March 5, 2022
|
Illinois State-Horton FH - Normal, IL
|
200m (Flat)

Boys' 1600 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Brenden Heitzig Junior Lincoln 5:05.62 4:37.83 4:01.72 3:50.60 3:22.82 4:46.17
2 Weston Forward Sophomore Rockford Christian 6:02.12 4:42.90 4:42.90 3:26.52 4:40.07 5:53.63
3 Ethan Walsh Senior Rockford Christian 5:48.79 4:48.25 3:41.96 5:54.55 3:44.84 3:39.07
4 Nathan Kelley Senior Rantoul 4:16.64 4:48.35 4:25.29 3:27.62 4:54.12 3:53.57
5 Brandt Henderson Junior University (Normal) 6:00.41 4:50.65 4:56.47 4:39.03 4:50.65 4:41.93
6 Jake Ning Sophomore Wheeling 4:24.03 4:56.66 5:05.56 3:36.57 3:42.50 4:09.20
7 Keegan Anderson Senior Morton 4:36.06 4:56.83 6:02.14 3:33.72 4:36.06 6:02.14
8 Julian Esquivel Freshman Joliet West 5:04.48 5:01.46 5:46.68 5:46.68 4:49.41 6:13.81
9 Russell Ward Senior Beecher 6:09.93 5:03.22 5:45.67 4:38.97 6:03.87 6:06.90
10 Luke Jones Sophomore Lincoln 6:20.73 5:04.58 4:12.81 5:38.09 3:57.58 3:42.35
11 Juan Tavares Junior Bloom Twp. 4:43.96 5:05.33 3:58.16 4:47.01 5:11.44 4:10.37
12 Henry Masters Sophomore Tri-Valley 3:55.42 5:09.76 4:44.98 5:59.33 5:09.76 4:41.89
13 Gabriel Zacharias Freshman University (Normal) 5:19.75 5:10.43 3:49.72 4:23.87 6:03.21 5:50.79
14 Bryan Carlos Senior Joliet West 4:14.60 5:10.48 4:33.23 5:44.64 6:28.10 3:37.34
15 Tucker Hinkle Freshman Eureka 4:48.87 5:10.61 6:12.74 3:49.86 5:47.89 5:54.10
16 Hunter Davis Senior Clifton Central 4:12.59 5:11.84 4:50.02 6:36.04 5:18.08 6:23.57
17 Jose Amador Senior Tri-Point 5:03.06 5:12.43 6:27.42 4:38.07 6:30.54 4:22.45
18 Ayden Thompson Sophomore East Peoria 4:40.22 5:14.85 6:17.82 6:43.01 6:33.57 6:46.16
19 Logan Demling Sophomore Olympia 4:56.20 5:15.10 6:49.63 5:11.95 5:52.92 5:21.41
20 Dean Witzig Sophomore El Paso-Gridley 4:03.20 5:15.84 4:00.04 5:28.48 5:28.48 6:25.33
21 Matthew Gray Junior East Peoria 5:09.48 5:19.05 4:50.34 5:22.24 5:22.24 6:22.86
22 Josh Newman Senior Rantoul 6:47.99 5:21.25 6:47.99 3:51.30 5:05.19 4:00.94
23 Noah King Senior Eureka 6:37.16 5:22.89 5:06.75 5:19.67 4:28.00 6:59.76
24 Kevin Roman Senior Wheeling 5:45.64 5:23.02 5:55.33 3:46.12 4:11.96 5:55.33
25 Chinka Pita Freshman Thornwood 5:30.72 5:24.23 3:50.21 6:03.14 3:50.21 5:14.51
26 Ademide Adegboyega Freshman Thornwood 4:13.35 5:24.80 4:52.32 5:57.28 6:16.77 6:39.51
27 Mihreteab Gilleland Junior Tri-Point 5:18.45 5:24.95 6:39.69 6:55.94 5:37.95 6:36.44
28 Ryan Gayton Junior Beecher 4:28.05 5:26.88 5:46.50 4:05.16 5:04.00 5:20.35
29 Jonathan Tavares Sophomore Bloom Twp. 3:52.30 5:27.18 6:19.53 6:42.44 6:45.71 4:21.75
30 Kyler Hartter Junior Morton 6:00.85 5:37.24 6:44.69 4:43.29 4:26.42 5:57.48
31 Tyler Hanson Freshman Pontiac 4:06.13 5:41.84 5:21.33 4:50.57 6:02.35 6:29.70
32 Carter Hemmer Sophomore Sacred Heart-Griffin 5:10.89 5:45.43 6:13.07 5:35.07 4:36.35 4:25.99
