February 18-19, 2022
|
Traz Powell Stadium
ICON KEY: FHSAA 1A FHSAA 2A FHSAA 3A FHSAA 4A

Boys 800m Run Finals

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME SC
1 Ryan Douihech SR West Boca Raton 1:55.04 1:46.99 1:40.09 1:56.19 10
2 Anthony Herrera JR St. Thomas Aquinas 1:55.44 2:09.30 1:21.97 2:17.38 8
3 Jaccarri Shakes SR Dillard 1:56.46 2:02.29 2:02.29 1:29.68 6
4 Daniel Jean-Charles JR Miami Northwestern 1:58.54 1:47.88 2:30.55 1:30.09 5
5 Riley Novack JR Montverde Academy 1:59.08 2:18.14 1:53.13 2:28.85 4
6 Johnathan Petit-Frere JR Boyd Anderson 1:59.17 1:38.92 2:18.24 2:25.39 3
7 Jeremiah Toussaint JR Hialeah-Miami Lakes 1:59.40 1:24.78 1:49.85 1:45.08 2
8 Devin Jones SO Miami Northwestern 1:59.48 1:30.81 2:03.07 2:26.96 1
9 Gabriel Bendix SR Gulliver Prep 2:00.25 1:43.42 1:27.79 1:55.44 -
10 Lucas Oliveira SO Coral Reef 2:00.87 2:27.47 1:45.16 2:27.47 -
11 Diego Torres JR Pembroke Pines Charter 2:02.82 1:37.03 2:27.39 1:37.03 -
12 Kai Miyamoto SR St. Thomas Aquinas 2:03.42 2:37.98 1:46.15 1:26.40 -
13 Jackson Parker SR Montverde Academy 2:03.53 2:20.83 2:09.71 1:45.00 -
14 Japrince Gaines SR Spanish River 2:05.14 2:17.66 2:40.18 1:33.86 -
15 Michael Gongora SO Braddock 2:05.52 1:44.19 1:50.46 1:31.63 -

Boys 800m Run Preliminaries

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
1 Jaccarri Shakes SR Dillard 1:57.23 2:05.44
2 Ryan Douihech SR West Boca Raton 1:57.78 2:24.87
3 Gabriel Bendix SR Gulliver Prep 2:00.43 1:38.76
4 Anthony Herrera JR St. Thomas Aquinas 2:01.01 1:29.55
5 Riley Novack JR Montverde Academy 2:01.56 2:11.29
6 Lucas Oliveira SO Coral Reef 2:01.99 1:43.70
7 Johnathan Petit-Frere JR Boyd Anderson 2:02.13 1:47.48
8 Jeremiah Toussaint JR Hialeah-Miami Lakes 2:02.43 1:29.38
9 Daniel Jean-Charles JR Miami Northwestern 2:02.44 1:46.53
10 Devin Jones SO Miami Northwestern 2:02.76 1:49.26
11 Kai Miyamoto SR St. Thomas Aquinas 2:02.95 1:39.59
12 Japrince Gaines SR Spanish River 2:03.43 2:25.65
13 Andres Canas SO Braddock 2:03.66 2:30.87
14 Diego Torres JR Pembroke Pines Charter 2:03.81 2:23.62
15 Jackson Parker SR Montverde Academy 2:03.94 2:08.90
16 Michael Gongora SO Braddock 2:04.11 1:33.09
17 Marcus Mata SR Columbus 2:04.37 2:00.64
18 Gian Valentin SR Flanagan 2:04.64 1:32.24
19 Nazir Ward JR Miami Northwestern 2:05.35 1:35.27
20 Matthew Finkelstein SR Park Vista 2:06.83 2:39.81
21 Brandon Ruiz JR Columbus 2:07.12 1:59.50
22 Robert Beneby SR Miami Northwestern 2:07.51 2:41.94
23 Jamari Benjamin JR Flanagan 2:09.06 2:28.42
24 James Orange FR Columbus 2:09.25 2:32.52
25 Aidan McKay SR Martin County 2:10.00 1:50.50
26 Andrew Nunez SR Columbus 2:10.13 2:33.56
