March 24-26, 2022
|
Rice - Houston, TX

Girls' 800 Meters Finals

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME SC
1 Carson Parker Senior Humble Kingwood 2:18.30 2:50.11 2:08.62 10
2 Cassidy Graham Senior Bridgeland 2:19.95 2:49.34 1:40.77 8
3 Cici Calhoun Senior St. Johns School 2:20.09 2:55.12 1:45.07 6
4 Vivian Pfister Senior The Woodlands 2:20.38 2:20.38 1:41.08 5
5 Cayla Anthony Senior Fort Bend Hightower 2:22.23 2:02.32 2:35.03 4
6 Jae Green Junior The Woodlands 2:22.46 2:38.13 2:59.50 3
7 Kaiya English Freshman The Woodlands 2:22.84 1:54.28 1:42.85 2
8 Maggie Lowry Junior Fort Bend Austin 2:22.94 1:42.92 1:54.36 1
9 Annette Smith Junior Fort Bend Ridge Point 2:24.13 3:04.49 2:18.37 -
10 Elina Bailey Sophomore Kingwood Park 2:25.25 2:26.71 2:29.61 -
11 Lauren Johansson Senior Humble Kingwood 2:25.48 2:16.76 1:43.29 -
12 Macari Palliser Junior Humble Atascocita 2:27.27 2:30.22 2:03.71 -

Girls' 800 Meters Preliminaries

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Carson Parker Senior Humble Kingwood 1:57.70 2:53.09 2:53.09 2:18.47 2:44.78
2 Cici Calhoun Senior St. Johns School 2:06.18 2:20.19 2:53.84 2:20.19 1:50.75
3 Macari Palliser Junior Humble Atascocita 2:21.71 2:31.73 2:56.07 2:23.14 2:33.16
4 Elina Bailey Sophomore Kingwood Park 1:56.29 2:50.84 2:25.00 2:23.56 2:30.74
5 Jae Green Junior The Woodlands 2:15.11 2:39.54 2:40.98 2:23.73 3:06.85
6 Cassidy Graham Senior Bridgeland 2:58.23 2:02.17 2:25.17 2:23.73 2:07.92
7 Vivian Pfister Senior The Woodlands 2:52.19 2:52.19 2:49.29 2:24.69 2:57.97
8 Maggie Lowry Junior Fort Bend Austin 2:17.75 2:25.00 1:50.20 2:25.00 2:48.20
9 Lauren Johansson Senior Humble Kingwood 2:35.34 1:45.98 1:56.14 2:25.17 2:23.72
10 Cayla Anthony Senior Fort Bend Hightower 2:30.51 1:55.44 1:52.52 2:26.12 2:43.66
11 Annette Smith Junior Fort Bend Ridge Point 2:36.35 2:21.74 2:42.20 2:26.12 2:17.36
12 Kaiya English Freshman The Woodlands 2:48.31 2:14.65 1:57.08 2:26.35 2:17.57
13 Caroline Thames Senior St. Johns School 2:57.32 1:52.84 1:46.98 2:26.54 2:13.36
14 Lea Murphy Sophomore Pearland 1:49.96 3:07.66 2:55.94 2:26.61 2:36.88
15 Mya Peters Senior Fort Bend Hightower 2:48.82 2:59.10 2:48.82 2:26.80 2:23.87
16 Natassua Sanchez Sophomore Katy Mayde Creek 1:59.75 1:59.75 2:39.67 2:27.84 2:45.58
17 Isabella Pinto Senior Humble Kingwood 1:46.65 2:07.39 1:45.17 2:28.12 2:39.97
18 Paige Matthews Sophomore Magnolia 2:00.09 2:10.47 2:37.16 2:28.26 3:11.26
19 Sarah-Catherine Chapman Freshman Fort Bend Ridge Point 3:06.02 2:30.30 2:58.58 2:28.81 2:36.25
20 Sara Djibatche Sophomore Fort Bend Elkins 2:40.86 2:28.94 2:34.90 2:28.94 1:51.71