33 Logan Henthorn Freshman Salt Fork (Catlin) 5:35.15 5:45.51 6:51.16 4:01.86 6:40.80 6:54.62
34 Joey Himmell Freshman Tri-Valley 5:35.54 5:45.91 5:35.54 4:57.49 7:22.77 6:10.13
35 Kevin Chaney Senior Midwest Central 4:33.91 5:51.16 5:26.58 6:22.77 5:51.16 6:57.88
36 Spencer McAuliffe Senior Jacksonville 4:53.70 5:53.85 5:14.93 7:40.01 4:07.70 7:01.09
37 Colin Kristich Sophomore Pontiac 5:04.52 5:54.09 6:15.34 5:43.47 4:39.74 4:29.11
38 Noah Jugan Sophomore Sacred Heart-Griffin 7:43.81 6:14.04 6:55.19 5:55.34 5:29.16 7:25.11
Boys' 1600 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME
12 Henry Masters Sophomore Tri-Valley 5:09.76
13 Gabriel Zacharias Freshman University (Normal) 5:10.43
20 Dean Witzig Sophomore El Paso-Gridley 5:15.84
22 Josh Newman Senior Rantoul 5:21.25
25 Chinka Pita Freshman Thornwood 5:24.23
26 Ademide Adegboyega Freshman Thornwood 5:24.80
28 Ryan Gayton Junior Beecher 5:26.88
29 Jonathan Tavares Sophomore Bloom Twp. 5:27.18
31 Tyler Hanson Freshman Pontiac 5:41.84
32 Carter Hemmer Sophomore Sacred Heart-Griffin 5:45.43
33 Logan Henthorn Freshman Salt Fork (Catlin) 5:45.51
34 Joey Himmell Freshman Tri-Valley 5:45.91
37 Colin Kristich Sophomore Pontiac 5:54.09
38 Noah Jugan Sophomore Sacred Heart-Griffin 6:14.04
Boys' 1600 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
9 Russell Ward Senior Beecher 5:03.22
10 Luke Jones Sophomore Lincoln 5:04.58
11 Juan Tavares Junior Bloom Twp. 5:05.33
16 Hunter Davis Senior Clifton Central 5:11.84
17 Jose Amador Senior Tri-Point 5:12.43
18 Ayden Thompson Sophomore East Peoria 5:14.85
19 Logan Demling Sophomore Olympia 5:15.10
23 Noah King Senior Eureka 5:22.89
24 Kevin Roman Senior Wheeling 5:23.02
27 Mihreteab Gilleland Junior Tri-Point 5:24.95
30 Kyler Hartter Junior Morton 5:37.24
35 Kevin Chaney Senior Midwest Central 5:51.16
36 Spencer McAuliffe Senior Jacksonville 5:53.85
Boys' 1600 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Brenden Heitzig Junior Lincoln 4:37.83 6:01.18 3:25.60 4:23.94 3:45.05
2 Weston Forward Sophomore Rockford Christian 4:42.90 3:35.01 5:45.14 5:08.37 4:25.93
3 Ethan Walsh Senior Rockford Christian 4:48.25 5:43.02 5:40.14 5:34.37 4:13.66
4 Nathan Kelley Senior Rantoul 4:48.35 6:14.86 6:09.09 3:39.15 5:17.19
5 Brandt Henderson Junior University (Normal) 4:50.65 5:31.34 5:16.81 4:44.84 4:09.96
6 Jake Ning Sophomore Wheeling 4:56.66 5:29.30 4:24.03 4:29.96 5:05.56
7 Keegan Anderson Senior Morton 4:56.83 4:24.18 5:56.20 3:33.72 4:59.80
8 Julian Esquivel Freshman Joliet West 5:01.46 6:22.86 6:07.79 4:19.26 5:52.71
14 Bryan Carlos Senior Joliet West 5:10.48 5:10.48 5:22.90 3:49.76 5:53.95
15 Tucker Hinkle Freshman Eureka 5:10.61 5:50.99 5:10.61 4:20.92 4:08.49
21 Matthew Gray Junior East Peoria 5:19.05 4:21.63 6:22.86 4:18.43 5:44.58