February 25-26, 2022
|
ARC-Indianapolis - Indianapolis, IN
|
200m (Flat)
ICON KEY: NCAA DII Prov

Women's 400 Meters Finals

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME SC
1 Olivia Alexandre JR-3 Lindenwood 40.86 57.55 10
2 Collinique Farrington FR-1 Southwest Baptist 1:04.04 58.21 8
3 Edina Catic JR-3 Maryville (Mo.) 1:08.33 58.40 6
4 Gabby Russina SO-2 Lindenwood 1:03.83 58.56 5
5 Emily Sonderman FR-1 Indianapolis 53.10 58.99 4
6 Kyla Chalmers JR-3 Lewis 1:11.47 59.06 3
7 Sophie Oxandale JR-3 Truman 1:04.94 59.57 2
8 Rosette Hoyte JR-3 Lindenwood 47.77 59.71 1
Women's 400 Meters Finals Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME SC
2 Collinique Farrington FR-1 Southwest Baptist 58.21 43.66 8
5 Emily Sonderman FR-1 Indianapolis 58.99 1:12.56 4
7 Sophie Oxandale JR-3 Truman 59.57 1:17.45 2
8 Rosette Hoyte JR-3 Lindenwood 59.71 1:03.89 1
Women's 400 Meters Finals Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 Olivia Alexandre JR-3 Lindenwood 57.55 46.04 1:14.24 1:02.73 40.29 1:03.88 10
3 Edina Catic JR-3 Maryville (Mo.) 58.40 1:07.16 43.80 1:13.00 1:06.00 51.40 6
4 Gabby Russina SO-2 Lindenwood 58.56 52.71 56.22 1:14.96 59.15 1:03.25 5
6 Kyla Chalmers JR-3 Lewis 59.06 1:01.43 1:13.24 47.25 46.07 44.89 3

Women's 400 Meters Preliminaries

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
1 Olivia Alexandre JR-3 Lindenwood 57.79 45.08 40.46
2 Edina Catic JR-3 Maryville (Mo.) 58.50 59.09 53.24
3 Collinique Farrington FR-1 Southwest Baptist 58.55 1:15.53 53.87
4 Emily Sonderman FR-1 Indianapolis 58.71 1:06.35 41.10
5 Kyla Chalmers JR-3 Lewis 58.72 45.81 44.04
6 Sophie Oxandale JR-3 Truman 59.92 1:14.90 1:01.12
7 Gabby Russina SO-2 Lindenwood 59.98 56.98 1:02.98
8 Rosette Hoyte JR-3 Lindenwood 1:00.07 54.67 42.65
9 Vivica Phillips JR-3 Lewis 1:00.19 58.39 1:18.25
10 Deimante Bedalyte JR-3 McKendree 1:00.87 1:04.53 48.70
11 Jacy Rule SO-2 Drury 1:01.07 1:16.34 51.30
12 Reagan Thomure FR-1 Southwest Baptist 1:01.14 1:15.21 1:01.14
13 Essence Winters SO-2 Lewis 1:01.80 1:00.57 1:13.55
14 Yoland Boyce JR-3 Southwest Baptist 1:03.27 46.19 1:00.11
15 Abby Dreyer FR-1 Maryville (Mo.) 1:03.56 58.48 1:13.10
16 Taryn Sargent FR-1 Quincy 1:04.17 52.62 1:04.17
17 Katelyn Grell FR-1 Southern Indiana 1:04.51 49.03 54.19
18 Rebekah Rodgers SO-2 Southwest Baptist 1:05.04 1:07.65 52.04
19 Adajilsa Matos FR-1 Quincy 1:05.13 1:22.72 51.46
20 Cecelia Rogers JR-3 William Jewell 1:06.45 1:07.12 55.82
Women's 400 Meters Preliminaries Heat 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Olivia Alexandre JR-3 Lindenwood 57.79 55.48 1:09.35 1:07.62 54.90 44.50 1:01.26
5 Kyla Chalmers JR-3 Lewis 58.72 49.92 1:07.53 54.03 1:15.75 1:16.34 1:06.94
11 Jacy Rule SO-2 Drury 1:01.07 45.20 59.85 1:13.90 59.85 1:18.78 1:18.78
20 Cecelia Rogers JR-3 William Jewell 1:06.45 1:09.78 1:21.07 48.51 1:03.80 1:07.12 52.50
Women's 400 Meters Preliminaries Heat 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
4 Emily Sonderman FR-1 Indianapolis 58.71
9 Vivica Phillips JR-3 Lewis 1:00.19
15 Abby Dreyer FR-1 Maryville (Mo.) 1:03.56
19 Adajilsa Matos FR-1 Quincy 1:05.13
Women's 400 Meters Preliminaries Heat 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
2 Edina Catic JR-3 Maryville (Mo.) 58.50 52.65 52.65
10 Deimante Bedalyte JR-3 McKendree 1:00.87 49.31 1:11.22
12 Reagan Thomure FR-1 Southwest Baptist 1:01.14 1:09.09 1:11.54
14 Yoland Boyce JR-3 Southwest Baptist 1:03.27 1:03.27 1:05.80
Women's 400 Meters Preliminaries Heat 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
3 Collinique Farrington FR-1 Southwest Baptist 48.60 1:12.02 58.55
6 Sophie Oxandale JR-3 Truman 56.33 47.34 59.92
13 Essence Winters SO-2 Lewis 1:06.75 1:13.55 1:01.80
17 Katelyn Grell FR-1 Southern Indiana 52.26 1:21.29 1:04.51
Women's 400 Meters Preliminaries Heat 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
7 Gabby Russina SO-2 Lindenwood 44.99 59.98 50.99 59.98 56.39
8 Rosette Hoyte JR-3 Lindenwood 52.87 53.47 1:16.89 1:00.07 46.86
16 Taryn Sargent FR-1 Quincy 44.92 1:22.14 44.92 1:04.17 1:08.67
18 Rebekah Rodgers SO-2 Southwest Baptist 55.29 55.29 55.29 1:05.04 51.39