March 24-26, 2022
|
Rice - Houston, TX

Girls' 3000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME SC
1 Emily Ellis Junior Bridgeland 12:49.76 7:32.08 10:10.92 10
2 Madison Peters Sophomore Pearland 8:18.44 10:10.59 10:23.05 8
3 Penelope Gracey Sophomore The Woodlands 11:01.89 13:26.88 10:30.37 6
4 Mary Van Dyke Sophomore Humble Kingwood 12:03.19 12:34.90 10:34.37 4
5 Jenna Carter Junior Humble Kingwood 13:38.59 8:44.41 10:39.52 2
6 Summer Call Sophomore Humble Atascocita 12:24.54 10:48.26 10:41.84 1
7 Elisa Grillo Senior Bridgeland 11:07.63 9:57.02 10:41.95 -
8 Brooke Forbes Senior The Woodlands 10:10.83 8:40.81 10:42.97 -
9 Eliana Contreras Freshman Humble Kingwood 12:32.89 10:11.32 10:43.49 -
10 Olivia Falcon Freshman College Park 13:19.73 8:48.85 10:44.94 -
11 Rachel Solano Junior Katy Mayde Creek 12:09.43 12:02.86 10:57.14 -
12 Meredith Larkworthy Sophomore The Woodlands 9:02.98 8:29.87 11:02.16 -
13 Valerie Perez Junior Katy Mayde Creek 11:51.65 10:51.79 11:05.09 -
14 Marina Carlos Senior Awty International 9:45.59 10:38.83 11:05.44 -
15 Megan Day Junior John Cooper School 9:21.54 11:48.60 11:08.49 -
16 Alexandria Johnson Freshman Awty International 14:31.98 11:29.47 11:15.95 -
17 Sommer Rhodes   Katy Mayde Creek 8:47.76 13:59.00 11:16.61 -
18 Chloe Kramer Junior College Park 11:19.83 14:30.19 11:19.83 -
19 Lindsey Jahnke Junior College Park 7:59.32 11:31.58 11:24.73 -
20 Anna Williams Junior St. Agnes Academy 8:13.68 10:17.10 11:25.66 -
21 Addison Lopez Freshman Humble Atascocita 11:54.23 12:01.10 11:26.76 -
22 Marin Goebel Freshman St. Agnes Academy 13:15.19 8:10.95 11:31.47 -
23 Kelly Carter Senior Spring 14:19.83 14:33.70 11:33.41 -
24 Andrea Garcia Junior Humble Atascocita 13:37.25 9:53.73 11:38.50 -
25 Ashley Thompson Freshman Katy Tompkins 10:02.45 14:00.63 11:40.52 -
26 Natalie Boquist Junior St. Johns School 13:10.36 9:58.11 11:52.03 -
27 Nora Doughty Junior St. Johns School 15:13.86 13:05.35 11:53.95 -
28 Madalyn Garza Junior Pearland Dawson 10:23.25 12:46.52 11:56.37 -
29 Sarah Maddux-Hensley Senior Pearland 13:34.08 13:19.67 12:00.42 -
30 Cara Gary Sophomore Pearland Dawson 13:30.51 10:15.12 12:03.67 -
31 Jazzlyn Garza Sophomore Pearland Dawson 10:45.65 12:41.73 12:05.45 -
32 Elizabeth Upton Freshman Spring 10:25.18 11:08.80 12:06.95 -
33 Zainab Anwar Freshman Fort Bend Elkins 8:51.05 14:54.78 12:07.46 -
34 Kaydence Creel Freshman Deer Park 12:46.77 14:01.21 12:24.43 -
35 Morgan Leaman Junior St. Agnes Academy 12:18.12 15:58.79 12:40.94 -
36 Patricia Soriano Sophomore Fort Bend Elkins 16:24.16 12:33.50 12:48.87 -
37 Zoe Sanchez Freshman Houston Carnegie Vanguard 17:27.44 9:54.95 13:57.95 -
Girls' 3000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
20 Anna Williams Junior St. Agnes Academy 11:53.09 12:27.37 11:25.66 8:34.25 10:17.10 14:10.22 -
21 Addison Lopez Freshman Humble Atascocita 12:01.10 10:18.09 11:26.76 9:36.88 8:14.47 8:21.34 -
22 Marin Goebel Freshman St. Agnes Academy 12:26.79 13:42.85 11:31.47 11:52.22 9:20.09 13:08.28 -
