March 4- 5, 2022
|
Tropical Park - Miami, FL
ICON KEY: FHSAA 2A FHSAA 3A FHSAA 4A

Girls' 400 Meters Finals

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME SC
1 Alyia Green SR Ocoee 1:04.31 55.44 10
2 Christin Facey SO McArthur 46.00 56.09 8
3 Miracle Johnson SR Ocoee 49.82 57.26 6
4 Jaellene Burgess JR Coral Reef 1:16.54 59.33 5
5 Amaya Pleas SO Miami Southridge 1:04.16 1:00.52 4
6 Erin Zephirin SO Miami Southridge 1:04.78 1:01.11 3
7 Kayla Williams FR Somerset Academy (PP) 55.25 1:01.38 2
8 Denayizsa Fance JR Homestead 49.00 1:09.99 1

Girls' 400 Meters Preliminaries

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Alyia Green SR Ocoee 1:07.63 58.46 41.27 1:10.50 57.31 44.13
2 Christin Facey SO McArthur 45.63 44.47 45.63 59.49 57.75 1:06.99
3 Miracle Johnson SR Ocoee 1:07.72 1:11.25 1:11.25 44.75 58.88 1:15.96
4 Kayla Williams FR Somerset Academy (PP) 1:15.35 1:01.71 42.13 1:11.79 59.33 1:02.30
5 Jaellene Burgess JR Coral Reef 1:08.89 1:16.68 43.13 1:08.29 59.90 50.32
6 Denayizsa Fance JR Homestead 53.92 1:02.50 1:03.72 47.79 1:01.27 1:17.20
7 Erin Zephirin SO Miami Southridge 59.68 45.53 55.37 1:15.67 1:01.52 1:17.52
8 Amaya Pleas SO Miami Southridge 1:15.13 1:13.28 1:11.44 1:04.05 1:01.58 48.04
9 Skye Jackson FR Somerset Academy (PP) 1:12.89 1:08.57 44.48 1:17.83 1:01.77 1:11.04
10 LUCIA CASTILLO-RIOS FR Miami Palmetto 1:17.63 1:10.80 1:03.97 45.34 1:02.10 43.47
11 Marvelous Haynes SR Boca Raton 1:02.77 1:20.98 1:19.72 1:10.93 1:02.77 1:08.42
12 Marella Rebessi SO Ransom Everglades 49.18 1:16.29 49.81 1:21.97 1:03.05 1:16.29
13 Joy Givens JR Fort Lauderdale 1:22.66 57.86 1:06.76 48.32 1:03.58 54.05
14 Nasthalsia Bernard SO Somerset Academy (PP) 1:09.49 51.00 1:11.40 1:06.30 1:03.75 56.74
15 Raynisha Narcisse JR Fort Lauderdale 59.22 1:03.09 54.72 1:10.81 1:04.37 1:21.75
16 Bella Carroll JR Carrollton 1:04.65 1:06.59 1:07.89 1:09.18 1:04.65 55.60
17 NICOLE DRAGONI SO Miami Palmetto 55.45 59.36 1:07.19 1:24.80 1:05.23 1:11.10
18 Andrea Gross 8 Carrollton 1:00.73 1:08.65 46.21 57.43 1:06.01 49.51
19 Alyssa Summers SR Coral Reef 1:02.15 1:08.10 1:21.98 48.26 1:06.11 1:10.74
20 Sophia Sondon SR Carrollton 50.29 50.95 1:00.22 1:20.73 1:06.17 58.90
21 Ariana Malmquist SO Varela 57.86 1:26.45 1:26.45 47.88 1:06.50 54.53
22 Tehillah Jean SO North Miami 1:19.84 58.55 1:03.21 52.56 1:06.53 1:11.86
23 Ashanti Jones-Rampel SO Boca Raton 1:14.27 1:03.57 1:06.24 53.53 1:06.91 1:08.92
24 Rian Revere FR South Dade 1:17.76 56.98 1:15.08 46.93 1:07.03 48.94
25 Catherine Ehrling SR Gulliver Prep 1:00.24 50.09 56.18 49.41 1:07.68 1:06.33
26 Alexandra Leiser FR Ransom Everglades 1:23.53 1:16.06 56.37 53.65 1:07.91 1:02.48