27 Tanaris Jean-Pierre SR Taravella 2:10.34 1:49.49
28 Lucas Gonzalez 8 Gulliver Prep 2:10.61 2:19.76
29 Anthony Irby SO Miami Southridge 2:10.62 1:34.05
30 Colton Cardwell JR Montverde Academy 2:10.90 1:55.20
31 Cooper Shaban SO Montverde Academy 2:11.09 2:29.45
32 Denzel Rigaud JR St. Thomas Aquinas 2:11.19 1:48.89
33 David Perez SR Western 2:11.64 1:40.05
34 Tyler James SR Taravella 2:12.01 2:13.33
35 Zach Sarmoen SR Spanish River 2:12.24 2:16.21
36 Issac Mayorga JR Flanagan 2:12.30 1:40.55
37 Matias White JR Braddock 2:12.57 2:48.37
38 Matthew White SR Gulliver Prep 2:12.66 1:43.48
39 Jeremiah Oscar SR Fort Lauderdale 2:12.87 1:54.27
40 Josiah Sinclair-Bergin 8 NSU University 2:13.18 1:49.21
41 Wensky Miguel JR Fort Lauderdale 2:13.23 2:45.21
42 Desmen Francois JR Miramar 2:13.42 2:33.44
43 Cesar Dominguez SR Ferguson 2:13.60 2:52.35
44 Andrew Pradhan JR Miramar 2:14.08 1:36.54
45 Youssef Bamieh SR Miami Sunset 2:14.28 1:47.43
46 Ashton Pleimann JR South Plantation 2:14.86 1:38.45
47 Tyreke clerveau JR Mater Academy 2:15.30 2:55.89
48 Mackenley Bonamy FR Boyd Anderson 2:15.90 2:30.85
49 Jaden Glaze SO Boyd Anderson 2:16.66 2:13.93
50 Carlos Dominguez SR Ferguson 2:17.14 2:44.57
51 Kendrick Carmant JR Goleman 2:17.23 2:46.05
52 Elijah Sherman JR Fort Lauderdale 2:17.50 1:45.88
53 Jaylen Amoa JR Taravella 2:17.71 2:19.09
54 Vernon Smith SR Hallandale 2:18.33 1:47.90
55 Jace Johnson JR Taravella 2:18.44 2:26.75
56 Ahmir Britt JR Mater Academy 2:18.74 3:00.37
57 Cedric Hall SO Miramar 2:19.26 2:49.90
58 Kai Ebron SO Somerset Academy (PP) 2:19.54 2:12.57
59 Taneko Bastian SO Miami Carol City 2:19.54 2:55.82
60 Jayden Lewis-Rowell SO Miami Carol City 2:19.62 2:58.72
61 Lucas Leonardo FR Chaminade-Madonna 2:20.29 2:53.96
62 Kassius Janke SO Martin County 2:20.32 2:11.90
63 Daniel Valderrama SR Pembroke Pines Charter 2:20.58 1:46.84
64 Javier Perez SO Coral Reef 2:20.78 2:15.15
65 Edson Remy SO North Miami Beach 2:21.02 3:01.92
66 Archie Senatus SO North Miami Beach 2:22.04 3:03.24
67 Troy Waters FR Chaminade-Madonna 2:22.06 2:37.69
68 Hadden Kenney SO Martin County 2:22.06 2:03.60
69 Bobby Cordova JR Goleman 2:22.38 2:38.05
70 Christopher Lumpkin SO Miramar 2:22.50 1:39.75
71 Antrell Mcwhirter FR Plantation 2:22.86 2:25.72
72 Omar Suarez-Davis SO North Miami 2:22.98 2:15.84
73 Rosean Mcknight FR Plantation 2:22.99 2:10.12
74 Quinn Sweet FR Cypress Bay 2:23.22 1:57.44
75 Gavin Evans SO South Plantation 2:23.40 2:20.54
76 Di'khi kee SO Miami Carol City 2:24.01 2:45.62
77 Adrian Ayala-Perez SR Somerset Academy (PP) 2:24.08 2:57.22
78 Kortez Thomas JR Dr. Krop 2:24.23 2:38.66
79 DHIREN SINGH FR Miami Palmetto 2:24.44 1:46.89