23 Kelly Carter Senior Spring 14:40.63 9:14.73 11:33.41 9:49.40 14:12.90 13:03.56 -
24 Andrea Garcia Junior Humble Atascocita 15:08.05 8:22.92 11:38.50 12:48.35 8:57.85 12:27.40 -
26 Natalie Boquist Junior St. Johns School 13:45.96 9:36.75 11:52.03 14:14.44 13:38.84 15:25.64 -
27 Nora Doughty Junior St. Johns School 11:32.54 9:52.58 11:53.95 8:19.77 10:06.86 10:49.70 -
28 Madalyn Garza Junior Pearland Dawson 13:36.67 8:42.95 11:56.37 11:49.21 10:08.92 8:50.12 -
30 Cara Gary Sophomore Pearland Dawson 12:25.38 10:58.54 12:03.67 12:32.62 13:01.57 13:30.51 -
31 Jazzlyn Garza Sophomore Pearland Dawson 10:52.91 11:21.93 12:05.45 8:56.84 9:25.86 14:30.54 -
32 Elizabeth Upton Freshman Spring 11:59.68 8:43.41 12:06.95 9:34.29 14:39.61 8:43.41 -
33 Zainab Anwar Freshman Fort Bend Elkins 13:42.03 12:58.39 12:07.46 15:38.43 14:47.51 9:27.42 -
34 Kaydence Creel Freshman Deer Park 14:16.10 15:52.87 12:24.43 14:45.88 14:53.32 11:24.88 -
35 Morgan Leaman Junior St. Agnes Academy 12:25.73 11:55.29 12:40.94 14:27.48 15:35.96 11:02.02 -
36 Patricia Soriano Sophomore Fort Bend Elkins 16:24.16 16:24.16 12:48.87 14:28.83 14:05.76 9:05.90 -
37 Zoe Sanchez Freshman Houston Carnegie Vanguard 15:13.37 12:50.92 13:57.95 13:16.06 10:28.47 12:17.40 -
Girls' 3000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME SC
1 Emily Ellis Junior Bridgeland 13:14.20 7:38.19 10:10.92 13:01.98 10
2 Madison Peters Sophomore Pearland 9:26.98 12:40.13 10:23.05 10:47.98 8
3 Penelope Gracey Sophomore The Woodlands 9:46.25 12:30.14 10:30.37 11:27.11 6
4 Mary Van Dyke Sophomore Humble Kingwood 13:44.69 8:14.81 10:34.37 12:09.53 4
5 Jenna Carter Junior Humble Kingwood 9:35.57 9:48.36 10:39.52 11:37.08 2
6 Summer Call Sophomore Humble Atascocita 9:31.24 11:07.52 10:41.84 10:48.26 1
7 Elisa Grillo Senior Bridgeland 9:57.02 11:46.15 10:41.95 10:16.28 -
8 Brooke Forbes Senior The Woodlands 9:25.82 9:51.54 10:42.97 7:49.37 -
9 Eliana Contreras Freshman Humble Kingwood 12:32.89 8:09.06 10:43.49 10:30.62 -
10 Olivia Falcon Freshman College Park 13:13.28 7:37.91 10:44.94 9:14.65 -
11 Rachel Solano Junior Katy Mayde Creek 11:49.72 8:52.29 10:57.14 12:48.86 -
12 Meredith Larkworthy Sophomore The Woodlands 10:29.06 8:43.11 11:02.16 13:27.84 -
13 Valerie Perez Junior Katy Mayde Creek 11:31.70 7:52.22 11:05.09 9:18.68 -
14 Marina Carlos Senior Awty International 8:12.43 10:05.55 11:05.44 12:38.61 -
15 Megan Day Junior John Cooper School 11:01.81 12:42.08 11:08.49 11:08.49 -
16 Alexandria Johnson Freshman Awty International 8:20.21 7:53.17 11:15.95 13:24.38 -
17 Sommer Rhodes   Katy Mayde Creek 11:16.61 11:57.21 11:16.61 9:01.29 -
18 Chloe Kramer Junior College Park 8:57.07 12:41.41 11:19.83 10:59.44 -
19 Lindsey Jahnke Junior College Park 8:33.55 10:29.96 11:24.73 11:52.12 -
25 Ashley Thompson Freshman Katy Tompkins 13:04.59 13:18.60 11:40.52 12:50.58 -
29 Sarah Maddux-Hensley Senior Pearland 15:36.55 13:19.67 12:00.42 9:43.54 -