February 19, 2022
|
Wittenberg-The Steemer - Springfield, OH
|
300m (Flat)
ICON KEY: NCAA DII Prov NCCAA NCAC

Men's Mile

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 Evan Leist JR-3 Cedarville 4:11.32 5:26.72 3:08.49 4:03.78
2 Simon Heys SO-2 Wilmington (Ohio) 4:11.93 2:56.36 5:14.92 4:59.80
3 Cal Yackin SO-2 Otterbein 4:12.40 3:04.26 4:30.07 5:25.60
4 Ivan Slyepkan   UNAT 4:15.54 3:29.55 4:56.43 3:16.77
5 Tayton Hess   UNAT 4:15.69 4:15.69 2:58.99 3:24.56
6 Michael Ocasek SR-4 DePauw 4:17.02 3:30.76 4:09.31 3:02.49
7 Caleb Pendleton SR-4 Cedarville 4:17.55 4:12.40 5:09.06 3:20.89
8 Keanan Ginell SR-4 Denison 4:17.96 4:33.44 4:12.80 4:36.02
9 Nate Dunn   UNAT 4:18.36 4:10.61 3:39.61 5:12.62
10 Gage Beireis JR-3 Otterbein 4:19.08 5:00.54 5:00.54 3:32.45
11 Cooper Peterson JR-3 Cedarville 4:19.19 4:03.64 4:29.56 5:18.81
12 Zach Plotkin   UNAT 4:19.45 4:42.80 5:08.75 4:45.40
13 Russell Schultz SR-4 Cedarville 4:20.19 4:04.58 3:43.77 4:30.60
14 Trevor Cross JR-3 Cedarville 4:20.97 3:18.34 4:47.07 4:49.68
15 Matt Rowley FR-1 DePauw 4:21.54 4:21.54 4:21.54 3:52.77
16 Andrew Bixler SO-2 Indianapolis 4:22.07 5:38.07 3:55.87 4:45.66
17 Isaiah Kelly JR-3 Cedarville 4:22.17 4:27.42 3:19.25 4:09.07
18 Blake Ellis FR-1 Indianapolis 4:23.78 5:19.18 3:54.77 4:39.61
19 Avery Fair SO-2 Berea 4:24.03 4:13.47 5:37.96 4:13.47
20 Alex Dediu   UNAT 4:25.31 4:59.80 4:35.93 5:13.07
21 Logan Wong FR-1 Indianapolis 4:25.33 5:44.93 5:13.09 3:21.65
22 Jack Rutstein SO-2 DePauw 4:25.54 4:41.48 3:21.81 4:12.27
23 Worth Hinshaw SO-2 Denison 4:25.99 3:24.82 5:27.17 5:29.83
24 Brooks Blakeley JR-3 Ohio Northern 4:26.92 5:12.30 5:12.30 5:47.00
25 Noah Kurtz SO-2 Indianapolis 4:27.18 4:05.81 4:53.90 4:32.53
26 Will Hanak SO-2 Cedarville 4:27.62 5:13.12 4:11.57 3:20.72
27 Bailey Scott SO-2 DePauw 4:27.86 4:19.83 4:41.26 4:30.54
28 Sergio Negro   UNAT 4:30.39 3:44.43 5:02.84 3:36.32
29 Ethan Neblock   UNAT 4:30.42 3:36.34 5:19.10 4:38.54
30 Zackary Johnston SR-4 Denison 4:31.95 3:43.00 5:10.03 5:12.75
31 Abram Enns SR-4 Cedarville 4:32.19 3:43.20 4:56.69 3:32.31
32 Noah Tobin SO-2 Wilmington (Ohio) 4:32.22 3:13.28 4:15.89 3:54.11
33 Preston Pethtel FR-1 Ohio Wesleyan 4:32.57 5:51.62 3:35.33 5:29.81
34 Devyn Smith JR-3 Otterbein 4:34.61 4:01.66 5:21.30 4:20.88
35 Calvin Bailey FR-1 Denison 4:35.35 3:40.28 3:48.54 3:12.75
36 Ben Stanhope FR-1 Otterbein 4:35.59 5:41.74 5:41.74 4:02.52
37 Braden Schaser SO-2 Ohio Northern 4:38.57 3:51.22 3:28.93 3:56.79
38 Jack Borden SR-4 Ohio Northern 4:39.73 4:20.15 4:00.57 5:27.29
39 Adam Arndt FR-1 Wittenberg 4:39.82 4:45.42 3:57.85 5:30.19
40 Dryden Dodson-Thomas   UNAT 4:39.88 3:29.91 3:18.72 4:56.68