80 Julien St. Louis FR Goleman 2:24.74 2:24.74
81 Alain Bermudez SR Varela 2:24.84 2:36.43
82 BRANDON DEVITO FR Miami Palmetto 2:25.33 3:07.48
83 Fodney Mertilus SR Northeast (OP) 2:25.34 2:18.08
84 Stijn Rutten JR Gulliver Prep 2:25.64 1:56.52
85 SANTIAGO MATUTE SO Doral Academy 2:25.79 1:52.26
86 Heintz Durand SR Northeast (OP) 2:26.52 2:16.27
87 Maximo Morales SR Flanagan 2:26.88 1:53.10
88 Marcell Castellanos SR iMater Prep 2:27.88 2:58.94
89 Ethan Saintil FR Dr. Krop 2:28.54 1:54.38
90 Logan Kelly FR Chaminade-Madonna 2:28.58 3:02.76
91 Julian Corral JR Homestead 2:29.89 1:44.93
92 Jaylin LeBranche FR Miami Central 2:30.14 3:15.19
93 Tyler Fitzgerald JR Braddock 2:31.90 2:15.20
94 Dimitri Atis SR Stranahan 2:32.09 3:10.12
95 Daniel Zamudio SO Coral Reef 2:33.70 1:50.67
96 Nathan Ellsley FR NSU University 2:34.47 3:11.55
97 Galenchi Sauveur SR Monsignor Pace 2:35.11 2:18.05
98 Jaleel Green   Hallandale 2:38.80 3:15.33
99 CARSON RIVERA JR Miami Palmetto 2:38.88 3:01.13
100 Jaydiz Forrester FR North Miami Beach 2:39.13 2:16.86
101 Jovan Alfonzo JR Pembroke Pines Charter 2:39.28 3:17.51
102 Nestor Campos JR Miami Sunset 2:39.88 2:20.70
103 Tyler Greene FR NSU University 2:39.89 2:57.48
104 Josiah Jules FR McArthur 2:40.01 2:56.02
105 Alexavier Bacca JR Hialeah-Miami Lakes 2:40.63 3:25.61
106 Patrick Phelan SR American Heritage 2:43.87 1:56.35
107 Vincent Thomas SR Homestead 2:44.32 2:42.68
108 Jacob Gurevich FR NSU University 2:46.22 3:19.47
109 Alex Villamil FR Southwest Miami 2:47.25 3:29.07
110 Julien Perdigon JR Monsignor Pace 2:48.23 2:51.60
111 Johan Carcamo JR Monsignor Pace 2:49.65 3:37.16
112 Alexis Rodriguez JR Miami Jackson 2:50.40 3:19.37
113 MARCELO DURAN SO Doral Academy 2:50.94 3:40.52
114 Nathan Jean FR North Miami Beach 2:58.11 3:03.46
115 Elijah Saintil FR Hialeah-Miami Lakes 3:05.14 2:44.78
116 Sebastian Gomez SR Hialeah-Miami Lakes 3:07.66 2:32.01
117 Jacob Savitz 8 iMater Prep 3:12.06 2:41.33
118 ADRIAN VARGAS JR Doral Academy 3:19.96 3:13.97
  Antonio Campa SR Cutler Bay DNF DNF
  LA'DARIUS JONES FR Miami Palmetto DNF DNF
  Johnathan Ruiz JR Goleman DNF DNF
  Christian Lindor FR Dr. Krop DNF DNF
  Dominique Cartwright SR Homestead DNF DNF
  Ty George SO Plantation DNF DNF
  Jonathan Heath SR Plantation DNF DNF
Boys 800m Run Preliminaries Heat 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
9 Daniel Jean-Charles JR Miami Northwestern 2:02.44 2:03.67 2:22.03 1:31.83 1:39.18
20 Matthew Finkelstein SR Park Vista 2:06.83 1:46.54 2:00.49 1:51.61 1:59.22
57 Cedric Hall SO Miramar 2:19.26 3:01.04 1:56.98 2:47.12 2:35.98
