March 4- 5, 2022
|
Tropical Park - Miami, FL
ICON KEY: FHSAA 1A FHSAA 2A FHSAA 3A FHSAA 4A

Boys' 400 Meters Finals

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1 khamauri crabbe SR Miami Coral Park 48.81 10
2 Adrian Cardero FR Columbus 48.99 8
3 Jordan Givens SR Fort Lauderdale 49.08 6
4 Darren McQueen SR Columbus 49.77 5
5 Cornelius Colzie JR Westminster Christian 50.41 4
6 Kyvon Tatham SR Pembroke Pines Charter 50.50 3
7 Christopher White JR Ocoee 51.01 2
8 John Cooper lll SR Ocoee 54.07 1

Boys' 400 Meters Preliminaries

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 khamauri crabbe SR Miami Coral Park 49.19
2 Adrian Cardero FR Columbus 49.63
3 Jordan Givens SR Fort Lauderdale 50.06
4 Cornelius Colzie JR Westminster Christian 50.20
5 John Cooper lll SR Ocoee 50.25
6 Christopher White JR Ocoee 50.34
7 Darren McQueen SR Columbus 50.54
8 Kyvon Tatham SR Pembroke Pines Charter 50.67
9 Jaquon King SR Raines 50.70
10 Jamari Howard SO Miami Northwestern 51.21
11 Kenton Kirkland JR Raines 51.42
12 Tyrone Ousley JR Raines 51.53
13 Desmond Gibson SR Fort Lauderdale 51.61
14 Ryan Joseph FR Fort Lauderdale 51.72
15 Austin Fenn SO Pembroke Pines Charter 51.81
16 Curtis Bain SO Miami Southridge 51.84
17 Clarke Seay SR Miami Carol City 51.97
18 Antonio Pedro de Macedo SO Ransom Everglades 52.11
19 Justin Jeune SR North Miami 52.16
20 D'Andre Ward 8 Westminster Christian 52.35
21 Glenn Smith SO Miami Southridge 52.54
22 Kaleb Hookfin JR Cypress Bay 52.57
23 Joshua McMullen SR Miami Washington 52.57
24 Miguel DeLeon SR Southwest Miami 52.80
25 Ethan Augustin JR Miami Northwestern 52.83
26 Waltavis Wade JR Miami Carol City 53.33
27 Justin Weaver FR Somerset Academy (PP) 53.90
28 Kevens Dumond SR Pembroke Pines Charter 54.18
29 Cayan Lamothe-Arice FR Columbus 54.33
30 Jason Jeune SR North Miami 54.35
31 Eduardo Rojas SR Braddock 54.76
32 Anthony Torres JR Miami Sunset 54.83
33 Jeremiah Cadet SR Ocoee 54.93
34 Brian Akinmade JR Coral Reef 55.24
35 Taquevious Welch SR Homestead 55.84
36 Ahmir Britt JR Mater Academy 55.86
37 Jonattan Marquez SO Mater Academy 56.09
38 CHRISTIAN MATOS JR Doral Academy 56.15
39 Darrien Canada SO Miami Sunset 56.30
40 Alejandro Jones JR Boca Raton 56.82
41 Tyler Barrios SO Coral Reef 56.88
42 Terrence Honeywood FR Somerset Academy (PP) 57.01
43 David Simouang SO Boca Raton 57.13
44 Connor Donahue JR NSU University 57.18
45 Alexis Rodriguez JR Miami Jackson 57.30
46 Kaiden Clements SO Coral Reef 57.41
47 Kameron Brantley JR Miami Northwestern 57.48
48 Andre Quintero JR Cypress Bay 57.67
49 PATRICK LAWRENCE FR Miami Palmetto 57.68
50 Brian Alonzo SR Varela 58.17
51 Brian Davis SO Miami Jackson 58.39
52 Noah Lyons SR Homestead 58.65
53 Alton Smith SO Miami Southridge 58.86
54 Raymon Cruz SO South Miami 58.91
55 JORDAN PERRY FR Doral Academy 59.36
56 Tyrone Blount JR Miami Washington 59.72
57 Derrick Bromell FR American 59.89
58 Michael Martinez SR Braddock 1:00.15
59 Kaige Brown FR Ransom Everglades 1:00.27
60 Eugenio Arango SO Ransom Everglades 1:00.39
61 Davonte Lewis SR Miami Jackson 1:00.55
62 Jordan Tintera FR Ferguson 1:00.62
63 Michael Schimek SO Cutler Bay 1:00.64
64 Gabriel Garcia-Tocuyo JR Miami Coral Park 1:01.27
65 Lucas Tejeda JR Cutler Bay 1:01.44
66 Gabriel Bynum JR Miami Washington 1:01.57
67 Erik Munoz JR iMater Prep 1:01.74
68 Ethaniel Lagares FR Ferguson 1:02.28
69 Diego Collazo SO Gulliver Prep 1:02.34
70 Angel Gonzales SR Mater Lakes 1:02.50
71 Tristen Mondelus FR American 1:02.91
