March 24-26, 2022
|
Rice - Houston, TX

Boys' 800 Meters Finals

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME SC
1 Aidan Killian Senior Humble Atascocita 2:11.06 1:57.01 10
2 Jesus Rojas Senior Fort Bend Ridge Point 1:39.72 1:58.71 8
3 Nathan Turman Senior Bridgeland 2:23.74 1:58.79 6
4 Diego Contreras Senior Humble Kingwood 2:21.63 1:59.01 5
5 Andrew Wilkerson Senior John Cooper School 1:36.43 1:59.04 4
6 David Livingston Senior Katy Mayde Creek 2:03.97 1:59.20 3
7 Cortlin Salge Junior Bridgeland 2:18.69 1:59.56 2
8 William Thames Junior St. Johns School 1:30.15 2:01.82 1
9 Marcus Gaitan Sophomore Lutheran South 1:34.42 2:02.62 -
10 Abel Haileab Sophomore Pearland Dawson 1:26.09 2:02.98 -
11 Joshua Estes Junior Pearland 2:30.83 2:04.65 -

Boys' 800 Meters Preliminaries

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
1 Marcus Gaitan Sophomore Lutheran South 1:56.96 1:55.79
2 Aidan Killian Senior Humble Atascocita 1:57.21 2:04.25
3 Nathan Turman Senior Bridgeland 1:57.25 2:32.43
4 Jesus Rojas Senior Fort Bend Ridge Point 1:57.45 1:30.44
5 Andrew Wilkerson Senior John Cooper School 1:58.61 2:12.85
6 William Thames Junior St. Johns School 1:58.90 1:43.45
7 Cortlin Salge Junior Bridgeland 1:59.26 2:33.85
8 David Livingston Senior Katy Mayde Creek 1:59.59 2:18.73
9 Diego Contreras Senior Humble Kingwood 1:59.71 2:18.87
10 Abel Haileab Sophomore Pearland Dawson 1:59.85 2:26.22
11 Avery Narhi Senior Humble Kingwood 2:00.06 1:40.85
12 Joshua Estes Junior Pearland 2:00.14 2:12.16
13 Ryan Garcia Sophomore Pearland 2:00.86 2:09.32
14 Lucas Walther Senior The Woodlands 2:01.31 1:50.40
15 Jaden Garner Junior Fort Bend Ridge Point 2:01.35 2:23.20
16 Nathan Noe Junior Houston Strake Jesuit 2:01.47 2:26.98
17 Maxwell Menendez Sophomore Pearland Dawson 2:01.78 2:22.49
18 Jaedyn Ferguson Sophomore Fort Bend Hightower 2:01.83 1:30.16
19 Chris Castro Senior Deer Park 2:02.06 2:35.02
20 Anthony Perez Junior Katy Mayde Creek 2:02.09 1:37.68
21 Todd Woods Sophomore Fort Bend Elkins 2:02.57 2:17.28
22 Zach Logan Senior College Park 2:03.14 2:32.70
23 Jose Maldonado Junior Kingwood Park 2:03.29 1:49.73
24 Daneil Haltom Junior Humble Atascocita 2:03.55 1:41.31
25 Greyson Tedrick Sophomore Kingwood Park 2:03.58 2:28.30
26 Tyler Wadell Senior Humble Kingwood 2:03.61 1:50.02
27 Simon Gingras Senior The Woodlands 2:03.66 2:17.27
28 Mathias Pitzel Freshman Katy Tompkins 2:03.68 1:26.58
29 Colton Howard Senior Katy Tompkins 2:04.15 2:22.78
30 Coby Carter Junior Spring 2:04.16 1:46.78
31 Sam Marino Sophomore Episcopal (Bellaire) 2:04.30 1:29.50
32 Trynt Thomas Senior Fort Bend Hightower 2:04.93 2:14.93
33 Christian Von Loh Senior The Woodlands 2:05.49 1:34.12
34 Breken Estep Senior Humble Atascocita 2:05.64 2:43.34
35 Adam Elsolh Senior John Cooper School 2:06.20 2:26.40