21 Marya Mbaraka Sophomore Fort Bend Ridge Point 2:15.24 3:03.86 3:14.50 2:31.95 2:16.76
22 Ehoies Esechie Freshman Katy Mayde Creek 2:51.97 3:01.10 2:56.53 2:32.18 2:00.23
23 Courtney Richman Junior Katy Tompkins 2:16.10 3:14.21 2:40.57 2:32.92 2:46.69
24 Kelly Carter Senior Spring 2:03.89 1:57.78 3:05.07 2:32.95 2:32.95
25 Brinley Snyder Junior Katy Tompkins 3:15.44 3:20.06 2:53.90 2:33.89 3:07.75
26 Linda Karam Sophomore Fort Bend Elkins 2:00.06 2:46.24 2:53.93 2:33.92 2:15.45
27 Nicole Perez-Escobar Junior Katy Tompkins 2:12.79 1:51.17 3:09.92 2:34.40 3:17.64
28 Shivani Mundra Sophomore College Park 2:54.74 2:12.99 2:50.10 2:34.63 3:08.65
29 Natalie Byrnes Senior College Park 2:16.26 1:55.90 2:50.72 2:36.62 2:30.36
30 Cambelle Sanders Sophomore College Park 3:23.24 2:39.13 3:18.52 2:37.55 2:51.73
31 Alexandra De Hoyos Freshman Pearland 2:06.52 2:00.20 2:50.81 2:38.15 2:57.13
32 Peyton Collier Sophomore Deer Park 3:17.27 2:30.76 2:21.14 2:40.38 2:16.33
33 Kyndall Scogin Junior Montgomery 1:53.30 2:53.18 2:33.76 2:41.85 3:12.61
34 Perle Tamiya Sophomore Fort Bend Elkins 3:27.71 2:15.75 1:59.40 2:43.55 3:06.45
35 Chloe Newport Junior St. Agnes Academy 3:05.26 2:40.67 2:27.55 2:43.94 3:00.34
36 Kristin DuPre Junior St. Agnes Academy 2:17.58 2:32.49 3:15.59 2:45.75 2:09.29
37 Shepherd Gregg Sophomore Episcopal (Bellaire) 2:36.85 3:35.25 2:38.52 2:46.86 3:18.57
38 Elizabeth Upton Freshman Spring 2:50.63 2:11.78 2:20.22 2:48.94 2:35.43
39 Myangel Taylor Freshman Houston Nimitz 2:18.96 2:25.90 2:39.80 2:53.69 2:15.48
40 Claire Beal Senior Houston Carnegie Vanguard 3:36.90 3:31.09 3:46.59 3:13.66 3:21.41
41 Maddy Ward Junior Houston Carnegie Vanguard 3:53.98 2:25.50 2:43.20 3:16.62 2:31.40
42 Emely Romero Sophomore Houston Carnegie Vanguard 4:15.23 3:39.62 2:34.33 3:17.85 4:07.32
  Vanessa Seepersad Sophomore Houston Nimitz DNF DNF DNF DNF DNF
Girls' 800 Meters Preliminaries Heat 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
3 Macari Palliser Junior Humble Atascocita 2:53.20 2:23.14 2:34.60
12 Kaiya English Freshman The Woodlands 2:13.18 2:26.35 1:45.38
14 Lea Murphy Sophomore Pearland 2:11.95 2:26.61 2:07.55
17 Isabella Pinto Senior Humble Kingwood 2:20.72 2:28.12 1:59.98
23 Courtney Richman Junior Katy Tompkins 2:05.40 2:32.92 3:05.04
24 Kelly Carter Senior Spring 3:08.13 2:32.95 2:11.54
29 Natalie Byrnes Senior College Park 2:33.49 2:36.62 1:59.04
37 Shepherd Gregg Sophomore Episcopal (Bellaire) 3:11.89 2:46.86 2:36.85
42 Emely Romero Sophomore Houston Carnegie Vanguard 3:53.47 3:17.85 2:44.22
Girls' 800 Meters Preliminaries Heat 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
