February 11-12, 2022
|
Sanford-Jackrabbit Athletic Complex - Brookings, SD
|
300m (Flat)
ICON KEY: NCAA DII Prov NAIA A NAIA B NJCAA

Men's 5000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1 Alec Kray SR-4 Augustana (S.D.) 14:15.63 5
2 Joseph Minor-Williams JR-3 South Dakota St. 14:17.08 3
3 Henry Klitzke JR-3 Augustana (S.D.) 14:21.63 2
4 Spencer Moon SO-2 Simpson (Iowa) 14:22.41 1
5 Ben Olson SO-2 South Dakota St. 14:24.27 -
6 Gabe Peters SR-4 South Dakota St. 14:25.38 -
7 Nick Jacobson JR-3 Minnesota-Duluth 14:27.88 -
8 Jackson Harrison JR-3 Northern State 14:35.46 -
9 David Ecker JR-3 Sioux Falls 14:36.19 -
10 Dawson Strom JR-3 U-Mary 14:36.53 -
11 Jesse Kaas JR-3 U-Mary 14:37.71 -
12 Max Selbach JR-3 South Dakota St. 14:38.49 -
13 Michael Gille JR-3 Augustana (Ill.) 14:38.96 -
14 Cormick Logue FR-1 South Dakota St. 14:44.55 -
15 Harry Dudley SR-4 Simpson (Iowa) 14:45.70 -
16 Matthew Trutna SR-4 Minnesota-Duluth 14:46.09 -
17 Ryan Moen SR-4 South Dakota Mines 14:49.98 -
18 Noah Stewart FR-1 South Dakota St. 14:54.20 -
19 Mason McDonald SO-2 South Dakota St. 14:58.97 -
20 Lucas Caminiti   Unattached 14:59.15 -
21 Brett Flerchinger SO-2 South Dakota Mines 15:09.72 -
22 Nicholas Merillana JR-3 Minot State 15:10.17 -
23 Caleb Yokom FR-1 U-Mary 15:11.21 -
24 Aaron Voigt JR-3 Sioux Falls 15:11.75 -
25 Alexander Auch JR-3 South Dakota St. 15:13.95 -
26 Tim Dunham SO-2 South Dakota Mines 15:14.22 -
27 Kray Person JR-3 Augustana (S.D.) 15:14.79 -
28 Phillip Duncan Senior LRC Nebraska 15:15.55 -
29 Britton Elkin FR-1 Black Hills St. 15:17.30 -
30 Cody Larson   UNAT-South Dakota St. 15:18.57 -
31 Bryce Knutson JR-3 Gustavus Adolphus 15:19.48 -
32 Keegan Sansone SR-4 St. Thomas (Minn.) 15:23.91 -
33 Micade Shumway FR-1 Sioux Falls 15:23.99 -
34 Hayden Grosz FR-1 Black Hills St. 15:25.04 -
35 Zach Haire JR-3 St. Thomas (Minn.) 15:25.33 -
36 Adam McCollor JR-3 St. Thomas (Minn.) 15:27.86 -
37 Tyler Captain FR-1 South Dakota Mines 15:29.33 -
38 Marcos Valerio FR-1 Black Hills St. 15:29.52 -
39 Lucas Schnirring JR-3 Gustavus Adolphus 15:29.55 -
40 Matt Payne SO-2 Gustavus Adolphus 15:34.02 -
41 Joe Lee FR-1 Concordia-Moorhead 15:38.07 -
42 Louden Foster FR-1 Simpson (Iowa) 15:39.36 -
43 Cale Schafer FR-1 Chadron State 15:40.49 -
44 Rhaecine Sam FR-1 Northern State 15:43.09 -
45 Alex Garber SO-2 U-Mary 15:45.44 -
46 Shane Breheny SO-2 Simpson (Iowa) 15:49.37 -
47 Jason White FR-1 Simpson (Iowa) 15:53.00 -
48 Braydon Kubat SR-4 Minnesota-Duluth 15:54.77 -
49 Will Flowers FR-1 Dickinson St. 15:55.13 -
50 Lincoln Fleishman FR-1 Black Hills St. 15:55.21 -
51 Logan McCullough FR-1 Gustavus Adolphus 16:01.37 -
52 Isaac Anderson FR-1 U-Mary 16:03.56 -
53 Abe Schroeder SO-2 Wayne State (Neb.) 16:11.20 -