27 AMALIA DIBSI SO Doral Academy 1:17.55 57.82 57.82 1:15.51 1:08.02 1:08.02
28 Rachel Jourdain FR Fort Lauderdale 54.44 59.88 1:10.09 1:16.89 1:08.04 48.99
29 Hannah Compton FR Cypress Bay 1:25.73 47.63 1:01.92 1:18.93 1:08.04 1:22.33
30 Alexa Naranjo FR Ferguson 1:05.81 50.05 1:21.58 1:03.76 1:08.55 1:24.32
31 Amanda Martinez SR Miami Southridge 1:06.53 54.18 1:05.16 1:22.99 1:08.58 53.50
32 VALERIA BUSCA JR Doral Academy 51.86 1:17.44 1:16.06 1:21.59 1:09.14 1:13.29
33 Leilani Batista SR NSU University 51.78 58.87 1:22.27 1:28.65 1:10.92 1:03.12
34 Cheanyah Alford JR Miami Carol City 52.80 1:26.33 1:23.47 1:09.20 1:11.34 1:09.20
35 Allison Seoane JR Braddock 1:09.95 1:06.38 1:23.51 1:21.37 1:11.37 54.96
36 Emma Schubert FR McArthur 53.64 1:05.09 1:14.38 1:03.66 1:11.52 1:00.80
37 Tasharia Roper FR Miami Carol City 1:01.62 1:28.13 1:28.85 1:20.25 1:11.65 1:08.79
38 Marah Castaneda-Coco SO Southwest Miami 1:15.32 1:07.86 1:30.23 1:13.08 1:14.57 57.42
39 Queen Allen SO Miami Jackson 1:08.23 1:14.22 1:01.48 1:17.22 1:14.97 1:04.48
40 Deztinie Lewis FR Miami Washington 1:20.37 54.08 1:15.11 1:12.86 1:15.11 54.08
41 Qamara Pinkston SO Miami Carol City 59.64 1:29.84 1:32.10 1:06.44 1:15.49 1:31.35
42 Kaylin Dennis SO Ferguson 1:36.77 55.95 1:04.26 1:29.21 1:15.60 52.92
43 Daniella Prado SO Mater Lakes 1:17.97 1:15.68 1:24.85 1:17.97 1:16.44 1:23.32
44 Sharon Castro SR Southwest Miami 1:28.40 59.19 1:16.87 1:12.26 1:16.87 1:28.40
45 Samanatha Hernandez SO NSU University 1:19.40 1:32.50 1:24.79 1:26.33 1:17.08 1:03.98
46 Iris Valladares SO iMater Prep 59.38 1:08.63 55.52 1:34.08 1:17.11 1:26.37
47 Vanessa Mujica FR Mater Lakes 1:39.57 1:12.55 1:12.55 1:20.27 1:17.18 1:33.39
48 Malena Fernandez JR iMater Prep 56.61 1:16.77 1:30.73 1:29.18 1:17.54 58.16
49 Alondra Santiago FR Braddock 54.95 1:09.08 1:38.90 1:16.14 1:18.49 1:38.90
50 Brenda Murillo SR Miami Washington 1:08.61 1:22.98 1:32.55 1:18.99 1:19.78 1:26.96
51 Samya Labranche FR Miami Jackson 1:22.22 58.27 1:11.84 58.27 1:19.82 1:04.66
52 Emelie Monterey FR Westminster Christian 1:31.09 1:25.35 1:33.55 1:40.12 1:22.06 1:31.09
53 Zhyir Miranda SR Varela 1:22.11 1:34.43 1:38.54 1:09.80 1:22.11 1:04.05
54 Chyenne Seide FR South Dade 1:23.89 1:46.09 1:41.16 1:02.51 1:22.24 1:41.98
55 Savannah Jean-Baptiste SO Miami Washington 59.78 1:22.19 1:47.10 1:15.55 1:23.02 1:28.84
56 Richelle Ramirez JR Miami Coral Park 1:46.72 1:04.20 1:00.03 1:42.55 1:23.37 1:35.05
57 Hailey Zarza SO Braddock 1:41.43 1:35.36 1:31.90 1:28.43 1:26.69 1:36.23
58 Brianna Zuniga SO Mater Lakes 1:21.50 1:17.17 1:15.43 1:08.50 1:26.70 1:03.30