59 Taneko Bastian SO Miami Carol City 2:19.54 2:39.08 2:39.08 1:37.68 1:54.43
112 Alexis Rodriguez JR Miami Jackson 2:50.40 3:09.15 2:21.44 3:22.78 3:41.52
  Johnathan Ruiz JR Goleman DNF DNF DNF DNF DNF
  Christian Lindor FR Dr. Krop DNF DNF DNF DNF DNF
Boys 800m Run Preliminaries Heat 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
19 Nazir Ward JR Miami Northwestern 1:32.76 1:45.30 1:41.54 1:30.26 2:05.35 2:34.18
23 Jamari Benjamin JR Flanagan 2:00.03 1:45.83 2:40.04 1:36.80 2:09.06 1:47.12
26 Andrew Nunez SR Columbus 1:53.22 2:36.16 1:41.51 2:17.94 2:10.13 1:54.52
36 Issac Mayorga JR Flanagan 2:01.72 1:56.43 2:09.66 2:08.34 2:12.30 2:49.35
48 Mackenley Bonamy FR Boyd Anderson 1:41.93 1:50.08 1:41.93 2:30.85 2:15.90 2:06.39
66 Archie Senatus SO North Miami Beach 2:29.15 2:34.83 2:24.88 2:44.77 2:22.04 2:50.45
72 Omar Suarez-Davis SO North Miami 2:38.71 2:37.28 2:14.41 3:01.59 2:22.98 2:17.26
79 DHIREN SINGH FR Miami Palmetto 3:06.33 1:46.89 1:58.44 3:00.55 2:24.44 2:50.44
92 Jaylin LeBranche FR Miami Central 2:57.17 3:03.17 2:58.67 2:52.66 2:30.14 2:01.62
101 Jovan Alfonzo JR Pembroke Pines Charter 3:25.48 2:12.21 2:01.06 2:16.98 2:39.28 3:27.07
107 Vincent Thomas SR Homestead 3:30.33 2:09.82 1:55.03 3:22.12 2:44.32 2:26.25
113 MARCELO DURAN SO Doral Academy 2:49.23 3:09.75 3:11.46 2:04.79 2:50.94 2:32.14
  Ty George SO Plantation DNF DNF DNF DNF DNF DNF
Boys 800m Run Preliminaries Heat 3
PL NAME YEAR TEAM TIME
5 Riley Novack JR Montverde Academy 2:01.56
8 Jeremiah Toussaint JR Hialeah-Miami Lakes 2:02.43
22 Robert Beneby SR Miami Northwestern 2:07.51
31 Cooper Shaban SO Montverde Academy 2:11.09
32 Denzel Rigaud JR St. Thomas Aquinas 2:11.19
35 Zach Sarmoen SR Spanish River 2:12.24
43 Cesar Dominguez SR Ferguson 2:13.60
44 Andrew Pradhan JR Miramar 2:14.08
70 Christopher Lumpkin SO Miramar 2:22.50
78 Kortez Thomas JR Dr. Krop 2:24.23
80 Julien St. Louis FR Goleman 2:24.74
88 Marcell Castellanos SR iMater Prep 2:27.88
110 Julien Perdigon JR Monsignor Pace 2:48.23
114 Nathan Jean FR North Miami Beach 2:58.11
Boys 800m Run Preliminaries Heat 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Jaccarri Shakes SR Dillard 1:51.37 2:01.92 1:57.23 1:45.51 1:36.13 2:03.10
3 Gabriel Bendix SR Gulliver Prep 2:32.95 2:02.84 2:00.43 2:04.05 2:01.64 2:02.84
11 Kai Miyamoto SR St. Thomas Aquinas 2:30.00 1:30.99 2:02.95 2:18.94 2:25.09 1:44.51
12 Japrince Gaines SR Spanish River 2:05.90 1:57.26 2:03.43 1:32.58 1:56.03 1:39.98
24 James Orange FR Columbus 2:13.13 1:47.28 2:09.25 2:20.89 2:26.06 2:00.21
29 Anthony Irby SO Miami Southridge 2:39.36 2:26.30 2:10.62 2:34.14 2:13.24 2:44.59
45 Youssef Bamieh SR Miami Sunset 1:36.69 2:11.60 2:14.28 2:23.68 1:58.17 2:25.03