72 Christian Feliciello JR Miami Coral Park 1:03.52
73 Benjamin Abram SR Miami Killian 1:03.58
74 CHRISTOPHER JONES FR Miami Palmetto 1:03.68
75 Eriq Castro SO Mater Academy (Cutler Bay) 1:04.80
76 Keanu Rodriguez   Archimedean 1:05.03
77 Christopher Palma SO iMater Prep 1:05.05
78 Carlos Amaro SR Southwest Miami 1:05.37
79 Alejandro Esquivel JR Mater Lakes 1:05.81
80 Evan Mangual FR Archimedean 1:05.86
81 Samuel Consuegra SO Mater Lakes 1:06.18
82 Delvin Ewing SO American 1:06.26
83 Robert Richter SO Mater Academy (Cutler Bay) 1:06.60
84 Christopher Cruz FR Mater Academy (Cutler Bay) 1:07.13
85 Tyler Greene FR NSU University 1:08.48
86 Damien Carrasco SR Southwest Miami 1:12.21
Boys' 400 Meters Preliminaries Heat 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
2 Adrian Cardero FR Columbus 49.63 53.11 37.23 39.71
23 Joshua McMullen SR Miami Washington 52.57 52.57 55.73 1:06.24
33 Jeremiah Cadet SR Ocoee 54.93 1:11.41 48.89 1:04.27
44 Connor Donahue JR NSU University 57.18 40.60 1:13.77 1:09.19
72 Christian Feliciello JR Miami Coral Park 1:03.52 48.28 59.71 1:15.59
Boys' 400 Meters Preliminaries Heat 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 khamauri crabbe SR Miami Coral Park 54.60 57.56 47.23 49.19
27 Justin Weaver FR Somerset Academy (PP) 1:08.46 49.59 51.21 53.90
30 Jason Jeune SR North Miami 55.44 45.11 52.18 54.35
45 Alexis Rodriguez JR Miami Jackson 1:05.90 40.69 41.26 57.30
62 Jordan Tintera FR Ferguson 1:16.39 1:14.57 1:03.05 1:00.62
Boys' 400 Meters Preliminaries Heat 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
11 Kenton Kirkland JR Raines 1:00.68 51.42
18 Antonio Pedro de Macedo SO Ransom Everglades 54.72 52.11
20 D'Andre Ward 8 Westminster Christian 39.79 52.35
39 Darrien Canada SO Miami Sunset 55.18 56.30
52 Noah Lyons SR Homestead 52.79 58.65
71 Tristen Mondelus FR American 1:17.38 1:02.91
86 Damien Carrasco SR Southwest Miami 59.22 1:12.21
Boys' 400 Meters Preliminaries Heat 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
8 Kyvon Tatham SR Pembroke Pines Charter 50.17 45.61 50.67 42.57 1:04.86 56.25
22 Kaleb Hookfin JR Cypress Bay 1:08.35 1:07.29 52.57 59.93 59.41 58.36
55 JORDAN PERRY FR Doral Academy 1:08.27 1:08.27 59.36 48.68 1:07.08 58.18
77 Christopher Palma SO iMater Prep 1:03.10 54.00 1:05.05 1:01.80 1:09.61 1:11.56
80 Evan Mangual FR Archimedean 1:21.67 49.40 1:05.86 1:11.13 59.94 55.33
81 Samuel Consuegra SO Mater Lakes 51.62 1:18.10 1:06.18 58.90 51.62 1:12.14
Boys' 400 Meters Preliminaries Heat 5
PL NAME YEAR TEAM TIME
15 Austin Fenn SO Pembroke Pines Charter 51.81
16 Curtis Bain SO Miami Southridge 51.84
28 Kevens Dumond SR Pembroke Pines Charter 54.18
42 Terrence Honeywood FR Somerset Academy (PP) 57.01
47 Kameron Brantley JR Miami Northwestern 57.48
68 Ethaniel Lagares FR Ferguson 1:02.28
83 Robert Richter SO Mater Academy (Cutler Bay) 1:06.60
Boys' 400 Meters Preliminaries Heat 6
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
9 Jaquon King SR Raines 1:04.90 50.70
24 Miguel DeLeon SR Southwest Miami 52.28 52.80
29 Cayan Lamothe-Arice FR Columbus 55.96 54.33
43 David Simouang SO Boca Raton 45.71 57.13
61 Davonte Lewis SR Miami Jackson 1:07.21 1:00.55
65 Lucas Tejeda JR Cutler Bay 1:13.73 1:01.44
Boys' 400 Meters Preliminaries Heat 7
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
3 Jordan Givens SR Fort Lauderdale 1:01.08 50.06
25 Ethan Augustin JR Miami Northwestern 37.51 52.83
26 Waltavis Wade JR Miami Carol City 1:05.07 53.33
57 Derrick Bromell FR American 1:00.49 59.89