59 Shelsea Combes SO Miami Jackson 1:55.05 1:26.53 1:55.05 1:20.82 1:35.08 1:28.43
  Melany Morales SO Mater Academy (Cutler Bay) DQ DQ DQ DQ DQ DQ
  Kayla Powell JR American DNF DNF DNF DNF DNF DNF
Girls' 400 Meters Preliminaries Heat 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Alyia Green SR Ocoee 43.56 1:00.75 1:00.18 57.31 59.61 43.56
13 Joy Givens JR Fort Lauderdale 45.78 59.77 1:04.22 1:03.58 1:00.40 51.50
28 Rachel Jourdain FR Fort Lauderdale 51.03 1:06.68 1:20.97 1:08.04 1:24.37 1:03.28
Girls' 400 Meters Preliminaries Heat 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
5 Jaellene Burgess JR Coral Reef 46.73 59.90
24 Rian Revere FR South Dade 1:23.12 1:07.03
37 Tasharia Roper FR Miami Carol City 57.32 1:11.65
48 Malena Fernandez JR iMater Prep 1:35.38 1:17.54
49 Alondra Santiago FR Braddock 58.87 1:18.49
Girls' 400 Meters Preliminaries Heat 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
2 Christin Facey SO McArthur 1:06.99 49.67 57.75
17 NICOLE DRAGONI SO Miami Palmetto 1:01.32 54.80 1:05.23
23 Ashanti Jones-Rampel SO Boca Raton 1:04.91 1:00.89 1:06.91
36 Emma Schubert FR McArthur 1:04.37 1:12.24 1:11.52
38 Marah Castaneda-Coco SO Southwest Miami 1:29.49 1:28.00 1:14.57
43 Daniella Prado SO Mater Lakes 1:08.04 54.28 1:16.44
45 Samanatha Hernandez SO NSU University 1:29.42 1:05.52 1:17.08
Girls' 400 Meters Preliminaries Heat 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
3 Miracle Johnson SR Ocoee 48.29 1:15.96 1:14.19 1:01.24 58.88 1:09.48
19 Alyssa Summers SR Coral Reef 1:02.81 54.21 1:20.66 1:01.49 1:06.11 1:25.29
29 Hannah Compton FR Cypress Bay 52.39 52.39 1:23.69 1:03.28 1:08.04 57.16
39 Queen Allen SO Miami Jackson 1:23.97 1:17.22 1:14.22 1:33.72 1:14.97 1:35.97
46 Iris Valladares SO iMater Prep 1:03.23 1:30.22 1:20.97 1:06.32 1:17.11 1:35.62
Girls' 400 Meters Preliminaries Heat 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
9 Skye Jackson FR Somerset Academy (PP) 1:01.77 1:03.63
12 Marella Rebessi SO Ransom Everglades 1:03.05 50.44
18 Andrea Gross 8 Carrollton 1:06.01 50.83
21 Ariana Malmquist SO Varela 1:06.50 1:12.49
44 Sharon Castro SR Southwest Miami 1:16.87 1:38.40
50 Brenda Murillo SR Miami Washington 1:19.78 1:04.63
Girls' 400 Meters Preliminaries Heat 6
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
7 Erin Zephirin SO Miami Southridge 43.68 43.07 52.91 1:03.37 1:01.52
14 Nasthalsia Bernard SO Somerset Academy (PP) 1:04.39 54.19 1:01.84 47.18 1:03.75
22 Tehillah Jean SO North Miami 1:23.83 1:03.87 1:25.83 1:06.53 1:06.53
25 Catherine Ehrling SR Gulliver Prep 1:07.01 53.47 1:20.54 47.38 1:07.68
26 Alexandra Leiser FR Ransom Everglades 54.33 48.22 1:12.67 1:01.80 1:07.91
