April 1- 2, 2022
|
UAB - Birmingham, AL
ICON KEY: NAIA A NAIA B NCAA DII Prov

Men's 1500 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME SC
1 Jacob Lister   Rabbit Elite 3:55.94 4:14.82 10
2 Jacob Hedgepeth SR-4 Emory 3:56.39 4:17.67 8
3 Cameron Bensley SR-4 Berry 3:56.44 4:22.45 6
4 Chris Levario SO-2 SCAD Atlanta 3:58.87 4:53.81 5
5 Jack Petkash FR-1 Emory 3:59.45 3:59.45 4
6 Joshua Jenkins JR-3 Auburn Montgomery 4:01.31 3:34.77 3
7 Jordan Halliday JR-3 Trevecca Nazarene 4:01.41 4:18.31 2
8 Camren Warner JR-3 Trevecca Nazarene 4:02.86 3:33.72 1
9 Miceal McCaul FR-1 Tennessee Tech 4:03.10 4:39.57 -
10 Hamzah Abo-Hashema SO-2 Trevecca Nazarene 4:04.65 4:34.01 -
11 Andy Shew JR-3 Emory 4:05.10 3:57.75 -
12 Chase Faudi FR-1 Tennessee Tech 4:05.81 4:54.98 -
13 Audrick Pyronneau JR-3 West Alabama 4:05.97 4:47.79 -
14 Bryce Derick FR-1 SCAD Atlanta 4:06.17 4:38.18 -
15 Marcus Cheema FR-1 Emory 4:06.43 3:39.33 -
16 Nick Beattie FR-1 Tennessee Tech 4:06.83 3:59.43 -
17 Thomas Ridley SR-4 Oglethorpe 4:07.03 4:21.86 -
18 Elvis Chebogel SO-2 Stillman 4:07.69 3:13.20 -
19 Robert Dawson FR-1 Tennessee Tech 4:08.49 3:53.58 -
20 Dom De Lillo FR-1 Berry 4:08.63 4:23.55 -
21 Julien Ward SO-2 Oglethorpe 4:08.69 3:13.98 -
22 Beck Wilkes SR-4 Birmingham-Southern 4:09.50 3:39.56 -
23 Bernard Chebures FR-1 SCAD Atlanta 4:11.41 3:58.84 -
24 Emmanual Kipruto SO-2 Stillman 4:11.88 3:54.25 -
25 Joel Barlow JR-3 Cumberland (Tenn.) 4:11.94 5:17.45 -
26 Andrew Yi FR-1 SCAD Atlanta 4:12.12 4:47.42 -
27 Joey Kowalczewski FR-1 Berry 4:12.14 4:04.58 -
28 Brody Wallace JR-3 Berry 4:12.55 5:10.64 -
29 Amos Metto FR-1 Stillman 4:12.68 3:55.00 -
30 Peter Ivester FR-1 Berry 4:12.84 5:03.41 -
31 Luke Freeman SO-2 Cumberland (Tenn.) 4:16.83 4:11.70 -
32 JP Deaton SO-2 Berry 4:17.95 5:25.02 -
33 Jackson McClimans JR-3 Berry 4:18.36 3:52.53 -
34 Aidan Crockett SO-2 Cumberland (Tenn.) 4:18.59 5:33.59 -
35 Shadrack Bett SR-4 West Alabama 4:18.82 3:11.53 -
36 Seth Lord SO-2 West Alabama 4:18.90 5:00.33 -
37 Jay Hughes SO-2 Auburn Montgomery 4:19.14 3:27.32 -
38 Bryce Prather SO-2 Berry 4:20.10 3:07.28 -
39 Patrick Bollwerk FR-1 Berry 4:20.40 3:10.10 -
40 Andrew Farber SO-2 Oglethorpe 4:20.42 3:43.97 -
41 Jayson Lynch SO-2 West Alabama 4:20.50 4:54.37 -
42 Gianpaolo Longo FR-1 Berry 4:20.78 5:25.98 -
43 Abhi Aurobindo JR-3 Berry 4:21.82 4:08.73 -
44 Hayden Fukushima JR-3 Berry 4:23.00 4:09.85 -
45 Ethan Rhoden SO-2 Cumberland (Tenn.) 4:23.10 5:39.40 -
46 Mac Brooks SO-2 Huntingdon 4:23.55 4:49.91 -
47 Andrew Cullins SO-2 Cumberland (Tenn.) 4:24.72 4:14.14 -
48 Bryce Thomas JR-3 Berry 4:25.44 4:06.86 -
49 Andy Hernandez FR-1 Berry 4:25.61 4:20.30 -
50 Shane West FR-1 Trevecca Nazarene 4:25.87 4:01.95 -
51 Jacob Harzbecker FR-1 Cumberland (Tenn.) 4:25.96 5:08.52 -
