February 11-12, 2022
|
Sanford-Jackrabbit Athletic Complex - Brookings, SD
|
300m (Flat)
ICON KEY: NCAA DII Prov NAIA A NAIA B NJCAA

Women 60m Hurdles QUALIFYING

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 Terezia Bolibruch SR-4 U-Mary 8.77 10.20 10.20 8.94
2 Renea Taylor FR-1 Northern State 7.30 11.54 6.67 9.01
3 Jade Jackson FR-1 Iowa Central CC 7.54 10.30 10.02 9.19
4 Mackenzie Severson SO-2 North Dakota 7.74 7.46 9.49 9.21
5 Kaye Paschka SO-2 Augustana (S.D.) 9.01 9.01 7.61 9.28
6 Wrenzi Wrzesinski SO-2 Dickinson St. 6.89 9.03 10.34 9.31
6 Paige Ziegler SO-2 MSU-Moorhead 8.76 9.41 8.48 9.31
8 Elle Thorson SO-2 North Dakota 6.80 10.90 7.17 9.31
9 Emma Zoet FR-1 Northwestern (Iowa) 9.81 8.78 7.57 9.34
10 Kylee Sallee FR-1 Augustana (S.D.) 10.21 11.70 7.21 9.36
11 Katelyn Darnell FR-1 South Dakota St. 6.84 7.87 9.28 9.37
12 Hailey Hindt FR-1 St. Thomas (Minn.) 10.99 9.85 11.37 9.47
13 Adla Serrao SO-2 MSU-Moorhead 8.85 9.80 11.99 9.51
14 Taylor Ramaekers SO-2 Omaha 8.14 8.62 7.56 9.57
15 Sophie Curtis FR-1 Black Hills St. 12.00 9.12 12.00 9.60
16 Cora Andersen FR-1 North Dakota State 12.50 8.94 10.77 9.61
17 Katelyn Tschida SR-4 North Dakota State 9.72 11.26 11.93 9.62
18 Maria Pedroso FR-1 Augustana (S.D.) 8.83 10.48 8.44 9.70
19 Kynzi Winger FR-1 North Dakota State 9.51 12.52 11.06 9.70
20 Josie Liebl FR-1 St. Thomas (Minn.) 10.23 8.09 11.98 9.74
21 Hope Morken JR-3 Morningside 12.42 9.69 10.66 9.78
22 Danielle Miller FR-1 Gustavus Adolphus 7.75 12.25 9.41 9.80
23 Emily Ryerson FR-1 Waldorf 11.80 9.62 10.61 9.91
24 Erica Benson SR-4 North Dakota 11.90 11.50 11.50 9.91
25 A'Lena Chaney SO-2 U-Mary 8.15 9.04 7.45 9.93
26 Roxy Denton SO-2 Omaha 6.98 11.56 9.57 9.96
27 Sofia Naranjo Mata FR-1 North Dakota State 10.99 7.20 7.10 9.99
28 Holly Hoepner FR-1 Iowa Western CC 12.93 8.92 9.52 10.02
29 Sierra Sweeney FR-1 Northern State 10.23 7.53 11.74 10.03
30 Tessa Schroeder JR-3 MSU-Moorhead 8.43 10.33 10.44 10.03
31 Brooklynn Gould SO-2 North Dakota 9.19 10.19 8.18 10.09
32 Ellen Donat FR-1 North Dakota State 10.32 8.90 12.44 10.11
33 Natalie Lausen JR-3 Northwestern (Iowa) 12.58 11.87 7.51 10.14
34 Lindsey Craig JR-3 Northwestern (Iowa) 11.29 12.01 8.31 10.26
35 Jayda Becker FR-1 Augustana (S.D.) 13.09 7.63 11.13 10.30
36 Mara McNaughton JR-3 St. Thomas (Minn.) 9.18 9.39 12.17 10.31
37 Makenna Huetten FR-1 Gustavus Adolphus 10.63 9.50 7.54 10.32
38 Ciara Benson FR-1 South Dakota St. 7.66 7.46 10.66 10.35
39 Caitlin Brown FR-1 Dordt 9.47 7.68 7.37 10.52
40 Ella De Jong SO-2 Dordt 11.05 9.89 7.79 10.52
41 Emma Jenness SO-2 Northwestern (Iowa) 8.88 7.60 11.67 10.70
42 Michelle Neece SO-2 Augustana (S.D.) 13.55 8.50 10.32 10.75
43 Lynn Hoeft SO-2 North Iowa Area CC 13.04 8.51 8.73 10.77
44 Carmen Mata SO-2 Waldorf 8.44 14.06 11.57 10.81
45 Grace Hendrickson SO-2 Northwestern (Iowa) 11.26 12.03 9.08 10.93
46 Faith Carroll FR-1 Northern State 11.79 13.57 8.90 11.12
47 Alli Joerger FR-1 Gustavus Adolphus 13.76 12.03 8.91 11.56
48 Jordan Swenson FR-1 North Iowa Area CC 8.51 12.53 9.81 11.82
49 Halsie Keltner SO-2 North Iowa Area CC 13.65 10.09 9.50 11.87
50 Alaina Schoenfelder SO-2 St. Thomas (Minn.) 11.49 15.48 13.86 12.48
51 Sydney Van Essen FR-1 Dordt 13.37 20.44 17.61 15.72
52 Danae Rader FR-1 Chadron State 15.17 13.51 14.84 16.67
  Camara Green JR-3 Waldorf DNF DNF DNF DNF
Women 60m Hurdles QUALIFYING Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
10 Kylee Sallee FR-1 Augustana (S.D.) 11.05 8.71 7.77 9.36 11.14 10.30
18 Maria Pedroso FR-1 Augustana (S.D.) 12.52 11.06 10.48 9.70 11.06 11.06
21 Hope Morken JR-3 Morningside 9.69 12.62 12.23 9.78 9.29 8.41
