January 28-29, 2022
|
UW-Stout-Sports & Fitness Center - Mennomenie, WI
|
200m (Flat)
ICON KEY: NAIA A NAIA B

Men's 3000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Calvin Boone FR-1 St. Scholastica 9:01.81 8:31.14 7:24.70 9:06.92 8:56.70 8:51.59 6:13.14
2 Matthew Ryan JR-3 Wis.-Stout 6:04.43 8:33.27 7:06.02 9:24.60 7:06.02 6:50.62 8:23.01
3 Connor Dolan SR-4 Wis.-Eau Claire 10:19.76 8:36.46 7:39.65 10:55.91 6:53.17 10:35.25 8:36.46
4 Spencer Schultz SO-2 Wis.-Stout 9:14.04 8:37.79 6:54.24 6:07.63 8:32.62 7:46.01 9:45.11
5 Derrick Moe SR-4 Wis.-Superior 7:45.97 8:49.51 7:19.50 8:44.22 8:54.81 7:24.79 6:58.32
6 Mason Shea FR-1 Wis.-Eau Claire 8:42.63 8:53.29 7:22.63 10:13.29 9:03.96 6:45.30 10:55.95
7 Chad Couser   Unattached 6:13.69 8:53.84 10:56.63 8:11.14 10:45.95 7:49.78 7:39.11
8 Dan Lau JR-3 Wis.-Eau Claire 7:39.77 8:54.61 9:10.65 7:29.08 9:10.65 10:41.54 9:48.08
9 Cale Bishop FR-1 Wis.-Stout 8:18.24 8:55.74 11:31.11 6:31.09 8:39.67 11:04.32 11:09.68
10 Nels Trandahl FR-1 Wis.-Stout 11:02.13 8:58.31 10:19.06 8:52.93 7:42.95 9:19.85 6:43.74
11 Trevor Locke FR-1 Wis.-Stout 10:20.16 8:59.27 11:35.66 7:59.95 6:39.06 6:17.49 7:06.03
12 Drake Ingold SR-4 Viterbo 7:06.74 9:00.17 8:16.96 7:33.75 8:33.17 11:09.81 10:15.80
13 Zach Yengo JR-3 Wis.-Eau Claire 6:18.98 9:01.40 7:45.61 6:24.40 10:17.20 8:39.75 10:49.68
14 Tyler Finger SR-4 Wis.-Superior 6:30.22 9:01.96 10:01.58 8:40.29 9:50.74 6:35.63 7:02.73
15 Nic Burgdorf FR-1 Wis.-Eau Claire 8:35.79 9:02.93 9:13.79 10:02.66 9:30.08 6:25.48 7:52.35
16 Joey Barber FR-1 Wis.-Eau Claire 8:52.46 9:03.32 11:24.59 9:35.92 7:09.23 8:47.02 7:52.69
17 Ian Williams SO-2 Wis.-Stout 11:31.58 9:04.55 9:53.56 7:59.21 6:48.42 11:37.03 10:58.91
18 Calvin Fiala FR-1 Wis.-Stout 11:19.59 9:08.05 11:41.51 10:46.70 11:08.63 6:40.08 11:30.55
19 Matthew Thomas FR-1 Wis.-Stout 6:24.26 9:08.94 9:08.94 6:35.24 8:41.50 11:53.63 8:19.54
20 Jack Hesse-Withbroe FR-1 Wis.-Eau Claire 7:42.83 9:10.98 7:42.83 11:39.75 6:58.75 8:48.94 7:20.79
21 Tom Sederquist   Lake Effect 9:11.04 9:11.04 8:04.92 11:34.31 9:44.11 9:55.13 11:56.36
22 Mitchell Popp SO-2 Wis.-Stout 10:35.21 9:17.20 12:04.36 8:32.63 7:25.76 11:58.79 9:33.92
23 Ethan Hinderman SO-2 Wis.-Stout 10:29.78 9:17.32 9:17.32 11:36.65 8:10.45 7:48.15 10:52.07
24 Andrew Carlson FR-1 Wis.-Stout 9:51.04 9:17.58 11:20.25 9:56.61 9:56.61 8:49.71 11:42.55
25 Max Fore SO-2 Wis.-Stout 8:55.43 9:17.74 11:31.60 10:07.94 11:03.71 10:30.25 9:06.59
26 Logan Meinert FR-1 Wis.-Eau Claire 10:17.90 9:21.72 10:57.22 9:38.58 6:33.21 7:23.76 11:02.83
27 Michael Butterfield FR-1 Wis.-Superior 7:13.65 9:23.18 9:06.29 8:15.60 7:36.18 8:55.03 12:12.14