67 Erik Munoz JR iMater Prep 1:17.18 1:01.74
Boys' 400 Meters Preliminaries Heat 8
PL NAME YEAR TEAM TIME
49 PATRICK LAWRENCE FR Miami Palmetto 57.68
82 Delvin Ewing SO American 1:06.26
85 Tyler Greene FR NSU University 1:08.48
Boys' 400 Meters Preliminaries Heat 9
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
6 Christopher White JR Ocoee 55.88 45.31 37.76 50.34
17 Clarke Seay SR Miami Carol City 46.26 36.38 44.18 51.97
41 Tyler Barrios SO Coral Reef 50.63 1:13.95 49.49 56.88
54 Raymon Cruz SO South Miami 1:03.04 1:10.70 1:10.70 58.91
84 Christopher Cruz FR Mater Academy (Cutler Bay) 59.08 59.08 1:05.12 1:07.13
Boys' 400 Meters Preliminaries Heat 10
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
13 Desmond Gibson SR Fort Lauderdale 49.55 1:06.58 51.61 51.61 50.07
36 Ahmir Britt JR Mater Academy 1:02.57 44.13 50.84 55.86 1:04.24
40 Alejandro Jones JR Boca Raton 1:02.51 44.89 1:13.87 56.82 1:05.92
56 Tyrone Blount JR Miami Washington 42.41 1:01.52 45.99 59.72 1:02.11
58 Michael Martinez SR Braddock 43.31 1:04.36 1:04.36 1:00.15 1:10.98
Boys' 400 Meters Preliminaries Heat 11
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
4 Cornelius Colzie JR Westminster Christian 50.20 37.15
5 John Cooper lll SR Ocoee 50.25 1:03.82
31 Eduardo Rojas SR Braddock 54.76 46.00
46 Kaiden Clements SO Coral Reef 57.41 44.21
60 Eugenio Arango SO Ransom Everglades 1:00.39 1:10.06
70 Angel Gonzales SR Mater Lakes 1:02.50 56.25
76 Keanu Rodriguez   Archimedean 1:05.03 1:20.64
Boys' 400 Meters Preliminaries Heat 12
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
7 Darren McQueen SR Columbus 50.54 58.63 52.57 55.60 45.49
12 Tyrone Ousley JR Raines 51.53 55.14 39.17 1:02.87 55.66
35 Taquevious Welch SR Homestead 55.84 1:07.57 49.14 53.61 53.61
37 Jonattan Marquez SO Mater Academy 56.09 1:10.12 57.22 47.68 1:10.68
59 Kaige Brown FR Ransom Everglades 1:00.27 59.67 55.45 50.63 1:14.14
79 Alejandro Esquivel JR Mater Lakes 1:05.81 1:22.27 50.68 51.99 48.05
Boys' 400 Meters Preliminaries Heat 13
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
19 Justin Jeune SR North Miami 52.16 44.34 39.12
48 Andre Quintero JR Cypress Bay 57.67 1:10.36 1:12.09
66 Gabriel Bynum JR Miami Washington 1:01.57 1:18.20 43.72
73 Benjamin Abram SR Miami Killian 1:03.58 1:19.48 52.14
74 CHRISTOPHER JONES FR Miami Palmetto 1:03.68 49.04 52.22
Boys' 400 Meters Preliminaries Heat 14
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
10 Jamari Howard SO Miami Northwestern 51.21 44.04 57.87 1:06.58 45.58 50.19
14 Ryan Joseph FR Fort Lauderdale 51.72 41.38 1:04.14 42.41 1:00.00 1:06.72
32 Anthony Torres JR Miami Sunset 54.83 51.00 1:05.80 1:02.51 47.71 1:10.73
50 Brian Alonzo SR Varela 58.17 1:06.90 51.19 1:09.23 50.03 55.27
51 Brian Davis SO Miami Jackson 58.39 58.98 54.31 1:11.82 56.64 1:09.49
53 Alton Smith SO Miami Southridge 58.86 59.45 57.10 1:10.05 52.39 52.98
69 Diego Collazo SO Gulliver Prep 1:02.34 43.64 46.76 1:08.58 1:12.32 1:09.82
78 Carlos Amaro SR Southwest Miami 1:05.37 1:24.99 1:07.34 55.57 1:09.95 1:20.41
Boys' 400 Meters Preliminaries Heat 15
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
21 Glenn Smith SO Miami Southridge 52.54 52.02 51.49
34 Brian Akinmade JR Coral Reef 55.24 1:07.40 50.82
38 CHRISTIAN MATOS JR Doral Academy 56.15 1:03.45 1:02.33
63 Michael Schimek SO Cutler Bay 1:00.64 52.15 57.61
64 Gabriel Garcia-Tocuyo JR Miami Coral Park 1:01.27 47.79 1:07.40
75 Eriq Castro SO Mater Academy (Cutler Bay) 1:04.80 1:04.16 46.66