March 19, 2022
|
Lee (TN) - Cleveland, TN
ICON KEY: NAIA A NAIA B NCAA DII Prov

Men's 1500 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
1 Will Stone JR-3 Lee (Tenn.) 3:51.84 4:28.94 3:12.43
2 Jacob Bishop SR-4 Alabama-Huntsville 3:53.18 3:53.18 2:47.89
3 Aaron Himes FR-1 Lee (Tenn.) 3:54.45 3:52.11 3:14.60
4 Jay Day SR-4 Alabama-Huntsville 3:55.80 3:34.58 4:05.24
5 Titus Lagat SO-2 Lee (Tenn.) 3:55.93 3:46.50 4:45.48
6 Caleb Eagleson SR-4 Lee (Tenn.) 3:57.49 4:14.12 4:14.12
7 Nathan Knox FR-1 Alabama-Huntsville 3:57.78 3:48.27 4:40.58
8 Casey Guthery JR-3 Lee (Tenn.) 3:57.79 3:34.02 2:48.83
9 Caleb Boys JR-3 Alabama-Huntsville 3:58.12 4:31.46 4:48.13
10 Sam Wilhelm FR-1 Alabama-Huntsville 3:58.56 4:41.50 3:53.79
11 Alex Herbst SR-4 Alabama-Huntsville 3:59.12 3:28.04 3:44.78
12 Kaigen Mulkey SO-2 Chattanooga 4:01.04 3:53.81 3:56.22
13 Will Thompson SO-2 Alabama-Huntsville 4:04.04 3:32.32 3:37.20
14 Jacob Hatcher SO-2 Lee (Tenn.) 4:04.62 4:07.07 3:45.05
15 Eammon O'Bryant FR-1 Chattanooga 4:04.84 4:39.12 3:03.63
16 Raymond Brugmans SO-2 Carson-Newman 4:06.02 5:17.37 3:14.36
17 Caleb Guthery SO-2 Lee (Tenn.) 4:09.12 5:21.37 4:56.46
18 Thomas Kelton SR-4 Lee (Tenn.) 4:09.69 3:39.73 3:14.76
19 Jacob Kachadorian SO-2 Alabama-Huntsville 4:10.19 3:57.68 3:25.16
20 Christian Henry SO-2 Carson-Newman 4:10.55 3:22.95 3:15.43
21 Will Anglea FR-1 Alabama-Huntsville 4:12.03 3:59.43 5:12.52
22 Ransom Lester Sophomore Unattached 4:12.64 4:12.64 4:17.70
23 Aaron Isbell FR-1 Chattanooga 4:13.55 5:24.55 3:38.06
24 Jackson Danner FR-1 Alabama-Huntsville 4:15.53 3:34.65 3:09.10
25 Zachary Sever SO-2 Bryan 4:16.47 4:31.86 4:08.78
26 Isaac Korir FR-1 Lincoln Memorial 4:19.23 4:45.16 3:04.06
27 Mack Alas FR-1 Tennessee Wesleyan 4:19.38 3:53.45 3:40.48
28 Hunter Miller SO-2 Carson-Newman 4:25.77 3:59.20 4:04.51
29 Joseph Redman   Unattached 4:28.42 4:31.11 3:53.53
30 Elijah Johnson FR-1 Bryan 4:51.30 4:30.91 4:54.22
31 Jacey Grabeel SO-2 Lincoln Memorial 5:10.89 5:23.33 4:08.72
Men's 1500 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Will Stone JR-3 Lee (Tenn.) 2:44.61 3:58.80 3:51.84 4:01.12 3:47.21 4:10.39
2 Jacob Bishop SR-4 Alabama-Huntsville 3:46.19 4:44.48 3:53.18 4:42.15 3:32.20 4:14.17
3 Aaron Himes FR-1 Lee (Tenn.) 4:43.69 2:55.84 3:54.45 4:03.83 3:49.77 3:14.60
4 Jay Day SR-4 Alabama-Huntsville 4:31.17 4:57.11 3:55.80 4:57.11 4:28.82 3:27.51
5 Titus Lagat SO-2 Lee (Tenn.) 2:54.59 4:00.65 3:55.93 5:06.71 4:33.68 3:20.54
6 Caleb Eagleson SR-4 Lee (Tenn.) 3:52.74 4:35.49 3:57.49 3:21.87 2:48.62 3:29.00
7 Nathan Knox FR-1 Alabama-Huntsville 3:45.90 3:19.74 3:57.78 4:07.30 2:46.45 4:38.21
8 Casey Guthery JR-3 Lee (Tenn.) 5:06.75 4:14.44 3:57.79 4:14.44 5:04.38 4:12.06
9 Caleb Boys JR-3 Alabama-Huntsville 3:58.12 4:05.27 3:58.12 3:34.31 4:57.65 4:43.37
10 Sam Wilhelm FR-1 Alabama-Huntsville 4:31.96 5:02.98 3:58.56 3:32.32 4:29.58 3:08.47
11 Alex Herbst SR-4 Alabama-Huntsville 4:27.82 2:59.34 3:59.12 3:51.95 3:23.26 4:44.56
24 Jackson Danner FR-1 Alabama-Huntsville 5:04.08 3:24.43 4:15.53 3:47.43 3:57.65 5:27.08
Men's 1500 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
13 Will Thompson SO-2 Alabama-Huntsville 4:04.04
14 Jacob Hatcher SO-2 Lee (Tenn.) 4:04.62
16 Raymond Brugmans SO-2 Carson-Newman 4:06.02
17 Caleb Guthery SO-2 Lee (Tenn.) 4:09.12
18 Thomas Kelton SR-4 Lee (Tenn.) 4:09.69
21 Will Anglea FR-1 Alabama-Huntsville 4:12.03
22 Ransom Lester Sophomore Unattached 4:12.64
25 Zachary Sever SO-2 Bryan 4:16.47
28 Hunter Miller SO-2 Carson-Newman 4:25.77
Men's 1500 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
12 Kaigen Mulkey SO-2 Chattanooga 4:01.04 4:39.61 4:08.28 5:06.12
15 Eammon O'Bryant FR-1 Chattanooga 4:04.84 2:51.39 4:46.47 5:01.16
19 Jacob Kachadorian SO-2 Alabama-Huntsville 4:10.19 4:42.72 4:25.21 4:00.19
20 Christian Henry SO-2 Carson-Newman 4:10.55 3:17.94 5:18.20 4:50.64
23 Aaron Isbell FR-1 Chattanooga 4:13.55 4:23.70 4:28.77 4:03.41
26 Isaac Korir FR-1 Lincoln Memorial 4:19.23 4:52.93 4:58.12 3:04.06
27 Mack Alas FR-1 Tennessee Wesleyan 4:19.38 4:45.32 5:24.23 4:55.70
29 Joseph Redman   Unattached 4:28.42 4:15.00 4:52.58 3:34.74
30 Elijah Johnson FR-1 Bryan 4:51.30 5:46.65 5:05.87 6:09.96
31 Jacey Grabeel SO-2 Lincoln Memorial 5:10.89 4:21.15 5:29.55 6:16.18