36 Terry Landry Senior Fort Bend Ridge Point 2:06.29 1:51.14
37 Aiden McKown Senior College Park 2:06.50 2:14.09
38 Amari Scott Senior Spring 2:06.62 2:28.15
39 Jack Burton Senior Houston Strake Jesuit 2:06.68 2:43.42
40 Micah Parks Senior College Park 2:06.97 2:36.18
41 William Spires Senior Houston Strake Jesuit 2:08.05 2:04.21
42 Rocky Seale Senior Montgomery 2:08.33 1:51.65
43 De'maryon Abengowe Senior Fort Bend Hightower 2:08.41 2:37.95
44 Constantine Mathews Sophomore Episcopal (Bellaire) 2:08.69 1:30.09
45 Kelvin Robinson Senior Spring 2:09.37 2:46.89
46 Jean-Paul (JP) Durand Junior Episcopal (Bellaire) 2:09.68 2:07.09
47 Onezieme Mouton Junior St. Thomas 2:09.88 2:34.56
48 Johnathan Doyle Junior Houston Nimitz 2:09.96 1:36.17
49 Harvey Clemons Junior Fort Bend Elkins 2:10.02 2:39.93
50 Elijah Ward Senior Lutheran South 2:12.12 1:47.02
51 Lius Sanchez Sophomore St. Thomas 2:13.81 2:52.62
52 Roy Sixtos Freshman Katy Mayde Creek 2:19.92 1:49.14
53 Esteban Gallardo Freshman Houston Carnegie Vanguard 2:23.36 1:44.66
54 Nathaniel Mequanint Freshman Houston Carnegie Vanguard 2:25.35 1:47.56
  Carson Hanson Senior John Cooper School DNF DNF
Boys' 800 Meters Preliminaries Heat 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
3 Nathan Turman Senior Bridgeland 2:27.74 2:14.84 2:17.19 1:59.60 1:57.25
4 Jesus Rojas Senior Fort Bend Ridge Point 1:56.28 1:59.80 1:29.27 1:29.27 1:57.45
5 Andrew Wilkerson Senior John Cooper School 1:39.64 1:28.96 1:50.31 1:47.94 1:58.61
18 Jaedyn Ferguson Sophomore Fort Bend Hightower 1:49.65 2:37.16 1:59.40 1:26.50 2:01.83
19 Chris Castro Senior Deer Park 2:09.39 2:31.36 1:32.77 1:27.89 2:02.06
25 Greyson Tedrick Sophomore Kingwood Park 2:03.58 2:22.12 2:12.23 2:03.58 2:03.58
31 Sam Marino Sophomore Episcopal (Bellaire) 1:38.20 2:09.28 1:46.90 1:28.26 2:04.30
34 Breken Estep Senior Humble Atascocita 2:11.93 2:21.98 2:06.90 2:13.18 2:05.64
39 Jack Burton Senior Houston Strake Jesuit 1:29.95 2:32.02 2:43.42 2:04.15 2:06.68
40 Micah Parks Senior College Park 2:17.13 1:41.58 1:55.55 2:15.86 2:06.97
Boys' 800 Meters Preliminaries Heat 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Marcus Gaitan Sophomore Lutheran South 1:56.96
8 David Livingston Senior Katy Mayde Creek 1:59.59
10 Abel Haileab Sophomore Pearland Dawson 1:59.85
11 Avery Narhi Senior Humble Kingwood 2:00.06
17 Maxwell Menendez Sophomore Pearland Dawson 2:01.78
30 Coby Carter Junior Spring 2:04.16
35 Adam Elsolh Senior John Cooper School 2:06.20
41 William Spires Senior Houston Strake Jesuit 2:08.05
42 Rocky Seale Senior Montgomery 2:08.33
43 De'maryon Abengowe Senior Fort Bend Hightower 2:08.41
Boys' 800 Meters Preliminaries Heat 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
2 Aidan Killian Senior Humble Atascocita 2:19.48 1:57.21 2:27.69 1:46.67
6 William Thames Junior St. Johns School 1:42.26 1:58.90 1:24.42 1:37.50