32 Ellen Donat FR-1 North Dakota State 12.64 7.18 10.62 10.11 9.81 10.01
36 Mara McNaughton JR-3 St. Thomas (Minn.) 10.93 12.17 12.58 10.31 12.48 7.84
44 Carmen Mata SO-2 Waldorf 11.79 10.38 10.06 10.81 12.65 12.54
Women 60m Hurdles QUALIFYING Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
1 Terezia Bolibruch SR-4 U-Mary 10.55 8.94 11.27
3 Jade Jackson FR-1 Iowa Central CC 8.18 9.19 9.47
4 Mackenzie Severson SO-2 North Dakota 11.61 9.21 9.95
6 Paige Ziegler SO-2 MSU-Moorhead 10.34 9.31 7.27
26 Roxy Denton SO-2 Omaha 7.87 9.96 7.67
28 Holly Hoepner FR-1 Iowa Western CC 7.02 10.02 12.53
43 Lynn Hoeft SO-2 North Iowa Area CC 12.28 10.77 12.39
50 Alaina Schoenfelder SO-2 St. Thomas (Minn.) 12.86 12.48 14.73
Women 60m Hurdles QUALIFYING Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
8 Elle Thorson SO-2 North Dakota 10.43 9.22 9.31 7.36
13 Adla Serrao SO-2 MSU-Moorhead 8.75 8.18 9.51 9.70
20 Josie Liebl FR-1 St. Thomas (Minn.) 9.35 9.45 9.74 12.57
24 Erica Benson SR-4 North Dakota 9.91 8.63 9.91 12.59
29 Sierra Sweeney FR-1 Northern State 11.24 9.43 10.03 12.64
39 Caitlin Brown FR-1 Dordt 9.37 10.84 10.52 8.74
47 Alli Joerger FR-1 Gustavus Adolphus 11.91 14.45 11.56 8.44
  Camara Green JR-3 Waldorf DNF DNF DNF DNF
Women 60m Hurdles QUALIFYING Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
2 Renea Taylor FR-1 Northern State 9.55 9.01 9.46 6.31 7.84 9.37 8.11
12 Hailey Hindt FR-1 St. Thomas (Minn.) 12.22 9.47 10.80 10.61 9.10 10.23 7.77
15 Sophie Curtis FR-1 Black Hills St. 8.16 9.60 10.28 9.41 12.00 7.59 9.12
16 Cora Andersen FR-1 North Dakota State 6.73 9.61 9.81 8.75 10.86 7.60 6.83
25 A'Lena Chaney SO-2 U-Mary 10.73 9.93 10.83 10.43 9.24 9.83 11.52
30 Tessa Schroeder JR-3 MSU-Moorhead 8.93 10.03 11.44 11.34 12.84 10.33 9.63
49 Halsie Keltner SO-2 North Iowa Area CC 13.65 11.87 12.35 11.76 10.33 9.03 9.86
51 Sydney Van Essen FR-1 Dordt 16.82 15.72 15.41 13.68 13.37 16.35 15.72
Women 60m Hurdles QUALIFYING Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
6 Wrenzi Wrzesinski SO-2 Dickinson St. 8.48 11.36 9.31 9.50 6.61 8.29
9 Emma Zoet FR-1 Northwestern (Iowa) 9.34 9.53 9.34 6.54 12.05 7.57
23 Emily Ryerson FR-1 Waldorf 10.31 8.92 9.91 8.03 7.34 6.94
33 Natalie Lausen JR-3 Northwestern (Iowa) 11.26 8.42 10.14 7.10 12.88 7.91
40 Ella De Jong SO-2 Dordt 8.21 9.68 10.52 10.94 13.15 12.21
48 Jordan Swenson FR-1 North Iowa Area CC 9.46 10.64 11.82 8.99 14.42 12.65
52 Danae Rader FR-1 Chadron State 17.34 14.51 16.67 14.67 12.67 16.34
Women 60m Hurdles QUALIFYING Section 6
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
17 Katelyn Tschida SR-4 North Dakota State 9.24 11.74 9.62 7.70
19 Kynzi Winger FR-1 North Dakota State 7.18 7.67 9.70 9.70
27 Sofia Naranjo Mata FR-1 North Dakota State 10.99 8.70 9.99 12.09
31 Brooklynn Gould SO-2 North Dakota 9.29 9.09 10.09 12.21
34 Lindsey Craig JR-3 Northwestern (Iowa) 11.08 7.70 10.26 7.90
37 Makenna Huetten FR-1 Gustavus Adolphus 9.91 11.25 10.32 10.22
38 Ciara Benson FR-1 South Dakota St. 11.08 12.53 10.35 8.70
45 Grace Hendrickson SO-2 Northwestern (Iowa) 8.20 9.51 10.93 12.68
Women 60m Hurdles QUALIFYING Section 7
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
5 Kaye Paschka SO-2 Augustana (S.D.) 9.28 7.52
11 Katelyn Darnell FR-1 South Dakota St. 9.37 12.09
14 Taylor Ramaekers SO-2 Omaha 9.57 8.14
22 Danielle Miller FR-1 Gustavus Adolphus 9.80 10.10
35 Jayda Becker FR-1 Augustana (S.D.) 10.30 9.38
41 Emma Jenness SO-2 Northwestern (Iowa) 10.70 10.60
42 Michelle Neece SO-2 Augustana (S.D.) 10.75 10.11
46 Faith Carroll FR-1 Northern State 11.12 13.01