herbst SR-4 Alabama-Huntsville DNF DNF
Men's 5000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 Mason Jones SR-4 Florida Southern 10:35.91 14:31.11 17:34.05 16:15.65
2 Nolan Hester FR-1 Bellarmine 18:19.78 14:32.84 18:11.05 13:14.29
3 Joshua Wagner SR-4 Florida Southern 10:28.63 14:33.09 16:35.33 13:58.17
4 Harold LaCroix SR-4 Alabama-Huntsville 10:56.37 14:35.15 18:31.44 15:27.66
5 Adan Rodriguez SR-4 Lee (Tenn.) 10:16.62 14:40.88 12:02.33 14:58.50
6 Casey Guthery JR-3 Lee (Tenn.) 12:55.79 14:41.58 16:27.37 11:36.45
7 Nick Lewis SO-2 Bellarmine 16:19.88 14:42.77 15:18.08 15:53.40
8 Ezekiel Harless SO-2 Lee (Tenn.) 13:50.29 14:43.28 18:41.77 14:34.45
9 Scott Greeves Senior UTK Running Club 16:06.17 14:54.60 16:59.85 17:53.52
10 Alex Guy SO-2 Florida Southern 11:59.32 14:59.15 17:14.03 14:32.18
11 Ryan Burchett FR-1 Bellarmine 12:18.77 15:00.94 14:42.93 18:01.13
12 Allan Anderson JR-3 Alabama-Huntsville 14:16.32 15:01.39 18:55.76 15:37.45
13 William Stamm FR-1 Bellarmine 14:08.91 15:03.09 13:32.79 18:03.71
15 DK Schnieders FR-1 Bellarmine 11:27.93 15:17.23 12:50.48 12:41.30
17 Evan Moore FR-1 Lee (Tenn.) 11:23.67 15:23.87 17:14.74 14:46.92
21 Hunter Griffin FR-1 Bellarmine 13:02.57 15:31.63 13:11.89 17:23.43
22 Bryson Yamnitz SO-2 Florida Southern 19:53.83 15:32.68 14:18.07 16:56.63
24 Nate Smith SO-2 Bellarmine 13:23.07 15:33.80 13:13.73 14:09.76
25 Tal Old   UNAT-Lee (Tenn.) 16:01.94 15:33.92 14:19.21 12:27.14
  Will Stone JR-3 Lee (Tenn.) DNF DNF DNF DNF
  Caleb Eagleson SR-4 Lee (Tenn.) DNF DNF DNF DNF
  Thomas Kelton SR-4 Lee (Tenn.) DNF DNF DNF DNF
  Alex Herbst SR-4 Alabama-Huntsville DNF DNF DNF DNF
Men's 5000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
14 Austin Pulkowski FR-1 Bellarmine 15:16.15 19:41.84 16:20.28 12:12.92 13:07.89
16 Chandler Gibson SR-4 Bellarmine 15:23.82 11:05.15 19:14.78 12:00.58 12:19.06
18 Jonathan Boyd SR-4 Chattanooga 15:25.47 18:39.82 19:16.84 12:48.14 14:39.20
19 Ransom Lester Sophomore Unattached 15:27.14 10:58.27 18:23.30 15:08.60 18:14.03
20 Taylor Nails SO-2 Alabama-Huntsville 15:29.97 12:42.58 10:50.98 16:07.17 14:34.18
23 Matthew Wantland FR-1 Bellarmine 15:33.70 19:36.47 18:03.10 18:12.43 14:00.33
26 Jackson Gawarecki FR-1 Bellarmine 15:36.94 18:16.22 16:33.16 16:33.16 15:55.68
27 Will Jeter Senior Unattached 15:37.58 12:20.69 20:09.48 18:16.97 12:39.44
28 Ryan Phillips SR-4 Chattanooga 15:39.88 13:37.70 12:03.71 11:35.52 20:03.05
29 Eric Mitchell SO-2 Chattanooga 15:43.23 17:08.12 13:59.48 18:14.15 19:39.04
30 John Cason SO-2 Bellarmine 15:48.35 15:00.94 18:39.06 19:54.93 13:16.62
31 Caden Kwiatkowski FR-1 Florida Southern 15:55.98 19:26.30 15:08.18 12:44.79 12:16.11
32 Jasper Wilson JR-3 Chattanooga 15:56.73 13:04.52 17:51.54 13:52.36 15:28.03
33 Will Kolb SO-2 Carson-Newman 15:58.40 16:17.57 15:39.24 16:07.99 20:26.76
34 Joshua Striegel FR-1 Bellarmine 16:03.16 18:46.90 18:37.27 11:14.22 18:46.90
35 Peyton Bailey FR-1 Alabama-Huntsville 16:03.19 19:06.20 12:12.03 12:02.40 17:00.99
36 Peter Dalmares FR-1 Bellarmine 16:04.33 16:23.62 20:15.06 14:56.83 12:32.18
37 Christian Rowe   Unattached 16:05.10 15:16.85 16:34.06 13:21.04 19:47.08
38 Noah Ellenback FR-1 Florida Southern 16:09.25 20:11.57 17:55.87 19:03.72 12:36.02
39 Jackson Hughes SR-4 Bryan 16:27.59 21:04.12 19:45.11 12:20.70 20:24.62
40 Matthew Klapak FR-1 Emory & Henry 16:29.71 19:47.66 14:01.26 18:38.38 12:51.98
41 Eli Morgan   Unattached 16:39.39 14:39.47 14:29.47 19:09.30 20:39.25
42 Ryan Lay Senior Unattached 16:43.54 18:33.93 17:23.69 18:33.93 18:03.83
43 Alex Wallingford SO-2 Bellarmine 17:02.89 12:06.26 12:26.71 15:41.06 19:56.79
44 William Ta   Unattached 17:58.71 20:40.52 20:29.73 14:22.97 17:58.71
45 Lucas Biggerstaff JR-3 Emory & Henry 19:22.45 21:53.57 16:39.71 24:24.69 21:53.57
  Alex Morgan   Unattached DNF DNF DNF DNF DNF