47 Vanessa Mujica FR Mater Lakes 1:17.18 1:04.06 1:31.85 1:11.78 1:17.18
  Kayla Powell JR American DNF DNF DNF DNF DNF
Girls' 400 Meters Preliminaries Heat 7
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
11 Marvelous Haynes SR Boca Raton 1:02.77 1:15.33 1:21.61 1:01.52 47.71 1:06.54
27 AMALIA DIBSI SO Doral Academy 1:08.02 1:25.03 1:24.35 1:16.19 59.18 1:00.54
35 Allison Seoane JR Braddock 1:11.37 1:14.23 1:24.22 1:22.79 1:02.81 1:22.79
42 Kaylin Dennis SO Ferguson 1:15.60 1:08.04 1:07.29 1:00.48 1:33.75 1:05.78
59 Shelsea Combes SO Miami Jackson 1:35.08 1:14.17 1:44.59 2:01.71 1:36.03 1:28.43
Girls' 400 Meters Preliminaries Heat 8
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
16 Bella Carroll JR Carrollton 50.43 53.02 1:20.82 1:23.40 1:04.65
30 Alexa Naranjo FR Ferguson 1:23.64 52.10 1:17.47 49.36 1:08.55
31 Amanda Martinez SR Miami Southridge 59.67 53.50 53.50 48.70 1:08.58
34 Cheanyah Alford JR Miami Carol City 1:28.47 1:17.76 54.22 54.22 1:11.34
55 Savannah Jean-Baptiste SO Miami Washington 1:47.93 1:28.84 58.95 1:27.18 1:23.02
57 Hailey Zarza SO Braddock 1:49.23 1:42.30 1:17.16 1:48.37 1:26.69
Girls' 400 Meters Preliminaries Heat 9
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
10 LUCIA CASTILLO-RIOS FR Miami Palmetto 57.14 54.03 1:05.21 1:02.10 1:00.86 49.68
15 Raynisha Narcisse JR Fort Lauderdale 56.65 1:12.74 46.99 1:04.37 1:23.04 1:07.59
20 Sophia Sondon SR Carrollton 1:02.87 1:19.41 1:11.47 1:06.17 1:12.13 46.32
33 Leilani Batista SR NSU University 58.16 1:24.40 56.03 1:10.92 1:17.31 1:29.36
41 Qamara Pinkston SO Miami Carol City 1:12.47 1:07.19 1:13.23 1:15.49 1:20.78 56.62
54 Chyenne Seide FR South Dade 1:15.66 1:43.63 1:19.78 1:22.24 1:31.29 1:06.62
Girls' 400 Meters Preliminaries Heat 10
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
8 Amaya Pleas SO Miami Southridge 54.81 1:10.21 1:05.28 1:01.58
32 VALERIA BUSCA JR Doral Academy 52.55 1:02.92 1:04.30 1:09.14
40 Deztinie Lewis FR Miami Washington 1:24.13 1:09.11 1:28.63 1:15.11
52 Emelie Monterey FR Westminster Christian 1:36.83 1:05.65 1:08.93 1:22.06
58 Brianna Zuniga SO Mater Lakes 1:22.37 1:25.84 1:46.65 1:26.70
Girls' 400 Meters Preliminaries Heat 11
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
4 Kayla Williams FR Somerset Academy (PP) 59.33 51.62 44.50 1:15.95
6 Denayizsa Fance JR Homestead 1:01.27 56.99 1:10.46 1:06.79
51 Samya Labranche FR Miami Jackson 1:19.82 1:09.45 1:07.85 1:42.17
53 Zhyir Miranda SR Varela 1:22.11 1:43.46 1:16.37 1:28.68
56 Richelle Ramirez JR Miami Coral Park 1:23.37 1:32.54 1:04.20 1:19.21
  Melany Morales SO Mater Academy (Cutler Bay) DQ DQ DQ DQ