1 Carson Parker Senior Humble Kingwood 2:46.17 2:18.47
7 Vivian Pfister Senior The Woodlands 2:02.99 2:24.69
10 Cayla Anthony Senior Fort Bend Hightower 2:18.82 2:26.12
13 Caroline Thames Senior St. Johns School 1:54.31 2:26.54
15 Mya Peters Senior Fort Bend Hightower 2:22.40 2:26.80
19 Sarah-Catherine Chapman Freshman Fort Bend Ridge Point 3:03.04 2:28.81
21 Marya Mbaraka Sophomore Fort Bend Ridge Point 2:48.67 2:31.95
22 Ehoies Esechie Freshman Katy Mayde Creek 2:26.10 2:32.18
26 Linda Karam Sophomore Fort Bend Elkins 2:04.68 2:33.92
27 Nicole Perez-Escobar Junior Katy Tompkins 1:54.26 2:34.40
28 Shivani Mundra Sophomore College Park 1:52.88 2:34.63
33 Kyndall Scogin Junior Montgomery 3:07.75 2:41.85
41 Maddy Ward Junior Houston Carnegie Vanguard 3:00.89 3:16.62
Girls' 800 Meters Preliminaries Heat 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
2 Cici Calhoun Senior St. Johns School 2:58.05 2:20.19 2:41.22 2:32.81
8 Maggie Lowry Junior Fort Bend Austin 2:03.25 2:25.00 2:11.95 2:00.35
16 Natassua Sanchez Sophomore Katy Mayde Creek 2:26.37 2:27.84 1:46.45 2:58.89
18 Paige Matthews Sophomore Magnolia 3:05.33 2:28.26 2:50.50 3:03.85
25 Brinley Snyder Junior Katy Tompkins 2:38.51 2:33.89 2:06.19 3:00.06
30 Cambelle Sanders Sophomore College Park 2:29.68 2:37.55 1:50.29 2:54.88
32 Peyton Collier Sophomore Deer Park 1:57.08 2:40.38 2:09.91 2:13.12
34 Perle Tamiya Sophomore Fort Bend Elkins 2:12.48 2:43.55 2:32.11 2:19.02
36 Kristin DuPre Junior St. Agnes Academy 2:14.26 2:45.75 2:35.81 3:23.88
40 Claire Beal Senior Houston Carnegie Vanguard 3:02.04 3:13.66 3:31.09 3:27.22
  Vanessa Seepersad Sophomore Houston Nimitz DNF DNF DNF DNF
Girls' 800 Meters Preliminaries Heat 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
4 Elina Bailey Sophomore Kingwood Park 1:46.24 2:39.36 1:50.55 2:23.56 2:00.59 1:57.72
5 Jae Green Junior The Woodlands 2:32.36 1:40.61 1:52.11 2:23.73 3:01.10 2:39.54
6 Cassidy Graham Senior Bridgeland 1:44.93 2:28.05 2:19.42 2:23.73 2:53.92 2:46.73
9 Lauren Johansson Senior Humble Kingwood 2:35.34 2:03.40 2:01.95 2:25.17 2:00.50 2:55.66
11 Annette Smith Junior Fort Bend Ridge Point 2:10.05 1:42.29 2:26.12 2:26.12 2:05.67 2:05.67
20 Sara Djibatche Sophomore Fort Bend Elkins 1:53.20 2:03.62 2:37.88 2:28.94 2:00.65 2:34.90
31 Alexandra De Hoyos Freshman Pearland 2:28.67 3:22.44 2:03.36 2:38.15 2:08.11 3:11.37
35 Chloe Newport Junior St. Agnes Academy 2:58.70 3:03.62 3:20.01 2:43.94 2:30.83 2:29.19
38 Elizabeth Upton Freshman Spring 2:28.67 2:45.57 2:05.02 2:48.94 3:32.87 2:13.47
39 Myangel Taylor Freshman Houston Nimitz 3:35.38 2:31.11 3:40.59 2:53.69 2:45.01 2:31.11