52 Alex Kogo FR-1 Cumberland (Tenn.) 4:27.14 5:44.61 -
53 Lucas Baggott SO-2 Trevecca Nazarene 4:33.02 3:32.96 -
54 Cristian Garcia JR-3 Trevecca Nazarene 4:33.56 5:00.92 -
55 William Bailey FR-1 Huntingdon 4:33.98 5:23.30 -
56 Jon Alsup FR-1 Trevecca Nazarene 4:41.02 6:02.52 -
57 Jace Selvidge FR-1 Trevecca Nazarene 4:44.54 4:58.77 -
58 Woody Anthony FR-1 Huntingdon 4:45.48 4:05.52 -
59 Carl Albright JR-3 Birmingham-Southern 4:49.81 4:00.55 -
60 Ryan Cole SO-2 Huntingdon 5:17.88 5:05.17 -
61 Michael Storie SO-2 Huntingdon 5:35.10 5:15.00 -
  Taylor Chestnutt SR-4 Huntingdon DNF DNF -
Men's 1500 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME SC
1 Jacob Lister   Rabbit Elite 4:45.49 3:18.19 3:55.94 4:17.18 10
2 Jacob Hedgepeth SR-4 Emory 4:57.86 4:20.03 3:56.39 3:39.85 8
3 Cameron Bensley SR-4 Berry 3:39.89 2:47.88 3:56.44 4:22.45 6
4 Chris Levario SO-2 SCAD Atlanta 4:06.04 3:34.99 3:58.87 3:11.10 5
5 Jack Petkash FR-1 Emory 3:59.45 4:23.40 3:59.45 3:16.35 4
9 Miceal McCaul FR-1 Tennessee Tech 2:52.61 2:59.90 4:03.10 5:11.17 -
11 Andy Shew JR-3 Emory 4:32.07 3:03.83 4:05.10 4:44.32 -
12 Chase Faudi FR-1 Tennessee Tech 3:41.23 4:10.73 4:05.81 5:02.35 -
13 Audrick Pyronneau JR-3 West Alabama 4:55.17 5:05.01 4:05.97 3:38.92 -
14 Bryce Derick FR-1 SCAD Atlanta 4:43.10 3:39.10 4:06.17 4:16.02 -
15 Marcus Cheema FR-1 Emory 4:01.51 3:29.47 4:06.43 5:00.65 -
17 Thomas Ridley SR-4 Oglethorpe 3:22.57 3:34.92 4:07.03 3:02.81 -
23 Bernard Chebures FR-1 SCAD Atlanta 4:49.13 3:53.82 4:11.41 4:03.87 -
26 Andrew Yi FR-1 SCAD Atlanta 4:54.98 4:49.94 4:12.12 3:11.62 -
Men's 1500 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME SC
6 Joshua Jenkins JR-3 Auburn Montgomery 4:51.99 4:01.31 3:27.53 3
7 Jordan Halliday JR-3 Trevecca Nazarene 4:44.87 4:01.41 2:51.41 2
8 Camren Warner JR-3 Trevecca Nazarene 4:51.44 4:02.86 3:43.44 1
10 Hamzah Abo-Hashema SO-2 Trevecca Nazarene 2:51.26 4:04.65 3:42.64 -
16 Nick Beattie FR-1 Tennessee Tech 4:14.24 4:06.83 2:57.72 -
18 Elvis Chebogel SO-2 Stillman 3:55.31 4:07.69 5:22.00 -
19 Robert Dawson FR-1 Tennessee Tech 5:08.13 4:08.49 3:58.55 -
20 Dom De Lillo FR-1 Berry 4:28.52 4:08.63 2:54.05 -
21 Julien Ward SO-2 Oglethorpe 4:48.48 4:08.69 4:01.23 -
22 Beck Wilkes SR-4 Birmingham-Southern 4:19.48 4:09.50 4:07.01 -
28 Brody Wallace JR-3 Berry 4:52.96 4:12.55 4:25.18 -
31 Luke Freeman SO-2 Cumberland (Tenn.) 5:05.63 4:16.83 5:26.18 -
Men's 1500 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
24 Emmanual Kipruto SO-2 Stillman 3:44.18 5:19.89 3:01.36 4:57.22 5:24.93 5:02.26 4:11.88 -
25 Joel Barlow JR-3 Cumberland (Tenn.) 3:29.11 3:34.15 4:16.98 4:14.46 4:32.10 4:44.70 4:11.94 -
29 Amos Metto FR-1 Stillman 4:27.84 3:52.47 4:15.21 4:05.10 4:45.53 4:50.59 4:12.68 -