60 Jayden Lewis-Rowell SO Miami Carol City 2:53.13 2:26.61 2:19.62 2:18.23 1:46.12 2:54.53
73 Rosean Mcknight FR Plantation 2:30.14 2:57.31 2:22.99 3:01.60 2:15.84 2:43.01
84 Stijn Rutten JR Gulliver Prep 2:46.03 2:50.40 2:25.64 1:50.69 1:49.23 2:51.86
  LA'DARIUS JONES FR Miami Palmetto DNF DNF DNF DNF DNF DNF
Boys 800m Run Preliminaries Heat 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
6 Lucas Oliveira SO Coral Reef 2:01.99 2:09.31
10 Devin Jones SO Miami Northwestern 2:02.76 1:44.35
30 Colton Cardwell JR Montverde Academy 2:10.90 2:26.61
42 Desmen Francois JR Miramar 2:13.42 2:45.44
51 Kendrick Carmant JR Goleman 2:17.23 2:29.58
53 Jaylen Amoa JR Taravella 2:17.71 1:51.55
68 Hadden Kenney SO Martin County 2:22.06 2:57.58
71 Antrell Mcwhirter FR Plantation 2:22.86 2:40.01
89 Ethan Saintil FR Dr. Krop 2:28.54 2:53.80
90 Logan Kelly FR Chaminade-Madonna 2:28.58 2:47.90
91 Julian Corral JR Homestead 2:29.89 2:50.88
94 Dimitri Atis SR Stranahan 2:32.09 3:02.51
Boys 800m Run Preliminaries Heat 6
PL NAME YEAR TEAM TIME
2 Ryan Douihech SR West Boca Raton 1:57.78
25 Aidan McKay SR Martin County 2:10.00
34 Tyler James SR Taravella 2:12.01
46 Ashton Pleimann JR South Plantation 2:14.86
50 Carlos Dominguez SR Ferguson 2:17.14
74 Quinn Sweet FR Cypress Bay 2:23.22
82 BRANDON DEVITO FR Miami Palmetto 2:25.33
93 Tyler Fitzgerald JR Braddock 2:31.90
95 Daniel Zamudio SO Coral Reef 2:33.70
96 Nathan Ellsley FR NSU University 2:34.47
99 CARSON RIVERA JR Miami Palmetto 2:38.88
100 Jaydiz Forrester FR North Miami Beach 2:39.13
103 Tyler Greene FR NSU University 2:39.89
109 Alex Villamil FR Southwest Miami 2:47.25
116 Sebastian Gomez SR Hialeah-Miami Lakes 3:07.66
Boys 800m Run Preliminaries Heat 7
PL NAME YEAR TEAM TIME
18 Gian Valentin SR Flanagan 2:04.64
27 Tanaris Jean-Pierre SR Taravella 2:10.34
40 Josiah Sinclair-Bergin 8 NSU University 2:13.18
55 Jace Johnson JR Taravella 2:18.44
61 Lucas Leonardo FR Chaminade-Madonna 2:20.29
67 Troy Waters FR Chaminade-Madonna 2:22.06
69 Bobby Cordova JR Goleman 2:22.38
75 Gavin Evans SO South Plantation 2:23.40
77 Adrian Ayala-Perez SR Somerset Academy (PP) 2:24.08
85 SANTIAGO MATUTE SO Doral Academy 2:25.79
86 Heintz Durand SR Northeast (OP) 2:26.52
97 Galenchi Sauveur SR Monsignor Pace 2:35.11
102 Nestor Campos JR Miami Sunset 2:39.88
106 Patrick Phelan SR American Heritage 2:43.87
111 Johan Carcamo JR Monsignor Pace 2:49.65
Boys 800m Run Preliminaries Heat 8
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
4 Anthony Herrera JR St. Thomas Aquinas 1:44.07 2:01.01 2:26.43 1:42.86 1:45.28 1:47.70