28 Max Bailey FR-1 Wis.-Stout 6:58.98 9:26.18 8:12.58 9:03.54 7:15.96 8:23.90 11:08.10
29 Eric Neuwirth SO-2 Wis.-Stout 7:42.08 9:30.47 12:04.50 10:56.04 6:56.45 7:30.68 9:30.47
30 Marcus Peterson FR-1 Wis.-Stout 8:35.96 9:33.28 10:24.88 6:41.30 8:01.56 6:58.50 12:13.80
31 Christian Manthey FR-1 Wis.-Stout 7:11.44 9:35.25 7:34.45 10:50.04 8:54.99 8:49.23 10:44.28
32 Damon Zielke FR-1 Wis.-Stout 10:37.07 9:39.15 7:20.16 10:19.69 9:10.20 12:27.11 10:48.65
33 Alex Carlson FR-1 Wis.-Eau Claire 7:56.33 9:40.89 11:54.50 12:11.93 11:25.45 12:11.93 11:37.07
34 Mitchell Hammer JR-3 Wis.-Superior 8:09.77 9:43.06 7:17.30 7:28.96 11:51.34 7:05.64 8:33.10
35 Carl Lundgren FR-1 Wis.-Eau Claire 7:25.18 9:45.76 7:01.75 12:18.06 12:18.06 10:20.91 10:38.48
36 Connor Nelson SR-4 Wis.-Superior 10:23.57 9:48.27 12:44.76 12:09.46 8:43.56 9:24.74 11:28.28
37 Payne Freske SO-2 Wis.-Eau Claire 11:17.26 9:48.92 11:46.71 9:48.92 10:36.04 8:02.92 10:00.70
38 David Collins FR-1 Wis.-Superior 12:24.58 9:50.93 10:02.75 11:01.85 6:59.56 10:55.94 7:52.75
39 Cameron Larson SR-4 Northwestern (Minn.) 10:29.36 9:59.39 7:59.52 10:53.34 12:17.25 7:23.55 10:29.36
40 Evan David FR-1 Viterbo 9:27.22 10:03.42 10:51.70 11:33.94 11:15.83 10:39.63 8:57.05
41 Ben Fleuchaus SO-2 Viterbo 10:20.02 10:13.88 11:21.41 11:33.69 8:17.25 10:13.88 9:30.91
42 Kieran Johnson FR-1 Wis.-Superior 9:29.25 10:18.75 7:31.69 10:31.13 12:22.50 11:02.07 11:08.25
43 Kei Okamoto SO-2 Wis.-Superior 10:00.97 10:19.55 8:28.03 9:36.19 12:42.05 7:50.86 10:00.97
44 Adam Anderson SR-4 Northwestern (Minn.) 12:51.97 10:37.99 8:04.88 12:45.59 10:37.99 12:51.97 10:31.61
45 Michael Herr-Zielke FR-1 North Central (Minn.) 9:24.87 12:43.33 14:37.83 12:43.33 10:41.20 13:36.77 11:57.53
  Joey Thaler FR-1 Wis.-Eau Claire DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF
Men's 3000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
31 Christian Manthey FR-1 Wis.-Stout 11:59.07 9:35.25 12:16.32
32 Damon Zielke FR-1 Wis.-Stout 11:06.03 9:39.15 9:39.15
34 Mitchell Hammer JR-3 Wis.-Superior 11:22.18 9:43.06 10:06.39
35 Carl Lundgren FR-1 Wis.-Eau Claire 8:41.33 9:45.76 7:54.47
36 Connor Nelson SR-4 Wis.-Superior 10:52.98 9:48.27 7:21.21
39 Cameron Larson SR-4 Northwestern (Minn.) 11:35.30 9:59.39 9:23.43
40 Evan David FR-1 Viterbo 12:28.24 10:03.42 9:03.08
41 Ben Fleuchaus SO-2 Viterbo 9:49.33 10:13.88 8:41.80
42 Kieran Johnson FR-1 Wis.-Superior 10:37.32 10:18.75 11:26.82
43 Kei Okamoto SO-2 Wis.-Superior 8:21.84 10:19.55 12:29.66
44 Adam Anderson SR-4 Northwestern (Minn.) 11:16.27 10:37.99 13:43.01
45 Michael Herr-Zielke FR-1 North Central (Minn.) 15:23.63 12:43.33 13:44.40