54 Grayson Bonilla FR-1 Minot State 16:15.01 -
55 Nolan Maher JR-3 Black Hills St. 16:25.32 -
56 Will McGonigal FR-1 Wayne State (Neb.) 16:34.31 -
57 Noah Burtis SO-2 Chadron State 16:37.68 -
58 Avery Stanford FR-1 Sioux Falls 16:38.17 -
59 Brandon Mitzel FR-1 Wayne State (Neb.) 16:38.77 -
60 Griffin Obrigewitch FR-1 Dickinson St. 16:39.63 -
61 Tito Gonzalez JR-3 Minot State 16:42.26 -
62 Marc Medici FR-1 Simpson (Iowa) 16:42.72 -
63 Brayan Silva SO-2 Iowa Central CC 16:53.63 -
64 Dillan Plummer SO-2 Waldorf 17:12.42 -
65 Trevor Eisenbraun FR-1 Chadron State 17:12.89 -
66 Isaiah Nebbe FR-1 Iowa Central CC 17:30.27 -
67 Kobi Sadler JR-3 Waldorf 17:34.91 -
68 Justin Nibaur FR-1 Iowa Central CC 17:46.07 -
69 Hayden Lee SR-4 Northwestern (Iowa) 17:49.27 -
70 Layne Lewis JR-3 Dakota Wesleyan 18:08.23 -
Men's 5000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME SC
1 Alec Kray SR-4 Augustana (S.D.) 15:06.97 14:15.63 5
2 Joseph Minor-Williams JR-3 South Dakota St. 10:25.67 14:17.08 3
3 Henry Klitzke JR-3 Augustana (S.D.) 14:38.87 14:21.63 2
4 Spencer Moon SO-2 Simpson (Iowa) 17:32.14 14:22.41 1
5 Ben Olson SO-2 South Dakota St. 12:14.63 14:24.27 -
6 Gabe Peters SR-4 South Dakota St. 15:00.00 14:25.38 -
7 Nick Jacobson JR-3 Minnesota-Duluth 15:37.31 14:27.88 -
8 Jackson Harrison JR-3 Northern State 14:09.20 14:35.46 -
9 David Ecker JR-3 Sioux Falls 18:59.05 14:36.19 -
10 Dawson Strom JR-3 U-Mary 15:55.42 14:36.53 -
11 Jesse Kaas JR-3 U-Mary 18:43.47 14:37.71 -
12 Max Selbach JR-3 South Dakota St. 12:53.08 14:38.49 -
13 Michael Gille JR-3 Augustana (Ill.) 18:45.07 14:38.96 -
14 Cormick Logue FR-1 South Dakota St. 11:03.42 14:44.55 -
15 Harry Dudley SR-4 Simpson (Iowa) 14:01.42 14:45.70 -
16 Matthew Trutna SR-4 Minnesota-Duluth 11:40.02 14:46.09 -
17 Ryan Moen SR-4 South Dakota Mines 11:34.19 14:49.98 -
19 Mason McDonald SO-2 South Dakota St. 18:52.71 14:58.97 -
24 Aaron Voigt JR-3 Sioux Falls 12:27.64 15:11.75 -
27 Kray Person JR-3 Augustana (S.D.) 19:21.79 15:14.79 -
33 Micade Shumway FR-1 Sioux Falls 15:51.71 15:23.99 -
35 Zach Haire JR-3 St. Thomas (Minn.) 11:15.49 15:25.33 -
Men's 5000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME SC
18 Noah Stewart FR-1 South Dakota St. 11:10.65 12:13.25 14:54.20 10:43.83 12:04.31 -
20 Lucas Caminiti   Unattached 16:20.08 13:11.26 14:59.15 12:17.31 18:52.93 -
21 Brett Flerchinger SO-2 South Dakota Mines 15:00.63 19:42.64 15:09.72 13:02.36 17:53.47 -
22 Nicholas Merillana JR-3 Minot State 13:30.06 16:13.89 15:10.17 15:19.28 18:03.11 -
23 Caleb Yokom FR-1 U-Mary 17:55.23 17:37.01 15:11.21 13:30.98 14:07.43 -
25 Alexander Auch JR-3 South Dakota St. 14:28.26 12:38.58 15:13.95 12:47.72 12:56.86 -
26 Tim Dunham SO-2 South Dakota Mines 12:20.52 11:53.10 15:14.22 19:02.78 15:32.51 -