13 Andres Canas SO Braddock 2:13.56 2:03.66 1:43.88 2:40.76 1:55.01 2:03.66
37 Matias White JR Braddock 2:08.60 2:12.57 1:47.39 2:27.16 2:48.37 2:39.09
38 Matthew White SR Gulliver Prep 2:35.22 2:12.66 2:07.36 1:40.83 2:36.54 2:19.30
49 Jaden Glaze SO Boyd Anderson 2:15.30 2:16.66 1:56.16 2:42.63 2:38.53 1:42.50
52 Elijah Sherman JR Fort Lauderdale 1:51.38 2:17.50 2:51.88 2:58.75 1:39.00 2:31.25
62 Kassius Janke SO Martin County 2:02.08 2:20.32 2:32.95 2:34.36 2:18.92 2:25.94
63 Daniel Valderrama SR Pembroke Pines Charter 2:17.77 2:20.58 2:55.73 2:47.29 1:45.44 2:55.73
64 Javier Perez SO Coral Reef 2:55.98 2:20.78 2:25.01 2:50.35 2:02.48 2:39.09
87 Maximo Morales SR Flanagan 2:07.79 2:26.88 2:04.85 2:03.38 1:44.29 2:51.85
104 Josiah Jules FR McArthur 1:56.81 2:40.01 1:56.81 1:53.61 3:20.02 2:09.61
108 Jacob Gurevich FR NSU University 3:21.13 2:46.22 2:07.99 1:56.36 3:29.44 3:11.16
118 ADRIAN VARGAS JR Doral Academy 3:41.96 3:19.96 2:59.97 2:59.97 3:55.96 4:15.95
Boys 800m Run Preliminaries Heat 9
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
15 Jackson Parker SR Montverde Academy 2:05.18 2:11.38 1:35.44 2:03.94
16 Michael Gongora SO Braddock 2:15.28 2:14.04 1:45.50 2:04.11
21 Brandon Ruiz JR Columbus 1:59.50 2:18.56 2:04.58 2:07.12
28 Lucas Gonzalez 8 Gulliver Prep 2:00.17 2:22.37 2:32.82 2:10.61
41 Wensky Miguel JR Fort Lauderdale 2:01.24 2:42.54 2:42.54 2:13.23
47 Tyreke clerveau JR Mater Academy 1:38.77 2:35.60 2:43.72 2:15.30
54 Vernon Smith SR Hallandale 2:18.33 2:12.80 2:30.78 2:18.33
76 Di'khi kee SO Miami Carol City 2:06.73 1:50.89 2:32.65 2:24.01
115 Elijah Saintil FR Hialeah-Miami Lakes 3:07.00 3:42.17 3:29.21 3:05.14
117 Jacob Savitz 8 iMater Prep 3:02.46 3:52.40 3:38.95 3:12.06
  Antonio Campa SR Cutler Bay DNF DNF DNF DNF
  Dominique Cartwright SR Homestead DNF DNF DNF DNF
  Jonathan Heath SR Plantation DNF DNF DNF DNF
Boys 800m Run Preliminaries Heat 10
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
7 Johnathan Petit-Frere JR Boyd Anderson 2:02.13 2:30.22 2:09.46
14 Diego Torres JR Pembroke Pines Charter 2:03.81 2:16.20 2:23.62
17 Marcus Mata SR Columbus 2:04.37 1:34.53 1:51.94
33 David Perez SR Western 2:11.64 2:26.12 1:51.90
39 Jeremiah Oscar SR Fort Lauderdale 2:12.87 2:47.42 2:28.82
56 Ahmir Britt JR Mater Academy 2:18.74 1:59.32 2:20.13
58 Kai Ebron SO Somerset Academy (PP) 2:19.54 2:25.13 1:39.08
65 Edson Remy SO North Miami Beach 2:21.02 2:21.02 2:18.20
81 Alain Bermudez SR Varela 2:24.84 2:49.47 1:42.84
83 Fodney Mertilus SR Northeast (OP) 2:25.34 1:41.74 2:06.45
98 Jaleel Green   Hallandale 2:38.80 2:29.28 2:48.33
105 Alexavier Bacca JR Hialeah-Miami Lakes 2:40.63 2:37.42 2:59.91