February 25-26, 2022
|
Liberty-Indoor Track Complex (Banked) - Lynchburg, VA
|
200m (Banked)
ICON KEY: IC4A/ECAC

Men's 800 Meters Finals

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 Jonathan Schwind SR-4 Lipscomb 1:48.33 2:21.16 1:49.42 1:54.90 2:09.12 1:26.45 10
2 Ally Kipchirchir JR-3 Liberty 1:31.70 2:00.43 1:50.48 1:58.22 2:15.89 1:19.55 8
3 Brady Johnson SO-2 Lipscomb 1:47.83 2:04.50 1:51.16 1:24.49 1:27.82 2:16.73 6
4 Timothy Doyle JR-3 North Florida 1:26.98 1:21.41 1:51.51 1:35.90 2:12.70 1:25.87 5
5 Joshua Bell SR-4 Lipscomb 1:47.08 2:07.16 1:51.54 1:20.31 1:27.01 1:24.77 4
6 Isaiah Schulties FR-1 Liberty 2:09.88 2:15.48 1:51.96 1:18.38 1:18.38 1:18.38 3
7 Cameron Paulk JR-3 Kennesaw State 1:28.84 2:21.23 1:53.89 1:35.67 2:08.70 2:00.73 2
8 Koi Williams JR-3 Kennesaw State 2:01.38 1:48.03 2:01.38 2:07.45 2:35.37 2:22.02 1

Men's 800 Meters Preliminaries

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Jonathan Schwind SR-4 Lipscomb 1:49.10
2 Ally Kipchirchir JR-3 Liberty 1:51.41
3 Brady Johnson SO-2 Lipscomb 1:51.49
4 Timothy Doyle JR-3 North Florida 1:51.60
5 Koi Williams JR-3 Kennesaw State 1:51.60
6 Joshua Bell SR-4 Lipscomb 1:52.04
7 Isaiah Schulties FR-1 Liberty 1:52.13
8 Cameron Paulk JR-3 Kennesaw State 1:52.56
9 Niklas Iking JR-3 Central Arkansas 1:53.09
10 Ladarius Tellis FR-1 North Florida 1:53.13
11 Alex Leshan SO-2 Eastern Kentucky 1:53.13
12 Onix Ortiz FR-1 North Florida 1:57.18
13 Triston Backer JR-3 Bellarmine 1:59.50
Men's 800 Meters Preliminaries Heat 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 Jonathan Schwind SR-4 Lipscomb 2:21.83 1:49.10 2:10.92 1:37.10
4 Timothy Doyle JR-3 North Florida 1:27.05 1:51.60 2:08.34 1:23.70
6 Joshua Bell SR-4 Lipscomb 1:25.15 1:52.04 1:27.40 1:50.92
7 Isaiah Schulties FR-1 Liberty 2:21.29 1:52.13 1:18.49 1:43.16
9 Niklas Iking JR-3 Central Arkansas 1:33.87 1:53.09 1:35.00 2:06.66
10 Ladarius Tellis FR-1 North Florida 1:53.13 1:53.13 2:20.29 2:22.55
13 Triston Backer JR-3 Bellarmine 2:15.04 1:59.50 2:35.35 1:59.50
Men's 800 Meters Preliminaries Heat 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
2 Ally Kipchirchir JR-3 Liberty 1:51.41
3 Brady Johnson SO-2 Lipscomb 1:51.49
5 Koi Williams JR-3 Kennesaw State 1:51.60
8 Cameron Paulk JR-3 Kennesaw State 1:52.56
11 Alex Leshan SO-2 Eastern Kentucky 1:53.13
12 Onix Ortiz FR-1 North Florida 1:57.18