14 Lucas Walther Senior The Woodlands 2:00.10 2:01.31 2:13.45 2:36.49
16 Nathan Noe Junior Houston Strake Jesuit 2:29.41 2:01.47 1:33.54 1:46.90
20 Anthony Perez Junior Katy Mayde Creek 1:47.44 2:02.09 1:41.34 1:48.66
24 Daneil Haltom Junior Humble Atascocita 1:48.73 2:03.55 1:32.67 1:47.49
28 Mathias Pitzel Freshman Katy Tompkins 1:45.13 2:03.68 2:11.10 1:36.47
46 Jean-Paul (JP) Durand Junior Episcopal (Bellaire) 2:26.54 2:09.68 2:25.25 1:59.31
47 Onezieme Mouton Junior St. Thomas 2:47.55 2:09.88 2:34.56 1:46.51
48 Johnathan Doyle Junior Houston Nimitz 2:08.66 2:09.96 1:38.77 2:30.76
49 Harvey Clemons Junior Fort Bend Elkins 2:47.73 2:10.02 1:47.92 1:58.32
51 Lius Sanchez Sophomore St. Thomas 2:45.93 2:13.81 1:53.74 2:49.94
54 Nathaniel Mequanint Freshman Houston Carnegie Vanguard 2:13.73 2:25.35 3:08.96 1:43.20
Boys' 800 Meters Preliminaries Heat 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
12 Joshua Estes Junior Pearland 2:02.55 1:54.14 2:03.75 1:54.14 2:00.14
13 Ryan Garcia Sophomore Pearland 1:59.66 2:02.07 2:23.83 1:58.45 2:00.86
15 Jaden Garner Junior Fort Bend Ridge Point 1:34.66 2:17.13 2:02.57 2:01.35 2:01.35
23 Jose Maldonado Junior Kingwood Park 1:46.03 2:31.65 2:27.95 2:09.46 2:03.29
27 Simon Gingras Senior The Woodlands 2:07.37 2:16.03 2:27.16 1:26.57 2:03.66
32 Trynt Thomas Senior Fort Bend Hightower 1:33.70 1:38.70 2:22.42 2:04.93 2:04.93
36 Terry Landry Senior Fort Bend Ridge Point 2:18.92 2:10.08 1:52.40 1:29.67 2:06.29
37 Aiden McKown Senior College Park 2:34.33 2:28.01 2:12.83 2:28.01 2:06.50
38 Amari Scott Senior Spring 2:07.89 1:48.90 2:37.01 1:52.70 2:06.62
44 Constantine Mathews Sophomore Episcopal (Bellaire) 2:25.42 1:37.81 1:54.54 2:04.83 2:08.69
53 Esteban Gallardo Freshman Houston Carnegie Vanguard 1:47.52 1:40.36 2:56.34 1:56.13 2:23.36
Boys' 800 Meters Preliminaries Heat 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
7 Cortlin Salge Junior Bridgeland 2:12.38 2:20.73 1:28.26 1:28.26 1:37.80 1:59.26
9 Diego Contreras Senior Humble Kingwood 2:33.23 1:51.33 1:42.95 1:23.80 1:34.57 1:59.71
21 Todd Woods Sophomore Fort Bend Elkins 1:42.96 2:31.99 2:14.83 2:29.54 1:52.77 2:02.57
22 Zach Logan Senior College Park 2:08.07 1:27.43 1:53.29 1:48.37 2:08.07 2:03.14
26 Tyler Wadell Senior Humble Kingwood 2:02.38 2:24.63 2:07.32 1:43.84 2:02.38 2:03.61
29 Colton Howard Senior Katy Tompkins 1:33.12 2:17.81 2:06.64 2:33.95 2:09.12 2:04.15
33 Christian Von Loh Senior The Woodlands 2:21.81 1:52.95 2:34.36 2:41.89 2:05.49 2:05.49
45 Kelvin Robinson Senior Spring 2:37.84 1:35.74 2:41.72 2:41.72 1:34.44 2:09.37
50 Elijah Ward Senior Lutheran South 2:06.84 1:44.38 1:57.59 2:43.83 2:25.34 2:12.12
52 Roy Sixtos Freshman Katy Mayde Creek 2:42.31 2:49.31 2:56.30 2:36.71 3:01.90 2:19.92
  Carson Hanson Senior John Cooper School DNF DNF DNF DNF DNF DNF