28 Phillip Duncan Senior LRC Nebraska 17:51.20 13:44.00 15:15.55 18:55.29 19:13.60 -
29 Britton Elkin FR-1 Black Hills St. 15:54.00 13:36.40 15:17.30 11:18.81 17:07.38 -
30 Cody Larson   UNAT-South Dakota St. 11:10.56 11:01.37 15:18.57 11:10.56 11:28.93 -
31 Bryce Knutson JR-3 Gustavus Adolphus 11:11.22 17:09.82 15:19.48 19:09.35 15:10.29 -
32 Keegan Sansone SR-4 St. Thomas (Minn.) 16:47.07 12:00.65 15:23.91 11:05.22 15:05.44 -
34 Hayden Grosz FR-1 Black Hills St. 10:56.78 14:48.04 15:25.04 10:47.53 12:57.04 -
36 Adam McCollor JR-3 St. Thomas (Minn.) 13:55.08 19:01.27 15:27.86 19:38.39 15:37.14 -
37 Tyler Captain FR-1 South Dakota Mines 17:48.73 14:24.28 15:29.33 18:25.91 15:29.33 -
38 Marcos Valerio FR-1 Black Hills St. 20:08.38 12:42.21 15:29.52 13:28.69 19:40.49 -
39 Lucas Schnirring JR-3 Gustavus Adolphus 16:53.21 13:28.71 15:29.55 15:10.96 17:30.40 -
40 Matt Payne SO-2 Gustavus Adolphus 18:22.15 18:59.51 15:34.02 14:00.62 19:55.55 -
41 Joe Lee FR-1 Concordia-Moorhead 17:49.40 12:02.32 15:38.07 10:56.65 17:30.64 -
42 Louden Foster FR-1 Simpson (Iowa) 19:34.20 15:01.79 15:39.36 15:11.18 17:03.91 -
43 Cale Schafer FR-1 Chadron State 11:07.75 14:53.47 15:40.49 18:39.19 14:25.25 -
44 Rhaecine Sam FR-1 Northern State 14:46.51 19:20.00 15:43.09 12:25.05 20:26.02 -
48 Braydon Kubat SR-4 Minnesota-Duluth 13:02.92 14:00.20 15:54.77 18:46.63 12:53.37 -
50 Lincoln Fleishman FR-1 Black Hills St. 15:07.45 12:34.62 15:55.21 18:37.60 20:32.22 -
61 Tito Gonzalez JR-3 Minot State 15:22.08 17:22.35 16:42.26 18:52.56 19:02.58 -
Men's 5000 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
45 Alex Garber SO-2 U-Mary 15:45.44 -
46 Shane Breheny SO-2 Simpson (Iowa) 15:49.37 -
47 Jason White FR-1 Simpson (Iowa) 15:53.00 -
49 Will Flowers FR-1 Dickinson St. 15:55.13 -
51 Logan McCullough FR-1 Gustavus Adolphus 16:01.37 -
52 Isaac Anderson FR-1 U-Mary 16:03.56 -
53 Abe Schroeder SO-2 Wayne State (Neb.) 16:11.20 -
54 Grayson Bonilla FR-1 Minot State 16:15.01 -
55 Nolan Maher JR-3 Black Hills St. 16:25.32 -
56 Will McGonigal FR-1 Wayne State (Neb.) 16:34.31 -
57 Noah Burtis SO-2 Chadron State 16:37.68 -
58 Avery Stanford FR-1 Sioux Falls 16:38.17 -
59 Brandon Mitzel FR-1 Wayne State (Neb.) 16:38.77 -
60 Griffin Obrigewitch FR-1 Dickinson St. 16:39.63 -
62 Marc Medici FR-1 Simpson (Iowa) 16:42.72 -
63 Brayan Silva SO-2 Iowa Central CC 16:53.63 -
64 Dillan Plummer SO-2 Waldorf 17:12.42 -
65 Trevor Eisenbraun FR-1 Chadron State 17:12.89 -
66 Isaiah Nebbe FR-1 Iowa Central CC 17:30.27 -
67 Kobi Sadler JR-3 Waldorf 17:34.91 -
68 Justin Nibaur FR-1 Iowa Central CC 17:46.07 -
69 Hayden Lee SR-4 Northwestern (Iowa) 17:49.27 -
70 Layne Lewis JR-3 Dakota Wesleyan 18:08.23 -