30 Peter Ivester FR-1 Berry 4:12.84 5:11.00 2:56.99 5:28.70 3:37.45 5:16.05 4:12.84 -
32 JP Deaton SO-2 Berry 4:41.17 4:38.59 5:01.81 3:23.78 3:36.68 4:25.69 4:17.95 -
34 Aidan Crockett SO-2 Cumberland (Tenn.) 5:33.59 3:06.19 4:23.77 3:52.74 3:06.19 5:36.17 4:18.59 -
35 Shadrack Bett SR-4 West Alabama 3:16.71 3:11.53 3:03.77 4:42.12 4:55.06 3:21.88 4:18.82 -
36 Seth Lord SO-2 West Alabama 4:00.78 3:32.30 3:11.59 4:26.67 5:13.27 5:00.33 4:18.90 -
37 Jay Hughes SO-2 Auburn Montgomery 5:13.56 3:55.82 3:01.40 3:27.32 3:22.13 4:55.42 4:19.14 -
39 Patrick Bollwerk FR-1 Berry 5:02.07 4:38.63 4:09.99 4:54.26 4:12.59 3:43.95 4:20.40 -
40 Andrew Farber SO-2 Oglethorpe 5:17.72 4:59.49 5:15.11 4:07.40 4:17.82 3:10.11 4:20.42 -
41 Jayson Lynch SO-2 West Alabama 5:28.23 3:33.61 3:57.06 4:30.92 3:12.77 3:28.40 4:20.50 -
43 Abhi Aurobindo JR-3 Berry 4:06.11 4:29.68 5:16.81 3:26.84 5:16.81 4:08.73 4:21.82 -
45 Ethan Rhoden SO-2 Cumberland (Tenn.) 5:10.46 3:09.44 3:19.96 5:15.72 5:15.72 3:12.07 4:23.10 -
46 Mac Brooks SO-2 Huntingdon 5:34.71 5:16.26 3:30.84 4:23.55 3:44.02 4:20.92 4:23.55 -
51 Jacob Harzbecker FR-1 Cumberland (Tenn.) 4:12.67 4:47.24 5:11.18 3:22.13 5:40.43 4:25.96 4:25.96 -
52 Alex Kogo FR-1 Cumberland (Tenn.) 4:03.10 4:43.17 5:15.23 4:45.84 4:40.50 4:37.83 4:27.14 -
Men's 1500 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME SC
27 Joey Kowalczewski FR-1 Berry 4:24.75 4:12.14 4:32.32 3:31.80 4:29.79 -
33 Jackson McClimans JR-3 Berry 3:47.36 4:18.36 3:00.86 3:08.61 5:07.45 -
38 Bryce Prather SO-2 Berry 4:22.71 4:20.10 4:38.31 3:22.88 5:19.93 -
42 Gianpaolo Longo FR-1 Berry 3:46.88 4:20.78 4:41.65 4:31.22 4:36.43 -
44 Hayden Fukushima JR-3 Berry 3:51.44 4:23.00 5:12.97 4:38.78 3:30.40 -
47 Andrew Cullins SO-2 Cumberland (Tenn.) 5:41.49 4:24.72 4:03.55 5:28.26 5:12.37 -
48 Bryce Thomas JR-3 Berry 5:15.88 4:25.44 5:05.26 5:07.91 4:36.06 -
49 Andy Hernandez FR-1 Berry 4:46.86 4:25.61 4:33.58 5:16.08 5:00.14 -
50 Shane West FR-1 Trevecca Nazarene 5:29.68 4:25.87 4:07.26 5:29.68 4:41.83 -
53 Lucas Baggott SO-2 Trevecca Nazarene 3:22.04 4:33.02 3:13.85 5:46.74 3:24.77 -
54 Cristian Garcia JR-3 Trevecca Nazarene 3:55.27 4:33.56 5:55.63 4:33.56 3:30.65 -
55 William Bailey FR-1 Huntingdon 4:50.42 4:33.98 4:25.76 5:20.56 5:26.04 -
56 Jon Alsup FR-1 Trevecca Nazarene 4:04.49 4:41.02 3:39.20 4:32.59 4:10.11 -
57 Jace Selvidge FR-1 Trevecca Nazarene 4:24.63 4:44.54 6:07.06 5:07.31 5:07.31 -
58 Woody Anthony FR-1 Huntingdon 5:19.74 4:45.48 4:51.19 4:56.90 3:48.39 -
59 Carl Albright JR-3 Birmingham-Southern 3:43.16 4:49.81 3:43.16 3:54.75 3:54.75 -
60 Ryan Cole SO-2 Huntingdon 5:52.85 5:17.88 6:31.00 6:08.74 4:20.67 -
61 Michael Storie SO-2 Huntingdon 4:34.79 5:35.10 4:21.38 7:12.28 6:01.91 -
  Taylor Chestnutt SR-4 Huntingdon DNF DNF DNF DNF DNF -