41 Ian Shaeffer FR-1 Otterbein 4:40.49 3:27.57 4:15.25 4:23.66
42 Gunnar Grass FR-1 Cedarville 4:40.59 3:55.70 5:56.35 4:09.73
43 Thomas Brelage JR-3 DePauw 4:41.34 3:19.76 4:16.02 3:33.82
44 Luke Watkins SO-2 Centre 4:43.28 4:29.12 5:54.10 5:25.78
45 Alexis Arreola FR-1 Berea 4:44.35 4:27.29 5:18.48 5:27.01
46 PJ Oschmann FR-1 Ohio Northern 4:44.57 6:07.10 5:13.03 5:32.95
47 Cohen Frost FR-1 Wilmington (Ohio) 4:44.68 4:38.99 4:47.53 4:33.30
48 Andrew Spencer FR-1 Cedarville 4:44.83 6:04.59 4:07.81 3:47.87
49 Aaron Trejo JR-3 Indianapolis 4:46.61 3:23.50 5:21.01 5:23.87
50 Trenton Brown FR-1 Wittenberg 4:47.54 4:56.17 6:13.81 4:44.67
51 Ethan Callarman FR-1 Cedarville 4:48.16 5:57.32 4:39.52 5:45.80
52 Justin McWilliams   UNAT 4:48.34 4:02.21 3:53.56 3:59.33
53 Evan Miller SO-2 Ohio Wesleyan 4:51.13 3:29.62 6:09.74 5:37.71
54 Nate Childs   UNAT 4:54.01 3:25.81 6:07.52 5:23.42
55 William Allain FR-1 Denison 4:54.01 3:34.63 5:20.47 6:10.46
56 Kayden Black SO-2 Indianapolis 4:54.05 5:23.46 5:20.52 3:46.42
57 Nathan Thobe JR-3 Ohio Northern 4:55.13 3:59.06 4:28.57 5:27.60
58 Brandon Albin JR-3 Indianapolis 4:55.39 4:37.67 6:12.20 5:13.12
59 Bo Little FR-1 Ohio Northern 4:55.74 5:51.93 4:46.87 5:57.85
60 Viktor Mertz FR-1 Ohio Northern 4:56.90 4:21.28 4:03.46 5:26.59
61 Shaun Yun FR-1 Cedarville 4:59.16 3:38.39 4:26.26 6:10.96
62 Jacob Littler FR-1 Otterbein 4:59.58 3:56.67 5:44.52 5:32.54
63 Thomas Dafler FR-1 Ohio Northern 5:00.46 6:18.58 4:18.40 5:06.47
64 Brant Haines FR-1 Wilmington (Ohio) 5:02.82 6:03.39 6:30.64 5:27.05
65 John Steimle   UNAT 5:12.44 4:03.71 5:34.31 5:28.07
Men's Mile Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
1 Evan Leist JR-3 Cedarville 4:11.32 3:33.63
2 Simon Heys SO-2 Wilmington (Ohio) 4:11.93 3:59.34
3 Cal Yackin SO-2 Otterbein 4:12.40 3:29.50
4 Ivan Slyepkan   UNAT 4:15.54 5:04.10
5 Tayton Hess   UNAT 4:15.69 3:57.80
6 Michael Ocasek SR-4 DePauw 4:17.02 3:35.90
7 Caleb Pendleton SR-4 Cedarville 4:17.55 5:27.09
8 Keanan Ginell SR-4 Denison 4:17.96 3:23.79
9 Nate Dunn   UNAT 4:18.36 5:04.87
10 Gage Beireis JR-3 Otterbein 4:19.08 4:44.99
12 Zach Plotkin   UNAT 4:19.45 3:01.62
14 Trevor Cross JR-3 Cedarville 4:20.97 5:39.27
20 Alex Dediu   UNAT 4:25.31 5:23.68
28 Sergio Negro   UNAT 4:30.39 5:13.66
Men's Mile Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
11 Cooper Peterson JR-3 Cedarville 3:19.58 4:19.19
13 Russell Schultz SR-4 Cedarville 4:25.40 4:20.19
15 Matt Rowley FR-1 DePauw 5:03.39 4:21.54
16 Andrew Bixler SO-2 Indianapolis 3:03.45 4:22.07
17 Isaiah Kelly JR-3 Cedarville 3:27.12 4:22.17
18 Blake Ellis FR-1 Indianapolis 3:44.22 4:23.78