Men's 3000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
20 Jack Hesse-Withbroe FR-1 Wis.-Eau Claire 7:15.28 11:39.75 7:20.79 8:10.38 9:10.98 7:53.85 7:20.79
23 Ethan Hinderman SO-2 Wis.-Stout 9:17.32 11:58.95 9:00.60 9:39.62 9:17.32 7:25.86 7:48.15
24 Andrew Carlson FR-1 Wis.-Stout 10:07.77 7:37.22 11:59.28 11:59.28 9:17.58 9:56.61 8:27.40
25 Max Fore SO-2 Wis.-Stout 7:09.46 11:53.91 11:37.18 10:41.41 9:17.74 11:03.71 9:28.90
26 Logan Meinert FR-1 Wis.-Eau Claire 11:42.15 8:42.40 10:51.60 12:04.62 9:21.72 11:59.01 8:08.70
27 Michael Butterfield FR-1 Wis.-Superior 9:45.71 9:28.82 8:55.03 9:51.34 9:23.18 10:58.92 9:17.55
28 Max Bailey FR-1 Wis.-Stout 9:37.51 7:38.61 8:40.89 11:25.08 9:26.18 11:30.74 10:45.45
29 Eric Neuwirth SO-2 Wis.-Stout 10:21.82 7:30.68 9:01.95 10:16.11 9:30.47 8:16.31 11:07.45
33 Alex Carlson FR-1 Wis.-Eau Claire 9:23.47 12:11.93 10:44.79 8:02.14 9:40.89 12:23.54 12:11.93
37 Payne Freske SO-2 Wis.-Eau Claire 8:26.48 9:13.59 8:50.03 7:04.03 9:48.92 7:51.14 8:08.81
38 David Collins FR-1 Wis.-Superior 8:40.02 10:55.94 11:13.66 11:49.12 9:50.93 11:55.03 7:11.38
  Joey Thaler FR-1 Wis.-Eau Claire DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF
Men's 3000 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
6 Mason Shea FR-1 Wis.-Eau Claire 9:14.63 8:53.29
8 Dan Lau JR-3 Wis.-Eau Claire 10:09.46 8:54.61
9 Cale Bishop FR-1 Wis.-Stout 9:01.10 8:55.74
10 Nels Trandahl FR-1 Wis.-Stout 11:07.51 8:58.31
11 Trevor Locke FR-1 Wis.-Stout 7:38.38 8:59.27
12 Drake Ingold SR-4 Viterbo 6:34.33 9:00.17
13 Zach Yengo JR-3 Wis.-Eau Claire 9:12.23 9:01.40
15 Nic Burgdorf FR-1 Wis.-Eau Claire 10:13.51 9:02.93
16 Joey Barber FR-1 Wis.-Eau Claire 7:41.83 9:03.32
17 Ian Williams SO-2 Wis.-Stout 9:15.44 9:04.55
18 Calvin Fiala FR-1 Wis.-Stout 8:02.29 9:08.05
19 Matthew Thomas FR-1 Wis.-Stout 7:30.13 9:08.94
22 Mitchell Popp SO-2 Wis.-Stout 9:06.06 9:17.20
30 Marcus Peterson FR-1 Wis.-Stout 11:50.87 9:33.28
Men's 3000 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Calvin Boone FR-1 St. Scholastica 10:03.15 8:31.14 6:33.58 10:08.26 6:33.58
2 Matthew Ryan JR-3 Wis.-Stout 7:47.08 8:33.27 10:36.46 7:41.95 7:16.28
3 Connor Dolan SR-4 Wis.-Eau Claire 8:31.30 8:36.46 9:12.62 10:50.74 10:50.74
4 Spencer Schultz SO-2 Wis.-Stout 6:49.06 8:37.79 6:33.52 10:42.06 10:42.06
5 Derrick Moe SR-4 Wis.-Superior 6:10.66 8:49.51 8:49.51 7:56.56 7:35.38
7 Chad Couser   Unattached 10:08.58 8:53.84 8:16.48 8:27.15 9:15.20
14 Tyler Finger SR-4 Wis.-Superior 6:35.63 9:01.96 11:06.61 8:18.61 11:06.61
21 Tom Sederquist   Lake Effect 10:00.64 9:11.04 8:49.00 11:01.25 10:06.15