21 Logan Wong FR-1 Indianapolis 5:02.48 4:25.33
22 Jack Rutstein SO-2 DePauw 5:45.21 4:25.54
25 Noah Kurtz SO-2 Indianapolis 4:11.15 4:27.18
27 Bailey Scott SO-2 DePauw 5:24.11 4:27.86
29 Ethan Neblock   UNAT 5:24.51 4:30.42
33 Preston Pethtel FR-1 Ohio Wesleyan 5:48.89 4:32.57
Men's Mile Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME
23 Worth Hinshaw SO-2 Denison 4:25.99
24 Brooks Blakeley JR-3 Ohio Northern 4:26.92
26 Will Hanak SO-2 Cedarville 4:27.62
30 Zackary Johnston SR-4 Denison 4:31.95
31 Abram Enns SR-4 Cedarville 4:32.19
32 Noah Tobin SO-2 Wilmington (Ohio) 4:32.22
34 Devyn Smith JR-3 Otterbein 4:34.61
35 Calvin Bailey FR-1 Denison 4:35.35
36 Ben Stanhope FR-1 Otterbein 4:35.59
37 Braden Schaser SO-2 Ohio Northern 4:38.57
42 Gunnar Grass FR-1 Cedarville 4:40.59
47 Cohen Frost FR-1 Wilmington (Ohio) 4:44.68
52 Justin McWilliams   UNAT 4:48.34
53 Evan Miller SO-2 Ohio Wesleyan 4:51.13
Men's Mile Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME
39 Adam Arndt FR-1 Wittenberg 4:39.82
40 Dryden Dodson-Thomas   UNAT 4:39.88
41 Ian Shaeffer FR-1 Otterbein 4:40.49
43 Thomas Brelage JR-3 DePauw 4:41.34
44 Luke Watkins SO-2 Centre 4:43.28
46 PJ Oschmann FR-1 Ohio Northern 4:44.57
48 Andrew Spencer FR-1 Cedarville 4:44.83
49 Aaron Trejo JR-3 Indianapolis 4:46.61
50 Trenton Brown FR-1 Wittenberg 4:47.54
51 Ethan Callarman FR-1 Cedarville 4:48.16
55 William Allain FR-1 Denison 4:54.01
57 Nathan Thobe JR-3 Ohio Northern 4:55.13
62 Jacob Littler FR-1 Otterbein 4:59.58
Men's Mile Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
19 Avery Fair SO-2 Berea 4:10.83 3:39.15 5:08.92 4:24.03 4:08.19 4:24.03 4:58.36
38 Jack Borden SR-4 Ohio Northern 3:40.99 4:22.95 4:53.72 3:57.77 5:02.11 4:39.73 4:03.37
45 Alexis Arreola FR-1 Berea 4:21.61 4:10.23 5:27.01 4:07.39 5:15.63 4:44.35 5:44.07
54 Nate Childs   UNAT 4:21.67 4:59.89 4:01.09 5:14.59 5:35.18 4:54.01 4:54.01
56 Kayden Black SO-2 Indianapolis 4:24.65 5:32.28 4:42.29 6:04.63 4:56.99 4:54.05 3:58.18
58 Brandon Albin JR-3 Indianapolis 3:50.41 4:02.22 5:51.52 4:49.49 4:28.81 4:55.39 4:52.44
59 Bo Little FR-1 Ohio Northern 5:13.49 5:37.15 4:32.08 6:00.81 4:17.30 4:55.74 4:26.17
60 Viktor Mertz FR-1 Ohio Northern 5:05.81 5:44.41 5:11.75 4:30.18 3:27.83 4:56.90 3:57.52
61 Shaun Yun FR-1 Cedarville 3:32.41 4:26.26 5:35.06 6:19.94 5:23.10 4:59.16 5:29.08
63 Thomas Dafler FR-1 Ohio Northern 3:33.33 6:30.60 3:30.33 5:51.54 5:33.51 5:00.46 6:00.56
64 Brant Haines FR-1 Wilmington (Ohio) 5:14.94 5:14.94 4:47.68 3:41.06 4:41.63 5:02.82 3:59.23
65 John Steimle   UNAT 4:56.82 5:18.69 3:41.84 5:06.20 4:09.96 5:12.44 3:44.96